برپایی شبِ «شیون فومنی» – اخبار ورزشی

اخبار ورزشی |فومن

نشست «شب شیون فومنی» در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

به گزارش اخبار ورزشی، این نشست از سلسله شب‌های مجله بخارا با همکاری بنیاد فرهنگی شیون فومنی روز پنجشنبه ۱۰ خرداد از ساعت ۱۷ در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

کاوه بهرامی مقدم، علی دهباشی و حامد فومنی  در این مراسم سخنرانی می‌کنند و سپس فیلم مستند «دره پروانه‌ها» به نمایش درمی‌آید.

«دره پروانه‌ها» فیلم مستند پرتره شیون فومنی است که به تبیین ناگفته‌هایی از زندگی، افکار و اندیشه‌های ادبی و سیر و سلوک شاعرانه و اثرگذاری‌های او در اجتماع، شعر و ادبیات معاصر پرداخته است.

کارگردان، فیلمنامه‌نویس و مجری طرح فیلم مستند «دره پروانه‌ها» کاوه بهرامی مقدم و تهیه‌کننده این فیلم مستند، بنیاد فرهنگی شیون فومنی است.

شیون فومنی (میراحمد فخری‌نژاد) متولد سوم دی ۱۳۲۵، شاعر و ترانه‌سرا، از مشاهیر و مفاخر فرهنگی و از معدود شاعران دو زبانه معاصر، به شمار می‌رود. او که در شعر گیلکی از مفاخر و مشاهیر ادبیات شمال کشور به شمار می‌رود  شعرهای گیلکی‌اش را در قالب آلبوم‌های صوتی «گیله اوخان» (پژواک گیلان) دکلمه کرد. همچنین در شعر فارسی در جهت پیوند سنت و نوآوری در غزل کوشید. ترانه‌سرایی نیز از دیگر فعالیت‌های ادبی شیون است و کلام آهنگینش مورد استفاده آهنگسازان و خوانندگان بوده است.
شیون فومنی در غروب ۲۳ شهریور ۱۳۷۷ در تهران چشم از دنیا رفت. آرامگاه این شاعر در سیلمانداراب رشت قرار دارد.

تاکنون از شیون فومنی، پنج کتاب شعر فارسی، آلبومی برگرفته از ۱۶ غزل فارسی با صدای شاعر، شش آلبوم صوتی شعر گیلکی با شعر و صدای شاعر و یک کتاب شعر گیلکی و آلبومی با صدای ناصر مسعودی از ترانه‌های گیلکی شیون فومنی به کوشش حامد فومنی منتشر شده است.

 در این زمینه بیشتر بخوانید:

شیون فومنی؛ نیمای شعر گیلکی امروز

شاعری که شعرش هوای شمال دارد

 انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا