اقتصادی

۲۰ درصد از معتکفین امسال نوجوانان ۱۴ تا ۲۰سال هستند

اخبار ورزشی/خراسان رضوی معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: ۲۰ درصد افرادی که به اعتکاف دعوت شدند جوانان بین ۱۴ تا ۲۰ سال هستند.

حجت‌الاسلام حسین شریعتی‌نژاد در گفت‌وگو با اخبار ورزشی در خصوص برگزاری اعتکاف در حرم امام رضا(ع) اظهار کرد: در این دوره از اعتکاف حدود ۴۰ هزار نفر ثبت‌نام کردند. ظرفیت اعتکاف در حرم امام رضا(ع) ۲۰۰۰ نفر است و بیش از این تعداد، امکان حضور معتکفین وجود ندارد.

وی افزود: ۲۰ درصد افرادی که به اعتکاف دعوت شدند جوانان بین ۱۴ تا ۲۰ سال هستند. حدود ۱۹۰ پسر و ۲۰۰ دختر در این بازه سنی در حرم مطهر رضوی معتکف خواهند شد. نیمی از شرکت‌کنندگان را بانوان و نیم دیگر را آقایان تشکیل داده‌اند.

شریعتی‌نژاد در خصوص محل برگزاری اعتکاف بیان کرد: شبستان‌های تبریزی و سبزواری مسجد گوهرشاد ویژه بانوان و شبستان‌های نهاوندی و میلانی ویژه آقایان است. مسجد صدیقی‎ها و ملاهاشم نیز به معتکفین اختصاص یافته است که با توجه به تعداد افراد و شرایط به بانوان یا آقایان اختصاص خواهد یافت.

وی عنوان کرد: عوامل اجرایی و خدام دخیل در اجرای این طرح حدود ۱۵۰ نفر هستند که در شیفت‌های مختلفی به معتکفین خدمت می‌کنند. حدود ۷۰ نفر عوامل اجرایی، تبلیغی و فرهنگی شامل اساتید حلقه معرفت، اساتید پاسخگویی به سوالات دینی و مسئولان برگزاری مراسم مذهبی و حدود ۷۰ نفر مسئول فرآیندهای اجرایی مانند انتظامات مراسم و پذیرایی از معتکفین هستند.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: در مدت اعتکاف، معتکفین در وعده‌های سحری و افطار مهمان آستان قدس رضوی هستند. برنامه‌های فرهنگی مختلفی از جمله مناجات‌های نیمه شب و سخنرانی‌های بعد و قبل از نماز در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: مراسم‌ مذهبی به مناسبت شب میلاد امیرالمؤنین(ع)، شب آغاز اعتکاف، شب رحلت حضرت زینب(س) و شب پایانی اعتکاف نیز برگزار خواهد شد.

شریعتی‌نژاد تصریح کرد: در روز پانزدهم ماه رجب بعد از نماز ظهر و عصر اعمال ام‌داوود توسط مهدی سروری مداح اهل بیت‌(ع) در حرم امام رضا(ع) انجام می‌شود. امسال همچنین شرایطی فراهم شده است تا این برنامه که ویژه معتکفین و بخش پایانی مراسم اعتکاف است، در تمام صحن‌های حرم پخش شود.

وی در خصوص تفاوت این دوره از اعتکاف با دوره‌های پیشین بیان کرد: تفاوتی که در این دوره ایجاد شده افزایش تعداد حلقه‌های معرفت و کاهش جمعیت آن‌ها است. به این ترتیب معتکفین می‌توانند بیشترین بهره را از مراسم اعتکاف ببرند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا