اقتصادیفعالان کسب و کار

بیسکویت میان ‌وعده‌ای مفید یا مضر؟

خواص و مضرات بیسکویت برای کودکان

بیسکوییت چیست؟ یکی از قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین خوراکی‌های موجود در سراسر دنیا، خانواده بیسکوییت ها هستند، این خوراکی ها از دو سه قرن پیش تولید می شده‌اند و از همان زمان نیز مورد استقبال مردم در سراسر دنیا قرار گرفتند. بیسکویت کرمدار شکلاتی یکی از مهم ترین فرآورده های آرد است که به علت سهولت تهیه و نگه داری و مصرف، تولید آن رواج زیادی دارد. یکی از خاصیت های خوب بیسکویت، ماندگاری بالای آن است.

بیسکویت از موادی چون آرد گندم، شکر، تخم مرغ، روغن جامد، شیر و برخی افزودنی های دیگر تهیه می شود. بیش تر بیسکویت ها پرکالری هستند و در صد گرم آن ها 330 کیلو کالری انرژی نهفته است. البته این میزان در بیسکویت‌های کرم‌دار و شکلاتی بیشتر است. با وجود این که برخی از مادران، از بیسکویت به عنوان میان وعده کودکان خود استفاده می کنند، بهتر است در این مقاله از بیتوته بیش تر با انواع این ماده غذایی آشنا شویم.

مصرف بیسکویت برای کودکان زیر 7 ماه خطرناک است

یکی از رفتارهای نادرست مادران خوراندن چای با بیسکوییت به کودکان 4- 3 ماهه است. تمامی کودکان از 7- 0 ماهگی تنها می توانند از شیر مادر استفاده کنند و نباید با خوراندن آب قند، چای، سوپ یا حتی آبمیوه آنها را با سوء تغذیه مواجه کرد. چای موجب ایجاد کم خونی در کودکان می شود و بیسکوییت نیز پس از سبوسگیری عاری از ویتامین های مورد نیاز برای رشد نوزادان خواهد بود.

بیسکوییت با ترکیبات آرد گندم نباید به کودکان کمتر از 7 ماه داده شود، عوارض مصرف این خوراکی برای کودکان 4- 3 ماهه می تواند به شکل آلرژی به گندم و اسهال های مزمن خودنمایی کند. می‌توانید از 9 ماهگی به کودکتان بیسکویت را به عنوان غذای کمکی بدهید. زمانی که نوزاد نزدیک 8 ماهگی اش شده است می توانید بیسکویت را نرم کنید و آن را در فرنی و شیر به او بدهید. از 8 ماه به بعد اگر نوزاد برای خوردن بیسکویت اذیت نمی شود، تکه های ریز بیسکویت را می توانید به نوزاد خود بدهید.

بیسکویت برای کودکان بدغذا مفید است

یکی از انواع مواد غذایی که کودکان بخصوص از سنین 2 سال به بالا دوست دارند استفاده کنند، انواع بیسکویت‌ها می‌باشد. علت اصلی که کودکان کوچک‌تر تمایل به مصرف بیسکویت دارند، آن است که می‌توانند به راحتی و مستقل آن را در دست خود بگیرند و بخورند.

در واقع می‌توان از بیسکویت‌ها به عنوان مواد غذایی انگشتی (Finger Food) نام برد که برای بسیاری از کودکان بد غذا می‌توان از آنها به عنوان تامین‌کننده انرژی و مواد مغذی مورد نیاز بدن‌شان استفاده کرد. از دیدگاه متخصصان تغذیه، بیسکویت‌ها به دلیل این که تامین‌کننده انرژی مورد نیاز بدن کودک می‌باشد به خصوص برای کودکانی که به مقدار کافی غذا در طی روز استفاده نمی‌کنند، می‌تواند به عنوان یک منبع غذایی مناسب برای تامین انرژی بدن کودک مطرح باشند.

بیسکویت پذیرایی به دلیل داشتن آرد، مخصوصا اگر با آرد سبوسدار تهیه شده باشد، ارزش غذایی قابل توجهی دارد. آرد منبع پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین‌های گروه B و املاحی مثل آهن است، البته ارزش تغذیه ای بیسکوییت کامل نیست اما در مجموع می تواند میان وعده ای خوب در فاصله صبحانه تا ناهار یا ناهار تا شام باشد.

شکر، روغن و کربوهیدرات موجود در آن میتواند انرژی بدن را تامین کند و با توجه به همین مسئله که بیسکوییت کالری بالایی دارد نباید در خوردن آن افراط کرد. بیسکوییت را میتوان به عنوان میان وعده صبح یا عصر در حد 4- 3 عدد یا 30- 20 گرم مصرف کرد. ترجیحا بهتر است بیسکوییت سبوسدار با روغن و شکر کمتر مصرف شود.

بهترین بیسکویت برای کودکان، بیسکویت با چربی ترانس پایین است

اولین نکته درمورد خرید بیسکویت برای کودکان این است که دقت کنید چربی ترانس آن خیلی کم باشد. برای این کار باید به برچسب روی بیسکوییت دقت کنید؛ بسیاری از کارخانه ها درصد چربی ترانس را روی آن می نویسند. تلاش کنید انواعی را بخرید که چربی ترانس صفر داشته باشند.

اکثر کودکان انواع بیسکویت‌های شیرین را دوست دارند، چون شیرینی موجود در بیسکویت یکی از عوامل تامین‌کننده انرژی مورد نیاز بدن کودک می‌باشد. به علاوه این که بیسکویت‌های شور یا اصطلاحا چوب شورها هم برای تامین الکترولیت‌های بدن کودکانی که در آب و هوای گرم زندگی می‌کنند یا در فصول گرم سال می‌توانند سودمند باشند.

– بیسکویت‌های سبوسدار برای کودکان

از دیدگاه تغذیه‌ای بهترین نوع بیسکویت برای کودکان، بیسکویت‌هایی هستند که در تهیه آنها از آرد کامل یا آرد حاوی سبوس استفاده شده است، بنابراین بیسکویت‌های سبوس‌دار یا بیسکویت دایجستیو بهترین انتخاب می‌باشند. ذکر این نکته قابل توجه است که این بیسکویت در مقایسه با بیسکویت معمولی تنها سبوس بیش تری دارد و روغن و شکر به کار رفته در آن مانند سایر بیسکویت ها به یک میزان بوده و چاق کننده است و برای افراد دیابتی محدودیت مصرف دارد. البته این محصول به دلیل آن که از آرد کامل گندم و سبوس تهیه می شود، از نظر تغذیه ای بر سایر بیسکویت ها برتری داشته و مصرف ابن بیسکویت برای کودکان گزینه ی مناسبتری است.

– بیسکویت‌های تهیه شده از آرد جو یا جو دوسر

بیسکویت‌هایی که با آرد جو یا جودوسر تهیه شده‌اند هم می‌توانند نسبت به سایر بیسکویت ها‌ برای کودکان سودمندتر هستند.

بیسکویت‌های غنی شده برای کودکان

امروزه، بیسکویت‌ها یا کیک‌های غنی شده با کلسیم و روی برای کودکان نیز تهیه شده است که مصرف این نوع بیسکویت برای کودکان توصیه می‌شود.

از انواع بیسکویت‌ برای کودکان میتوان به عنوان یک میان وعده مغذی استفاده کرد

از انواع بیسکویت‌ برای کودکان میتوان به عنوان یک میان وعده مغذی در رژیم غذایی استفاده کرد، البته باید توجه شود که مصرف زیاد بیسکویت توسط کودک نباید منجر به حذف یک وعده غذایی یا بروز بی‌اشتهایی در وعده غذایی بعدی او شود.

مقدار مصرف کافی بیسکویت برای کودکان از نظر متخصصان تغذیه روزی 2 الی 3 عدد برای میان وعده است. در ضمن برای پرهیز از افراط در مصرف بیسکویت برای کودکان توصیه می‌شود والدین به کودکان خود عادت دهند که از بیسکویت‌های سبوس‌دار یا تهیه شده با آرد جو یا جو دوسر به جای انواع بیسکویت‌های ساده استفاده کنند.

عوارض و خطرات بیسکویت برای کودکان

بسیاری از بیسکویت های موجود در بازار دارای روغن هیدروژنه یا همان چربی ترانس می باشند که باعث افزایش عمر محصولات خوراکی شده اما باعث کاهش عمر مصرف کننده می شوند که حتی می توانند باعث بیماری هایی در کودک شما بشوند. برای اطلاع از اینکه در بیسکویت روغن ترانس وجود دارد یا خیر کافی است که در هنگام خرید بیسکویت برچسب ارزش مواد غذایی را بخوانید و از نبود روغن ترانس مطمئن شوید.

بیسکویت حاوی شیر پر چربی است که برای تغذیه نوزاد مناسب نیست. همچنین شکر موجود در بیسکویت برای کودکان باعث پوسیدگی دندان می شود. بیسکویت های حل شده در چای، کودک را با خطر کافئین موجود در چای روبه‌رو می کند و ناخواسته باعث اعتیاد کودک به چای و دیگر مواد کافئین‌دار می‌شود.

انواع مناسب بیسکویت برای بچه ها

مناسب ترین انواع Biscuit برای بچه ها بیسکویت با چربی ترانس پایین می باشد. مهمترین نکته در رابطه با خرید بیسکویت برای بچه ها این است که توجه نمایید چربی ترانس آن بسیار کم باشد. برای این موضوع باید به پرجسب روی بیسکویت توجه نمایید. مدل هایی را خریداری نمایید که مقدار چربی ترانس آن ها صفر باشد.

اغلب بچه ها به بیسکویت های شیرین علاقه دارند چرا که شیرینی موجود در بیسکویت از جمله علل فراهم کننده کالری مورد احتیاج بدن کودک می باشد. علاوه بر این می توان گفت بیسکویت های شور یا به اصطلاح چوب شورها نیز برای فراهم نمودن الکترولیت های بدن بچه هایی که در آب و هوای گرم زندگی می کنند یا در ماه های گرم سال می تواند مفید باشد.

بیسکویت های حاوی سبوس برای بچه ها از نظر ارزش غذایی مناسب ترین نوع بیسکویت بوده که در آماده سازی آن از آرد کامل یا آرد دارای سبوس استفاده شده است. بدین ترتیب بیسکویت های حاوی سبوس یا بیسکویت دایجستیو بهترین گزینه می باشند. بیسکویت های درست شده از آرد جو یا جو دو سر در مقایسه با دیگر بیسکویت ها برای بچه ها انتخاب خوبی می باشد. بیسکویت ها و کیک هایی که سرشار از کلسیم و روی می باشند نیز برای مصرف کودکان پیشنهاد می گردد.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا