اقتصادی

بانداژ ضدعفونت با عصاره حنا تولید شد

بر پایه نانو؛

بانداژ ضدعفونت با عصاره حنا تولید شد

محققان بانداژی که روی آن با پوششی از جنس نانوالیاف پوشانده می‌شود. این بانداژ می‌تواند برای مقابله با عفونت به کار گرفته شود و زخم‌ها را سریع‌تر التیام دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، گاز پنبه یکی از رایج ترین پانسمان های زخم است. این محصول ارزان، در دسترس، راحت و زیست سازگار است. با این حال، این گازها باعث بهبودی یا مبارزه با عفونت نمی‌شود.در همین راستا، گروهی از محققان دانشگاه کرنل، با استفاده از نوعی رنگدانه قرمز موجود در برگ گیاه حناف بانداژی از حنا را طراحی کرده‌اند که روی آن با پوششی از جنس نانوالیاف پوشانده می‌شود.این بانداژ می‌تواند برای مقابله با عفونت به کار گرفته شود و زخم‌ها را سریع‌تر التیام دهد.

تامر اویار یکی از محققانی است که روی عامل‌دار کردن الیاف کار می‌کند، او به دنبال استفاده از این فناوری برای بهبود منسوجات پزشکی و سیستم‌های تحویل دارو است. در این راستا، گروهی از محققان ایرانی؛ عالیشاهی، اویار و محمود ابوالخیر روی رنگدانه‌های قرمزی که در برگ گیاه حنا یافت می‌شود، کار کرده‌اند.

محسن عالیشاهی از محققان این پروژه نانویی توضیح داد:  پنبه به تنهایی نمی‌تواند عوارض مربوط به عفونت را کم کند.

وی افزود: این رنگدانه‌ها دارای خواص آنتی‌باکتریال و ضد التهاب بوده و می‌توانند عملکرد پنبه را بهبود دهند. پیش از این نشان داده شده بود که عصاره حنا به بهبود سریع‌تر زخم کمک می‌کند اما این محلول به راحتی جذب بدن نمی‌شود و باید براین محدودیت غلبه کرد.

به گفته وی، این گروه تحقیقاتی از سیکلودکسترین که از خانواده الیگوساکاریدهای طبیعی است، استفاده کرد. آن‌ها رنگدانه قرمز حنا را به سیکلودکسترین متصل کردند. آن‌ها سپس از تجهیزات الکتروریسندگی برای تولید یک پوشش نانوالیاف یکنواخت از محلول سیکلودکسترین یا رنگدانه استفاده کردند و آن را روی پنبه بافته‌نشده قرار دادند.

عالیشاهی، این محققان دریافتند که پانسمان آزمایشی فعالیت آنتی‌اکسیدانی به طور قابل توجهی بالاتر وامیدوارکننده‌ای نشان داده و به بهبود سریع زخم کمک شایانی می‌کند. دلیل این امر حلالیت بالای این ساختار و نسبت سطح به حجم بالای نانوالیاف بود. پانسمان آزمایشی عملکرد ضد‌باکتریایی بسیار خوبی در برابر گونه‌های باکتریایی گرم منفی و گرم مثبت داشت و به طور موثری باکتری E. coli و staph را در آزمایش‌ها از بین برد.

این محقق ادامه داد: استفاده بیش از حد از آنتی‌بیوتیک‌های مصنوعی در غلظت‌های بالا به ظهور بیماری همه‌گیر کشنده و میکروب‌های مقاوم در برابر دارو منجر شده است. بنابراین استفاده از ضد‌باکتریایی‌های طبیعی و قدرتمند مانند عصاره حنا ممکن است به عنوان جایگزینی برای ضد‌باکتریایی‌های مصنوعی باشد.

عالیشاهی اضافه کرد: این پانسمان به ویژه برای زخم‌های مزمن که بسیار مستعد ابتلا به عفونت هستند، مانند زخم‌های دیابتی و سوختگی بسیار مفید خواهد بود. هدف نهایی من تهیه پانسمانی است که می‌تواند بر این مشکلات غلبه کند. این کار درها را برای ایجاد منسوجات پزشکی باز می‌کند که برای محیط زیست مفید است و برای بهبودی عالی است.

دکمه بازگشت به بالا