تلاش برای راه‌اندازی دانشگاه‌های وقفی در کشور

دانشگاه

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: درباره دانشگاه‌های وقفی و دانش‌بنیان‌های وقفی مکاتباتی با شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته‌ایم و امیدواریم به زودی بتوانیم همانند مدارس، دانشگاه‌های وقفی نیز داشته باشیم.

به گزارش اخبار ورزشی، حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی -رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه- بعدازظهر دوشنبه (۱۷ اردیبهشت‌ماه) در همایش اعطای جوایز شصت و دومین دوره جایزه البرز که در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) گفت: «أَلْعِلْمُ نُورٌ یقْذِفُهُ اللّه فِی قَلْبِ مَنْ یشآء»؛ (هرکه را خدا بخواهد عالم می‌کند) منشا معلومات عالم خداوند است. اگر وحی الهی به بشریت نباشد انسانها در فهم خیلی چیزها عاجر هستند. خداوند به پیامبر(ص) می‌فرماید: «الٓمٓ ، غُلِبَتِ ٱلرُّومُ ، فِیٓ أَدۡنَی ٱلۡأَرۡضِ وَهُم مِّنۢ بَعۡدِ غَلَبِهِمۡ سَیَغۡلِبُونَ، فِی بِضۡعِ سِنِینَ لِلَّهِ ٱلۡأَمۡرُ مِن قَبۡلُ وَمِنۢ بَعۡدُ وَیَوۡمَئِذٖ یَفۡرَحُ ٱلۡمُؤۡمِنُونَ» همچنین می‌فرماید: «وَ اللَّهُ أَخْرَجَکُمْ مِنْ بُطُونِ أُمَّهاتِکُمْ لا تَعْلَمُونَ شَیْئاً» (خدا شما را خارج کرد از شکم مادرانتان در حالی که هیچ چیزی نمی‌دانستید و برای شما چشم و گوش و دل قرار داد که بفهمید این حواس پنجگانه برای ادراک آیات الهی است.) رسولان الهی اینها را به ما تذکر می‌دهند که بدانیم نظام خلقت، نظامی است که شما می‌توانید هرچه بیشتر بخواهید، بفهمید.

وی ادامه داد: حضرت علی(ع) درباره علم الهی، می‌فرماید “خداوند عدد قطرات باران، حتی عدد نعره وحوش را در بیابانها می‌داند و بشر بدون اتصال به خدا چیزی نمی‌داند” اینکه چکار کنیم علممان بیشتر شود «فذکرونی اذکرهم» بیاد خدا باشید. اگر بشر شکرگزار آنچه می‌داند و آنچه که بدست آورده است باشد در علم آموزی بیشتر پیشی خواهد گرفت اما اگر کسی بگوید کافی است و من فهمیدم برای جهلش کافیست چون علم در حال پیشرفت دائمی است.

حجت الاسلام خاموشی بیان کرد: دوستانی که در علم پزشکی با آنها همکاری می‌کنیم اتفاقاتی را رقم می‌زنند که نشان می‌دهد در برخی از این شاخه‌ها در علم پزشکی بسیار جهش صورت گرفته است. نسل جوان تمام داشته گذشته را مطالعه کرده و امروز در حال فتح قله‌هایی است که آیندگان نیز قوی‌تر از این پیشرفت خواهند کرد.

رئیس سازمان اوقاف تاکید کرد: راه رسیدن به علم بیشتر «فَاذْکُرُونِی أذْکُرْکُمْ وَ اشْکُرُوا لِی وَ لا تَکْفُرُونِ» برای اینکه به کمال و معلوم که منشا علم حقیقی که خداست برسیم «وَ اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ» نیازمند دو بال کمال، (نماز و روزه) هستیم. هر عالمی هرچقدر کرنش در مقابل خدا داشته باشد و خود را در مقابل حق کوچک کند در مقابل مردم عظیم‌تر می‌شود.

وی افزود: حاج قاسم عزیز به رحمت خدا رفت و بدترین دشمنان او را شهید کردند. (من کان لله کان الله له) کسی که برای خدا باشد خدا برای اوست. عالم عامل این گونه است. دانشمندان جوان ما وعده صادق را عملی کردند. مدیریت علمی که در این عرصه بود منزلت اجتماعی در جهان معاصر برای ما آورد.

حجت‌الاسلام خاموشی تصریح کرد: این عملیات ثمره دانش و علم شما دانشمندان محترم و نسل جوان و ایثارگر است که قدرت حقیقی را با اتخاذ روش ایثار و شهادت و اطاعت از رهبر معظم انقلاب و ولی امر مسلمین توانسته به منصه ظهور برساند. انشاالله در آینده پیشرفتهای شگرفی را شاهد باشیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی بیش از دو دهه است که تذکر می‌دهند «العِلمُ سُلطانٌ» علم آموزی را بومی سازی کنید و در کشور رشد دهید. میزان دفاعی که رهبر معظم انقلاب اسلامی از مسیر رشد علمی دارند ما به توان کمتر هستیم. ایشان دارند اداره می‌کنند و مختصات مسیر و خط زمانش را طی می‌کنند. ما به عظمت امام و رهبر انقلاب این مسیر را تا اینجا طی کرده‌ایم و آینده روشن تر خواهد بود.

وی اظهار کرد: در جایزه البرز، نهاد وقف نهفته است یعنی شخصی کل اموالش را وقف کرده است. من از همه خیرین و صاحبان سرمایه و افرادی که دلشان برای علم، کشور، دین و فرهنگ می‌سوزد درخواست دارم این وقفنامه را مطالعه کنند. هر سال جوایز البرز با درآمد این موقوفه افزایش می‌یابد. توان این موقوفه عظیم این امکان را می‌دهد که از دانشمندان و نخبگان و صاحبان پژوهش‌ها تجلیل کنیم.

حجت‌الاسلام خاموشی عنوان کرد: مرحوم البرز راهی را به ما نشان داده که برای جاودانه ماندن باید ایثار کرد و اما وقف در نیتهای مختلف است، ما در سازمان اوقاف نیات را به درختواره ۱۳ نیت اصلی تبدیل کردیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: ساختار این گونه می‌گوید که سازمان اوقاف توانمندتر از هرسال، سال پیش رو را پشت سر خواهد گذاشت، در سال گذشته بیش از ۴ همت اجرای نیت کردیم، انشالله امسال بیش از این رقم در اجرای نیت واقفان خیراندیش در عرصه‌های مختلف عمل کنیم.

وی با تاکید براینکه وقف علم را ترویج می‌کنیم، بیان کرد: وقفهای زیادی در سالهای اخیر پیرامون این موضوع انجام شده، یکی از سوالاتی که مطرح کردیم و جواب مثبت گرفتیم وقف پول است. شما می‌توانید حساب بانکی خود را به نیت علم یا ایتام وقف کنید اصل پول را حفظ می‌کنیم و منافعش هزینه می‌شود.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: ما برای مولدسازی موقوفات سراغ دانش بنیانهایی رفتیم که رتبه علمی آنها به تجاری سازی مراحل ۵ و ۶ به بالا رسیده است. اخیرا نمایشگاهی را با حضور دانش‌بنیانها در هتل ارم برگزار کردیم که طبقه دوم این نمایشگاه ۱۵ شرکت دانش بنیان حضور داشتند که طرف قرارداد مولدسازی اوقاف در عرصه‌های مختلف هستند.

وی تصریح کرد: ما در زمینه دانشگاه‌های وقفی، پژوهش گاههای وقفی و دانش‌بنیانهای وقفی هم طرحی را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه خواهیم داد که ما هم مثل سایر نقاط جهان دانشگاه وقفی داشته باشیم، ما در خدمت توسعه علم در عرصه‌های مختلف هستیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا