کرسی ریاست وهیات رئیسه مجلس دوازدهم به کدام اشخاص و گروه‌های سیاسی می‌رسد؟

مجلس دوازدهم |هیات رئیسه مجلس

به گزارش  خبرنگار پارلمانی خبرگزاری اخبار ورزشی، با مشخص شدن منتخبان مجلس دوازدهم در 21 اردیبهشت تقریبا آرایش سیاسی مجلس دوازدهم مشخص شد، گرچه تجربه نشان داده است که پس از تصویب اعتبارنامه نمایندگان و رایزنی های افراد برای ریاست و هیات رئیسه مجلس مقداری دسته بندهای سیاسی مجلس تغییر می کند.

درمجلس یازدهم نزدیک به 100 نماینده مستقل، اصلاح طلب و معتدل داریم

در مجلس دوازدهم شاهد حضور افرادی با گرایش های سیاسی تقریبا متنوع ترنسبت به مجلس یازدهم هستیم. در این مجلس بنا به گفته غلامرضا نوری قزلجه، رئیس فراکسیون مستقلین مجلس یازدهم نزدیک به 100 نماینده مستقل، اصلاح طلب و معتدل داریم که حضور همین افراد در قالب فراکسیونی مستقل مقداری کار طیف های اصولگرا برای ریاست و هیات رئیسه مجلس را سخت می کند چراکه رای این افراد قطعا تاثیر بسزایی در انتخاب رئیس آینده مجلس دارد.

در میان این نمایندگان افرادی حضور دارند که سابقه حضور در هیات رئیسه مجلس به عنوان نایب رئیس و دبیر هیات رییسه و‌همچنین ریاست کمیسیون‌های مهمی چون برنامه و بودجه را دارند و قطعا نظر مثبت این افراد برای هر کدام از کاندیدای ریاست و هیات رئیسه بدون دادن امتیاز به این فراکسیون نخواهد بود.

مجلس دوازدهم همانند مجلس یازدهم که تقریبا از لحاظ  حضور جریان و گروههای سیاسی یکدست بود متفاوت است

به هر حال آنچه مسلم است این است که مجلس دوازدهم همانند مجلس یازدهم که تقریبا از لحاظ  حضور جریان و گروههای سیاسی یکدست بود متفاوت است. حضور پررنگ اعضا جبهه پایداری و همچنین طیف نزدیک به رائفی پور مقداری کار را برای کانیداری ریاست از بابت اینکه این گروهها نیز خواهان امتیازات خاص خود جهت حضور در هیات رئیسه مجلس و ریاست کمیسیونها هستند دشوار می کند.

محمدباقر قالیباف، منوچهر متکی، مجتبی ذوالنوری، اسامی هستند که بیش از سایر منتخبان نامشان برای ریاست مجلس شنیده می شود.

در محافل و جلسات مختلف جریان اصولگرا هر سه نفر آمد و شدها و رایزنی های دارند و وعده و وعیدها نیز بنا بر شنیده ها به افراد درصورت گرفتن کرسی ریاست داده اند.

محمدباقر قالیباف که سابقه ریاست مجلس یازدهم را بر عهده دارد بیش از سایر گزینه ها شانس ریاست را دارد چراکه احتمال همراهی 100 عضو فراکسیون مستقلین مجلس دوازدهم با وی زیاد خواهد بود. گرچه احتمال همراهی برخی از اعضا جبهه پایداری و طیف موسوم به رائفی پور با وی کم خواهد بود.

مجتبی ذوالنوری که نایب رئیس فعلی مجلس است بنا به گفته یکی از اعضا جبهه پایداری، حمایت طیف پایداری و رائفی پوری ها را خواهد داشت و احتمال اقبال سایر اصولگرایان از وی نیز وجود دارد.

منوچهر متکی نیز احتمالا از حمایت بخشی از اصولگرایان نظیر اعضا جبهه پایداری و اصولگرایان موسوم به شورای وحدت برخوردار خواهد بود.

عبدالرضا مصری، مسعود پزشکیان، حمید رسایی، علی نیکزاد، نصرالله پژمانفر منتخباتی هستند که نامشان بیش از سایر افراد برای کرسی نایب رئیسی مجلس مطرح می شود.

بحث طرح نایب رئیسی مسعود پزشکیان درمیان سایر گزینه های  نایب رئیسی به واسطه پایگاه سیاسی وی مقداری متقاوت است گرچه وی علاوه بر اینکه حمایت فراکسیون مستقلین مجلس دوازدهم را خواهد داشت از حمایت نمایندگان شهرهای ترک زبان نیز برخودار  خواهد بود چراکه تجربه حضور وی در مجلس دهم به عنوان نایب رئیس مجلسی که علی لاریجانی ریاست آن را به عهده داشت این را می گوید.

علی نیکزاد که سابقه نایب رئیسی مجلس دوازدهم را دارد احتمالا از حمایت نمایندگان شهرهای ترک زبان و همچنین بخشی از نمایندگانی که در کابینه احمدی نژاد حضور داشتند برخوردار خواهد بود. البته وی حمایت نمایندگان نزدیک به دولت سیزدهم رانیز خواهد داشت.

حمید رسایی نیز قطعا حمایت جبهه پایداری و بخشی از جریان موسوم به رائفی پوری ها را خواهد داشت.

نصرالله پژمانفر و عبدالرضا مصری نیز حمایت منتخبان نزدیک به دولت و بخشی از اصولگرایان نزدیک به پایداری را خواهند داشت.

تجربه نشان داده است اعضا هیات رئیسه مجلس از میان افرادی انتخاب می شوند که در زدو بندها و جلسات پشت پرده‌ای که فراکسیون ها با کاندیدای ریاست مجلس  برگزاری می کنند به صحن معرفی و انتخاب می شوند.

 روح الله متفکرآزاد نماینده و‌منتخب مردم تبریز ، علیرضا سلیمی نماینده و منتخب مردم محلات و تهران ، علیرضا منادی سفیدان نماینده و منتخب مردم تبریز ، اکبر رنجبرزاده منتخب مردم  اسدآباد، عبدالکریم حسین زاده منتخب مردم نقده واشنویه، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده و منتخب مردم شاهین شهر، سارا فلاحی نماینده و منتخب مردم ایلام ، امیر حسین ثابتی منتخب مردم تهران، مالک شریعتی نماینده و منتخب تهران، احمد نادری نماینده و منتخب تهران، سمیه رفیعی نماینده و‌ منتخب مردم تهران ، ابوالقاسم جراره منتخب مردم تهران احمد راستینه نمانیده و منتخب مردم شهرکرد، محسن زنگنه نماینده و منتخب مردم تربت حیدریه افرادی هستند که احتمالا برای کرسی های هیات رئیسه باهم رقابت خواهند کرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا