انواع پرکاربرد ریسه ال ای دی

ریسه چیست؟

ریسه ها نوار هایی هستند که شامل تعدادی می باشند که این لامپ ها توسط مدار الکتریکی با یکدیگر در اتصال هستند. کاربرد ریسه با توجه به نوع آن بسیار گسترده می باشد. اما می توان گفت که اغلب جهت ایجاد نور مخفی از این تجهیزات روشنایی استفاده می شود. ریسه ها به جهت سیم اتصال و محفظه لاستیکی شکلی که دارند دارای انعطاف پذیری بالایی هستند. ریسه ها در گذشته اغلب در جشن ها و مناسبت های شادی و اعیاد مورد استفاده قرار می گرفتند اما با پیشرفت تکنولوژی و تولید و عرضه نسل جدید ریسه ها، ریسه های نواری جایگزین ریسه لامپ های بزرگ شده است.

انواع ریسه تزیینی |انواع ریسه نواری

نحوه کار و عملکرد ریسه نوری

ریسه ها در واقع یک نوار نوری هستند که در متراژ های مختلفی موجود می باشند و همچنین دارای تعدادی چیپ ال ای دی نواری هستند که فاصله قرارگیری این منابع نوری به نوع و مدل ریسه بستگی دارد. ریسه ها با اندازه های کوچک و انعطاف پذیری بالا در تمامی محیط ها و فضاهای مورد نظر شما مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله فضاهایی که از ریسه ها استفاده می شود می توان به امتداد نرده ها، داخل آرک، زیر کابینت و … اشاره کرد. همچنین استفاده به عنوان نور مخفی از این تجهیزات بسیار رایج و پرکاربرد می باشد. ریسه ها با استفاده از باتری و یا برق شهری تغذیه می شوند.

ریسه ال ای دی رنگی

ریسه های ال ای دی یکی از عناصر زیبایی هستند که با استفاده از آنها می توان حال و هوای خاصی به محیط بخشید. ازین رو این تجهیزات در رنگ های مختلفی تولید و عرضه می شوند. از رنگ های مختلف ریسه ها در مراسم ها و مکان های خاصی استفاده می شود. ریسه ال ای دی رنگی دارای کیفیت نور بالایی است و از مصرف انرژی کم و بهینه ای برخوردار است. از پرکاربرد ترین ریسه های رنگی می توان به ریسه سبز، قرمز، زرد، بنفش، کهربایی، مهتابی، سفید و … اشاره نمود.

ریسه های رنگی به دو دسته تقسیم می شوند ریسه های تک رنگ و ریسه های RGB، ریسه های تک رنگ تنها قابلیت ایجاد یک رنگ را دارند اما ریسه های هفت رنگ یا RGB توانایی ایجاد چندین رنگ را دارند و شما قابلیت تعویض رنگ ریسه را خواهید داشت.

ریسه ال ای دی سبز و قرمز

یکی از انواع ریسه های پرکاربرد است که دارای رنگ بسیار زیبایی می باشد. ریسه سبز علاوه بر کاربردهای دیگر رنگ های ریسه در اماکن زیارتی و مراسم های مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد. ریسه ال ای دی سبز یکی از مهمترین و پراستفاده ترین می باشد. روشنایی و نورپردازی شب های محرم به وسیله انواع ریسه و انجام می شود. رنگ سبز باعث ایجاد احساس آرامش و معنویت در افراد می شود ازین رو استفاده از این نوع رنگ نور در مراسم های مذهبی و مکان های زیارتی رواج دارد.

ریسه ال ای دی قرمز نیز یکی از ریسه های رنگی پرکاربرد در مراسم محرم می باشد که در کنار ریسه سبز مورد استفاده قرار می گیرد. ریسه قرمز نیز دارای کاربرد های متنوعی است و میتوان در مراسم های مختلف از آن استفاده نمود. به طور کلی رنگ قرمز و سبز که نشان دهنده ی دو جبهه ی حق و باطل هستند در نورپردازی و روشنایی شب های محرم مورد استفاده قرار می گیرند.

قسمت های اصلی انواع ریسه های نوری

  1. سیم یا نوار: این قسمت از ریسه ها محل قرار گیری لامپ ها هستند. گاهی در برخی از ریسه ها، این قسمت به صورت یک سیم است که لامپ های ریزی بر روی آن قرار داده شده اند. به این نوع از ریسه ها ریسه ال ای دی سوزنی و یا ریسه مفتولی می گویند.
  2. چیپ LED : این چیپ ها تمام زیبایی یک ریسه را تشکیل می دهند. زمانی که ریسه به جریان برق متصل شود این چیپ های ال ای دی روشن می شوند و از خود نور بازتاب می دهند. چیپ های ال ای دی دارای انواع مختلفی هستند.
  3. فلاشر یا کیت : این قسمت به ما امکان کنترل نور چیپ ها را می دهد. با استفاده از فلاشر می توان نور چیپ ها را به صورت دلخواه تنظیم و کنترل نمود.
  4. سوکت یا درایو ریسه : این قسمت میزان ولتاژ برق شهری را که 220 ولت است را تبدیل به برق استاندارد برای ریسه ها می کند.
  5. سوکت یا رابط ریسه : سوکت ها به ما این امکان را می دهند تا یک طرف ریسه را به برق متصل کنیم. همچنین گاهی نیاز به اتصال دو متراژ مختلف از یک نوع ریسه به یکدیگر وجود دارد که برای انجام اینکار نیز نیاز به وجود سوکت می باشد.

انواع ریسه و کاربرد آنها

ریسه ها با توجه به کاربرد و مدلشان به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

ریسه ساختمانی

ریسه های ساختمانی هم جنبه تزئینی دارند و اغلب داخل آرک سقف و نمای ساختمان به عنوان نور مخفی استفاده می شود. از ریسه های ساختمانی همچنین در زیر راه پله ها و  کنار نرده ها می توان از این تجهیزات استفاده نمود. این نوع از ریسه ها که در نمای بیرونی ساخمان مورد استفاده قرار می گیرند، از درجه حفاظت بالایی برخوردار می باشند و در برابر غبار و آب مقاوم هستند.

ریسه ترئینی

ریسه ال ای دی ترئینی یا ریسه ال ای دی دکوراتیو، اغلب جهت تزئین در جشن ها و یا مجموعه ها مورد استفاده قرار می گیرد. ریسه های تزئینی دارای رنگ بندی های مختلفی می باشند و اغلب در کلاف های صد متری ارائه می گردند. ریسه ها را می توان از مکان نشانه گذای شده به متراژ های دلخواه برش داد.

ریسه ها با توجه به شکل ظاهری به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از :

  • ریسه نئون فلکسی
  • ریسه ال ای دی شلنگی
  • ریسه ال ای دی نواری

نوری که این نوع از تجهیزات نوری از خود بازتاب می دهند کاملا یک دست دیده می شود و به صورت نقطه ای نیست. این محصولات به دلیل پخش نور منظم و یکدستی که دارند در اکثر مجموعه ها مورد استفاده قرار می گیرند. این ریسه ها طول عمر بالایی دارند از این رو در ساخت تابلوهای تبلیغاتی اغلب از ریسه های نئونی استفاده می شود.

همانطور که از اسم این تجهیزات روشنایی پیداست دارای سطح مقطع گرد و شلنگ مانند هستند. جنس بدنه این شلنگ ها پلاستیک یا همان PVC است. این دسته از تجهیزات روشنایی فاقد ریموت می باشند و به صورت دستی روشن و خاموش می شوند.

لامپ های ریسه های شلنگی قدیمی به لامپ های رشته ای شباهت دارند و مصرف انرژی این ریسه های قدیمی نسبت به ریسه شلنگی های جدید SMD  دارای مصرف انرژی بیشتری می باشند.

ریسه های SMD شلنگی از مصرف انرژی پایین تری برخورار می باشند و همچنین می توان با استفاده از ریموت نور آنها را تنظیم کرد. نور این تجهیزات نوری با گذشت زمان تغییر نمی کند و افتی نخواهد داشت.

ریسه شلنگی SMD جزو جدیدترین نسل ریسه ها هستند. ریسه شلنگی LED SMD دارای طول عمر بسیار بالا و بازده نوری بالایی است و در مقایسه با ریسه های قدیمی 80 درصد مصرف برق پایین تری دارند.

این ریسه ها با استفاده از برق شهری و با استفاده از یک سوکت تغذیه می شوند و برای استفاده از آنها نیازی به استفاده از ترانس نیست. ریسه شلنگی SMD دارای انعطاف پذیری بالایی است که از آن می توان در زوایای گوناگونی استفاده نمود. ریسه های شلنگی دارای روکش شفافی هستند که در برابر آب و رطوبت مقاوم می باشند. درجه حفاظت این ریسه ها IP65 می باشد.

از ریسه شلنگی LED می توان در نورپردازی نمای ساختمان، فروشگاه ها و فضا های خارجی و داخلی استفاده نمود. این ریسه ها اغلب در حلقه های 100 متری در بازار عرضه می شوند که می توان آنها را در طول یک متر برش زد. ریسه های شلنگی در رنگ های متنوعی تولید میشوند همچنین می توان این ریسه ها را در مدل های  RGB یا هفت رنگ تهیه نمود.

ریسه ال ای دی نواری

این نوع از تجهیزات نوری بر خلاف ریسه های شلنگی قطر زیادی ندارند و در عرض های باریک و کم و همچنین به صورت توپی عرضه می گردند. بر روی بدنه ریسه های ال ای دی مکان هایی وجود دارد که مصرف کنندکان می توانند متراژ مورد نظر خود را بریده و از آن استفاده کنند.

لامپ های استفاده شده در این نوع از ریسه ها اس ام دی SMD می باشد. دیودهای لامپ اس ام دی به شکل چهارگوش های کوچک می باشند که کنار یکدیگر قرار می گیرند.

ریسه های نواری ال ای دی یا اس ام دی می توانند پشت چسب دار باشند. ریسه های اس ام دی دارای مصرف بسیار پایینی هستند. مصرف انرژی این ریسه ها حتی از ریسه های ال ای دی معمولی نیز کمتر است.

بهترین برند ریسه ال ای دی

در خرید ریسه لامپ ال ای دی از ترب دقت لازم را داشته باشید که حتما از برند های معتبر محصول خود را تهیه کنید. زیرا با خرید محصول با کیفیت در هزینه های خود نیز صرفه جویی می کنید و تجهیزات تهیه شده مدت زمان بیشتری برای شما با همان کیفیت اولیه کار خواهند نمود.

دکمه بازگشت به بالا