ورزشی

صعود فرانسه، بلژیک و پرتغال به مرحله نهایی یورو ۲۰۲۴/ رونالدو ۱۲۵ گله شد!

آفتاب‌‌نیوز :

در ادامه دیدار‌های دور هفتم از مرحله مقدماتی یورو ۲۰۲۴، شب گذشته (جمعه) هفت بازی در گروه‌های F، B و J برگزار شد که در مهمترین آن‌ها از گروه B تیم ملی فرانسه صدرنشین جدول رده‌بندی میزبانش هلند را با نتیجه ۲ بر یک شکست داد و با کسب این پیروزی صعود خود را به مرحله نهایی رقابت‌ها قطعی کرد. هر دو گل فرانسه را در این بازی کیلیان امباپه در دقایق ۷ و ۵۳ به ثمر رساند. تک گل لاله‌ها را هم کیلیندشی هارتمن در دقیقه ۸۳ زد.

تیم ملی فرانسه با این نتیجه ششمین برد متوالی خود را در ششمین بازی‌اش کسب کرد و با اقتدار و کسب حداکثر امتیازات ممکن جواز صعود به جام ملت‌های اروپا ۲۰۲۴ را گرفت. هلند، اما با قبول این شکست ۹ امتیازی ماند و با سقوطی یک پله‌ای در رده سوم جدول قرار گرفت. در واقع به سبب پیروزی ۲ بر صفر یونان در خانه ایرلند در بازی همزمان، یونانی‌ها ۱۲ امتیازی شدند و به رده دوم جدول صعود کردند.

به این ترتیب هلند اکنون برای صعود چاره‌ای ندارد جز اینکه در بازی بعدی خود که در خانه یونان هم هست (دوشنبه ۲۴ آنلاین) این تیم را شکست دهد، وگرنه باید به، اما و اگر‌ها برای صعود به‌عنوان تیم سوم گروه دل ببندد. این در حالی است که ایرلند جنوبی سه امتیازی در رده سوم جدول و جبل‌الطارق صفر امتیازی در قعر جدول هیچ شانسی برای صعود ندارند.

در بازی‌های همزمان در گروه J، تیم‌های ملی پرتغال و اسلواکی در ورزشگاه دراگائوی شهر پورتو به مصاف هم رفتند که این بازی با برتری ۳ بر ۲ پرتغالی‌ها به پایان رسید تا این تیم نیز همراه با فرانسه به مرحله نهایی رقابت‌ها صعود کند. گونسالو راموس در دقیقه ۱۸ و کریستیانو رونالدو دو بار در دقایق ۲۹ (پنالتی) و ۷۲ گل‌های پرتغال را به ثمر رساندند. رونالدو با دبل در این بازی، شمار گل‌های ملی‌اش را به عدد ۱۲۵ افزایش داد. اسلواکی با گل‌های دیوید هانکو در دقیقه ۶۹ و استانیسلاو لوبوتکا در دقیقه ۸۰ به بازگشت به بازی امیدوار شد، اما در نهایت کاری از پیش نبرد. با این نتیجه پرتغال هفتمین برد متوالی خود در هفتمین بازی‌اش را کسب کرد و با ۲۱ امتیاز به‌عنوان صدرنشین جدول گروه J به یورو ۲۰۲۴ صعود کرد. اسلواکی نیز با همین تعداد بازی ۱۳ امتیازی و در رده دوم جدول باقی ماند.

در بازی دیگر این گروه، بوسنی و هرزگوین با نتیجه ۲ بر صفر لیختن‌اشتاین قعر جدولی را شکست داد و با ۹ امتیاز به رده چهارم جدول صعود کرد تا امیدهایش را برای صعود زنده نگه دارد. همچنین نبرد خانگی ایسلند و لوکزامبورگ با تساوی یک – یک خاتمه یافت. در جدول گروه J پس از پرتغال و اسلواکی، تیم ملی لوکزامبورگ با ۱۱ امتیاز سوم است، ایسلند با هفت امتیاز در رده پنجم قرار دارد و لیختن‌اشتاین هم بدون امتیاز قعرنشین است.

شب گذشته در گروه B نیز دو بازی برگزار شد که در مهمترین آن‌ها بلژیک میزبانش اتریش را با نتیجه ۳ بر ۲ شکست داد و صعودش را به جام ملت‌های اروپا قطعی کرد. دودی لوکبا در دقایق ۱۲ و ۵۵ و روملو لوکاکو در دقیقه ۵۸ گل‌های بلژیک را به ثمر رساندند و کنراد لایمر در دقیقه ۷۳ و مارسل سابیتزر در دقیقه ۸۴ (از روی نقطه پنالتی) گل‌های اتریش را زدند. در این بازی آمادو اونانا از بلژیک اخراج شد. قبل از این بازی هم تیم ملی آذربایجان موفق شده بود میزبانش استونی را با نتیجه ۲ بر صفر از پیش رو بردارد.

در جدول رده‌بندی گروه F، بلژیک با ۱۶ امتیاز از شش بازی صدرنشین بوده و اتریش نیز با همین تعداد بازی و ۱۳ امتیاز در رده دوم قرار گرفته است. سوئد با شش امتیاز از پنج بازی و آذربایجان با چهار امتیاز از همین تعداد بازی در رده‌های سوم و چهارم هستند و استونی نیز با تنها یک امتیاز در قعر جدول قرار گرفته است.

دیدار‌های دور هفتم مرحله مقدماتی یورو ۲۰۲۴ امشب پیگیری خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا