تیرآهن نرمال چیست ؟ به همراه ابعاد، نحوه برش و کاربرد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه، تیرآهن نرمال یک مقطع فولادی است که به صورت I انگلیسی است و از آن به عنوان یک عضو باربر در سازه‌های فلزی استفاده می‌شود. تیرآهن نرمال معمولاً از فولاد ساختمانی ساخته می‌شود و به روش نورد گرم تولید می‌شود.

تیرآهن نرمال؛ از دوره بریتانیای ویکتوریایی تا امروز

تا پیش از ظهور فولاد به دنیای صنعت، ساختمان‌ ها با عناصر و مصالحی از جمله چوب و سنگ ساخته می‌ شدند تا این‌ که در حدود سال‌‌ ۱۸۳۷ میلادی و در دوره بریتانیای ویکتوریایی، تیرآهن برای نخستین بار به محصولی جهت استفاده در صنعت ساخت تبدیل شد. استفاده از تیرآهن فولادی، پس از سال ۱۹٠٠ میلادی رشد قابل توجهی پیدا کرد تا اینکه امروز، انواع آن از جمله کاربرد تیرآهن نرمال به یکی از موضوعات اصلی سازه‌ ها تبدیل شده‌ اند که مورد توجه هستند.

تیرآهن نرمال چیست؟

این محصول، نوعی پروفیل با مقطعی به دو شکل I یا H (هاش) است که از دو بخش جان و بال تشکیل می‌ شود. جان و بال تیرآهن به ترتیب برای ایستادگی نیروهای برشی و گشتاور‌های خمشی طراحی شده‌ اند.

از انواع این محصول در صنعت عمرانی برای مقاوم‌ سازی بنا در برابر در برابر تنش و کشش نیروهای برشی و خمشی استفاده می‌ شود. تیرها با دو مقطع I و H در مواردی از جمله فرآیند ساخت، شکل سطح و مقطع، وزن، خواص مکانیکی و تحمل بار و البته قیمت متفاوت هستند.

 کارخانه‌ های تولید تیرآهن معمولا محصولات خود را در شاخه‌‌ هایی با اندازه‌ ۱۲ متری به بازار عرضه می‌ کنند. البته لازم به توضیح است که دو اندازه ۶ و ۸ متری هم توسط بعضی از تولیدکنندگان راهی بازار می‌ شوند. با این‌حال به بیان ساده، تیرآهن نرمال به پروفیل‌ های فولادی با اندازه شاخه کمتر از ۱۲ متری گفته می شود که مطابق با خواسته خریدار دراندازه‌ هایی کمتر از ۱۲ متر در اختیار آن‌ ها قرار می‌ گیرند.

البته لازم به خاطر نشان است در کارخانه ها در زمان تولید تیرآهن، گاهی دستگاه برش دچار اشکال می شود و ممکن است مقطع تیرآهن را به جای اینکه 12 متر به 12 برش بزند، کمتر و یا بیشتر برش بزند. در نتیجه در این زمان ما تیرآهن هایی خواهیم داشت که سایزهایی متغیر از 12 متر خواهد بود؛ در نتیجه برخی از این کارخانه ها این محصولات خود را قیمت کمتری به نسبت تیرآهن استاندارد به بازار عرضه می کنند.

ابعاد و سایز تیرآهن نرمال

تیرآهن نرمال معمولاً در اندازه‌های مختلف، از جمله طول، ارتفاع و عرض تولید می‌شود.

تیرآهن نرمال با توجه به ارتفاع آن به سه دسته تقسیم می‌شود:

در ایران، تیرآهن نرمال معمولاً با استاندارد ملی ایران ISIRI 3277 تولید می‌شود. این استاندارد مشخصات ابعادی، جرم و مقادیر ایستایی تیرآهن نرمال را تعیین می‌کند.

کاربرد تیرآهن نرمال و مزیت های آن

تیرآهن نرمال یکی از محصولات پرکاربرد در صنعت ساختمان است که به عنوان یک عنصر اساسی در سازه های فلزی و بتنی مورد استفاده قرار می گیرد. تیرآهن نرمال دارای خواص مکانیکی مناسبی است که باعث می شود تحمل بار، سختی، انعطاف پذیری و مقاومت در برابر خوردگی آن بالا باشد. تیرآهن نرمال همچنین دارای قیمت مناسب و رقابتی است که باعث می شود از لحاظ اقتصادی نیز مورد توجه باشد. برخی از مزایای استفاده از تیرآهن نرمال عبارتند از:

به‌ طور کلی، در تکمیل مزایای این پروفیل فولادی با مقطع I باید گفت که از نظر اقتصادی به‌ صرفه است، چرا که باعث کاهش به کار رفتن قطعات جانبی برای پشتیبانی از استحکام سازه می‌ شود. در واقع، دلیل اصلی تقاضای زیاد برای خرید تیرآهن نرمال در صنعت عمرانی کشور، مزیت‌ های متعددی است که این محصول دارد.

تیرآهن نرمال چگونه برش داده می ‌شود؟

شاید برای شما این پرسش پیش‌ آمده باشد که برش تیرآهن نرمال چگونه انجام می‌ شود. در ادامه مطلب، به این موضوع نیز اشاره شده است.

برش تیرآهن به وسیله اره آتشی

کارخانه‌ های تولید فولاد و پروفیل‌ های فولادی بر اساس نیاز مشتریان خود تیرآهن را برش می‌ دهند، اما در شرایط کارگاه ساختمانی احتمال این وجود دارد که نیاز به برش در محل  پیش بیاید. تحت این شرایط با استفاده از ابزاری به‌نام اره آتشی می‌ت وان تیرآهن نرمال را در محل برش داد. لازم به توضیح است که اره آتشی، ابزاری مکانیکی برای برش انواع پروفیل صنعتی، ورق‌ های فولادی و غیره است که با برق سه فاز کار می‌ کند و از دقت و سرعت خوبی برای برش برخوردار است.

برش تیرآهن توسط اره نواری

اره نواری ابزاری است که در ابتدا برای برش چوب به‌ کار برده می‌ شد، اما با گذشت زمان برای استفاده جهت برش محصولات فولادی نیز نقش پیدا کرد. این ابزار از برش به اصطلاح سرد و با دقت قابل قبولی برای برش پروفیل های فولادی بهره می‌ برد، زمانی که اندازه یا قطر پروفیل بیشتر باشد، بهتر است که از این دستگاه استفاده شود. اره‌ های دوار این دستگاه باعث ایجاد برش‌ های باریک‌ تر و جلوگیری از پرت‌ شدن قطعات ریز به اطراف می‌ شود.

قیمت تیرآهن نرمال و خرید آن

قیمت تیرآهن نرمال تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

علاوه بر عوامل ذکر شده، عوامل دیگری نیز می‌توانند بر قیمت تیرآهن نرمال تاثیر داشته باشند، مانند:

کلام پایانی

تیرآهن نرمال یکی از محصولات فولادی است که در صنایع ساختمانی، ماشین‌سازی، تاسیسات و … کاربرد دارد. تیرآهن نرمال به شکل یک ساختار قطر با قطر متغیر دارد. تیرآهن نرمال از جنس فولاد کربنی ساخته می‌شود و دارای خواص مکانیکی و شیمیایی مشخصی است. کاربرد و انواع تیرآهن نرمال می تواند به عنوان گزینه ای اصلی در زمان خرید مطرح گردد که باید به ان توجه نمود. همچنین برای خرید تیرآهن نرمال باید به عواملی مانند انالیز، قطر، طول، وزن، قیمت و کیفیت توجه کرد.

خروج از نسخه موبایل