ساده ترین روش محاسبه طلا با قانون جدید

در تاریخ 13 دی 1400 قانون مالیات بر ارزش افزوده برای طلای نو حذف گردید و به مرحله اجرایی رسید. از این تاریخ به بعد طلافروشان حق گرفرفتن مالیات بر کل فاکتور خرید طلای شما را ندارند و فقط بر دو عامل دیگر میتوانند مالیات بگیرند که در این مقاله اشاره می کنیم. این قانون درمورد خرید آنلاین طلا نیز صادق است. جهت دیدن جدیدترین مدل های حلقه نامزدی نیز می توانید به سایت طلای حقانی مراجعه نمایید.

ساده ترین روش محاسبه طلا ۱۴۰۱ |طلا فروشی در مشهد

نحوه محاسبه قیمت طلا با قانون جدید 1401

نامه ای که ابراهیم محمد ولی-رئیس اتحادیه طلا و جواهر به واحدهای این صنف ابلاغ کرد به این صورت بود:

توجه همکاران ارجمند را به موارد ذیل جلب می‌نماید:

۱- نظر به اینکه با اجرایی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۴۰۰/۰۳/۰۲ اصل طلا ، جواهر و پلاتین به کار رفته در مصنوعات ساخته شده از فلزات مزبور از تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ معاف از مالیات و عوارض است؛ صرفاً اجرت ساخت، حق‌العمل و سود فروشنده کالاهای موضوع این بند مشمول مالیات و عوارض با نرخ ٩ درصد ( ۹ ٪ ) است. لذا ضرورت دارد فروشندگان مصنوعات یاد شده نسبت به تفکیک موارد معافیت (اصل طلا ، جواهر وپلاتین به کار رفته در مصنوعات ساخته شده) از سایر موارد در صورتحساب فروش صادره اقدام نمایند تا امکان محاسبه و دریافت مالیات و عوارض بر مبنای اجزای یاد شده مشمول باشد.

۲- براساس قانون مذکور، فروشندگان مصنوعات ساخته شده از طلا، جواهر و پلاتین از تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ به هیچ عنوان مجاز به دریافت مالیات و عوارض ارزش افزوده از اصل طلا، جواهر و پلاتین نیستند و در صورت عدم رعایت بند ( ۱ ) نه ‌تنها باید مالیات و عوارض دریافتی را عودت نمایند بلکه مشمول جریمه‌ای معادل دو برابر مالیات و عوارض دریافتی نیز می‌شوند که غیر قابل بخشودگی است.

محاسبه قیمت طلایی که از طلافروشی خریداری میکنیم نیازمند دانستن اطلاعاتی نظیر: ، مظنه، مثقال طلا به گرم، ، اجرت ساخت، سود طلافروش، مالیات 9% بر اجرت ساخت و سود طلافروش و … است. اما ما که نمیتوانیم برای خرید یک حلقه ازدواج که یکبار در زندگی خرید میکنیم، همه این موارد را یاد بگیریم. پس راه حل جایگزین چیست؟

محاسبه قیمت طلایی که میخریم به آسانی و با ماشین حساب ساده موبایل:

برای محاسبه قیمت طلای خریداری شده با قانون جدید مالیات کافی است مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

  1. از تابلوی فروشنده یا از سایت اتحادیه طلا و جواهر به آدرس https://www.tgju.org قیمت لحظه ای طلا را بردارید. ( این قیمت طلای 18 عیار است)

وزن طلای خود به گرم را از فروشنده بگیرید و در عدد بالا با ماشین حساب موبایل ضرب کنید. این عدد قیمت خالص طلای شما بحساب می آید.

برای مثال با عیار طلای 18 به قیمت هر گرم 1/235/000 تومان برابر است با : 2.470.000

  1. از فروشنده طلا بخواهید که سود طلافروش را به شما بگوید. توجه کنید که طبق قانون تا 7% میتواند سود از شما دریافت کند ولی شما میتوانید این درصد را کم کنید و تخفیف بگیرید.

برای مثال بالا با احتساب حداکثر 7% سود طلافروش برابر است با: 2.642.000 تومان که سود فروشنده برابر است با: 172.000 تومان

  1. اجرت ساخت قطعه طلایی که میخرید را از طلافروش بخواهید، این مورد نیز تا سقف20% معمولا قیمت گذاری میشود ولی مثل سود طلافروش، میتوانید این مورد را نیز تخفیف بگیرید.

برای مثال بالا با احتساب 20% اجرت ساخت(بیشترین مقدار ممکن برای یک قطعه طلا) برابر است با: 2.964.000 تومان که اجرت ساخت برابر است با:  494.000 تومان

  1. با ماشین حساب ساده موبایل، 7 درصد و 20 درصد قیمت طلای خود را بصورت جداگانه حساب کنید و جمع ببندید. عددی که بدست می آورید را در 9% مالیات بر ارزش افزوده ضرب کنید و مالیات بدست آمده، همان مالیاتی است که شما باید پرداخت کنید، نه بیشتر.

مالیات در مثال ما با قانون جدید: 172000+494000= 666000 تومان

مالیات بر این عدد حساب می شود و نه بر کل قیمت طلای شما. پس برای این مثال طلای 2 گرمی 18 عیار ما مالیات برابر است با 725.940 تومان

5.اعدادی که بصورت جداگانه در مرحله 5 بدست آوردید را با عدد قیمت خالص طلای خود در مرحله 2 بدست آوردید جمع ببندید و قیمتی که باید پرداخت کنید را بدست آورید.

برای مثال طلای 2 گرمی ما : 725.940 + 2.470.000

که کل قیمت طلای با با 2 گرم وزن و عیار 18 و طبق قانون جدید محاسبه قیمت طلا با مالیات برابر است با: 3.195.940 تومان

توجه داشته باشید که این عدد باید پرداخت شود و هر عدد بیشتر از این خلاف قانون است.

سعی میکنیم روش هایی که برای بیشتر پول گرفتن از شما استفاده می شود را بگوییم

  • محاسبه مالیات بر اجرت ساخت و سود فروشنده است و نباید مانند قانون گذشته بر کل مبلغ فاکتور اعمال شود.
  • مظنه یا مثقال برای طلای 17 عیار است و نباید قیمت 18 عیار را اعلام کند.

اجرای این قانون از این لحاظ مهم است چون باعث می‌شود قیمت نهایی مصرف‌کننده کمتر شود و دیگر نیازی به پرداخت مالیات بر اصل طلای خود را ندارد، یعنی با همان پول قبل خود طلای بیشتر میتواند بخرد.

کاهش قیمت طلا برای مصرف‌کنندگان ۲ پیامد ‌مهم به همراه دارد.

یکی از ‌آنها این است که خرید طلای دست دوم برای مردم دیگر توجیه اقتصادی ندارد. در سال های اخیر با وجود تورم بالا، با خرید طلای دست دوم و نپرداختن مالیات براحتی سرمایه گذاری خوبی در را تجربه می کردیم، اما اکنون با حذف مالیات از طلای نو، چرا طلای دست دوم برای سرمایه گذاری خریداری کنیم؟ طلای نو بهتر و راحت تر بفروش میرسد. پس الان با اجرای این قانون خرید دست‌دوم توجیه ندارد.

پیامد بعدی این است که مصرف طلا در کشور بالا می‌رود. مصرف که بالا برود، طبیعتا تولید و در پی آن افزایش رقابت، رشد اشتغال، صادرات و ارزآوری افزایش خواهد یافت. با کاهش قیمت نسبی برای مصرف کننده، خرید ها افزایش می یابد و تولید نیز افزایش خواهد یافت. در واقع تنها کسی که با حذف مالیات ضرر خواهد کرد دلالان طلای دست دوم و دولت که از مالیات طلا صرف نظر کرده است، هستند.

برخلاف قانون قبلی که به‌صورت آزمایشی اجرا شد و مورد قبول صنف طلا و جواهر نبود، این قانون با توجه به تأثیر مثبتی که بر رونق بازار خواهد داشت، مورد توجه و استقبال واحدهای صنفی قرار گرفته است. نکته مهم درخصوص اجرای قانون جدید، جدیت دولت در برخورد با تخلفات است. به‌گفته کشتی‌آرای، در این قانون برای واحدهای صنفی‌ای که قانون را به‌درستی اجرا نکنند، جرائم سنگینی لحاظ شده که این جریمه‌ها طبق گفته مقامات وزارت اقتصاد و دارایی غیرقابل بخشش است.

در سال‌های اخیر با توجه به افزایش نرخ دلار و کاهش ارزش ریال، سرمایه‌های خرد مردم به سمت خرید سکه و طلای آبشده رفت و مصنوعات با توجه به گرانی روزافزون طلا و کاهش قدرت خرید مردم از چرخه خرید مردم حذف شده بود. با اجرای این قانون وضعیت بازار سکه چه تغییری خواهد کرد؟

نایب‌رئیس تغییرات قانون مالیات را بر بازار سکه بی‌تأثیر می‌داند و می‌افزاید: یکی از دلایل استقبال از سکه، سرمایه‌گذاری بوده که این عامل به‌شدت کاهش یافته و نخستین دلیل آن تثبیت قیمت طلا در محدوده کنونی طی یک‌سال گذشته بوده است.

در این مدت بازده سرمایه کالاهای دیگر بسیار بیشتر از سکه بوده و این عامل گرایش به سکه را کاهش داده است. از سوی دیگر، سکه از قدیم جنبه هدیه داشته و با برداشته‌شدن محدودیت‌های کرونایی از این جنبه، دوباره مورد استقبال قرار خواهد گرفت؛ در نتیجه بازار سکه بعید است که با اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده تغییرات خاصی را شاهد باشد.

محاسبه قیمت طلا با قانون جدید مالیات آسان تر شده است. شما کافی است وزن طلای خود را در نرخ لحظه ای 1 گرم طلای 18 عیار ضرب کنید. از طرفی 7 درصد و 20 درصد از این قیمت را حساب کنید، یعنی 27% قیمت طلای شما. کافی است 9% از این قیمت(فقط سود فروشنده و اجرت ساخت، همان 27% که بدست آمد نه بیشتر نه کمتر)  را برای مالیات در نظر بگیرید و به قیمت کل طلای خود اضافه کنید. بهمین راحتی با قیمت طلای خود را با قانون جدید مالیات حساب کرده اید.

دکمه بازگشت به بالا