دولت ماکرون به مطالبات مردمی اهمیتی نمی‌دهد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین اخبار ورزشی، برخی تحلیلگران سیاسی بر این باورند که تظاهرات اخیر سیاسی در فرانسه در پی تیراندازی مرگبار پلیس به یک نوجوان الجزایری تبار نشان داد که دولت این کشور  اهمیتی به مطالبات مردم نمی‌دهد و آفریقایی تبارها احساس می‌کنند شهروند درجه دوم هستند.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی» «اورلین دنیزو» محقق دانشکده روابط بین‌الملل در پاریس روز دوشنبه در این زمینه گفت: «امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه اظهارات متناقض زیادی بیان می‌کند. او تاکنون راه حلی برای این وضعیت پیدا نکرده و فقط مردم را سرزنش می‌کند و رسانه‌های اجتماعی و خانواده‌ها را هدف قرار می‌دهد.»

 

اعتراضات اخیر پس از آن آغاز شد که یک نوجوان ۱۷ ساله در حومه پاریس به دست پلیس کشته شد زیرا گفته می‌شد او دستور توقف خودرو را نادیده گرفته است.

 دنیزو گفت: «ادعا شد که این فرد پلیس را تهدید کرد  و در پاسخ به او شلیک شد، اما فیلم‌های ویدئویی خلاف این را نشان می‌دهد.»

وی گفت که اعتراضات در پاریس به سرعت رشد کرد و عدم موفقیت دولت در انجام اقدامات لازم با مجازات افسر پلیس، واکنش شدید عمومی را برانگیخت. افسری که شلیک کرداکنون با تحقیقات قضایی به دلیل قتل عمد مواجه است و در بازداشت اولیه قرار دارد.

 

 

دنیزو توضیح داد: «معترضان معتقدند که مامور پلیس رفتار نژادپرستانه از خود نشان داد، زیرا نوجوانی که کشته شد الجزایری الاصل بود. آفریقایی تبارها در جامعه فرانسه احساس می‌کنند شهروندان درجه دوم هستند و این دلیل اصلی عصبانیت آنها به دولت است.»

این تحلیلگر فرانسوی اظهار داشت که مشکل واقعی نادیده گرفته می‌شود و این نشان می‌دهد که دولت واقعیت‌های کشور را به طور کامل درک نمی‌کند.

 

«جرالد دارونین» وزیر کشور فرانسه در روزهای گذشته به سنای فرانسه گفت، وسایل نقلیه و ساختمان‌های عمومی از جمله تالارهای شهر و مدارس به آتش کشیده شدند و پلیس ۴۰۰۰ نفر را دستگیر کرد که عمدتا نوجوان بودند.

پلیس از بیم شعله ور شدن مجدد تظاهرات وسایل آتش بازی را در چندین شهر از جمله پایتخت توقیف کرده است.

روزنامه «گاردین» نوشت که دولت فرانسه فروش، نگهداری، حمل و نقل و استفاده از اقلام آتش‌بازی را تا بعد از ۱۵ ژوئیه (شنبه ۲۴ تیر) غیرقانونی اعلام کرد. علت این تصمیم گیری جلوگیری از خطر اخلال جدی در نظم عمومی در جشن‌های روز استقلال فرانسه و بیم بروز مجدد خشونت اعلام شده است(جزئیات بیشتر).

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دکمه بازگشت به بالا