آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه ایران و عمان بررسی شد

در دیدار امیرعبداللهیان و همتای عمانی؛

آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه ایران و عمان بررسی شد

وزرای امور خارجه ایران و عمان در جریان دیدار در مسقط آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه ایران و عمان بررسی کردند.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری آنا، امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و هیئت همراه با بدر البوسعیدی وزیر امور خارجه سلطنت عمان در مسقط دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان در این دیدار با ابراز خرسندی از اینکه روابط سیاسی دو کشور در عالی‌ترین سطح قرار دارد، اظهار امیدواری کرد که در مرحله جدید شاهد گسترش بیش از پیش روابط همسو با روند سیاسی در همه ابعاد مناسبات دو کشور باشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان سفر قبلی سلطان عمان به تهران و مذاکرات و توافقات حاصله را نقطه حرکت جدید در مسیر گسترش همکاری‌های دوجانبه توصیف کرد و افزود لازمست اجرای توافقات سران دو کشور را با جدیت و اهتمام ویژه‌ای پیگیری کنیم.

امیرعبداللهیان همچنین از فعالیت‌های کمیسیون مشترک دو کشور ابراز خرسندی کرد و اظهار امیدواری کرد که با فعال‌تر شدن کمیته‌های مختلف مشترک دوجانبه، شاهد نتایج مثبت و ملموس‌تر فعالیت این کمیته‌ها در ابعاد مختلف روابط فیمابین باشیم.

امیرعبداللهیان با اظهار نگرانی عمیق نسبت به تداوم جنایت جنگی و نسل‌کُشی رژیم صهیونستی در نوار غزه و کرانه باختری فلسطین تحت حمایت همه‌جانبه دولت آمریکا، از موضع حمایتی عمان از ملت فلسطین و نیز اقدام اخیر مسقط در پذیرش جمعی از مجروحان فلسطینی برای درمان تقدیر کرد و اقدام جمعی و قوی‌تر کشورهای اسلامی در توقف ماشین کشتار رژیم صهیونیستی را خواستار شد.

وزیر امور خارجه کشورمان از تسلیت و ابراز همدردی و نیز محکومیت حمله رژیم صهیونیستی به ساختمان دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در دمشق توسط سلطنت عمان تشکر و قدردانی کرد.

سید بدر البوسعیدی وزیر خارجه عمان نیز از روند توسعه روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف ابراز رضایت کرد و توافقات رؤسای دو کشور را آغاز کننده شتاب جدیدی در روابط دو کشور دانست. وی اظهار امیدواری کرد که با تداوم و تقویت فعالیت‌های کمیته‌های مشترک بین دو کشور، روابط دوجانبه بیش از گذشته شتاب گیرد.

البوسعیدی تمایل و آمادگی کشورش برای ارتقای روابط دو کشور به سطح متناسب با ظرفیت‌های عالی موجود در دو کشور را اعلام داشت و بر اهمیت تقویت همکاریهای دوجانبه در حوزه تجاری و فعالیت‌های بخش خصوصی و نیز حوزه گردشگری تاکید نمود.

وزیر خارجه عمان مجدداً حمله رژیم صهیونیستی به ساختمان دیپلماتیک ایران در دمشق را محکوم کرد و آن را اقدامی مغایر با همه معاهدات و مصونیت‌های دیپلماتیک و اقدامی تجاوزکارانه توصیف کرد و با دولت و ملت ایران و خانواده‌های شهدا ابراز همدردی کرد.

در این دیدار همچنین دیگر ابعاد و موضوعات مورد اهتمام دو کشور در حوزه دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.

دکمه بازگشت به بالا