مبلمان اداری شامل چیست ؟

ست اداری شامل چیست ؟

وسایل و تجهیزاتی که در یک محیط اداری استفاده می‌شود، اغلب به سه دسته مبلمان اداری،  لوازم فناوری و وسایل اداری تقسیم می‌شوند. مبلمان اداری مهمترین جز در هر ادار‌ه‌ای است. مبلمان اداری بخشی از هویت دفتر است و دقیقا همان چیزی است که برای کار به آن نیاز دارید. در این بلاگ سعی کردیم ضمن تعریف مبلمان اداری از اهمیت این تجهیزات اداری برای یک دفتر بگوییم.

انتخاب و تهیه ی مبلمان اداری از جمله نکات اساسی و ضروری برای تکمیل دکوراسیون اداری به شمار می آید. پس بهتر است در این زمینه با مشاورین متخصص و ماهر مشورت کنید و از آن ها کمک بگیرید. مشاورین به شما کمک می کنند تا شما بتوانید بهترین ست را برای بخش های مختلف شرکت خود تهیه نمایید. تجهیزات اداری به سه دسته مبلمان اداری، لوازم فناوری و وسایل اداری تقسیم می‌شوند.

وسایل فناوری تجهیزات کوچکتری هستند که درکارهای روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این دست وسایل می‌توان به پرینتر، فکس، کامپیوتر و … اشاره کرد.  وسایل کوچکتری مثل منگنه، کاغذ، خودکار و… نیز در دسته لوازم اداری جای می‌گیرند. دسته سوم و مهمترین دسته شامل مبلمان اداری است که در این مطلب سعی کردیم به طور کامل آن را توضیح دهیم.

مبلمان اداری شامل وسایلی مانند انواع میز، صندلی، فایلینگ، کشو، کمد، کتابخانه، بایگانی و پارتیشن اداری است. مبلمان منازل غالبا با لوازم اداری از لحاظ مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، صندلی‌ها در محیط اداری اغلب اجازه چرخش به شما می‌دهند تا آزادی حرکت را فراهم کنند و کمدها متناسب با پرونده‌ها و کاغذهای اندازه استاندارد اداری، طراحی شده‎اند. البته شاید این مسئله در ذهن شما ایجاد شود که نیازهای ادارات متفاوت است. اما با وجود این برخی از وسایل مانند میز و فایلینگ در هر اداره‌ای بسیار رایج و معمول هستند.

قیمت مبل اداری دست دوم |مبل اداری

ست اداری شامل چند دسته می شود؟

به طور کلی ست اداری به دو دسته تقسیم می شوند:

 • ست اداری بر اساس ناحیه ی کاربری
 • بر اساس تجهیزات اداری

در ادامه به بررسی این دو مورد گفته شده می پردازیم.

ست اداری براساس ناحیه ی کاربری:

همان گونه که می دانید، هر شرکت دارای بخش های مختلفی هست که هر کدام از این بخش ها به فعالیت خاصی مشغول هستند. شما باید با توجه به فعالیت های هر بخش، آن جا را تجهیز نمایید. به طور کلی ست اداری بر اساس ناحیه کاربری به چند مورد تقسیم می شود:

( کارمندی، مدیریت، کنفرانس، پذیرش یا لابی )

این نکته را فراموش نکنید که همه ی این بخش های گفته شده باید با تجهیزات خاصی چیدمان بشوند.

ست اداری بر اساس تجهیزات اداری:

تجهیزات اداری که در بخش های مختلف شرکت استفاده می شود شامل موارد زیر می شود:

 • انواع میز اداری
 • صندلی های اداری
 • پارتیشن
 • نیم ست اداری
 • اکسسوری
 • کتابخانه
 • و …

در ادامه به بررسی برخی از این تجهیزات اداری می پردازیم.

انواع میز اداری:

میز اداری در انواع مختلفی طراحی و ساخته می شود که شامل: مدیریتی، کنفرانسی، کانتر یا پذیرش، کارمندی، کارشناسی و … می شود. هر کدام از این میز های اداری را در بخش های مخصوص خود قرار می دهند. به طور معمول ، ابعاد استاندارد میز های اداری از 180 سانت الی 320 سانتی متر هست. شما می توانید این نمونه از میز های اداری را در سبک های مختلفی نیز سفارش بدهید.

صندلی های اداری:

انواع مختلفی دارند که شامل صندلی مدیریتی، کنفرانسی، صندلی انتظار، کارشناسی، صندلی کارمندی و … می شود.

پارتیشن اداری:

پارتیشن‌ها یکی دیگر از وسایل اداری هستند که چند سالی است که در ایران به محبوبیت زیادی در بین دفاتر رسیده‌اند. پارتیشن‌ها جدا کننده‌ی محیطی هستند و کار تقسیم بندی فضا را انجام می‌دهند. پارتیشن‌های اداری می‌توانند موقت یا دائمی باشند و می‌توانند تقریبا در هر اتاقی که مورد نیاز است با هر اندازه‌ای، مورد استفاده قرار گیرند.

پارتیشن‌ها در سبک‌های مختلفی موجود هستند اعم از پارتیشن‌های شیشه‌ای تا پارتیشن‌های ام دی اف؛ همگی بسته به نوعی که شما بخواهید قابل تولید و استفاده هستند. اما به طور کلی در دو دسته پارتیشن دوجداره و پارتیشن تکجداره جای می‌گیرند. پارتیشن‌های دو جداره در برابر صدا بیشتر از تکجداره عایق صدا هستند و شباهت‌های بیشتری به دیوار ثابت دارند.

پارتیشن‌ها می‌تواند در اندازه‌های کوتاه، متوسط و یا تا سقف باشند. در شرایط رعایت فاصله گذاری اجتماعی بهترین وسیله برای ساخت هایل بین کارمندان استفاده از پارتیشن‌های نیم قد است که بین میزها قرار می‌گیرد. البته نوع دیگری نیز وجود دارد و ساخت اتاقک‌های کوچک با استفاده از پارتیشن برای هر فرد است. در این مدل کارمندان داشتن فضای خصوصی خود را دارند و فضای زیادی نیز اشغال نمی‌شود.

از مزایای پارتیشن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عایق بودن در برابر صدا تا 80 درصد
 • بخش بندی فضای کار
 • قابلیت جا به جایی
 • قابل تطبق با هر محیط و سبکی
 • امکان ساخت فضای خصوصی برای هر کارمند
 • داشتن نور بیشتر و مدرن تر شدن فضا در صورت استفاده از پارتیشن شیشه‌ای

نیم ست اداری:

نیم ست اداری شامل و مبل تک نفره و یک مبل دو نفره هست. این نمونه از محصولات اداری را در بخش لابی، انتظار و اتاق مدیریت استفاده میکنند.

فایلینگ و کتابخانه

اگر بی‌نظمی را نمی‌توانید تحمل کنید و در ساعات کاری خودتان بیشتر ازینکه روی کاری که انجام می‌دهید تمرکز کنید روی تمیز کردن و منظم کردن محیط وقت صرف می‌کنید؛ شما به کمد بایگانی و یا فایلینگ نیاز دارید!

حتما این جمله را شنیده‌اید که: ” یک میز کار بهم ریخته نشانه یک ذهن به هم ریخته است ” این جمله خصوصا برای میزهای کوچک صادق است زیرا بسیاری از میزهای حرفه‌ای مجهز به فضای ذخیره سازی هستند. اما اگر شما میز ساده‌ای خریداری کرده باشد می‌توانید از گزینه‌هایی مثل فایل، قفسه، کشو و کتابخانه در کنار سایر تجهیزات خود استفاده کنید. ناگفته نماند که احتیاج ادارات از این نظر می‌تواند متفاوت باشد. این تجهیزات اداری کارکردی بسیار عالی برای مدیریت اسناد شما و بهینه سازی گردش کار شما دارند، خواه در یک دفتر مستقر باشید یا در خانه کار کنید. اگر بخواهید می‌توانند این محصولات را با دیگر تجهیزات موجود در محیط‌تان هماهنگ کنید.

سیستم‌های ذخیره‌ سازی در ادارات، محیط کار را به شکل خلاقانه در می‌آورند. فایلینگ و کتابخانه شامل تمام تجهیزاتی‌اند که از بهم ریختگی محیط جلوگیری می‌کنند و محیط را به نوعی سامان می‌بخشند و از اصلی‌ترین بخش‌های مبلمان اداری هستند. قطعا در هر اداره‌ای اسنادی وجود دارند که نیاز به بایگانی و نگه‌داری دارند. علاوه بر نگه‌داری و ذخیره سازی اسناد توسط این تجهیزات، دسترسی شما به اسناد نیز بسیار آسان‌تر می‌شود.

تجهیزاتی که برای ذخیره‌سازی در ادارات وجود دارند بسیار متنوع است. از این دست وسایل می‌توان به کشو‌های میز، کمد، قفسه‌ها، فایل و کتابخانه اشاره کرد.

دکمه بازگشت به بالا