اقتصادی

دستگاه‌ها و نهادها برای تبیین “روز قم” به میدان بیایند

به گزارش خبرگزاری اخبار ورزشی از قم، دکتر سید مرتضی سقائیان نژاد اظهار داشت: ۵ سال پیش قرار شد ۲۳ ربیع‌الاول سالروز ورود حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیهم به قم، روز “قم” نام‌گذاری شود و این روز نباید تنها به یک اسم ختم شود، بلکه می‌بایست ویژگی‌های قم در سطح ملی نشان داده شود.

وی با بیان اینکه روز قم هنوز در تقویم رسمی کشور به ثبت نرسیده است و در این زمینه باید تلاش شود افزود: امروز اگر از مردم قم سؤال شود، روز قم چه روزی است بسیاری از مردم نمی‌دانند که برای جا افتادن این روز، دستگاه‌های مختلف به میدان بیایند.

شهردار قم اضافه کرد: ابعاد مختلف شخصیت حضرت معصومه(س) باید به مردم شناخته شود و ظرفیت‌های حرم مطهر نیز باید برای زائران و مجاوران تبیین شود.

به گفته وی، امروز زائران زیادی که به قم سفر می‌کنند کمتر از ۵ ساعت ماندگاری در این شهر دارند و زیرساخت‌ها برای پذیرایی از این تعداد زائر در شهر قم کم است.

وی با بیان اینکه در طول سال باید به ابعاد مختلف شهر مقدس قم پرداخته شود و نباید تنها در روز قم به این امر توجه شود مطرح کرد: مسجد مقدس جمکران و حوزه علمیه قم که در جهان بی‌نظیر است، دارای ظرفیت‌های بسیار بالایی هستند که به بهانه روز قم باید به تبیین این ظرفیت‌ها پرداخته شود.

سقائیان نژاد خاطرنشان کرد: تاریخ قم هفت هزار سال پیشینه دارد و میراث ملموس و ناملموس این شهر باید در قالب‌های مختلف به دیگران شناخته شود.

وی تأکید کرد: کمیته‌هایی باید در طول سال در این زمینه‌ها کار کنند و عصاره‌های آن باید در روز قم منعکس شود.

شهردار قم ابراز کرد: در سال ۲۰۲۷ قرار است شهری از ایران پایتخت فرهنگی جهان اسلام شود که باید پیگیری در این زمینه صورت گیرد تا قم به‌عنوان پایتخت جهان اسلام انتخاب شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا