2022 سال انفجار بازی های آنلاین

دو سال گذشته، در پی مشکلات توسعه و بحران‌های مختلف، صنعت بازی چندان بازی جدیدی به خود ندیده است. با اینکه شاهد افزایش فروش و میزان بازی کردن ملت بودیم، اما روند ساخت بازی‌ها به‌خوبی و آن‌طور که باید پیش نرفتند. بسیاری از بازی‌ها که برای عرضه در یکی دو سال قبل برنامه‌ریزی شده بودند، حالا در سال ۲۰۲۲ عرضه خواهند شد و این طور که به نظر می‌رسد، باید انتظار یکی از بهترین و مهم‌ترین سال‌ها را در صنعت بازی داشته باشیم. بازی‌های بزرگ و مهمی برای عرضه در سال ۲۰۲۲ در نظر گرفته شده‌اند و بالاخره قرار است نسل جدید با قدرت آغاز شود.

از همان ابتدای ۲۰۲۲ با بازی‌های بزرگی روبرو می‌شویم و سال هنوز شروع نشده است، با فاصله‌ی یکی دو هفته شاهد عرضه‌ی همان الدن رینگ، هورایزن فوربیدن وست، دایینگ لایت ۲، گرن توریسمو جدید و بسته‌ی الحاقی بزرگ دستینی هستیم. آغاز سال ۲۰۲۲ هم‌چنین با عرضه‌ی گاد آو وار و مانستر هانتر روی کامپیوتر همراه است و امیدواریم این روند عرضه‌ی بازی‌های انحصاری کنسول‌ها روی کامپیوتر با قدرت ادامه پیدا کند.

به قول مثل معروف، «سالی که نکوست از بهارش پیداست» و با اینکه سال خارجی‌ها با بهار آغاز نمی‌شود، اما منظور همان آغاز کار است و ابتدای ۲۰۲۲ آن‌قدر خوب است که مطمئنیم تا پایان سال با بازی‌های شگفت‌انگیزی روبرو خواهیم شد. به بیان دیگر میتوان امسال را سال انفجار بازی آنلاین برای علاقه مندان به گیم دانست که نسخه جدید تمامی بازی های محبوب عرضه می شود.

در این میان، برخی از شرکت‌های مختلف مثل نینتندو یا سونی حتی حرف از ساخته‌های آینده‌ی خود نزده‌اند و آن‌ها را برای عرضه در سال ۲۰۲۲ نگه داشتند؛ سالی که پیش‌بینی می‌شود مشکلات کمتری در توسعه و توزیع گریبان شرکت‌های بازی آنلاین را بگیرد. در سال ۲۰۲۲ شاهد عرضه‌ی شماره‌های جدیدی در مجموعه‌های بزرگ «زلدا» یا «گاد آو وار» خواهیم بود؛ بازی‌هایی که انتظار داریم با کیفیت بسیار بالای‌شان جمعیت بسیاری از طرفداران را غافلگیر کنند.

شرکت فرام سافتور به عنوان یکی از محبوب‌ترین استودیوهای بازی‌سازی، پس از چند سال سکوت بالاخره بازی جدیدشان یعنی «الدن رینگ» را نشان داد و گفت که می‌توانیم در ابتدای سال ۲۰۲۲ منتظر عرضه‌ی آن باشیم. طرفداران بسیاری منتظر این دنباله‌ی معنوی سری بازی‌های سولز هستند که ساختار کاملا تازه‌ای را به این مجموعه می‌آورد.

این مطلب را که در ابتدای سال جدید میلادی می‌نویسیم و 10 مورد از محبوب ترین این بازی ها را برایتان لیست کردیم:

1.      God of War (نسخه‌ی کامپیوتر)

تهیه کننده: Sony Interactive Entertainment

سازنده: Sony Santa Monica Studio (نسخه‌ی کامپیوتر ساخته شده توسط Jetpack Interactive)

سبک: ماجراجویی اکشن

پلتفرم: کامپیوتر

تاریخ انتشار: ژانویه ۱۴ (۲۵ دی ۱۴۰۰)

ازی گاد آو وار با اینکه از همه نظر متفاوت است، دنباله‌ای برای سه‌گانه‌ی معروف و بزرگ گاد آو وار محسوب می‌شود. «کریتوس»، شخصیت اصلی این مجموعه بازی‌ها است.

2.      Monster Hunter Rise (نسخه‌ی کامپیوتر)

تهیه کننده: Capcom

سازنده: Capcom

سبک: نقش‌آفرینی اکشن

پلتفرم: کامپیوتر

تاریخ انتشار: ۱۴ ژانویه (۲۵ دی ۱۴۰۰)

عرضه‌ی نسخه‌ی کامپیوتر بازی «مانستر هانتر رایز» (Monster Hunter Rise) هم در ادامه‌ی جریان عرضه‌ی بازی‌های انحصاری روی کامپیوتر صورت می‌گیرد.

3.      Rainbow Six Extraction

تهیه کننده: Ubisoft

سازنده: Ubisoft Montreal

سبک: اکشن اول شخص چند نفره

پلتفرم: پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری، کامپیوتر

تاریخ انتشار: ۲۰ ژانویه (۳۰ دی ۱۴۰۰)

سری بازی‌های «رینبو سیکس» به لطف جدیدترین شماره‌ی این مجموعه بازی‌ها و گیم‌پلی عالی آن، چند سالی است که به عنوان یکی از بهترین اکشن‌های اول شخص موجود شناخته می‌شود.

4.      Uncharted: Legacy of Thieves Collection

تهیه کننده: Sony Interactive Entertainment

سازنده: Naughty Dog (نسخه‌ی کامپیوتر ساخته شده توسط Iron Galaxy Studios)

سبک: اکشن سوم شخص

پلتفرم: کامپیوتر، پلی‌استیشن ۵

تاریخ انتشار:  ۲۸ ژانویه (۸ بهمن ۱۴۰۰)

بیش از پنج سال از عرضه‌ی آنچارتد ۴ و دنباله‌ی آن روی پلی‌استیشن می‌گذرد و این دو بازی قرار است در قالب یک بسته روی کامپیوتر (و پلی‌استیشن ۵) عرضه شوند

5.      Life is Strange: Remastered Collection

تهیه کننده: Square Enix

سازنده: Dontnod Entertainment (نسخه‌ی بازسازی شده توسط Deck Nine Games)

سبک: ماجراجویی

پلتفرم: پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری، نینتندو سوییچ، کامپیوتر

تاریخ انتشار: ۱ فوریه (۱۲ بهمن ۱۴۰۰)

جدیدترین شماره‌ی سری بازی‌های Life is Strange از همه نظر عالی بود. در Life is Strange: True Colors داستانی عالی و شخصیت‌هایی عمیق و چند لایه به بهترین شکل ممکن به تصویر کشیده شده بودند. اما شاید بهترین بخش بازی را بتوان گرافیک و مشخصا انیمیشن‌های آن دانست.

6.      Dying Light 2: Stay Human

تهیه کننده: Techland

سازنده: Techland

سبک: اکشن اول شخص

پلتفرم: پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری، کامپیوتر

تاریخ انتشار: ۴ فوریه (۱۶ بهمن ۱۴۰۰)

عرضه‌ی بازی «دایینگ لایت ۲» (Dying Light 2) تا به حال دو سه بار به دلایل مختلف عقب افتاده است، اما این طور که به نظر می‌رسد بالاخره قرار است در بهمن ماه امسال به تجربه‌ی این اکشن اول شخص بنشینیم.

7.      SIFU

تهیه کننده: Sloclap

سازنده: Sloclap

سبک: اکشن سوم شخص

پلتفرم: پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵، کامپیوتر

تاریخ انتشار: ۸ فوریه (۲۰ بهمن)

بازی‌های اکشن سبک «بیت ام آپ» به چند دهه‌ی پیش بازمی‌گردند و امروزه دیگر به ندرت پیدا می‌شوند؛ منظورمان بازی‌هایی در سبک شورش در شهر است که گیم‌پلی‌شان چیزی مگر لت و پار کردن تعدادی دشمن و غولاخر در مراحل مختلف نیست.

8.      Dynasty Warriors 9 Empires

تهیه کننده: Koei Tecmo

سازنده: Omega Force

سبک: استراتژی

پلتفرم: پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری، نینتندو سوییچ

تاریخ انتشار: ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن ۱۴۰۰)

چند شماره‌ی اخیر سری بازی‌های مبارزان سلحشور یا همان Dynasty Warriors یک بسته‌ی الحاقی مجزا به نام «امپراطوری‌ها» (Empires) داشته‌اند و شماره‌ی نهم این سری هم از این قضیه مستثنی نیست.

9.      The King of Fighters XV

تهیه کننده: SNK

سازنده: SNK

سبک: مبارزه‌ای

پلتفرم: پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵، ایکس‌باکس سری، کامپیوتر

تاریخ انتشار: ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن ۱۴۰۰)

به عنوان یکی از قدیمی‌ترین سری بازی‌های مبارزه‌ای تاریخ، بازی The King of Fighters با روند مبارزه‌ی متفاوت و خاص خود توانسته‌اند به خوبی جدا از دیگر مجموعه‌های مبارزه‌ای قرار بگیرند

10. Total War Warhammer III

تهیه کننده: SEGA

سازنده: Creative Assembly

سبک: استراتژی

پلتفرم: کامپیوتر

تاریخ انتشار: ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن ۱۴۰۰)

اگر سری توتال وار وارهمر را بهترین بازی استراتژی حال حاضر بنامیم، چندان بیراه نگفته‌ایم. این بازی‌ها که توسط سازندگان سری توتال وار ساخته شده‌اند، گیم‌پلی عالی این سری استراتژی را به دنیای بزرگ و غنی وارهمر می‌آورند

دکمه بازگشت به بالا