اقتصادی

بن سلمان در پاریس؛ انرژی و جنگ اوکراین محور مذاکرات با مکرون

خبرگزاری رویترز نوشت: دفتر ریاست جمهوری فرانسه ضمن تایید دیدار این دو مقام افزود، مذاکرات برنامه ریزی شده بین مکرون و ولیعهد عربستان، تنها یک ماه بعد از حضور ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری روسیه در اجلاس اتحادیه عرب در عربستان به منظور جلب حمایت از این کشور برگزار می شود.

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در یکی از نشست های این اجلاس آمادگی کشورش را برای میانجی گری بین مسکو و کی یف ابراز کرد.

به نوشته رویترز، خبرگزاری دولتی عربستان پیشتر عزیمت بن سلمان به فرانسه را گزارش کرده بود.

بر اساس این گزارش، برنامه سفر اروپایی ولیعهد عربستان همچنین شامل ریاست هیأتی از مقامات سعودی در اجلاس بین المللی موسوم به «پیمان تأمین مالی جدید جهانی» است که در ۲۲ تا ۲۳ ژوئن (۲-۱ تیر) برگزار می شود.

بن سلمان همچنین ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) در مراسم استقبال رسمی از نامزدی ریاض برای میزبانی نمایشگاه اکسپو ۲۰۳۰ شرکت خواهد کرد.

تارنمای پولیتیکو نیز ضمن اعلام دیدار رئیس جمهوری فرانسه و ولیعهد عربستان در پاریس در روز جمعه، نوشت: یک مقام کاخ الیزه امروز چهارشنبه این خبر را تایید کرد اما از ارائه جزییات بیشتری درباره اهداف این سفر خودداری کرد.

این رسانه افزود: عربستان روز چهارشنبه اعلام کرد که بن سلمان برای انجام «دیداری رسمی» راهی فرانسه شده است.

براساس این گزارش، ولیعهد عربستان ضمن دیدار با مکرون، در اجلاس پیمان تامین مالی جدید جهان که در پاریس برگزار می شود شرکت خواهد کرد و دوشنبه هفته آینده در مراسم استقبال از نامزدی عربستان برای میزبانی نمایشگاه جهانی اکسپو ۲۰۳۰ حضور خواهد یافت.

پولیتیکو افزود: روابط بین پاریس و ریاض قوی است. سران دو کشور ژوئیه گذشته همزمان با تلاش اروپا و فرانسه برای یافتن منابع جایگزین تامین کننده انرژی در بحبوحه جنگ اوکراین، در یک شام کاری در پاریس دیدار کردند.

311311

دکمه بازگشت به بالا