فعالان کسب و کار

علت کار نکردن ماشین ظرفشویی ال جی

6 دلیل کار نکردن ظرفشویی ال جی

تا بحال شده که ماشین ظرفشویی تان کار نکند؟ یعنی هرچه دکمه ها را می زنید دستگاه هیچ عملیاتی انجام ندهد. بدیهی است که این مساله شما را نگران خواهد کرد. ما امروز 6 مورد از مهم ترین دلایل کار نکردن ظرفشویی را مورد بررسی قرار خواهیم داد. این دلایل طیف گسترده ای از خرابی اتصالات تا از کار افتادن برخی قطعات داخلی را شامل می شوند. پس از شناسایی علل بروز مشکل، می توان با ترمیم یا تعویض بخش های آسیب دیده روند کار ماشین را به حالت عادی باز گرداند. بخش های بعدی مطلب پیش رو به بررسی دلایل کار نکردن ظرفشویی ال جی اختصاص دارند. پس از معرفی این دلایل، شما را با روش های رفع این مشکل آشنا خواهیم کرد. چنانچه دستگاه نیاز به بررسی و ترمیم تخصصی داشت، می توانید از تیم در مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

دلایل کار نکردن ظرفشویی ال جی

1- خرابی فیوز حرارتی

اگر ماشین ظرفشویی lg شما کار نمی کند، احتمالا فیوز حرارتی آن از کار افتاده است. اگر حرارت دستگاه زیاد شود، این قطعه جریان برق را قطع می کند تا ماشین ظرفشویی آسیب نبیند. اگر این فیوز به هر دلیلی قطع شده باشد یا کار نکند، دستگاه کار نخواهد کرد.

2- از کار افتادن برد کنترل اصلی

گاهی ماشین ظرفشویی بر اثر خرابی برد کنترل اصلی از کار می افتد. این قطعه مسئول تامین برق بیشتر اجزای ماشین ظرفشویی است. از کار افتادن برد کنترل اصلی مانع از ارسال ولتاژ برق به سایر بخش های دستگاه می شود. در نتیجه این اتفاق دستگاه کار نمی کند و مشکلاتی را برای شما ایجاد می کند.

3- پنل کنترلی

خرابی پنل کنترل هم می تواند منجر به کار نکردن ظرفشویی ال جی شود. در این صورت پنل رمان ها را اجرا نمی کند. معمولا صفحه تاچ از پنل کنترل جداست. اما در صورت متصل بودن این بخش ها تعمیرات آنها حساس تر است و باید توسط افراد ماهر انجام شود.

4- خرابی صفحه لمسی

اگر صفحه لمسی کار نکند، ماشین ظرفشویی ال جی شما هم کار نخواهد کرد. برای امتحان کردن این بخش چندین دکمه را بر روی آن فشار دهید. اگر دستگاه به فشار دکمه واکنشی نداشت، ممکن است صفحه لمسی خراب باشد.

5- خرابی کلید درب ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل کار نکردن ظرفشویی ال جی که در مورد محصولات سایر برندها هم صدق می کند، خرابی یا از کار افتادن کلید درب ماشین است. اگر درب دستگاه باز باشد، کلید درب مانع از کار کردن دستگاه می شود. خرابی این کلید موجب می شود که ماشین حتی در صورت بسته بودن درب هم کار نکند.

6- از کار افتادن تایمر

به عنوان آخرین دلیل کار نکردن ظرفشویی باید به خرابی تایمر اشاره کنیم. تایمر مسئول اتصال جریان برق اجزا در زمان مناسب است. اگر این قطعه درست کار نکند، جریان برق درست به بخش های مختلف نمی رسد. در نتیجه ممکن است ماشین ظرفشویی قادر به کار کردن نباشد. البته تایمر آخرین قطعه ای است که باید مورد بررسی قرار دهید. چنانچه مطمئن شدید سایر بخش های دستگاه سالم و بی عیب هستند، آن وقت سراغ تایمر ظرفشویی ال جی بروید.

The reason for the LG dishwasher not working

روش های رفع مشکل کار نکردن ماشین ظرفشویی ال جی

علت کار نکردن ظرفشویی ال جی مشخص می کند که برای برطرف کردن این مشکل باید چه اقداماتی انجام داد. در صورت خرابی فیوز حرارتی نیاز به تعویض این قطعه می باشد. کلید درب ماشین هم باید تعویض شود و معمولا امکان تعمیر این قطعه وجود ندارد. برد کنترل اصلی هم قطعه حساسی است که در صورت خرابی باید توسط تعمیرکاران مجرب ترمیم شده و یا با یک برد جدید جایگزین گردد.

پنل کنترل و تاچ هم معمولا قابل ترمیم نبوده و نیاز به تعویض دارند. در نهایت اگر مشخص شد که علت کار نکردن ماشین ظرفشویی خرابی تایمر است، باید به سرعت این قطعه را ترمیم کرده و یا اقدام به تعویض آن نمایید. تعمیر و تعویض قطعات ماشین ظرفشویی یک کار تخصصی است و باید توسط تعمیرکاران دوره دیده انجام شود. در غیر این صورت احتمال تشدید آسیب دیدگی دستگاه بسیار بالا خواهد بود. برای تعمیر تخصصی ماشین ظرفشویی خود کافی است با تیم پشتیبانی در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

تعمیر ظرفشویی ال جی در تهران و کرج

یکی از دغدغه های همیشگی مدیریت مرکز سخت افزار ایران، ارائه خدمات پس از فروش بوش به اقصی نقاط کشور بوده است. در این راستا امکان تعمیر ظرفشویی ال جی در تهران و کرج برای ساکنین این مناطق فراهم شده است. ساکنین تهران می توانند برای ترمیم هریک از مدل های ماشین ظرفشویی ال جی خود به یکی از شعب این نمایندگی در ستارخان، سعادت آباد، میرداماد، ولیعصر یا پیروزی مراجعه کنند. تعمیر ظرفشویی ال جی در کرج نیز از طریق شعبه استان البرز مرکز سخت افزار ایران انجام می گردخرابی رله موتور استارت یکی از دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی است. برای اطلاع از سایر دلایل و راهکارهای رفع این مشکل با ما همراه باشید.

روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی دلایل مختلفی دارد

مشکلات متعددی ممکن است باعث روشن نشدن ماشین ظرفشویی شوند که در این بین می‌ توان به وجود ایراداتی در بخش‌های مختلف دستگاه از جمله ایراد در سلکتور ظرفشویی، وجود مشکل در رله موتور، وجود نقص در قفل درب یا سوئیچ قفل درب، خرابی تایمر یا کنترل الکترونیکی و در نهایت خرابی فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی ال جی اشاره کرد. تشخیص دقیق این که کدام یک از نواقص باعث خاموش شدن ماشین ظرفشویی شده است، باید توسط کارشناسان و تکنسین های ماهر به طور کامل بررسی شود. در این مطلب از دیبا پشتیبان بعنوان ، با دلایل و راهکارهای مشکل روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی آشنا می شویم.

دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی کدام اند؟

تقریبا تمامی دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی، به قطعات فنی آن بر می گردد و تعمیر آن ها به داشتن دانش فنی و مهارت در این زمینه نیاز دارد. اما همواره قبل از هر گونه اقدام برای تعمیر، ابتدا باید اتصال  دستگاه به برق را بررسی کنید. سایر دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی عبارتند از:

  • خرابی میکروسوئیچ یا قلاب قفل درب
  • معیوب بودن رله موتور استارت
  • خرابی تایمر یا کنترل الکترونیکی
  • مشکل در فیوز حرارتی
  • معیوب بودن دکمه های دستگاه
  • خرابی موتور داریو

خرابی میکروسوئیچ یا قلاب قفل درب ماشین ظرفشویی

روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی دلایل مختلفی دارد که در ابتدا می‌توان به این علت اشاره کرد که ممکن است اشکال از قطعه‌ قلاب قفل در باشد. این قلاب وظیفه بسته نگه داشتن در ظرفشویی در تمامی مدت زمان شستشو را عهده دار است. ضمن آن که این قطعه، از نشتی هر گونه کف و آب به بیرون جلوگیری می کند و با وارد کردن فشاری مضاعف به قفل درب سبب اتصال برق برد کنترل می‌شود. زمانی که  قفل درب ماشین ظرفشویی بسته نشود، برد این دستگاه فرمان لازم جهت روشن شدن ماشین ظرفشویی را نمی‌دهد.  در صورت خرابی این بخش، برد کنترل ماشین ظرفشویی، برقی دریافت نمی کند و در نتیجه روشن نمی‌ شود. این قطعه در صورت خرابی باید به طور کامل عوض شود.

معیوب بودن رله‌ استارت موتور؛ دلیل دیگری برای روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی

از جمله قطعات دیگری که در صورت خرابی می‌تواند سبب روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی گردد، رله استارت موتور است. لازم به ذکر است که در موتور پمپ اصلی برخی از سری مدل‌های ماشین ظرفشویی از یک رله‌ استارت استفاده شده که مسئولیت این قطعه، آن است که برق مورد نیاز را به سیم‌پیچ ‌های استارت موتور برای شروع به کار آن، برساند.

اگر برد کنترل، برق موتور را تامین کند ولی موتور شروع به چرخش ‌نکند، امکان دارد رله‌ استارت دچار مشکل شده باشد. برای تست این بخش از دستگاه نیز می‌توانید از مولتی‌متر استفاده کنید. همچنین برای تست این قطعه که به موتور وصل شده است لازم به استفاده از نقشه سیم ‌کشی ماشین ظرفشویی است. سیم پیچ های موتور نیز باید با استفاده از مولتی متر آزمایش شده و از سلامت آن ها اطمینان حاصل شود. ممکن است که صدایی بلند و گوش خراش از موتور به گوشتان بخورد، که منشا آن، قفل شدگی موتور و معیوب بودن آن است. از این رو، این قطعه باید تعمیر یا عوض شود که باید این کار را به تکنسین های متخصص بسپارید.

خراب شدن فیوز حرارتی

در بعضی از مدل های ماشین ظرفشویی، برای حفاظت از برد کنترل از قطعه ای تحت عنوان فیوز حرارتی استفاده می ‌شود. محل قرارگیری این فیوز حرارتی، در بخش بالای دستگاه برد کنترل است و در آن بخش دو سیم به آن متصل هستند. در صورت بروز هر گونه خرابی در قسمت فیوز حرارتی، برق برد قطع شده و همین مسئله سبب روشن نشدن ماشین ظرفشویی می‌ شود. برای چک کردن و بررسی فیوز حرارتی، ابتدا باید قسمت داخلی درب را بردارید و سپس دو سیم متصل به فیوز را جدا کنید. برای تست این قسمت نیز به یک مولتی‌ متر نیاز خواهید داشت. در صورت عدم رسانایی فیوز، باید آن را تعویض کرد.

وجود مشکل در تایمر یا برد کنترل الکترونیکی

دلیل دیگری که ممکن است مسبب روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی باشد، بروز خرابی در تایمر یا برد کنترل الکترونیکی این دستگاه است. از آنجایی که اولین مرحله در هر شستشو، تخلیه آب باقیمانده‌ درون محفظه دستگاه است، در صورتی که با روشن کردن دستگاه، صدای موتور تخلیه شنیده نشود، این مشکل می ‌تواند ناشی از خراب شدن بخش تایمر باشد.

وظیفه اصلی تایمر یا کنترل الکتریکی ماشین ظرفشویی کنترل و بررسی شیر ورودی و مدارهای موجود در موتور این دستگاه است. تایمر همه این کارها را به طور مستقل و تنهایی انجام نمی دهد، بلکه با کمک گرفتن از رله ‌های الکتریکی و ریز پردازنده ها، شیر ورودی و مدارهای موتور ماشین ظرفشویی را به دقت کنترل می‌کند. از آن جایی که محل قرار گیری تایمر در قسمت پشت برد کنترل است، برای بررسی آن، باید تمامی پنل ‌های اطراف آن را باز کرده و سپس به کمک دستگاه اهم‌ متر آن را چک کنید. دقت کنید تا تایمر ایراد خاصی نداشته باشد. چرا که در صورت وجود هرگونه نقص، راهی جز تعویض آن وجود نخواهد بود.

جهت اطمینان حاصل کردن از نقص موجود در تایمر و کنترل الکترونیکی ماشین ظرفشویی، قطعات و اتصالات این بخش را بر اساس اطلاعات دفترچه‌ راهنما با استفاده از مولتی متر بررسی کنید. برق دستگاه باید حتما قطع باشد. در مدل ‌هایی که دارای برد کنترل الکترونیکی هستند، این برد همان کارهای تایمر مکانیکی را با بهره گیری از میکروپرسسور و رله‌های الکترونیکی انجام می ‌دهد.

معیوب بودن کلیدهای دستگاه

با استفاده از دکمه های موجود بر روی قسمت جلویی ماشین ظرفشویی، می توان نوع برنامه شستشو و نیز تنظیمات دستگاه را انتخاب کرد. در صورت روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی لازم است تا از کار کردن این بخش از دستگاه نیز اطمینان حاصل کنید. کلیدها به قسمت برد کنترل وصل بوده و برای دسترسی داشتن به آن‌ها باید برد موجود در قسمت پنل جلویی یا درب ماشین را جداسازی کرد. تمامی مراحل جهت تست عملکرد کلیدها، باید با استفاده از نقشه مدار برد باشد و ضمنا برق دستگاه نیز باید قطع شود.

بررسی قطعات با مولتی متر برای رفع مشکل روشن نشدن ظرفشویی ال جی

بسیاری از دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی دلایلی فنی هستند. از این رو، در خانه نمی توان آن ها را بدون دانش و مهارت خاص برطرف کرد. اما قبل از هر گونه اقدام به تعمیر، ابتدا باید اتصال دستگاه به برق و سپس سلامت قطعات را با استفاده از مولتی متر بررسی کرد. در این مدل دستگاه‌ ها، انجام تست خروجی رله‌ ها، لازم است در زمانی انجام شود که دستگاه به برق متصل باشد. از همین رو اکیدا توصیه می‌ شود این کار به کارشناسان و متخصصان در حوزه تعمیر ماشین ظرفشویی سپرده شود. در صورت مشاهده هرگونه ایراد، اشکال و نقص در دستگاه‌های خود با یکی از نمایندگی های مجاز تعمیرات لوازم خانگی ال جی  و یا برای برند های دیگر مانند بوش سامسونگ و… با نمایندگی نمایندگی لباسشویی بوش تماس بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا