چگونه آشپزخانه کوچک را بزرگ جلوه دهیم؟

۲۰ ترفند برای بزرگ‌تر نشان دادن آشپزخانه‌های کوچک

همه ما دلمان آشپزخانه‌ای بزرگ با صندلی اپن رو به پنجره‌هایی بزرگ و سرشار از نور طبیعی می‌خواهد. در عمل، رسیدن به این آرزو برای همه ممکن نیست؛ اما قرار نیست این موضوع باعث ناراحتی‌ باشد. ممکن است در آشپزخانه کوچک با کمبود فضا مواجه باشید، اما دست‌کم می‌توانید آشپزخانه را بزرگ و دل‌باز جلوه دهید. ترفندهایی برای این کار وجود دارد. در این مطلب، ۲۰ ترفند برای بزرگ‌تر نشان‌دادن آشپزخانه کوچک به شما معرفی می‌کنیم.

بهترین صندلی اپن‬‎ |تولیدی صندلی اپن

۱. استفاده از رنگ سفید

سفید بهترین رنگ برای دکوراسیون آشپزخانه های کوچک است. این رنگ بازتاب‌دهنده نور است و حس گستردگی را به آدم القا می‌کند. با انتخاب رنگ سفید برای کابینت‌ها، سقف، دیوارها و پیشخان، فضایی بی‌حدومرز خلق می‌کنید.

۲. ترکیب سطوح

با یکرنگ‌کردن سطح دیوارها و روی کابینت‌ها، آشپزخانه بزرگ‌تر به ‌نظر می‌رسد. وقتی برای سطوح از رنگ و طرح یکسان استفاده می‌کنید، فضا یکپارچه و درنتیجه بزرگ‌تر جلوه می‌کند.

۳. فضای ذخیره در دسترس

یکی از راه‌های ساده برای جلوگیری از شلوغی آشپزخانه‌های کوچک، کابینت‌ها و قفسه‌هایی هستند که استفاده از آنها آسان باشد.

۴. جایگزینی در کابینت با شیشه

حذف در کابینت یا جایگزینی آن با در شیشه‌ای، به بزرگ‌تر دیده‌شدن آشپزخانه کمک می‌کند. این کار باعث می‌شود که فضا عمق بیشتری داشته باشد و دیوارها دورتر به ‌نظر برسند. البته برای اجرای این ایده، باید همیشه کابینت‌ها را مرتب و خوش‌منظره نگه دارید. می‌توانید این ترفند را نه برای همه، بلکه برای برخی کابینت‌ها به‌ کار بگیرید.

۵. پیوند با فضای بیرونی

بسته به فضا و طراحی خانه، ممکن است بتوانید دیواری را حذف کنید و آشپزخانه را به فضای بیرونی پیوند دهید. این کار به مساحت آشپزخانه‌تان اضافه نمی‌کند، اما باعث می‌شود نور بیشتری به آشپزخانه برسد و فضا گسترده‌تر به‌ نظر برسد.

۶. گسترده‌کردن کف

طرح برخی کاشی‌ها یا پوشش‌های کف و دیوار باعث می‌شود که فضا دلگیر و بسته به‌ نظر برسد، درحالی‌که برخی الگوها اثر عکس دارند. برای پوشش کف از طرح‌ها و الگوهایی استفاده کنید که فضا را گسترده‌تر جلوه می‌دهند.

۷. تمرکز بر ارتفاع

جلب توجه چشم‌ها در مسیری عمودی به‌سوی بالا، باعث می‌شود تا ارتفاع سقف بیشتر به‌ نظر برسد. روی کابینت‌ها، اقلام تزئینی قرار دهید. برای تأثیر بیشتر، از نمونه‌هایی استفاده کنید که با رنگ و طرح پس‌زمینه همخوان هستند.

۸. اجتناب از شلوغی

پرکردن روی کابینت‌ها و پیشخان با انواع و اقسام ابزارهای آشپزی، هم آشپزخانه را کوچک جلوه می‌دهد و هم فضای کارتان را تنگ می‌کند. در آشپزخانه‌های کوچک، تا جای ‌ممکن بهتر است لوازم را در کابینت‌ها جا دهید. می‌توانید لوازم بزرگ را با نمونه‌های کوچک‌تر جایگزین کنید. مثلا یک فرق توستر و ماکروفر، جاگیر بودن دومی است. پس اگر برای شما، کاربرد مایکروفر در گرم کردن غذا و نان خلاصه می‌شود، بهتر است فضای آن را به لوازم کوچک‌تر اختصاص دهید.

۹. هود مخفی

استفاده از هود مخفی به‌جای هودهای معمولی، تأثیر چشمگیری در بزرگ‌تر دیده‌شدن فضای آشپزخانه دارد.

۱۰. نورپردازی خلاقانه

وقتی نورپردازی آشپزخانه خلاقانه باشد، کمتر کسی به بزرگی یا کوچکی آشپزخانه‌تان توجه می‌کند.

۱۱. به‌کارگیری طرح‌های کلاسیک

طرح‌ها و الگوهای کلاسیک مانند کاشی‌های بزرگ، همیشه باعث بزرگ‌تر دیده‌شدن فضا می‌شود. از رنگ‌های خنثی و روشن برای خلق طراحی کلاسیک استفاده کنید.

۱۲. استفاده از کابینت هایگلاس

سطوح براق و بازتاب‌دهنده نور باعث می‌شوند تا فضای آشپزخانه گسترده‌تر به‌ چشم بیاید. استفاده از آینه هم (درصورت امکان) اثری مشابه دارد.

۱۳. استفاده از گیاهان

گل و گیاه ، در هر فضایی ازجمله آشپزخانه، روح‌بخش است، به‌ویژه اگر آشپزخانه از نور طبیعی برخوردار باشد. چرا از این نعمت استفاده نکنید؟!

۱۴. صندلی‌های بدون پشتی

صندلی‌های بدون پشتی، به‌سادگی زیر پیشخان قرار می‌گیرند و فضای کمتری اشغال می‌کنند. در انتخاب صندلی‌ها، از رنگی همخوان با پیشخان و فضای آشپزخانه استفاده کنید.

۱۵. استفاده کاربردی از فضا

از هر فضایی بهره ببرید، حتی اگر غیرقابل‌استفاده به ‌نظر می‌رسد؛ مثلا می‌توانید درصورت امکان روی دیوار بالای اجاق ، قفسه‌ یا میله‌ای قلاب‌دار برای جاسازی لوازم آشپزخانه نصب کنید.

۱۶. جزیره یا کابینت متحرک

برای اینکه فضای ذخیره بیشتری داشته باشید، می‌توانید از جزیره آشپزخانه یا کابینتی متحرک، به‌ویژه در قسمت ورودی، استفاده کنید. هنگام ورود و خروج، می‌توانید به‌سادگی آن را حرکت دهید.

۱۷. بهره‌گیری از نور طبیعی

اگر آشپزخانه‌تان پنجره دارد، درصورت امکان آن را با پرده نپوشانید. نور طبیعی نقش چشمگیری در بزرگ‌تر دیده‌شدن فضای آشپزخانه دارد.

۱۸. استفاده از فرش یا قالیچه

وقتی گزینه‌های زیادی برای طراحی آشپزخانه در راستای بزرگ‌تر جلوه‌دادن آن ندارید، با فرش یا قالیچه‌ای در کف، دست‌کم به فضا روح می‌بخشید. در انتخاب فرش یا قالیچه، طرح و رنگی را انتخاب کنید که آشپزخانه را شلوغ و دلگیر جلوه ندهد.

۱۹. تزیين چشم‌نواز

وسیع‌کردن فضا با رنگ سفید یا رنگ‌های روشن، به این معنی نیست که هیچ‌چیز دیگری نباید این یکنواختی را به هم بزند؛ مثلا افزودن قفسه‌های چوبی، هم تضادی چشم‌نواز و هم فضایی برای لوازم آشپزخانه ایجاد می‌کند.

۲۰. ارتباط با فضای باز

اگر موقعیت ساختمان اجازه می‌دهد، در آشپزخانه راهی به فضای باز (مثل حیاط یا حیاط‌خلوت) ایجاد کنید. می‌توانید از این فضا برای ذخیره‌سازی و حتی با کمی رنگ‌ولعاب، برای پذیرایی از مهمان‌ها استفاده کنید.

چگونه آشپزخانه کوچک را بزرگ جلوه دهیم؟ (نکات تکمیلی)

ترفندهای متعددی جهت بزرگ جلوه دادن فضاهای کوچک وجود دارد؛ کافیست، ترفند مناسب خانه‌ی خود را بیابید. کاربرد رنگ سفید به عنوان رنگ غالب فضا برای شروع خوب است؛ چون، رنگ سفید فضا را بزرگ جلوه می‌دهد. ترفندهایی که بیان می‌شود دو جنبه‌ی متفاوت دارد: ممکن است فضای بزرگ ایجاد کند یا ممکن است فضای بزرگ جلوه دهد. در این مطلب به پرسش «چگونه آشپزخانه کوچک را بزرگ جلوه دهیم؟» پاسخ خواهیم داد. با مجله‌ی اپن مارکت همراه باشید.

کابینت‌های کم‌عمق را در نظر بگیرید.

کابینت‌های کم‌عمق مزایا و معایب متعدد دارد. در آشپزخانه‌های کوچک مزیت‌های کاربرد کابینت‌های کم‌عمق بیشتر از عیب‌های آن است؛ بنابراین، توصیه می‌شود. کابینت‌ها دو دسته‌اند که شامل کابینت‌های زمینی و کابینت‌های هوایی هستند. عمق استاندارد کابینت‌های زمینی حدود ۶۰ سانتی‌متر است و عمق استاندارد کابینت‌های هوایی حدود ۴۰ سانتی‌متر است. کاهش و افزایش عمق‌های استاندارد کابینت‌ها موجب ایجاد مشکلات می‌شود؛ اما، گاهی ارزش دارد.

هنگامی که آشپزخانه‌ی شما کوچک است، کاربرد کابینت‌های کم‌عمق نجات دهنده خواهد بود؛ چون، فضای رفت و آمد شما را افزایش می‌دهد. شما می‌توانید کابینت‌های زمینی با عمق کابینت‌های هوایی تعبیه کنید که استانداردها را کمتر بهم بزنید. لازم به ذکر است که کابینت‌های کم‌عمق موجب کاهش فضای ذخیره‌سازی شما می‌شود؛ اما، فضای داخل آن قابل دسترس‌تر می‌شود.

دستگیره‌ها را حذف کنید.

هر چه فضای آشپزخانه‌ی شما خلوت‌تر باشد، بزرگ‌تر دیده می‌شود؛ اما، هر چه فضای آشپزخانه‌ی شما شلوغ‌تر باشد، کوچک‌تر دیده می‌شود. حذف جزئیاتی مانند دستگیره‌ها به حفظ سادگی آشپزخانه کمک می‌کند؛ بنابراین، آن را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد. چگونه دستگیره‌ها را حذف کنیم؟ کافیست، تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر استفاده کنید. همواره، کاربرد تکنولوژی در آشپزخانه‌های کوچک موجب بهبود کیفیت فضا می‌شود.

یک درب کابینت با یراق‌آلات فشاری یا یک درب کابینت با تجهیزات لمسی جهت حذف دستگیره‌ها بهترین انتخاب است. هنگامی که دستگیره‌ها را حذف می‌کنید، تمرکز بر روی خطوط منظم کابینت‌ها می‌رود. نظم موجب القای حس سادگی می‌شود که به بزرگ دیده شدن آشپزخانه کمک می‌کند. حذف دستگیره‌ها مزیت‌های متعدد دیگری نیز دارد؛ مثلاً، احتمال پاره شدن لباس شما در برخورد با دستگیره حذف می‌شود. در نتیجه، رفت و آمد در آشپزخانه راحت‌تر می‌شود.

در مورد حذف سینک‌های دوبل فکر کنید.

سینک‌های دوبل شامل دو فضای مجزا هستند؛ اما، آیا تعبیه‌ی یک سینک دوبل در آشپزخانه‌ای کوچک واجب است؟ خیر! شما محدودیت متراژ دارید؛ بنابراین، باید به سانتی‌مترها فکر کنید. یک سینک تک کارایی لازم را خواهد داشت؛ همچنین، به ارتقای کیفیت فضای آشپزخانه کمک خواهد کرد. شما یک فضای مرده را به یک کارکرد زنده اختصاص می‌دهید؛ مثلاً، فضای آماده‌سازی غذای خود را افزایش می‌دهید. این ترفند توصیه می‌شود؛ چون، با اعمال آن می‌توانیم آشپزخانه کوچک را بزرگ جلوه دهیم.

همانطور که می‌دانید کابینت زیر سینک یک نوع کابینت خاص است که حاوی لوله‌کشی‌های مرتبط با سینک است. معمولاً، این فضا به ذخیره‌سازی سطل زباله و مواد شوینده اختصاص می‌یابد. هر چه سینک شما کوچک‌تر باشد، کابینت مخصوص سینک نیز کوچک‌تر می‌شود. در نتیجه، فضای مفید ذخیره‌سازی اطراف آن افزایش می‌یابد. شما یک قدم مثبت در جهت افزایش فضای ذخیره‌سازی مفید برداشته‌اید.

یک کابینت سینک دوبل حدود ۹۰ سانتی‌متر طول دارد؛ اما، یک کابینت سینک تک حدود ۶۰ سانتی‌متر طول دارد. شما ۳۰ سانتی‌متر فضای ذخیره‌سازی مفید را نجات داده‌اید. در نتیجه، اگر در مورد کارایی سینک دوبل خود مردد هستید، به حذف آن فکر کنید. شما می‌توانید استفاده‌های مفیدتری از فضای اشغال شده‌ی آن بکنید. گاهی سینک‌های تک محفظه بسیار زیباتر از سینک‌های دو محفظه است. شما می‌توانید یک سینک به جنس سنگ سفید را انتخاب کنید که بسیار خاص است.

ماشین ظرفشویی جمع و جور انتخاب کنید.

ماشین ظرفشویی انواع متعددی دارد. عرض استاندارد یک ماشین ظرفشویی حدود ۶۰ سانتی‌متر است؛ اما، ماشین ظرفشویی با عرض ۴۵ سانتی‌متر نیز یافت می‌شود. هنگامی که محدودیت فضا دارید، مجبورید. گاهی انتخاب یک ماشین ظرفشویی رومیزی نیز انتخاب مناسب برای آشپزخانه‌های کوچک است. شما می‌توانید کابینت همجوار ماشین ظرفشویی خود را ۱۵ سانتی‌متر بزرگ‌تر در نظر بگیرید؛ بنابراین، فضای ذخیره‌سازی بیشتری دارید. در ضمن، یک ماشین ظرفشویی کوچک سریع‌تر پر می‌شود. در نتیجه، مزیت‌های دیگر نیز دارد که انتخاب آن را به صرفه می‌کند. اگر خانواده‌ای کوچک هستید، انتخاب ماشین ظرفشویی کوچک توصیه می‌شود.

برگرفته از: فروشگاه اینترنتی میز و صندلی اپن مارکت

دکمه بازگشت به بالا