اقتصادی

قیمت فعلی ارز انحراف زیادی از حالت تعادلی خود دارد

یک اقتصاددان با اشاره به سیاست های جدید بانک مرکزی و پارامترهای کلان اقتصاد ایران و همچنین سیاست های جدید بانک مرکزی مبنی بر عرضه ارز به شرکت های صادراتی با نرخ توافقی، از ریسک بالای بازار ارز در قیمت های فعلی خبر داد.

وحید شقاقی شهری در گفت و گو با اخبار ورزشی، در خصوص اقدام جدید بانک مرکزی و راه اندازی سامانه مبادله ارز و طلا گفت: چهار متغیر کلیدی در اقتصاد وجود دارد، که نشان دهنده ی این است که اقتصاد کشور در کنترل است و یا از کنترل خارج شده است.

وی افزود: مورد اول، بدهی خارجی است که هم اکنون بدهی خارجی کشور کمتر از هفت میلیارد دلار است که در ابعاد اقتصاد ایران (تجارت و تولید اقتصاد ایران) بدهی بسیار معقولی است و طبیعتا از این حوزه مشکلی وجود ندارد.
 مورد دوم، بدهی دولت و شرکت های دولتی به تولید ناخالص ملی، حدود ۳۰ درصد است این در شرایطی است که در مقیاس جهانی میانگین این نسبت بالای ۱۰۰ درصد است و از حدود ۷۰ درصد به بعد تازه وارد فضای خاکستری می‌شود، بنابراین وضعیت بدهی داخلی ما هم در شرایط خوبی قرار دارد.

شقاقی ادامه داد: مورد سوم، نسبت جحم نقدینگی به تولید ناخالص داخلی کشور حدود ۷۰ درصد است درصورتی که میانگین جهانی بالای ۱۱۰ درصد است. چهارمین نکته نیز حجم دلاری نقدینگی کشور ما است که به کمترین میزان در ۱۰ سال گذشته رسیده است (سال ۹۶ حدود ۳۸۰ میلیارد دلار و اکنون حدود ۱۲۰ میلیارد دلار است)، برای اقتصاد ۱۳۰۰ میلیارد دلاری کشور این اعداد بسیار پایین است.

به گفته وی، بنابر این موارد در انتها می‌توان گفت که ورود به بازار دلار در شرایط فعلی با ریسک بالایی همراه است و بازار دلار نسبت به وضعیت تعادلی خود انحراف بالایی دارد. در این شرایط بانک مرکزی با توجه به پارامترهای بنیادی اقتصادی ایران که وضعیت معقولی دارند می توانند بازار ارز را مدیریت کنند. لازم به ذکر است که تعدل قیمت دلار در اعداد پایین‌تر از اعداد فعلی است.

شقاقی ادامه داد: این بستر می تواند تاثیرات مثبتی بر فضای بازار ارز داشته باشد در صورتی که چند نکته در آن لحاظ شود، نکته اول کنترل خروج و فرار سرمایه از کشور (سیاست گذاری های جدی در این حوزه)، مورد دوم سخت گیری برای قاچاق کالا است. مورد بعدی مدیریت و حکمرانی ریال و کنترل گردش ریال در نظام بانکی است؛ اگر این سه شرط لحاظ شود بازار آزاد ارز کم فروغ شده و ریسک آن بسیار بالا می رود. یادمان نرود که مدیریت ارز از مدیریت ریال عبور می کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا