اقتصادی

ایران خواستار رسیدگی شورای امنیت به اقدام بی‌ثبات کننده رژیم صهیونیستی در منطقه شد

ایران خواستار رسیدگی شورای امنیت به اقدام بی‌ثبات کننده  رژیم صهیونیستی در منطقه شد

وزیر خارجه در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل متحد نوشت: انتظار می‌رود شورای امنیت سازمان ملل در انجام وظایف خود بر اساس منشور ملل متحد، اقدامات تروریستی رژیم اسرائیل و دیگر استفاده غیرقانونی از زور را به شدت محکوم کند.

به گزارش گروه سیاست و جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار ورود شورای امنیت به موضوع شهادت مستشاران نظامی کشورمان توسط رژیم صهیونیستی شد.

متن این نامه به شرح زیر است:

مایلم توجه شما را به نقض مداوم اصول و هنجارهای اساسی حقوق بین‌الملل و همچنین منشور سازمان ملل توسط رژیم اسرائیل از طریق استفاده غیرقانونی از زور و اقدامات نظامی تحریک‌آمیز که به‌طورجدی صلح و امنیت منطقه و بین‌المللی را به خطر می‌اندازد جلب کنم.

نمونه فعلی، هدف قرار دادن عمدی مستشاران نظامی ایرانی در خاک جمهوری عربی سوریه است که به‌طور قانونی به درخواست رسمی جمهوری عربی سوریه برای حمایت و کمک به آن کشور در مبارزه با تروریسم در سوریه حضور دارند.

در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۴، رژیم اسرائیل یک ساختمان مسکونی در دمشق را با حملات موشکی هدف قرار داد که در نتیجه آن تعداد زیادی غیرنظامی و همچنین پنج مستشار نظامی ایرانی به نام‌های حجت‌الله امیدوار، علی آقازاده، حسین محمدی، سعید کریمی و محمدامین صمدی به شهادت رسیدند. این اقدام تروریستی مذموم سومین اقدام از این نوع در ماه‌های اخیر علیه مستشاران نظامی ایران بود.

جمهوری اسلامی ایران این اقدام شنیع و بزدلانه تروریستی را که با هدف منحرف کردن توجهات از جنایات رژیم اسرائیل علیه مردم فلسطین به‌ویژه غزه انجام می‌شود، صریحاً و قویاً محکوم می‌کند.

این اقدام تروریستی شنیع بار دیگر ماهیت واقعی تروریستی رژیم اسرائیل، نقش بی‌ثبات کننده آن در منطقه و خطری که برای صلح و امنیت منطقه و فراتر از آن ایجاد می‌کند را آشکار کرد.

رژیم اسرائیل باید عواقب این اقدامات تروریستی و سایر اقدامات تروریستی خود را علیه مستشاران نظامی ایران متحمل شود. جمهوری اسلامی ایران بر اساس حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد، حق ذاتی خود را برای پاسخ قاطع و متناسب به این گونه اقدامات در زمان و مکان انتخابی خود محفوظ می‌دارد.

انتظار می‌رود شورای امنیت سازمان ملل در انجام وظایف خود بر اساس منشور ملل متحد، اقدامات تروریستی رژیم اسرائیل و دیگر استفاده غیرقانونی از زور را به شدت محکوم کند، زیرا چنین اقدامات تحریک‌آمیزی تهدیدی جدی برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است. این رژیم همچنین باید مجبور شود که دیگر فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه را کنار بگذارد.

دکمه بازگشت به بالا