اقتصادیفعالان کسب و کار

شکل توده سرطان سینه

همه توده‌‌هایی که در پستان ایجاد و یا توسط خانم‌‌ها احساس می‌‌شوند لزوما سرطان نیستند و اگر این توده‌‌ها سرطانی هم باشند، با تشخیص زودرس و اقدام سریع درمان‌ پذیر خواهند بود، اما بسیاری از خانم‌‌ها با مشاهده توده در پستان بسیار نگران و مضطرب می‌شوند و حتی از مراجعه به بهترين جراح سينه در شيراز هراس دارند. در حدود ۴۰ درصد از خانم‌‌ها در دوره‌‌ای از زندگی توده‌‌هایی را در پستان خود لمس می‌‌کنند.

بسیاری از بیمارانی که به پزشک متخصص پستان مراجعه می‌کنند، در اثر لمس یک توده و یا ایجاد یک درد شدید در ناحیه پستان نسبت به سلامتی خود حساسیت پیدا کرده‌اند. در واقع، آن‌ها نگران این مساله هستند که آیا این توده و درد نشانه‌ای از بروز سرطان سینه است یا خیر. با اینکه با مشاهده برخی شواهد فیزیکی می‌توان به بروز توده‌های بدخیم پستان مشکوک شد، اما تشخیص قطعی آن‌ها به انجام معاینات دقیق توسط یک پزشک متخصص نیاز خواهد داشت.

با اینکه حس یک توده در سینه می‌تواند ترس بروز سرطان سینه را در شخص القا نماید، اما بهتر است بدانید که همه توده‌ها لزوما سرطانی نیستند. همچنین، به عنوان یک نکته امیدبخش لازم است بدانید که عمده توده‌های تشکیل شده در پستان، غیرسرطانی و خوش‌خیم خواهند بود.
هنگامی که شخص در اثر خودآزمایی و یا پزشک در اثر معاینات فیزیکی متوجه وجود توده‌هایی در بافت پستان شوند، باید برخی اقدامات تکمیلی هم انجام گیرد. برای مثال، پزشک با انجام و می‌تواند را از نوع خوش‌خیم آن‌ها تشخیص دهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

پزشکان توصیه می‌کنند در هر سنی که هستید حتما حداکثر ۲ تا ۴ هفته بعد از لمس توده به پزشک مراجعه کنید. حتی بهتر است بلافاصله پس از لمس توده به پزشک مراجعه کنید. این پزشک است که زمان مراجعه بعدی را تعیین می‌کند و زنان خود نباید در مورد آن تصمیم بگیرند. عده‌ای از زنان خود را با اطرافیان و آشنایان خود مقایسه می‌کنند و به گمان این که توده پستانی آن‌ها هم ممکن است کیست باشد و برطرف می‌شود به پزشک مراجعه نمی‌کنند. در حالی که اگر توده‌ای سرطانی باشد حتی یک هفته و یا یک ماه هم برای درمان ارزشمند است، مخصوصا اگر فرد جوان باشد.

 • باور غلط ششم: یک توده می‌تواند سرطانی باشد، حتی در زنانی که تاریخچه خانوادگی سرطان ندارند.

این باور هم واقعیت مطلق ندارد. تنها ۵ تا ۱۰ درصد از سرطان‌های پستان، ارثی است. اکثریت زنانی که دچار سرطان پستان می‌شوند هیچ عامل خطری ندارند. پس این جمله هم واقعیت ندارد که اگر خانمی در خانواده‌ای زندگی می‌کرد که تاریخچه سرطان در آن وجود نداشت، توده‌های پستانی هرگز سرطانی نخواهند شد.

 • باور غلط هفتم: در زنانی با داشتن تاریخچه کیست، توده‌های پستانی سرطانی نیستند.

همیشه این ‌طور نیست. برخی از زنان که سالیان زیاد در پستان خود کیست داشته‌اند نباید تصور کنند که این کیست‌ها نگران‌ کننده نخواهند شد، چرا که ممکن است کیست‌ها هم دچار تغییراتی شده و به توده‌های سرطانی تبدیل شوند.
همه خانم‌ها باید توجه کنند که هر زمانی که در پستان‌های خود توده‌ای جدید یافتند باید فورا به پزشک مراجعه کنند تا نگرانی‌های آن‌ها برطرف شود، چرا که ممکن است این توده از همان کیست‌های قدیمی نباشد.

توده یا تومور پستان :

شایع‌ترین علامت سرطان پستان توده بدون درد می‌باشد که در حدود 75درصد موارد توسط خود بیمار به صورت اتفاقی یا در معاینه ماهیانه کشف می‌شود گاهی یک احساس نامطلوب مبهم در محل توده باعث توجه بیمار و کشف آن می‌شود. توده‌های پستان ممکن است خوش‌خیم یا بدخیم باشند . بنابراین بهتر است در صورت لمس ، به پزشک متخصص مراجعه کنید .
خصوصیات توده‌های مشکوک به سرطان در لمس عبارت‌اند از :

 • قوام سفت یا سخت دارند .
 • غیر متحرک است و به بافت‌های اطراف چسبیده است .
 • اغلب این توده‌ها منفرد و بدون درد هستند .

درد شدید و حساس شدن سینه ها ممکن است باعث نگرانی در مورد وجود سرطان سینه در خانم ها شود . امروزه مهارت های پزشکی و بالا رفتن سطح آگاهی افراد از سرطان ، به پیشرفت هایی در زمینه تشخیص ودرمان سرطان سینه کمک کرده و میزان بقای بیماران مبتلا به این نوع از سرطان افزایش یافته است . در نتیجه این عوامل ، تعداد مرگ و میرهای مرتبط با این بیماری به طور پیوسته رو به زوال است . آگاهی در موردعلائم بدخیمی تواند عاملی مهم در درمان این بیماری باشد . در این مقاله به بررسی علائم توده های بدخیم پستان می پردازیم .

در صورت تشخیص تومور خوش خیم سرطان ، با استفاده از روش بر روی توده های مشکوک ، پزشک متخصص ممکن است تصمیم بگیرد که تومور را در جای خود بگذارد . البته در صورت بروز ناراحتی ، تحریک و فشار ، احتمال دارد پزشک برای راحتی بیمار آن را بردارد . حال اگر تومور بدخیم باشد ، افراد مبتلا به سرطان سینه یا شکل دیگری از سرطان هستند .تومورهای بدخیمی توانند تهاجمی باشند و ممکن است در بافت های اطراف نیز گسترش یابند .

دکتر فلوشیپ جراحی سرطان با دانش بالا و تجربه سالها کار در ارتباط با قادر به تشخیص زود هنگام این بیماری و انواع توده های بدخیم پستان بوده و آماده ارائه‌ خدمات درمانی به شما عزیزان می باشند. شماره تماس : 36294896 – 031

علائم سرطان پستان

توده یا تومور پستان :

شایع ترین علامت سرطان پستان توده بدون درد می باشد که در حدود 75درصد موارد توسط خود بیمار به صورت اتفاقی یا در معاینه ماهیانه کشف می شود گاهی یک احساس نامطلوب مبهم در محل توده باعث توجه بیمار و کشف آن می شود. توده های پستان ممکن است خوش‌خیم یا بدخیم باشند . بنابراین بهتر است در صورت لمس توده در پستان ، به پزشک متخصص مراجعه کنید .

خصوصیات توده های مشکوک به سرطان در لمس عبارت اند از :

 • قوام سفت یا سخت دارند .
 • غیر متحرک است و به بافت های اطراف چسبیده است .
 • اغلب این توده ها منفرد و بدون درد هستند .

ترشح از نوک پستان

معمولا به دنبال بیماری های خوش خیم پستان ایجاد می شود . با وجود اینکه وجود ترشحات نوک پستان در اغلب موارد همراه با سرطان پستان نیست ، ولی به علت احتمال وجود سرطان ، بررسی دقیق آن ضروری است .

ترشحاتی که می تواند نشانه سرطان پستان باشد شامل ترشحاتی است که :

 • بدون فشرده شدن نوک پستان رخ می‏ دهد
 • فقط در یک پستان وجود دارد
 • خونی یا زرد شفاف باشد
 • ترشحات پس از یائسگی رخ دهد

مهم‏ ترین انواع ترشحات پستان که از نظر ارزیابی سرطان اهمیت دارند ، ترشحات خونی نوک پستان هستند . البته ترشحات خونی در اغلب موارد به علت بیما‏ری‏ های خوش‏‌خیم پستان ایجاد می‏ شوند ، اما بیشتر از سایر انواع ترشحات با سرطان همراه هستند ؛ به همین دلیل نیاز به بررسی دقیق دارند . ترشحات خونی که خودبه‌خود خارج شوند ، همراه با توده باشند ، از یک پستان و یک مجرا خارج شوند ، ارزیابی‏ های دقیق‏ تری را لازم دارند ؛ که شامل ، ، ام آر آی یا بررسی آزمایشگاهی است . ترشحات خونی یا خونابه‏ ای در اواخر دوران بارداری و دوران شیردهی نیز ممکن است به‏ طور طبیعی دیده شوند .

تغییرات پوست پستان

فرورفتگی‌ های پوست و یا کشیدگی پوست سینه می‌ تواند از علائم ابتلا به سرطان سینه باشد . تومور سرطانی ، بافت های اطراف خود را درگیر می‌ کند و موجب کوتاه شدن رباط‌ های نگه‌ دارنده سینه می‌ گردد . بر اثر این تغییرات فرورفتگی‌ هایی در پوست سینه به وجود می‌ آید . امکان دارد فرورفتگی‌ های ایجاد شده به طور ثابت و مشخص وجود داشته باشند و یا در حالات خاصی از معاینه سینه پیدا شوند . نا گفته نماند که کشیدگی پوست می‌ تواند ناشی از وجود توده‌ های خوش‌خیم در سینه نیز باشد .

دیگر تغییرات پوستی به وجود آمدن پوستی شبیه به پوست پرتقال است . تورم پوست پستان و تغییرات مشخص پوست پرتقالی در پستان نشانه وخامت بیماری است و تورم همراه با قرمزی ، گرمی ، با یا بدون درد ممکن است به علت سرطان التهابی پستان باشد .

تغییرات نوک پستان

 • معمولا تغییرات نوک سینه در سرطان پستان شایع می باشد که شامل موارد زیر است :
 • فرورفتگی نوک سینه ، قرمزی ، تفاوت رنگ نوک سینه ها ، پوسته پوسته شدن همراه با خارش در نوک سینه .
 • این علائم می تواند بعد از شیردهی یا بعد از سن بلوغ اتفاق بیوفتد ، اما گاهی علت این فرورفتگی وجود غده در زیر نوک سینه و یا هاله سینه است .

بزرگ بودن غدد لنفاوی زیر بغل

شایع ترین محل تهاجم سرطان های پستان به غدد لنفاوی زیر بغل می باشد . گاهی بزرگی غدد لنفاوی همراه با لمس توده ای واضح در پستان است و گاهی توده مشخصی لمس نمی شود . البته تهاجم به غدد لنفاوی زیر بغل در سرطان سایر اعضای بدن مثل ریه ها ، تخمدان ها ، کبد ، کلیه و معده نیز می تواند ایجاد شود ، ولی سرطان پستان شایع ترین علت برای تهاجم به این غدد است .

تغییر اندازه در پستان

گاهی اوقات به دلیل اندازه بزرگ تومور ، پستان ها از حالت متقارن خارج می شوند . البته اغلب بانوان با اختلاف اندازه دو سینه به طور طبیعی مواجه اند . اما زمانی که این تغییر اندازه با کشیدگی پوست همراه باشد و نسبت به حالت طبیعی بیشتر شده باشد باید احتمال وجود سرطان پستان را داد .

اگر با مشکل مواجه هستید؛ برای تشخیص قطعی و درمان این بیماری در اصفهان، می‌توانید به دکتر سید محمد رضا حکیمیان، بورد جراحی و فلوشیپ جراحی پستان مراجعه نمایید. برای هماهنگی با مطب ایشان و در یافت نوبت می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفن اقدام فرمایید.

دکمه بازگشت به بالا