بایدن از ترامپ پیشی گرفت

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری اخبار ورزشی، تنها هفت ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، جو بایدن رئیس جمهور دموکرات کنونی این کشور  اکنون در اکثر نظرسنجی های اخیر، از دونالد ترامپ رقیب جمهوری خواه خود پیشی گرفته است.

ماه گذشته تایید شد که روسای جمهوری فعلی و قبلی آمریکا، هر دو در ماه نوامبر با یکدیگر روبرو خواهند شد و بایدن و ترامپ هر دو به اندازه کافی باید رای نمایندگانی را به دست آوردند تا نامزدی احزاب مربوطه خود را در انتخابات ریاست جمهوری تضمین کنند و در یک مسابقه مجدد برای انتخابات ۲۰۲۴شرکت کنند.

از آن زمان، پیش بینی ها و نظرسنجی ها به این موضوع پرداخته اند که چه کسی در صدر قرار می گیرد. تا کنون، نظرسنجی‌ها تقریباً به طور مساوی بوده اند و تحلیلگران که رقابت بایدن و ترامپ در انتخابات بسیار نزدیک خواهد بود.

نشریه آمریکایی نیوز ویک در این باره نوشت: در حالی که این وضعیت همچنان ادامه دارد، به نظر می رسد نظرسنجی ها به نفع بایدن است. پیش بینی می شود که رئیس جمهوردموکرات در هشت نظرسنجی از دوازده نظرسنجی اخیر اضافه شده به تارنمای RacetotheWH که میانگین نظرسنجی ها را دنبال می کند، رأی اکثریت مردم را به دست آورد.

در جدیدترین نظرسنجی که توسط رویترز و ایپسوس انجام شد، بایدن دموکرات ۴۱ درصد از آرا را به خود اختصاص داد در حالی که ترامپ جمهوریخواه ۳۷ درصد آرا را به دست آورد. ایپسوس در این نظرسنجی از ۸۳۳ رای دهنده ثبت نام شده بین ۵ تا ۹ آوریل نظرسنجی کرد.

در نظرسنجی دیگری از ۱۲۶۵ شرکت کننده که بین ۳ و ۵ آوریل توسط IBD/TIPP انجام شد، بایدن با برتری ۳ درصدی، ۴۳ درصد به ۴۰ درصد، آرای بیشتری به دست آورد.

در همین حال، نظرسنجی مارکیت از ۶۷۴ نفر، که بین ۱۸ مارس تا ۲۸ مارس انجام شد، نشان داد بایدن ۵۲ درصد آرا و ترامپ ۴۸ درصد از آرا را به دست آورد.

با این حال، نظرسنجی های دیگر نشان می دهد که ترامپ ممکن است در روز انتخابات حامیان بیشتری داشته باشد. یک نظرسنجی از ۶ هزار و ۲۳۷ رای دهنده توسط مورنینگ کانسالت Morning Consult پیش بینی کرد که ترامپ ۴۴ درصد از آرا را در مقایسه با بایدن ۴۳ درصد به دست آورد.

یکی دیگر از نظرسنجی ها توسط کالج امرسون متشکل از یک هزار و ۴۳۸ رای دهنده پیش بینی کرد که ترامپ ۵۱ درصد آرا و بایدن ۴۹ درصد آرا را به دست آورد. این نظرسنجی بین ۲ تا ۳ آوریل انجام شده است.

با وجود این نظرسنجی ها، کارشناسان و تحلیلگران معتقدند که رقابت انتخاباتی میان بایدن و ترامپ بسیار نزدیک و نتیجه گیری از هم اکنون سخت است.

علیرغم نظرسنجی مثبت ظاهرا برای بایدن، کریستوفر فلپس، استاد تاریخ مدرن آمریکا در دانشگاه ناتینگهام در انگلیس به نیوزویک گفت که این رقابت “بسیار نزدیک است و نمی توان نتیجه گیری کرد.”

وی گفت: “با وجود تعداد بالای نظرسنجی ها، تعیین برتری برای دهر طرف دشوار است. به این ترتیب، بیشترین اولویت را نباید به نظرسنجی های ملی داد، بلکه باید نظرسنجی هایی که ایالت های خاصی را هدف قرار می دهند مورد توجه قرار داد. انتخابات و برای هیئت الکترال بسیار مهم است.

این نظرسنجی ها اجماع واضحی ندارند. وال استریت ژورنال به تازگی نظرسنجی را منتشر کرده است که نشان می دهد بایدن در همه ایالت ها به جز یکی از هشت ایالت حیاتی در رقابت با ترامپ شکست خورده است.

استاد تاریخ مدرن آمریکا در ناتینگهام انگلیس دامه داد: “با هر معیاری، رقابت در این مدت کم باقی مانده به انتخابات بسیار نزدیک است. و تعداد زیادی احتمالات باقی مانده است. آیا رای دهندگان باور خواهند کرد که اقتصاد در حال بهبود است؟ آیا وضعیت اسرائیل و غزه تا حدودی حل خواهد شد؟ زنان به حقوق سقط جنین رأی می دهند؟ رأی دهندگان چقدر مهاجرت را در اولویت قرار می دهند؟

او ادامه داد: آیا ترامپ در یکی از محاکمه های جنایی متعدد علیه او مجرم شناخته می شود؟ آیا توجه به سن بایدن مجددا مهم جلوه داده خواهد شد؟ در مورد هر یک از این احتمالات رقابت می تواند شدید شود. ما نمی‌توانیم نتیجه را در این فاصله زمانی بدانیم.

آمریکایی‌ها روز سه شنبه ۵ نوامبر ۲۰۲۴ برای انتخاب رئیس جمهور بعدی آمریکا به پای صندوق‌های رای می‌روند. برنده این انتخابات دوره چهار ساله ریاست جمهوری را از ژانویه ۲۰۲۵ اغاز خواهد کرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا