اقتصادی

بایدن: با اردوغان درباره جنگنده‌های اف -۱۶ و پیوستن سوئد به ناتو گفت وگو کردم

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، پیروزی وی را در انتخابات را تبریک گفت. بایدن پس از این تماس تلفنی به خبرنگاران گفت: من با اردوغان صحبت کردم و به او تبریک گفتم. او همچنان می خواهد مساله جنگنده های اف ۱۶ را حل کند. من به او گفتم ما می خواهیم به سوئد رسیدگی کنیم بنابراین مسأله سوئد را تمام کنیم.

رئیس جمهور آمریکا افزود: ما با هم ارتباط خواهیم داشت. در کل تماس من برای تبریک بود.

بر اساس گزارش ها، بایدن و اردوغان در این تماس تلفنی توافق کردند که با توجه به چالش های منطقه ای و جهانی, روابط دوجانبه آمریکا و ترکیه را گسترش دهند. دو طرف همچنین توافق کردند همکاری ها در همه مسائل را افزایش دهند.

رئیس جمهور آمریکا پیش از این با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر پیروزی رجب طیب اردوغان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را تبریک گفت و نوشت: به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به مناسبت انتخاب دوباره‌اش تبریک می‌گویم. مشتاقانه منتظر همکاری درباره مسائل دوجانبه و بین المللی به عنوان دو کشور متحد در ناتو هستم.

رئیس جمهور آمریکا همچنین در جمع خبرنگاران در خصوص افزایش حملات روسیه به اوکراین نیز گفت: این حملات دور از انتظار نبودند. به همین دلیل باید به کمک به آنها ادامه دهیم.

بایدن در پاسخ به این سوال که نظر شما در خصوص عفو ریاست جمهوری برای دونالد ترامپ چیست؟ صرفا خندید.

خبرنگاری نیز از بایدن سوال کرد: پیام شما به دموکرات های مجلس نمایندگان که انتقاداتی از توافق سقف بدهی دارند، چیست؟ بایدن گفت بیشتر توضیح بده. خبرنگار گفت: به آنها چه خواهید گفت؟
بایدن پاسخ داد: این پیام را به شما نخواهم گفت.

تارنمای شبکه خبری سی ان ان امروز در تحلیلی به گمانه‌زنی در مورد رویکرد آمریکا به پیروزی احتمالی رئیس جمهوری کنونی ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری پرداخت و نوشت که منافع راهبردی واشنگتن مانع از نادیده گرفتن اردوغان می‌شود.

به گزارش ایرنا، در تحلیل سی ان ان آمده است: پیروزی احتمالی رجب طیب اردوغان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری نه تنها بر دموکراسی در ترکیه که آن را تضعیف کرده تاثیر خواهد گذاشت، بلکه سیاست خارجی آمریکا نیز از پیامدهای آن بی نصیب نخواهد بود. گر چه آنکارا متحد واشنگتن در ناتو به شمار می رود، اردوغان در مواردی همچون روابط گرم با روسیه و نزدیکی با سوریه آمریکا را بارها مستاصل کرده است.

وی نه تنها سران آمریکا را سردرگم ساخته، بلکه در سال های اخیر و با روابط نزدیک با همتای روس خود، واشنگتن را که در پی حمله بی دلیل روسیه، به دنبال حفظ حق حاکمیت اوکراین بوده، خشمگین ساخته است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه روز یکشنبه با حضور رجب طیب اردوغان نامزد ائتلاف جمهور و کمال قلیچداراوغلو نامزد ائتلاف ملت با مشارکت ۸۷.۸۲ درصدی مردم ترکیه برگزار شد.

نتایج شمارش ۹۹.۶۷ آرای مردم در دوم انتخابات ترکیه نشان می‌دهد که اردوغان نامزد ائتلاف جمهور با کسب بیش از ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار رای معادل ۵۲.۱۳ درصد آرای مردمی، پیروز سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شده است.

کمال قلیچداراوغلو نامزد ائتلاف ملت و رقیب اردوغان نیز بیش از ۲۵ میلیون و ۳۴۰ هزار رای مردم معادل ۴۷.۸۷ درصد آر را بدست آورد و در برابر اردوغان شکست خورد.

310310

دکمه بازگشت به بالا