اقتصادیفعالان کسب و کار

چه فاکتورهای باعث شده تا الکتروموتور چینی رقیب اصلی موتورهای اروپایی شناخته شود؟

تعریف الکتروموتور

 دلیل اصلی محبوبیت الکتروموتور چینی، کارکرد ساده اما پر بازده آن است. اما الکتروموتور در واقع چیست و چگونه کار می‌کند؟ الکتروموتور یک ماشین الکتریکی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند (و بر عکس). بیشتر موتورهای الکتریکی از طریق برهم کنش بین میدان مغناطیسی موتور و جریان الکتریکی در سیم پیچ کار می کنند، تا نیرو را به شکل گشتاور اعمال شده بر شفت موتور تولید کنند.

کارکرد الکتروموتور چینی نیز به همین شکل است. موتورهای الکتریکی را می توان از طریق منابع جریان مستقیم (DC) مانند باتری ها یا یکسو کننده ها یا منابع جریان متناوب (AC) مانند شبکه برق، اینورترها یا ژنراتورهای الکتریکی تأمین کرد. یک ژنراتور الکتریکی از نظر مکانیکی با موتور الکتریکی یکسان است، اما با جریان معکوس قدرت کار می کند و انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند.

همانند دیگر الکتروموتورها، انواع الکتروموتور چینی را می توان با توجه به عواملی مانند نوع منبع قدرت، ساختار داخلی، کاربرد و نوع حرکت خروجی طبقه بندی کرد. علاوه بر انواع AC در مقابل DC، موتورها ممکن است برس یا بدون برس باشند، ممکن است از فازهای مختلف باشند (رجوع کنید به الکتروموتور تک فاز و الکتروموتور سه فاز) و ممکن است به صورت هوا خنک یا مایع خنک شوند که به طور کلی قدرت و قیمت الکتروموتور چینی را مشخص می کنند.

الکتروموتورهای معمول با ابعاد و مشخصات استاندارد، قدرت مکانیکی مناسبی را برای استفاده های صنعتی فراهم می کنند. بهترین الکتروموتور چینی برای پیشرانه کشتی، فشرده سازی خط لوله و برنامه های ذخیره سازی پمپاژ با درجه بندی 100 مگاوات استفاده می شود. موتورهای الکتریکی در فناوری‌های صنعتی، همانند دمنده‌ها و پمپ ‌ها ، ماشین آلات ، لوازم خانگی ، ابزارهای برقی و درایو های دیسک، مورداستفاده قرار می‌گیرند.

الکتروموتورهای کوچک را می توان در ساعت های الکتریکی یافت. در برخی از کاربردها ، مانند ترمز  موتورهای کششی ، می توان از موتورهای الکتریکی به صورت معکوس به عنوان ژنراتور برای بازیابی انرژی استفاده کرد که این الکتروموتور معکوس یکی از محبوب‌ترین انواع الکتروموتور چینی است که در بازار به عنوان ژنراتور چینی شناخته می‌شود.

بهتر است بدانید بوستر پمپ (پمپ تقویت کننده فشار آب)، از مهم ترین تجهیزات افزایش فشار آب و تزریق آن به سیستم آبرسانی می باشد. ایجاد فشار مناسب آب در نقاط مختلف یک مجموعه، هدف اصلی ساخت و نصب بوستر پمپ می باشد. ارتقاء، تنظیم و ثبات فشار آب در ساختمانها را انواع بوستر پمپ آبرسانی خانگی انجام می دهند. پکیج بوستر پمپ شامل پمپ، الکتروموتور، تابلو برق و منبع تحت فشار، بهترین انتخاب برای آپارتمان ها بلند می باشد.

موتورهای الکتریکی نیروی خطی یا چرخشی (گشتاور) را ایجاد می کنند که برای حرکت برخی از مکانیسم های خارجی مانند فن یا آسانسور طراحی شده است. یک موتور الکتریکی معمولاً برای چرخش مداوم ، یا برای حرکت خطی در مسافت قابل توجهی نسبت به اندازه آن طراحی شده است. سلونوئیدهای مغناطیسی نیز مبدل هایی هستند که نیروی الکتریکی را به حرکت مکانیکی تبدیل می کنند، اما فقط در یک فاصله محدود می توانند حرکت ایجاد کنند. در موتورهای نصب شده در آسانسورها الکتروموتور چینی  محبوبیت چندانی ندارد.

انواع الکتروموتور چینی |بهترین الکتروموتور چینی

الکتروموتور چینی + قیمت در نمایندگی رسمی

الکتروموتور چینی Chinese Electric Motor توسط کارخانه های معتبر چینی مانند: گوانگلو، کارخانه موتور هایربینگ و موتور شانگهای دانگ فانگ و … تولید می شوند. تولید کنندگان الکتروموتور چینی از قدرت و فناوری بسیار نوینی برخوردار شده اند و می توانند کیفیت موتور را تضمین کنند. البته برخی در مقایسه با تکنولوژی یا کیفیت برندهای اروپایی دارای کاستی های زیادی هستند ولی در مواردی همچون قیمت و ارزش خرید از سطح بالای رقابتی برخوردارند.

چه فاکتورهای باعث شده تا الکتروموتور چینی رقیب اصلی موتورهای اروپایی شناخته شود؟

الکتروموتور چینی با روند افزایش کیفیتی که داشته توانسته نام خود را در بین رقبای اروپایی خود بلد نماید. میتوان گفت بیش از 60 سال است که این محصولات در بازارهای صنعتی جهانی عرضه می شوند. در کشور ایران نیز به دلیل قیمت مناسب و کیفیت بالایی که دارد توانسته مشتریان بسیاری را به خود جذب نماید. این محصولات به دلیل کیفیت بالایی که دارند تقریبا میتوان گفت هیچ تفاوتی از لحاظ کارکرد با نمونه های مشابه خارجی ندارند. علاوه بر فاکتورهایی نظیر قیمت مناسب و کیفیت بالای الکتروموتور چینی می توان به موارد زیر نیز اشاره نمود:

 • دارای حداکثر توان الکتریی می باشند که شما را در انتخاب بهتر کمک می نماید.
 • بالا بردن سرعت تولید و توسعه دادن الکتروموتورها با کیفیت بالا.
 • بالا بردن میزان اتوماسیون.

مشخصات فنی الکتروموتور تک فاز چینی

موتورهای الکتریکی چینی انواع متفاوتی دارد. هر کدام از این محصولات با توجه به کاربردی که دارد قطعا مشخصات خاص خود را هم دارا می باشد. اما در این قسمت جهت اطلاع بیشتر شما مشخصات فنی الکتروموتور تک فاز چینی را عنوان نموده ایم تا بتوانید قبل از خرید از آن استفاده نمایید:

 • محدوده توانی ۰,۲۵ تا ۴ کیلوات
 • دور خروجی(rpm) ۳۰۰۰ , ۱۵۰۰
 • ولتاژ (Volt) ۲۲۰
 • جنس بدنه چدن و آلومینیوم
 • کلاس حرارتی F
 • جنس سیم پیچ مس
 • کلاس کاری Duty S۱
 • نحوه نصب B۳, B۳۵, B۱۴, B۳۴
 • کلاس حفاظتی IP۵۴ و IP۵۵
 • استاندارد ISO ۹۰۰۱ , ISO ۲۰۰۱

نحوه عملکرد الکتروموتور تک فاز چینی چگونه است؟

نحوه عملکرد الکتروموتور تک فاز چینی اینگونه است که وقتی ولتاژ در منبع تغذیه برقرار می شود یک جریان در پیچه استارت شروع می شود و به این دلیل که مقاومت در پیچه استارت وجود دارد، ولتاژ اصلی با افت قابل توجهی مواجه می شود که در نهایت این ولتاژ به جریان تبدیل می شود. سپس جریانی که در پیچه استارت وجود دارد به نسبت مقاومت موجود در آن به ولتاژ تغذیه تبدیل می شود و باعث افزایش این ولتاژ می شود.

دینام چه نقشی در الکتروموتور تک فاز چینی ایفا می نماید؟

دینام در واقع به طور کلی به عنوان یک حرکت دهنده مکانیکی در الکتروموتور مورد استفاده قرار می گیرد. رایج ترین نوع دینام را تحت عنوان الکتروموتور با جریان متناوب و یا الکتروموتور القایی ACمی شناسند. میتوان گفت که به طور تقریبی در تمامی لوازم منازل و دستگاه های صنعتی از دینام استفاده می شود. همچنین در الکتروموتور تکفاز چینی دینام نقش اساس را ایفا می نماید و تنها ایرادی که میتوان به این محصول وارد نمود این مورد است که فقط قادر به کار کردن در توان های محدودی هستند.

الکتروموتور تک فاز چینی Chinese single-phase electric motor چه کاربرد هایی دارد؟

الکتروموتور تک فاز چینی ( Chinese single-phase electric motor ) در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به برخی از مهمترین این صنایع اشاره خواهیم نمود:

 • در دستگاه های تراش
 • هواکش های صنعتی
 • دینام دمنده
 • موتور ماشین لباسشویی
 • ماشین های ظرفشویی
 • خشک کن
 • و آزمایشگاه ها

همچنین خوب است بدانید که از موتورهای الکتریکی چینی تک فاز در کنار گیربکس های صنعتی نیز استفاده می شود. اگر می خواهید کاربردی که این موتورها در کنار گیربکس صنعتی دارند را بدانید نگاهی به لیست زیر بیاندازید:

 • در مکان هایی که خاصیت دینام با دو جریان لازم است استفاده می شود.
 • برای بالابرهای سبک
 • نوار نقاله

برای مثال: یکی از کاربرد الکتروموتور تک فاز چینی جهت بالابرهای مغازه است و بیش تر مغازه ها از بالابرهای تک فاز استفاده می کنند. نوع دینام های القایی تک فاز بر اساس نوع کاربری آن ها می تواند متفاوت باشد و به چگونگی طراحی آن ها بستگی دارد.

    از موتورهای تک فاز که دارای گیربکس حلزونی هستند در بالابرهای ساختمانی نیز استفاده می شود.

از ویژگی و مزایای الکتروموتور تک فاز چینی چه میدانید؟

اگر بخواهیم شما را با ویژگی و مزایای موتور الکتریکی تک فاز چینی آشنا کنیم می توانیم موارد زیر را عنوان نماییم:

 • به راحتی می توانند جهت کنترل کننده های سرعت دوران اصلاح شده مورد استفاده قرار بگیرند.
 • طراحی خاص آن ها می تواند راندمان، بهینه و ضریب توان بالا در بار نامی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.
 • موتورهای الکتریکی تک فاز دارای سوئیچ گریز از مرکز نیستند به همین علت یکی از مطمئن ترین ها محسوب می شوند.

آشنایی با تفاوت الکتروموتورهای تک فاز و سه فاز

الکتروموتور تک فاز single phase و سه فاز Three-phase چینی در بسیاری از موارد مشابه یکدیگر است اما در برخی از موارد تفاوتهایی با یکدیگر دارند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

الکتروموتور تک فاز چینی:

در بیش تر موارد جهت استفاده در لوازم خانگی و یا در صنعت های کوچک که دارای برق تک فاز هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

الکتروموتور سه فاز چینی:

از این طرف موتور الکتریکی سه فاز چینی به صورت مخصوص جهت کاربردهای صنعتی سنگین تر طراحی و تولید می شود. این محصولات دارای توان های مختلفی است که تا چند صد کیلو وات نیز موجود می باشد.

دکمه بازگشت به بالا