اقتصادیفعالان کسب و کار

نکات قبل از سفارش چاپ عکس روی لیوان

لوازم مورد نیاز برای چاپ روی لیوان چیست؟

چاپ لیوان و ماگ یکی از قسمت های پرطرفدار صنعت چاپ هست. احتمالاً شما هم چاپ روی لیوان سرامیکی با طرح های بامزه را در مغازه ها دیده‌اید. ممکن است برای مناسبی چاپ روی لیوان با طرح اختصاصی یا چاپ عکس هدیه گرفته باشید یا هدیه داده باشید. چاپ روی لیوان می‌تواند هر عکسی از شخصیت های فیلم و سریال گرفته تا عکس های شخصی باشد. برخلاف تصور عموم چاپ روی لیوان کار سخت و هزینه بری نیست و کاملاً برعکس است به همین دلیل بسیاری از بیزینس ها خدمات چاپ روی لیوان را ارائه می‌دهند. در ادامه تمام لوازمی که برای چاپ روی لیوان نیاز دارید را معرفی می‌کنیم.

 

چاپ لیوان یا ماگ چگونه انجام می‌شود؟

 چاپ لیوان و ماگ چیست؟ چگونه روی لیوان و ماگ چاپ انجام دهیم؟ لیوان‌های چاپی از جمله هدایایی است که در مناسبت‌های خاص از آن استفاده کرده و یا زمانی که قصد خرید هدیه برای عزیزانمان را داریم از آن استفاده می‌کنیم. به خصوص در محیط های کاری، لیوان‌ها و یا ماگ‌های چاپی می‌توانند از نظر کاربردی بودن، راحتی زیادی را برای کارمندان فراهم کنند. چاپ هر متن، شی یا عکس روی لیوان را چاپ روی لیوان می‌گویند.

شرکت‌های بزرگ می‌توانند لوگوها و نشان‌های مخصوص  خود را روی لیوان‌ها چاپ کنند و برای تبلیغ آن‌ها را به عنوان کالاهای تبلیغاتی ارائه کنند. علاوه بر این، شرکتی که سمینارها و جلسات مهم را برگزار می‌کند، می‌تواند چای و قهوه را روی لیوان‌هایی با لوگوی خود سرو کند. بنابراین، آنها علاوه بر ایجاد تبلیغات خود، می‌توانند یک تصویر شرکتی مثبت برای بازدیدکنندگان ایجاد‌ کنند.

دستگاه چاپ روی لیوان

اولین قدم برای چاپ روی لیوان گرفتن یک پرینتر سابلیمیشن است. گرفتن یک پرینتر در فرمت A4 کافی است. به دلیل اینکه فضایی که روی ماگ چاپ می‌شود کوچک است نیاز به دستگاه چاپ بزرگ نیست.

جوهر چاپ روی لیوان

چاپ روی لیوان به جوهر مخصوص نیاز دارد که بعد از واکنش دادن به دما به گاز تبدیل می‌شود و به پلیمر های پلی استر می‌چسبد. این مرحله ممکن است پیچیده به نظر برسد اما واکنشی بسیار ساده و سریع است.

کاغذ چاپ روی لیوان

کاغذ مخصوص چاپ روی لیوان جوهر را جذب خودش می‌کند و بعد از گرما دادن طرح مورد نظر را روی لیوان یا ماگ منتقل می‌کند.

چسب ضد گرما

چسب ضد گرما برای چسباندن کاغذ پرینتر سابلیمیشن روی ماگ استفاده می‌شود. چسب ضد گرما می‌تواند دمای بالا را تحمل کند بدون اینکه خاصیت چسبندگی اش را از دست بدهد یا بسوزد.

پرس گرما لیوان

پرس گرما ماگ یا لیوان انواع مختلفی دارد اما برای شروع یک پرس ساده مناسب یک لیوان کافی است.

لیوان مخصوص چاپ

شما نمی‌توانید چاپ روی هر ماگی انجام دهید. لیوان مورد نظر باید برای چاپ سابلیمیشن آماده‌شده باشد و حتماً باید سفید رنگ باشد تا طرح مورد نظر با تمام رنگ ها رویش چاپ شود وگرنه رنگ ها با هم قاطی می‌شوند.

لوازم مورد نیاز برای چاپ روی لیوان زیاد نیستند و به راحتی می‌توان این کار را در یک فضای کوچک انجام داد. یادگرفتن چاپ روی لیوان برخلاف انواع دیگر چاپ سخت نیست و با کمی تمرین هرکسی می‌تواند این کار را انجام دهد. چاپ روی لیوان شیشه ای، چاپ روی لیوان سرامیکی، چاپ عکس دلخواه روی لیوان یا چاپ اختصاصی از جمله درخواست هایی هستند که در این حیطه کاری با آن رو به رو می‌شوید.

چاپ لوگو و اسم شرکت روی لیوان به منظور کالا و هدایا تبلیغاتی یکی از روش های بازاریابی است که بسیاری از شرکت ها از آن استفاده می کنند. آموزش چاپ روی لیوان را در مقاله های بعدی توضیح می‌دهیم. برای سفارش چاپ تبلیغاتی روی ماگ، لیوان سرامیکی، لیوان سفید، لیوان دسته دار، لیون رنگی و… در سایزهای مختلف می‌توانید با ما تماس بگیرید.

انواع چاپ لیوان چیست؟

 در مجموع 3 نوع چاپ لیوان وجود دارد. ما آنها را برای شما فهرست کرده‌ایم.

 چاپ لیوان سفارشی

 چاپ لیوان سفارشی مدل چاپی است که بنا به درخواست شخص بدون هدف تبلیغاتی انجام می‌شود. چاپ بر روی لیوان و ماگ مطابق با درخواست مشتری انجام می‌شود. این مدل لیوان‌ها اغلب به عنوان هدیه خریداری می‌شوند. از سوی دیگر، لیوان‌هایی که برای کودکان کوچک ساخته می‌شوند، معمولاً دارای طرح‌هایی هستند که شامل شخصیت‌های کارتونی مانند سوپرمن و اسمورف‌ها هستند.

چاپ لیوان شبکه‌های اجتماعی

چاپ لیوان در شبکه‌های اجتماعی یک نوع لیوان با نشان یا لوگوی کانال‌های رسانه‌های اجتماعی شما است. استفاده از چاپ ماگ و لیوان با لوگوهای یوتیوب، فیسبوک، توییتر و گوگل بسیار رایج است.

 چاپ لیوان جادویی

لیوان جادویی هم توسط شرکت‌های بزرگ و هم افراد به طور مداوم ترجیح داده می‌شود. علت اینکه به آن لیوان جادویی می‌گویند این است که اگر مایع داغ وارد آن شود، رنگ لیوان به مرور تغییر می‌کند. به این ترتیب می‌توانید اطرافیان خود را با همچنین هدیه‌ای شگفت زده کنید.

چاپ ماگ چگونه انجام می‌شود؟

 قبل از اقدام به چاپ، باید طرحی را که می‌خواهید روی لیوان ظاهر شود مشخص کنید. اگر تصویری که تهیه کرده‌اید در حالت عمودی باشد، می توان از 3 روش چاپ در کنار هم روی یک لیوان استفاده کرد.

 لیوان هایی با رنگ سفید عموما در چاپ لیوان استفاده می‌شوند. با این حال، امکان چاپ روی لیوان های رنگی یا لیوان های بزرگ نیز وجود دارد.

 جنس لیوان معمولاً به عنوان سرامیک یا چینی ترجیح داده می‌شود. پس از اتمام تاچ‌آپ روی طرح، پرینت طرح از چاپگر جوهر با کاغذ سابلیمیشن گرفته می‌شود. از آنجایی که خروجی با دمای 200 درجه مواجه می‌شود، باید با یک نوار حرارتی روی شیشه ثابت شود و سپس در پرس قرار گیرد.

سپس ماگ را به دستگاه پرس برده و هم لیوان و هم کاغذ را به مدت 3 دقیقه در دمای 200 درجه پرس می‌کنند.

در پایان فرآیند، شیشه را با دقت جدا کرده و کاغذ و شیشه را از هم جدا می کنند. سپس سرد می‌شود و فرآیند به پایان می‌رسد.

چند مدل چاپ بر روی لیوان وجود دارد؟

·         چاپ اسکرین

بر خلاف سایر تکنیک های چاپ، در چاپ اسکرین صفحه از فشار، جوهر و تجهیزات چاپ تخصصی و دستگاه چاپ تامپو برای تولید تصویر روی سطح محصول استفاده می کند. نحوه عملکرد این روش به این صورت است که جوهر از یک صفحه توری عبور می کند و با قرار دادن چاپگر شابلون روی مش، قالب شابلون به آن متصل می شود و قسمت هایی از این مش را باز می کند. سپس یک غلتک با اسکاجی که روی شابلون حرکت می‌کند، جوهر را از سوراخ‌های کوچک سطح آن عبور داده و روی توری و در نقاط باز آن پمپ می‌کند و طرح تمام شده روی لیوان یا ماگ چاپ می‌شود.

·         چاپ لیتو

یکی از سنتی ترین تکنیک های چاپ لیتوگرافی است که برای چاپ روی لیوان های سرامیکی یا چینی به خوبی کار می کند. سپس این طرح پس از چسبیدن به سطح لیوان و عبور لیوان از طریق دستگاه هیدروگرافی، توسط چاپگر به طور خودکار روی لیوان چاپ می شود. چاپ لیتو برای چاپ روی ماگ و لیوان‌های بزرگ، استوانه‌ای یا پهن مناسب‌تر است، زیرا تنوع رنگی بالایی دارد اما به دلیل سرعت پایین چاپ، به زمان زیادی نیاز دارد.

·         چاپ دیجیتال

در این فرآیند، یک چاپگر سفارشی از تجهیزات چاپ با تکنولوژی بالا برای چاپ سریع و مستقیم الگوی مورد نظر بر روی لیوان یا ماگ استفاده می کند. طرح هایی با چندین رنگ و جزئیات ظریف به خوبی با چاپ دیجیتال کار می کنند زیرا می توان آنها را تا حد امکان به طور موثر تولید کرد. این روش چاپی برای چاپ کردن عکس های کارتونی وتصاویر مختلف بسیار مقرون به صرفه و کاربردی است.

·         چاپ سابلیمیشن

وقتی صحبت از تکنیک‌های چاپ دیجیتال برای لیوان‌ها یا ماگ ها می‌شود، تصعید رنگ با استفاده از روش پرس حرارتی یک تکنیک بسیار محبوب و متداول است. رنگ از کاغذ خاصی روی شی چاپ می شود. طرح انتخابی با استفاده از دستگاه چاپ حرارتی منتقل و روی لیوان حک می گردد. تصاویر و طرح های تولید شده با استفاده از این تکنیک از کیفیت و ماندگاری بالایی برخوردار هستند. این تکنیک برای بسیاری از سازمان‌های مختلف یک استراتژی مقرون‌به‌صرفه در نظر گرفته می‌شود، زیرا استفاده از آن ساده و سریع است و در عین حال الگوهای مورد نظر را در جذاب‌ترین رنگ‌ها و جزئیات به نمایش می‌گذارد.

خطاهای رایج طراحی و چاپ روی لیوان و ماگ

در طول مراحل چاپ و طراحی همیشه احتمال خطا وجود دارد. یکی از این خطاها، خطای خواندن فایل است. بسیاری از خطاها ممکن است قبل از شروع مرحله چاپ رفع شوند. لازم به ذکر است که هنگام طراحی و چاپ لیوان ها و ماگ ها، توجه به نحوه طراحی آنها یک موضوع بسیار مهم است. اما به طور کلی مهمترین خطاهای رایج در چاپ روی لیوان سرامیکی به شرح زیر است:

  • اشتباهات املایی در مواد چاپی
  • توجه نکردن به نسبت ابعاد لیوان و ماگ
  • استفاده کردن از گرافیک موازی ( vector ) و جایگزین آن با گرافیک برداری ( rester )
  • نداشتن کیفیت تصویر نامناسب
  • استفاده نکردن از سیستم رنگی cmyk
  • مشخص نکردن مقدار حاشیه در طرح، تصویر، نوشته یا الگوی مورد نظر
  • استفاده کردن از قالب های فایل های با پسوند gif یا png
  • به کارنگرفتن برنامه نادرست در طراحی

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا