اقتصادی

المیادین: اوغان فردا حمایت خود را از اردوغان اعلام می‌کند

اردوغان نامزد ائتلاف جمهور و رئیس جمهور کنونی ۲۷ میلیون و ۱۳۳ هزار و ۸۴۹ رای از مجموع آرا معادل ۴۹.۵۲ درصد از آرای معتبر را کسب کرد و نتوانست حد نصاب ۵۰ درصد به اضافه یک رای را در دور نخست کسب کند.

بنا به اعلام شورای عالی انتخابات ترکیه، «کمال قلیچداراوغلو» نامزد ائتلاف ملت و نزدیک ترین رقیب اردوغان با کسب ۲۴ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۱۷۸ رأی معادل ۴۴.۸۸ درصد آرای مردمی به همراه اردوغان به دور دوم راه یافت و «سینان اوغان» دیگر نامزد این رقابت در مجموع حدود ۲ میلیون و ۸۳۱ هزار رای معادل ۵.۱۷ درصد آرای این انتخابات را کسب کرد.

بر اساس این گزارش، اوغان پیش تر اعلام کرده بود که با احزاب متهم به حمایت از حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) همکاری نخواهد کرد و این در حالی است حزب دموکراتیک خلق‌ها که مورد تائید قیلیچداراوغلو است گفته می‌شود از حزب کارگران کردستان حمایت می‌کند.

به گزارش ایرنا، انتخابات ریاست جمهوری ترکیه برای نخستین بار در تاریخ این کشور به دور دوم کشیده شده است.

دوره ریاست جمهوری ترکیه پنج ساله است و بر اساس اصلاحیه قانون اساسی که در سال ۲۰۱۷ به تصویب رسید، رئیس جمهور بالاترین مقام اجرایی و رئیس دولت بوده و در انتخاب وزرا و همراهان دولت اختیار کامل دارد.

شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرده است که مردم این کشور روز ۲۸ مِی ۲۰۲۳(هفتم خردادماه ۱۴۰۲) از میان دو نامزد اردوغان و قلیچداراوغلو که بیشترین رای انتخابات ریاست جمهوری را به دست آورده‌اند، یک نفر را به عنوان رئیس جمهور دوره سیزدهم انتخاب می‌کنند.

310310

دکمه بازگشت به بالا