ورزشی

هنوز در کاربردی سازی هوش مصنوعی لنگ می‌زنیم!

کسب رتبه ۱۶ دنیا در تولید مقالات هوش مصنوعی؛

رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه فاوا گفت:در بحث کاربردی سازی هوش مصنوعی نتوانستیم حرکت و پیشرفت قابل قبولی داشته باشیم و در رتبه ۷۰ تا ۸۰ دنیا هستیم.

به گزارش خبرنگار گروه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزاری علم و فناوری آنا، با پیش‌بینی‌های صورت گرفته بازارهوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۴ به ۳ تریلیون دلار می‌رسد و در آینده‌ای نه‌چندان دورهوش مصنوعی در اداره امور جهان نقش جدی خواهد داشت هرچند که تاکنون توانسته درعلم پزشکی، تسلیحات نظامی، علوم هواوفضا و حقوق نفوذ کند و در انجام امور تسهیلات ویژه و متفاوتی ارائه دهد.

در کشور ما نیز با تأکید رهبر انقلاب مبنی بر کاربردی سازی هوش مصنوعی در نهادها و تبدیل‌شدن به ۱۰ کشور برتر این حوزه باید تلاش‌های مضاعفی در جهت تحقق این موضوع صورت بگیرد.هرچند که کشور ما در این سال‌ها از فضای هوش مصنوعی دور نبوده و  بین سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۸ با تولید ۱۱۵۴۷ مقاله درزمینهٔ هوش مصنوعی رتبه اول در خاورمیانه را داشته است و هم‌اکنون سالانه ۳۰۰۰ فارغ‌التحصیل در حوزه هوش مصنوعی و ۳۰۰ شرکت در این حوزه مشغول فعالیت هستند.

**کسب رتبه ۱۶ دنیا در تولید مقالات هوش مصنوعی

در همین راستا محمدشهرام معین رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه در تولید مقالات حوزه هوش مصنوعی جایگاه خوبی داریم اما کاربردی سازی آن هنوز به نقطه قابل قبولی نرسیده گفت: موضوع هوش مصنوعی ۷۰ سال پیش در کشور مطرح شد، اما با توجه به اینکه در آن زمان، به داده‌، الگوریتم‌های پیچیده، زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خاصی نیاز نبود به همین دلیل توانستیم رتبه نخست خاورمیانه را داشته باشیم اما اکنون با توجه به نیازهای زیرساختی رتبه ۱۶ دنیا را در حوزه تولید مقاله داریم.

وی ادامه داد: اما در بحث کاربردی سازی هوش مصنوعی نتوانستیم حرکت و پیشرفت قابل قبولی داشته باشیم و در رتبه ۷۰ تا ۸۰ دنیا هستیم، زیرا احتیاج به داده‌ها کافی، فرهنگ‌سازی، پذیرش بین سازمان‌ها و نهاد‌های مختلف، ایجاد زیرساخت‌های پردازشی، قوانین و مقررات دارد.

معین با توضیح  درباره سند هوش مصنوعی گفت: همان‌طور که قبلاً وزیر ارتباطات اشاره کرد همه نهاد‌های ذی‌ربط از معاونت علمی فناوری، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و شورای عالی انقلاب فرهنگی در پی نهایی سازی و تصویب این سند هستند.

**برای پیشرفت هوش‌مصنوعی باید زیرساخت‌‌ها را توسعه دهیم

وی با اشاره به اینکه برای حضور در میان ده کشوراول جهان در حوزه هوش مصنوعی نیاز به ایجاد زیرساخت‌های لازم دارد گفت: توانمندسازی هوش مصنوعی این اجازه را می‌دهد که در سطح گسترده از آن استفاده کنیم، پس باید کلان داده‌هایی وجود داشته باشد که با ایجاد زیرساخت پردازشی و حجم بالای ذخیره‌سازی به شکل مناسبی جمع و پردازش شود و در اختیار عموم قرار بگیرد.

رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی یادآور شد: این داده‌ها از طریق افراد فعال در رأس هر حوزه صورت می‌گیرد مثلاً در حوزه پزشکی، توسط پزشکان، رادیوگرافی‌ها و…اطلاعات بیماران ثبت می‌کنند، در کشاورزی داده‌های زمینی و حسگر‌ها که اطلاعات باغ‌ها و مزارع را می‌گیرند، پس برای تنظیم این داده‌ها به چند صد هزار نفر نیروی انسانی احتیاج است که لزوماً هم نیازی به دانشگاهی و متخصص بودن این نیروها نیست پس نگرانی‌ها به دلیل بیکاری‌های و عدم اشتغال افراد را می‌تواند از بین ببرد.

معین بیان کرد: در زمان استفاده از این ابزارها باید قانون‌گذاری‌هایی به کمک حقوقدانان و مرتبط با  نظامت اخلاقی و حقوقی تنظیم گردد که از آسیب‌های احتمالی هوش مصنوعی جلوگیری شود.

**دانشگاهی با مأموریت هوش مصنوعی در کشور راه‌اندازی شد

رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوع گفت: درهمین راستا کشور ما دانشگاه هوشمند پزشکی را باهدف کاربردی کردن هوش مصنوعی در نظام سلامت تأسیس کرد که قرار است در بخش‌های تشخیص، درمان و آموزش به‌صورت یکپارچه و هدفمند در کشور پیش ببرد  به‌طوری‌که و از این داده‌ها در راستای پیش برد اهداف (درمان و تشخیص به‌موقع بیماران) استفاده شود.

وی در انتها توضیح داد: مثلاً در دوره کرونا ابزارهای هوشمندی برای بررسی و پیش‌بینی شرایط بیمار استفاده می‌شد که مشخص می‌کرد آیا بیمار برای انجام روند درمان به بخش مراقب‌های ویژه نیاز دارد یا در منزل قابل‌درمان است؛ یا استفاده ازهوش مصنوعی در بخش تشخیص بیماری  بر اساس درگیری ریه بیماران  و میزان درمان‌پذیری بیماران مورداستفاده قرار گرفت که این ابزار را می‌توان در آینده در درمان بیماری‌های سخت مانند سرطان به کار گرفته شود.

دکمه بازگشت به بالا