پکیج تصفیه فاضلاب فلزی – کاربرد و مزایای این روش

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب روش ساخت و کاربردهای آن

آیا تا به حال در مورد پکیج فلزی تصفیه فاضلاب چیزی شنیده اید؟ در این نوشتار قصد داریم تا شما را با این نوع از پکیج های تصفیه فاضلاب آشنا کنیم.

در زندگی امروزه با توجه به رشد جمعیت و گسترش زندگی شهرنشینی و همچنین ساخت شهرک های مسکونی، تولید فاضلاب و تصفیه فاضلاب انسانی به یک موضوع مهم برای بشریت تبدیل شده است. پیدا کردن راهی برای جلوگیری از ورود پساب های صنعتی، انسانی، فلزات سنگین و آلاینده ها به محیط زیست به عنوان یکی از بزرگترین دغدغه های دوستداران محیط زیست تبدیل شده است.

 به دلیل عدم وجود زیرساخت های اصولی و مناسب در این مناطق و نبود تصفیه خانه های مرکزی، بهتر است از پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی برای تصفیه فاضلاب ها استفاده گردد. استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی یک راه حل مطمئن است. همچنین از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه به حساب می آید. تصفیه فاضلاب های شهری گام بسیار موثر در حفظ محیط زیست و بهداشت عمومی مردم هستند و می توان از پساب تصفیه شده جهت آبیاری فضای سبز استفاده کرد.

تصفیه فاضلاب شهری

فاضلاب های شهری مجموعه ای از فاضلاب ها هستند که در بخش های خانگی، رستوران ها، ادارات، مراکز تجاری و صنعتی تولید می گردند. فاضلاب های شهری بسته به نوع سیستم جمع آوری فاضلاب، ممکن است شامل آب های سطحی ناشی از بارندگی و پساب کشاورزی باشد.

قسمت عمده فاضلاب های شهری را فاضلاب در بخش منازل تشکیل می دهند که به آن فاضلاب خانگی گفته می شود. مجموع فاضلاب ها توسط سیستم های جمع آوری فاضلاب جمع می شود و به تصفیه خانه فاضلاب منتقل می گردند. در مناطقی که به هر دلیلی امکان احداث و ساخت تصفیه خانه به صورت کلی نباشد، می توان پکیج تصفیه فاضلاب شهری را مورد استفاده قرار داد. پکیج تصفیه فاضلاب شهری را می توان در انواع پکیج فلزی تصفیه فاضلاب و پکیج تصفیه پلی اتیلن اجرا و طراحی کرد.

تصفیه فاضلاب خانگی

فاضلاب های خانگی حاصل فاضلاب های ناشی از مجتمع های اداری و تجاری و مسکونی می باشد. فاضلاب های خانگی از 2 جزء تشکیل شده اند:

    فاضلاب به دست آمده از استحمام و شستشوی ظروف که به این بخش فاضلاب، فاضلاب خاکستری می گویند . این فاضلاب شامل مواد شوینده است.

    فاضلاب ناشی از سرویس های بهداشتی است که به این دسته فاضلاب ها فاضلاب سیاه می گویند. این فاضلاب شامل مواد آلی و مواد بیماری زا است.

در کل به مجموعه این دو قسمت فاضلاب بهداشتی و  خانگی گفته می شود. در صورتی که بتوان فاضلاب های سیاه را از فاضلاب خاکستری در منازل جدا کرد، می توان از فاضلاب خاکستری مجدداً در فلاش تانک ها استفاده نمود.

پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

پکیج های تصفیه یک سری واحدهای از پیش ساخته شده هستند که برای تصفیه فاضلاب های صنعتی و بهداشتی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. فاضلاب های ورودی به پکیج تصفیه فاضلاب، بعد از طی مراحل گوناگون و عبور از قسمت های متفاوت به کیفیت و سطح مطلوبی می رسند. سپس آماده ورود به محیط زیست می گردند که دوباره بتوان در مصارف صنعتی و کشاورزی از آنها استفاده کرد.

مقدار و مشخصات فاضلاب تولیدی و مشخصات پساب خروجی تصفیه شده یکی از پارامترهای اصلی در طراحی پکیج های تصفیه فاضلاب به حساب می آید. تصفیه فاضلاب انسانی در قالب پکیج های تصفیه، شامل فرآیندهای تصفیه در انواع فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی می باشد، که برای حذف آلاینده ها در فاضلاب ها به کار می روند.

علت استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب ها یکی از بزرگترین و مهمترین پارامترهای جبران کمبود منابع آبی در کشور هستند. به خصوص در کشورهای مختلف که با بحران جهانی کم آبی روبرو هستند، استفاده از پکیج، بسیار موردنیاز است. آب های برگشتی از منابع تصفیه شده توسط پکیج های تصفیه فاضلاب به چرخه محیط باز می گردند و جان دوباره ای به محیط زیست می بخشند. بعلاوه، در جاهایی که به دلایل مختلف امکان تصفیه فاضلاب شهری و یا صنعتی به صورت معمول وجود ندارد، استفاده از انواع پکیج های تصفیه فاضلاب می تواند مشکلات پساب های آلوده حاصل از فعالیت های انسانی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

انواع پکیج تصفیه فاضلاب

برای تصفیه فاضلاب ها با توجه به مواد آلاینده ای که دارند، از تجهیزات تصفیه گوناگون استفاده می شود. در این صورت هر نوع پساب با توجه به مواد موجود در آن از زمان ورود تا خروج از پکیج ها، مراحل گوناگونی را طی می کنند. در ادامه با سه نوع از این پکیج ها شامل پکیج فلزی تصفیه فاضلاب، پکیج تصفیه پساب صنعتی و پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و کاربرد آن آشنا می شویم.

پکیج تصفیه پساب صنعتی

آب های ورودی به بخش های صنعتی به خاطر مخلوط شدن با آلاینده های شیمیایی به یک فاضلاب صنعتی و شیمیایی تبدیل می گردند. این آلاینده ها برای محیط زیست خطرات بسیار جدی دارند. از این رو در پالایشگاه ها ، بیمارستان ها و کارخانجات از پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی استفاده می شود. بدنه این پکیج با بقیه پکیج ها متفاوت است که پکیج فلزی تصفیه از نمونه های شناخته شده آن به حساب می آیند.

پکیج فاضلاب بهداشتی

فاضلاب های انسانی با وارد کردن آلاینده به محیط زیست از معضلات بزرگ جوامع بشری شده اند. از این نوع پکیج برای حذف مواد آلوده و باکتری ها در مناطق مسکونی، نظامی، آموزشی استفاده می شود. این پکیج دارای چهار قسمت است که شامل حوض ته نشینی، از بین بردن لجن برای دفع مواد، حوض هوادهی و کلرزنی برای از بین بردن باکتری ها است.

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب

پکیج های فلزی، پکیج های پورتابل هستند که جهت تصفیه فاضلاب ها طراحی و ساخته می گردند. پکیج های فلزی تصفیه یک سری واحدهای کوچک هستند که از آنها در تصفیه فاضلاب های صنعتی و بهداشتی در ظرفیت های پایین، استفاده می شود. در مواردی که امکان ساخت تصفیه خانه به صورت بتنی وجود نداشته باشد، از پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب استفاده می شود. در پکیج فلزی، کلیه واحدها و تجهیزات مورد نیاز و ضروری به صورت پک کامل در یک پکیج جمع آوری می شوند.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی در موارد صنعتی، بهداشتی و غیره بکار می رود. همچنین در مواردی که لازم به اجرای تصفیه پساب با سرعت بالا و مدت زمان و هزینه پایین باشد، کاربرد دارد. امروزه در کشور ما به دلیل مزایای مختلف پکیج های فلزی، از آنها به طور گسترده جهت تصفیه فاضلاب بهداشتی و انسانی استفاده می شود. این مزایا شامل:

منبع: آرکا گستر

خروج از نسخه موبایل