درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش

روش های درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش کدامند؟

آیا برای شما هم پیش آمده است که در حین آرایش یا بعد از آن چشمانتان دچار قرمزی، سوزش، خارش یا آبریزش شود؟ چنین مسئله ناخوشایندی را خانم های بسیاری تجربه کرده و همواره به دنبال پیدا کردن راهی برای درمان حساسیت چشم خود به لوازم آرایش بوده اند. همچنین کرم ضد لک دلانو نیز میتواند یکی از پر مصرف ترین لوازم باشد.

شما هم اگر چشمان حساسی دارید و برای آرایش چشمان خود با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید، مطالعه این بخش از مجله زیبایی میس و مستر را به هیچ عنوان از دست ندهید؛ چرا که به معرفی سریع ترین و بهترین راه های درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش پرداخته است. بدون شک روش های مختلفی برای درمان حساسیت چشم به لوازم آرایشی وجود دارد که در ادامه به 8  مورد از موثرترین آن ها اشاره نموده ایم.

 از داروهای ضد حساسیت استفاده کنید

یکی از روش های درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش ، استفاده از داروهای ضدحساسیت می باشد. بنابراین اگر چشمان حساسی دارید، به راحتی می توانید از چنین داروهایی برای بهبود اوضاع چشمان خود در حین آرایش بهره ببرید. آنتی هیستامین یکی از بهترین داروهای ضدحساسیت می باشد که تاثیر فوق العاده ای در رفع خارش و آبریزش چشمی دارد و شرایط را برای آرایش راحتتر چشم فراهم می آورد. تنها نکته ای که در استفاده از این گونه داروها برای درمان حساسیت چشم به مواد آرایشی باید توجه داشته باشید، این است که این داروها را به هیچ عنوان نمی توانید به صورت روزانه و مرتب استفاده کرده و فقط در مواقع ضروری از آن ها کمک بگیرید.

لوازم |لوازم آرایش

درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش با استفاده از کمپرس سرد

کمپرس آب سرد این قدرت را دارد تا هر گونه حساسیتی را تسکین دهد. بر همین اساس می تواند در درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش هم کمک شایانی نماید. برای این کار می توانید یا از کمپرس های سرد آماده برای چشمان خود استفاده کنید یا یک پارچه تمیز را درون آب سرد غوطه ور کرده و آن را به مدت 10 دقیقه روی چشم های خود قرار دهید. هنگامی که این کار را به دفعات تکرار نمایید، شاهد درمان حساسیت چشم خود به لوازم آرایش خواهید بود.

از قطره های چشمی استفاده کنید

اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید، که به ریمل و سایر لوازم آرایشی حساسیت دارید و چشمانتان حین آرایش یا بعد از آن، قرمز شده و دچار خارش و آبریزش می شود، از قطره های چشمی غافل نشوید. قطره های چشمی یکی از بهترین روش ها برای درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش می باشند و به طرز فوق العاده ای می توانند، مانع ظاهر شدن هر گونه حساسیتی اعم از قرمزی، خارش و… گردند.

انوع مختلفی از قطره های آلرژی چشمی وجود دارد که برخی از آن ها را می توانید به راحتی و بدون نسخه از داروخانه ها تهیه نمایید، اما برای تهیه برخی از این قطره ها، حتما به یک نسخه از تجویز دکتر نیاز خواهید داشت. توجه داشته باشید که اگر از این گونه قطره ها برای درمان حساسیت چشم به انواع لوازم آرایش مانند ریمل استفاده می کنید، حداقل 15 الی 30 دقیقه قبل از ریمل زدن به چشمان خود قطره بزنید تا در این زمان قطره ها بتوانند اثر خود را روی چشم هایتان بگذارند.

استفاده از قطره های چشمی برای افرادی که به برخی لوازم آرایش مانند ریمل یا خط چشم حساسیت دارند، بهترین گزینه درمان است.

هر 3 ماه یکبار لوازم آرایش خود را عوض کنید

همانطور که می دانید یکی علت های اصلی حساسیت چشم به هنگام آرایش، استفاده از لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته و فاسد می باشد. بنابراین اگر چشمان حساسی دارید یا به دنبال پیدا کردن راهی برای درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش هستید، حتما هر 3 ماه یک بار لوازم آرایش خود به خصوص سایه ها، ریمل ها و خط چشم های خود را عوض کنید.

درست است که یک سری از این لوازم مانند سایه ها که ساختاری شبیه کرم پودر دارند، دارای عمر طولانی تری هستند، اما از آن جایی که با حساس ترین بخش بدن یعنی چشم ها سرو کار دارند، بهتر است زود به زود تعویض شوند. به عنوان مثال حساسیت به ریمل که بسیار هم در میان بانوان شایع است، عمدتا به دلیل مناسب بودن محیط ریمل ها برای رشد باکتری و انتقال آن به چشم رخ می دهد. در صورت تمایل به آشنایی با می توانید به مقاله ما در وبلاگ میس و مستر مراجعه نمایید.

از لوازم آرایش ضد حساسیت استفاده کنید

استفاده از لوازم آرایشی ضد حساسیت از آسان ترین روش ها برای درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش می باشد. درست است که روی بسته بندی این گونه محصولات برچسب ضد آلرژی درج می شود، اما با این حال هنوز استاندارد مشخصی برای درج این برچسب روی محصولات آرایشی وجود ندارد. بنابراین لزوم درک ضدحساسیت بودن یک محصول آرایشی، توجه به فرمولاسیون آن می باشد.

بر همین اساس اگر به دنبال خرید یک ریمل ضد حساسیت چشم یا سایر محصولات ضد آلرژی هستید، باید به ترکیبات آن محصول توجه کرده و از خرید محصولات آرایشی حاوی کارمین (Carmine) خودداری نمایید. کارمین از جمله موادی است که به واسطه ایجاد سایه های قرمز رنگ در فرمولاسیون لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد و به خاطر خاصیت اسیدی بودن، می تواند محرک خطرناکی برای چشم های حساس باشد.

بر همین اساس ممکن است علت حساسیت به خط چشم نیز بر اثر استفاده از خط چشم های رنگی باشد. بنابراین تا حد ممکن از ریمل ها و خط چشم های کاملا سیاه استفاده کنید تا هیچ گونه کارمین یا سایر مواد تحریک کننده دیگری در ترکیبات آن ها وجود نداشته باشد. با این حال یادتان باشد، هیچ یک از لوازم آرایشی نمی توانند به صورت قطعی و صد در صد ضدآلرژی باشند و به درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش کمک نمایند.

طرز آرایش چشم خود را تغییر دهید

یکی از مهم ترین اقداماتی که به درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش کمک می کند، تغییر دادن نحوه آرایش چشم می باشد که در ادامه به دو مورد از موثرترین آن ها اشاره کوتاهی شده است.

در نزدیکی پایه چشم ریمل نزنید

اولین و ساده ترین تغییری که می توانید برای درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش در نحوه آرایش خود ایجاد کنید، این است که تا جای ممکن، را در نزدیکی پایه چشم و به ریشه مژه های خود نزنید و سعی کنید بیشترین تمرکزتان به وسط و سر مژه ها باشد. با چنین کاری به راحتی می توانید از بروز هر گونه قرمزی، خارش و آبریزش چشم که از علامت حساسیت به ریمل به حساب می آیند هم جلوگیری نمایید.

داخل چشم را خط چشم نکشید

بدون شک همه ما همواره به دنبال ترفندهای آرایشی برای درشت تر به نظر رسیدن چشم های خود هستیم و بیشترین توصیه ای که در این رابطه از سوی میکاپ آرتیست ها دریافت کرده ایم این است که گوشه راخلی چشم را با مداد سفید خط چشم بکشیم. در حالی که انجام چنین کاری به ویژه در افرادی که چشم های حساسی دارند، باعث بروز حساسیت می شود. بنابراین این گونه افراد برای درمان حساسیت به برخی لوازم آرایش مانند خط چشم به هیچ عنوان نباید داخل چشم خود را خط چشم بکشند. استفاده از لوازم آرایش تاریخ مصرف گذشته می تواند باعث ایجاد حساسیت های شدید در پوست و چشمان شما شوند و شما را مجبور به انجام فرآیند درمان نمایند.

هرگز با آرایش نخوابید و در انتهای روز آرایش خود را پاک کنید

همیشه این توصیه را از طرق مختلف دریافت کرده ایم که هرگز نباید با آرایش بخوابیم. اما به راستی دلیل آن چیست؟

همانطور که می دانید، مژه ها وظیفه محافظت از چشم های ما در برابر گرد وغبار، آلودگی و آلاینده های محیطی را برعهده دارند. بنابراین وقتی با مژه هایی ریمل دار به خواب می رویم، این مواد زائد با مواد آرایشی روی مژه ها ترکیب می شوند و باعث بروز عفونت های متعددی می گردند که این عفونت ها خود را به صورت قرمزی، خارش و پف کردگی چشم نشان می دهند. اکنون که به دلیل این توصیه مهم پی بردیم، لازم است تا برای درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش حتما آرایش خود را قبل از خواب پاک نماییم.

توجه داشته باشید که برای پاک کردن آرایش چشم ها و مژه ها از استفاده کنید و از استفاده از نمونه های تقلبی آن به شدت خودداری نمایید؛ چرا که لوازم آرایشی و بهداشتی تقلبی خود یکی از عوامل بروز حساسیت های چشمی می باشند.

برای پاک کردن آرایش چشمانتان، پاک کننده آرایش را روی پنبه تمیزی بزنید. سپس چشم خود را ببندید و پنبه را برای 10 ثانیه روی مژه ها بگذارید و سپس به آرامی چشم را تمیز کرده و هرگز چشم خود را به هنگام آرایش نمالید. این روش باعث می شود تا گام مثبتی در راستای درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش بردارید.

از خیار برای درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش استفاده نمایید

خیار به واسطه خواص ضدعفونی کنندگی و آنتی اکسیدانی که دارد، به خوبی می تواند به درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش کمک کند و سبب کاهش التهابات و تحریک چشم گردد. در کنار چنین خواصی، خیار طبیعت خنک کننده ای هم دارد که با تکیه بر همین طبیعت خود می تواند اثر تسکین بخشی روی چشم ها داشته باشد.

برای بهره بردن از چنین خواصی لازم است تا مقداری خیار را بشوئید و به صورت حلقه ای برش بزنید، سپس به مدت 20 دقیقه درون فریز قرار دهید. سپس از فریز دربیاورید و به مدت 10 دقیقه روی چشمان خود قرار دهید، این کار را 4 یا 5 بار در روز تکرار کنید. پس از آن خواهید دید که چگونه خیار به طرز شگفت آوری باعث درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش خواهد شد.

سوالات متداول پیرامون درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش

ممکن است در ذهن شما سوالات زیادی پیرامون درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش مطرح شده باشد. در ادامه این مطلب به سه مورد از رایج ترین این سوالات پاسخ داده شده است.

مهم ترین علت حساسیت چشم به لوازم آرایش چیست؟

به جرئت می توان استفاده از وسایل آرایشی تقلبی را مهم ترین علت حساسیت چشم به لوازم آرایشی دانست؛ چرا که در این مواد تقلبی، ناخالصی های بسیاری وجود دارد. با استفاده از مواد آرایشی تقلبی، سطح غدد پلک با این ناخالصی ها پوشانده می شود و به دنبال آن منجر به بسته شدن تمامی مجرای آن می گردد. در نهایت نیز باعث بروز حساسیت چشمی می شود. در این صورت افراد باید برای درمان حساسیت به لوازم آرایش اقدام کنند.

کاربردی ترین روش های درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش کدامند؟

روش های موثری برای مهار علائم حساسیت چشم به لوازم ارایشی وجود دارد اعم از استفاده از داروهای ضدحساسیت، کمپرس سرد، استفاده از قطره های چشمی، تعویض لوازم آرایشی، تغییر آرایش چشم، مراقبت های لازم پس از آرایش، استفاده از خیار سبز و … که در این مطلب به طور مفصل به همه آنها خواهیم پرداخت.

آیا می توان  از داروهای ضد حساسیت برای رفع التهاب چشم حساس استفاده کرد؟

اگر چشمان حساسی دارید، به راحتی می توانید از چنین داروهایی برای بهبود اوضاع چشمان خود در حین آرایش بهره ببرید. آنتی هیستامین یکی از بهترین داروهای ضدحساسیت می باشد که تاثیر فوق العاده ای در رفع خارش و آبریزش چشمی دارد و شرایط را برای آرایش راحتتر چشم فراهم می آورد. تنها نکته ای که در استفاده از این گونه داروها برای درمان حساسیت چشم به مواد آرایشی باید توجه داشته باشید، این است که این داروها را به هیچ عنوان نمی توانید به صورت روزانه و مرتب استفاده کرده و فقط در مواقع ضروری از آن ها کمک بگیرید.

نحوه درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش با استفاده از کمپرس سرد

کمپرس آب سرد این توانایی را دارد تا هر گونه حساسیتی را تسکین دهد. بر همین اساس می تواند در درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش هم کمک شایانی نماید. برای این کار می توانید یا از کمپرس های سرد آماده برای چشمان خود استفاده کنید یا یک پارچه تمیز را درون آب سرد غوطه ور کرده و آن را به مدت 10 دقیقه روی چشم های خود قرار دهید. برای بهبود دائمی لازم است چندین بار این نوع درمان را تکرار کنید.

استفاده از قطره های چشمی برای درمان چشم حساس به لوازم ارایشی

اگر شما هم مشکل حساسیت چشم را دارید از قطره های چشمی غافل نشوید. قطره های چشمی به طرز فوق العاده ای می توانند، مانع ظاهر شدن هر گونه حساسیتی اعم از قرمزی، خارش و… گردند. انوع مختلفی از قطره های آلرژی چشمی وجود دارد که برخی از آن ها را می توانید به راحتی و بدون نسخه از داروخانه ها تهیه نمایید، اما برای تهیه برخی از این قطره ها، حتما به یک نسخه از تجویز دکتر نیاز خواهید داشت. توجه داشته باشید که اگر از این گونه قطره ها برای درمان حساسیت چشم به انواع لوازم آرایش مانند ریمل استفاده می کنید، حداقل 15 الی 30 دقیقه قبل از ریمل زدن به چشمان خود قطره بزنید تا در این زمان قطره ها بتوانند اثر خود را روی چشم هایتان بگذارند.

استفاده از قطره های چشمی برای افرادی که به برخی لوازم آرایش مانند ریمل یا خط چشم حساسیت دارند، بهترین گزینه درمان است.

هر 3 ماه یکبار لوازم آرایش خود را عوض کنید

ممکن است یکی علل اصلی حساسیت چشم به مواد درون لوازم آرایشی، استفاده از لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته و فاسد باشد. بنابراین اگر چشمان حساسی دارید یا به دنبال پیدا کردن راهی برای درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش هستید، ضروری است هر 3 ماه یک بار لوازم آرایش خود به خصوص سایه ها، ریمل ها و خط چشم های خود را عوض کنید.

درست است که یک سری از این لوازم مانند سایه ها که ساختاری شبیه کرم پودر دارند، دارای عمر طولانی تری هستند، اما از آن جایی که با حساس ترین بخش بدن یعنی چشم ها سرو کار دارند، بهتر است زود به زود تعویض شوند. به عنوان مثال حساسیت به ریمل که بسیار هم در میان بانوان شایع است، عمدتا به دلیل مناسب بودن محیط ریمل ها برای رشد باکتری و انتقال آن به چشم رخ می دهد. .

سعی کنید لوازم آرایش ضد حساسیت پیدا کنید

از آسان ترین روش ها برای درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش استفاده از لوازم آرایشی ضد حساسیت می باشد. اکثراً روی محصولات برچسب ضد آلرژی درج می شود، اما با این حال هنوز استاندارد مشخصی برای درج این برچسب روی محصولات آرایشی وجود ندارد. بنابراین لزوم درک ضدحساسیت بودن یک محصول آرایشی، توجه به فرمولاسیون آن می باشد. ب

ر همین اساس اگر به دنبال خرید یک ریمل ضد حساسیت چشم یا سایر محصولات ضد آلرژی هستید، باید به ترکیبات آن محصول توجه کرده و از خرید محصولات آرایشی حاوی کارمین (Carmine) خودداری نمایید. کارمین از جمله موادی است که به واسطه ایجاد سایه های قرمز رنگ در فرمولاسیون لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد و به خاطر خاصیت اسیدی بودن، می تواند محرک خطرناکی برای چشم های حساس باشد.

بر همین اساس ممکن است علت حساسیت به خط چشم نیز بر اثر استفاده از خط چشم های رنگی باشد. بنابراین تا حد ممکن از ریمل ها و خط چشم های کاملا سیاه استفاده کنید تا هیچ گونه کارمین یا سایر مواد تحریک کننده دیگری در ترکیبات آن ها وجود نداشته باشد. با این حال یادتان باشد، هیچ یک از لوازم آرایشی نمی توانند به صورت قطعی و صد در صد ضدآلرژی باشند و به درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش کمک نمایند.

تغییر در طرز آرایش چشم برای جلوگیری از بروز حساسیت چشم

یکی از مهم ترین اقداماتی که به درمان حساسیت چشم به لوازم آرایش کمک می کند، تغییر دادن نحوه آرایش چشم می باشد که در ادامه به دو مورد از موثرترین آن ها اشاره کوتاهی شده است.

دکمه بازگشت به بالا