اقتصادیفعالان کسب و کار

ایا لیپوساکشن درد دارد

اسمارت لیپوساکشن: کاهش درد و ورم برای داشتن تجربه‌ای بهتر

هر بیماری که تحت عمل جراحی لیپوساکشن غبغب می‌گیرد احتمالاً درمورد دوران نقاهت، و درد و ورمی که در طول این دوره تجربه می‌کند چیزی نمی‌داند. این روش بیش از پیش مورد توجه مردم امریکا قرار گرفته و هر ساله افراد بیشتری این جراحی سریع و آسان را انتخاب می‌کنند. در جراحی لیپوساکشن، چربی‌های بدن که با ورزش و رژیم غذایی از بین نرفته‌اند، برداشته می‌شوند. تهاجمی بودن این روش جراحی بسیار پایین است و روند بهبودی نیز کنترل می‌شود. اگر قصد انجام جراحی لیپوساکشن را دارید، این چیزهایی است که باید درمورد روند بهبودی بدانید.

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن با نام‌های لیپوپلاستی، و لیپو نیز شناخته می‌شود. در این روش، سلول‌های چربی از بدن برداشته شده و عمل پیکرتراشی انجام می‌شود که معمولاً هدف این کار، زیبایی است.

لیپوساکشن در بسیاری از قسمت‌های بدن قابل انجام است و بیشتر برای شکم، ران پا، بازوها، باسن‌ها، کمر و زیر چانه کاربرد دارد. بسته به محل لیپوساکشن و همین‌طور عوامل دیگر، ممکن است لازم باشد بیمار کاملاً بیهوش باشد. همچنین ممکن است این جراحی با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در هر صورت، شما در طول عمل، چیزی حس نمی‌کنید. این جراحی معمولاً یک تا پنج ساعت زمان می‌برد و پزشک یا متخصص بیهوشی به شما اطمینان می‌دهد که هیچ دردی حس نکنید.

درد ناشی از جراحی لیپوساکشن

پس از جراحی لیپوساکشن، ممکن است دچار کمی درد یا آزردگی شوید، ولی این درد قابل کنترل است. پزشک درمورد مقابله با این درد در طول روند بهبودی دستورالعمل‌هایی را به شما ارائه می‌دهد. ریکاوری و نتایج درمان به محل جراحی و نوع ماده‌ی بیهوشی بستگی دارد. همچنین ممکن است آستانه‌ی تحمل هر بیمار با دیگری متفاوت باشد. نوع بدن، مشکلات زمینه‌ای و موارد دیگر باعث می‌شوند هر بیمار تجربیات متفاوتی داشته باشد.

دردی که بیمار پس از لیپوساکشن تحمل می‌کند، چگونه است؟

به‌طور کلی، دو تا چهار روز پس از لیپوساکشن بیمار دچار درد و آزردگی خواهد بود. بعد از این مدت، میزان درد به مرور کاهش پیدا می‌کند. ممکن اطراف محل جراحی کمی سوزش داشته باشد که خیلی زود برطرف می‌شود. بی‌حسی موضعی بین ١٢ تا ٢٤ ساعت پس از جراحی اثر دارد و در طول مدت ریکاوری میزان درد را کاهش می‌دهد. حتی با بیهوشی عمومی هم گاهی بیمار به بی‌حسی موضعی نیاز دارد که در مراحل پس از جراحی به او کمک می‌کند.

در ریکاوری زمانی که بی‌حسی موضعی همچنان تأثیر دارد، میزان درد باید بسیار کم باشد. بسیاری از بیماران بیشتر از سوزش گله می‌کنند. در ریکاوری، تأثیر بی‌حسی موضعی به مرور از بین می‌رود ولی با این حال میزان درد هنوز قابل تحمل خواهد بود. مراجعه‌کنندگان می‌گویند نوع درد بیشتر شبیه آفتاب‌سوختگی یا درد ماهیچه‌ پس از تمرینات سخت جسمانی است.

ممکن است بعضی از پزشکان در طول ریکاوری داروهای مسکن تجویز کنند، خصوصاً اگر در طول جراحی بیمار بیهوش بوده و از بی‌حسی موضعی استفاده نشده است. با این حال، در بسیاری از بیماران لیپوساکشن، تجویز استامینوفن برای کنترل هر نوع دردی کفایت می‌کند. ممکن است میزان درد در بعضی از بیماران به قدری باشد که به مسکن نیاز نداشته باشند.

درد لیپوساکشن تا چه مدت ادامه پیدا می‌کند؟

ریکاوری پس از جراحی لیپوساکشن ممکن است در هر کسی متفاوت باشد. این مسئله به نوع بی‌حسی که استفاده شده، محلی که جراحی روی آن انجام شده و سابقه‌ی پزشکی بیمار بستگی دارد. در این‌جا یک زمان‌بندی ارائه شده که میزان درد در طول روند بهبودی را نشان می‌دهد:

  • روز اول: اکثر جراحی‌های لیپوساکشن به‌صورت سرپایی انجام می‌شوند؛ یعنی بیمار همان روز به منزل برمی‌گردد. با این حال، لازم است از کسی بخواهید شما را به منزل برساند، خصوصاً اگر در جراحی از بیهوشی عمومی استفاده شده باشد. ممکن است داروهای مسکن باعث شوند رانندگی برایتان خطرناک باشد. داروهای مسکن و بی‌حسی باعث می‌شوند میزان درد در ٢٤ ساعت پس از جراحی به حداقل برسد.
  • دو تا سه روز پس از جراحی: در طول چند روز اول، ممکن است تأثیرات بی‌حسی به‌تدریج از بین برود و بیمار درد خفیفی را احساس ‌کند. ممکن است برای کاهش درد داروهای مسکن مانند استامینوفن تجویز شود. ممکن است لازم باشد از لباس‌های فشاری استفاده کنید. همچنین لازم باشد بیشتر استراحت کنید و فعالیت جسمانی زیادی انجام ندهید.
  • هفته اول و دوم: پس از چند روز اول، اکثر بیماران کاهش درد چشمگیری را تجربه می‌کنند و شاید به هیچ نوع داروی مسکنی نیاز نداشته باشند. ممکن است لازم باشد همچنان از لباس‌های فشاری استفاده کنید. بسته به نوع جراحی و وضعیت سلامت بیمار، سه روز تا دو هفته پس از جراحی امکان بازگشت به محل کار وجود دارد.
  • هفته‌ی سوم تا پنجم: در این دوره، اکثر بیماران هیچ دردی احساس نمی‌کنند. حدوداً در هفته‌ی چهارم، انجام نرمش‌های سبک مشکلی ایجاد نمی‌کند، ولی لازم است از انجام ورزش‎های سنگین خودداری شود.
  • هفته‌ی ششم و بیشتر: در این دوره، مطلقاً هیچ دردی وجود ندارد و نتایج جراحی باید بیشتر مشخص باشد زیرا ورم تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است. انجام فعالیت‌های روزمره مشکلی ایجاد نمی‌کند، مگر این‌که پزشک دستور دیگری داده باشد.

در بیشتر موارد، لیپوساکشن درد خفیف تا ملایمی ایجاد می‌کند که تا حد زیادی قابل کنترل است. زمان‌بندی بهبودی در هر شخص متفاوت است ولی می‌توان انتظار داشت درد پس از جراحی فوراً تسکین پیدا کند و به‌تدریج بتوان فعالیت‌های روزمره را ادامه داد.

آیا ساکشن شکم درد دارد |علت مرگ پس از لیپوساکشن

چگونگی کاهش درد پس از لیپوساکشن

اگر به دنبال راه‌حلی برای بهبودی پس از لیپوساکشن هستید، هیچ پاسخی برای آن وجود ندارد. موارد متعددی وجود دارند که به کاهش درد ناشی از لیپوساکشن کمک می‌کنند. در این قسمت، توصیه‌هایی در جهت بهبود افراد پس از لیپوساکشن ارائه شده:

گن لیپوماتیک

در طول دوره‌ی بهبودی پزشک از شما می‌خواهد از گن یعد از جراحی استفاده کنید. این لباس‌ که طراحی آن مطابق با عضوی است که جراحی لیپوساکشن روی آن انجام شده، به کاهش ورم و کنترل درد و ناراحتی کمک می‌کند. درمورد مدت زمان استفاده از این نوع لباس‌ها طبق توصیه‌ی پزشک عمل کنید تا به بهترین نتایج دست پیدا کنید.

ماساژ لنفاوی

بسیاری از بیماران با ماساژ‌های تخلیه‌ی لنف به صورت هفتگی، آرامش وتسکین پیدا می‌کنند. این ماساژها بر دفع سموم در غدد لنفاوی متمرکز هستند. یکی از مطالعاتی که روی ٢٠ بیمار پس از جراحی لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی انجام شد، نشان داد که ماساژ لنفاوی بیشتر از لباس‌های فشاری باعث کاهش ورم می‌شوند.

رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی سالم بخش مهمی از روند بهبودی است. غذاهای سالم به کاهش ورم و بهبودی بیمار کمک می‌کنند. سعی کنید غذاهایی با سدیم پایین مصرف کنید. نمک زیاد آب بدن را جذب می‌کند و باعث افزایش ورم بدن می‌شود. منابع غنی پروتئینی نیز به بهبودی عضلات و ترمیم زخم کمک می‌کنند. بنابراین لازم است در هر وعده‌ی غذایی پروتئین وجود داشته باشد.

همچنین باید از مصرف شکر خودداری کنید؛ شکر با کاهش عملکرد ایمنی بدن، روند بهبودی را به تأخیر می‌اندازد. میوه‌ها و سبزیجات سرشار از فیبر، ویتامین ‌ها و آب بهترین تغذیه برای دوران نقاهت است. بنابراین لازم است از مواد غذایی مانند کرفس، هندوانه، گریپ‌فروت، کدو و توت استفاده کنید. اگر دچار مشکلاتی مانند نفخ شکم یا حالت تهوع شده‌اید، به‌جای سه وعده غذا در روز، چند وعده‌‌ی کوچک‌تر داشته باشید.

آب فراوان بنوشید و نوشیدنی‌هایی با سدیم پایین و کم‌کالری مانند چای یا آبمیوه‌های رقیق مصرف کنید. پیش از جراحی، به مقدار کافی غذاهای سالم تهیه کنید تا بتوانید هرکدام را که میل داشتید مصرف کنید.

فعالیت‌های سبک

٢٤ ساعت اول پس از جراحی، بیمار باید استراحت مطلق داشته باشد ولی پس از آن، لازم است شروع به حرکت کنید. نرمش‌های سبک مانند قدم زدن در طول چند هفته‌ی اول به بهبودی بیمار کمک می‌کند. فراموش نکنید که نباید در طول چند هفته‌ی اول فعالیت‌های سنگین انجام دهید.

داروهای مسکن

پزشک درمورد مصرف داروهای مسکن و زمان مصرف آن‌ها به شما توضیح می‌دهد. ممکن است داروهایی مانند استامینوفن برای شما تجویز شده باشد. از مصرف داروهای مسکن ضدالتهابی مانند ایبوپروفن خودداری کنید زیرا این داروها کبودی و ترشحات زخم را افزایش می‌دهند.

همه‌چیز درمورد اسمارت‌لیپو

اسمارت‌لیپو نوعی لیپوساکشن است که برای تجزیه‌ی انباشتگی چربی‌های بدن از یک لیزر استفاده می‌کند و بعد به کمک کانول، آن‌ها را بیرون می‌کشد. کانولی که در این روش مورد استفاده قرار می‌گیرد نسبت به دیگر انواع جراحی، بسیار کوچک‌تر است؛ در نتیجه با ایجاد بریدگی‌های کوچک، آزردگی کم‌تری نیز برای بیمار به وجود می‌آورد. در این روش، نیازی به بخیه زدن نیست و تقریباً هیچ باقی نمی‌ماند. طبق گزارشات، بیمارانی که از اسمارت‌لیپو استفاده می‌کنند بهبودی سریع‌تری را تجربه می‌کنند و نسبت به دیگر انواع لیپوساکشن، زودتر به نتیجه می‌رسند.

لیپوساکشن چقدر دردناک است؟

لیپوساکشن درد زیادی ندارد؛ زیرا به احتمال زیاد در طول جراحی، بیمار تحت بیهوشی عمومی خواهد بود. با این حال، ممکن است پس از به هوش آمدن دچار درد و آزردگی‌هایی شوید. این درد‌ها پس از دو تا سه روز فروکش می‌کنند ولی لازم است با تجویز داروهای مسکن توسط جراح پلاستیک به کاهش این دردها کمک کنید.

دوران بهبودی پس از لیپوساکشن چقدر زمان می‌برد؟

این مسئله برای هر بیمار، متفاوت است. با این حال اکثر بیماران حدوداً پس از یک هفته نقاهت، بهبود پیدا می‌کنند. بهبودی کامل پس از جراحی لیپوساکشن بین سه تا چهار هفته زمان می‌برد؛ در این مرحله، بیمار معمولاً می‌تواند روال عادی زندگی را شروع کند.

آیا راهی برای بهبودی سریع‌تر پس از جراحی لیپوساکشن وجود دارد؟

علاوه بر کارهایی که لازم است برای تسریع انجام دهید، با رعایت موارد زیر این دوران را با کم‌ترین خطر ممکن می‌گذرانید. بعضی از این موارد شامل:

  • کم کردن مصرف نمک. مصرف بیش از حد نمک باعث پف کردن بدن و خستگی زیاد می‌شود که ممکن است سرعت روند بهبودی را کاهش دهد. علاوه برآن، مصرف زیاد نمک باعث افزایش فشار خون می‌شود و باعث می‌شود سلامت بیمار به خطر بیفتد.
  • خوردن وعده‌های غذایی کوچک در طول روز. در مسیر بهبودی، از خوردن وعده‌های غذایی بزرگ خودداری کنید. زیرا این کار به معده فشار وارد می‌کند و باعث آزردگی‌هایی جدی می‌شود. در عوض لازم است با خوردن وعده‌های غذایی کوچک علاوه بر بالا بردن سطح انرژی از ایجاد درد و آزردگی جلوگیری کنید.

کلینیک زیبایی گرین بیوتی خدمات جوانسازی و زیبایی از جمله تزریق چربی به صورت، تزریق ژل، تزریق بوتاکس، لیپوساکشن غبغب، لیفت با نخ، لیزر موهای زائد و …. را با بهترین کیفیت و ماندگاری عالی توسط پزشکان مجرب انجام می دهد. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید

دکمه بازگشت به بالا