چرا گرم کردن و سرد کردن در ورزش مهم است؟

ورزش

آفتاب‌‌نیوز :

گرم کردن و سرد کردن دو مرحله مهم تمرین هستند که بدن را برای تمرین آماده و بعد از آن آرام می‌کند.  نباید بلافاصله روند اصلی تمرین را شروع کرد و بعد از تمرین ناگهان آن را ترک کرد. تمرین بدون گرم کردم و سرد کردن می تواند بدن را تحت استرس قرار دهد و بر عضلات و مفاصل تأثیر منفی بگذارد.

چرا به گرم کردن نیاز دارید؟

گرم کردن قبل از تمرین اصلی، مجموعه‌ای از تمرینات ساده است که فرد می تواند حتی صبح بعد از بیدار شدن از خواب انجام دهد. این تمرینات ساده به بیدار شدن مفاصل، ماهیچه‌ها و رباط ها کمک می‌کند و شما را برای تمرین اصلی آماده می‌کند.

گرم کردن بدن باعث جلوگیری از آسیب دیدگی‌ها می‌شود و کارایی بدن را بالا می‌برد.

مدت زمان گرم کردن باید بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باشد، مثلا برای راه رفتن سریع باید پنج دقیقه بدن را گرم کرد، اما برای مسابقه بسکتبال به ۱۵ دقیقه گرم کردن بدن احتیاج است. گرم کردن بدن در زمستان طولانی‌تر انجام می‌شود.

چرا به سرد کردن نیاز دارید؟

سرد کردن نیز بخش مهمی از تمرین است که بدن را از حالت تنش به حالت استراحت می رساند. دمای بدن به حد مطلوب کاهش می‌یابد و سلول‌های عصبی آرام می‌شوند.  انجام تمرینات کششی پس از هر نوبت ورزش احتمال آسیب دیدگی، پیچ خوردگی، گرفتگی و درد را کاهش می‌دهد بعد از هر نوبت ورزش ۱۰ دقیقه بدن را بکشید تا از سرد شدن ماهیچه‌ها جلوگیری کنید.

اگر فردی بعد از دوی نیمه ماراتن بدن را سرد نکند روز بعد حتی در پیاده روی نیز دچار مشکل می‌شود و عضلات چهار سر او نمی‌توانند به خوبی فعالیت کنند. سرد کردن بدن به عضلات کمک می‌کند تا ریکاوری بهتری داشته باشند  و به حالت عادی باز گردند.

سرد کردن زمانی خوب محسوب می‌شود که ضربان قلب به تدریج کاهش یابد و سرعت حرکت به تدریج کم شود. سرد کردن می‌تواند همراه با حرکات کششی باشد. سرد کردن به صورت متوسط باید پنج ‌دقیقه به طول انجامد اما اگر ضربان قلب شما همچنان بالا بود بیشتر این کار را انجام دهید.

گرفتن دوش آب یخ بعد از ورزش نیز به ریکاوری کمک بیشتری می کند.  

دکمه بازگشت به بالا