اقتصادیفعالان کسب و کار

تسمه تایم بهتر است یا زنجیر تایم؟

احتمالا این سوال به ذهن شما هم رسیده است. تسمه‌تایم با زنجیرتایم چه تفاوتی با هم دارند؟ در پاسخ به این سوال باید بدانیم هرکدام چه مزایا و معایبی دارند. اما قبل از این بهتر است بدانید هدف از به‌کارگیری هر2 حفظ تایمینگ عملکرد موتور است. به عبارتی عملکرد میل‌سوپاپ و میل‌لنگ توسط تسمه یا زنجیر تایم با هم مرتبط و هماهنگ می‌شود تا موتور به شکل منظم فعالیت کند. تفاوت اصلی تسمه‌تایم و زنجیرتایم در کیفیت عملکرد و طول عمر است. تسمه‌تایم‌ها در بیرون از موتور نصب می‌شوند. در این مقاله در مورد لوازم یدکی هیوندای توضیح خواهیم داد.

 

البته تا حدود دهه 80 میلای اغلب موتورهای تولید شده در جهان و به‌خصوص موتورهای آمریکایی از زنجیر تایم بهره می‌بردند. زیرا تکنولوژی ساخت تسمه هنوز مانند امروز پیشرفت نکرده بود. در ضمن زنجیرهای تایم عمر بیش‌تری نسبت به تسمه‌تایم‌ها داشتند. هرچند هنوز هم بسیاری از خودروهای موجود در جهان و حتی در ایران هم‌چون برلیانس و نیسان ماکسیما موتورهایی با زنجیرتایم دارند. اما در کل زنجیرهای تایم به‌خصوص در موتورهایی با گشتاور بالا و سرعت بالای موتور در دوران هم‌چون سوپرکارها، کاربرد دارند.

زیرا تسمه‌ها دچار نوعی خستگی در پیوست مولکولی خود شده و به همین دلیل قابلیت اعتماد کم‌تری نسبت به زنجیرتایم‌ها دارند. مگر در یک کیلومتر مشخص قطعا با نمونه نو تعویض شوند. اما جالب است بدانید، تقریبا زنجیرهای تایم خراب نمی‌شوند مگر تا زمانی‌که موتور نیاز به تعمیر اساسی داشته باشد. درحالی‌که تسمه‌تایم‌ها معمولا تا زمانی‌که موتور نیاز به تعمیر اساسی داشته باشد تا 3 مرتبه تعویض می‌شوند.

از جمله معایب تسمه‌تایم‌ها باید به احتمال رد کردن دنده‌ها و بر هم خوردن تایم موتور اشاره کرد که ممکن است آسیب‌های جدی به موتور وارد کند. از دیگر معایب زنجیرهای تایم نیز باید به هزینه تعویض بالا آنها اشاره داشت. در کل باید گفت زنجیرهای تایم توان انتقال قدرت و گشتاور بالاتر و طول عمر مفید بیش‌تری نسبت به تسمه‌تایم دارند. هرچند امروز در خودروهای مسابقه‌ای مثل درگسترها، از تسمه‌تایم‌هایی استفاده می‌شود که به‌دلیل کیفیت بسیار بالا قدرت کافی دارند و البته برای خرید بعضی از آنها باید تا بیش از هزار دلار هزینه کنید.

عوامل مختلفی موجب خرابی زودرس تسمه‌تایم می‌شوند که از جمله آنها می‌توان به عدم تنظیم فولی‌ها، لرزش در میل‌لنگ و سفت کارکردن موتور اشاره داشت. شاید از خود بپرسید سفت کارکردن موتور به چه معنایی است؟ درصورتی‌که موتور خودرو تعمیر شده باشد و لقی‌ها یا کلیرانس‌های موتور به‌خوبی تنظیم نشده باشند، موتور با اصطکاک بالا کار می‌کند که هم موجب افزایش دمای موتور و هم ایجاد تنش کششی بالا در تسمه‌تایم می‌شود. شاید باور نکنید، اما یکی از دلایل شایع خرابی زودرس تسمه‌تایم و بعضی دیگر از قطعات متحرک در موتور استفاده از روغن‌موتور نامناسب است!

طرز کار تسمه تایم و زنجیر تایم چگونه است؟

زنجیر تایم و تسمه تایم

زنجیر تایم یا تسمه تایم کدام بهتر است؟

پاسخ این پرسش به طور قطعی مشخص نیست، زیرا هنوز هم بسیاری از خودروسازها از زنجیر و بسیاری دیگر از تسمه استفاده می کنند و به همین دلیل دقیق نمی توان گفت که کدام بهتر است، اما به طور کلی؛ از زنجیر تایم بیش تر در خودروهای لوکس و گران قیمت استفاده می شود و از تسمه تایم در خودروهای اقتصادی، زیرا هزینه تولید موتورهای تسمه ای ارزان تر از زنجیری است و همین اختلاف سبب می شود خودروسازان برای کاهش هزینه ها از تسمه برای موتورها و خودروهای اقتصادی استفاده کنند.

به طور کلی، با توجه به عایق بندی های مناسبی که صورت می گیرد صدای کم تری از موتور به گوش می رسد و به همین دلیل، به کارگیری زنجیر می تواند مناسب باشد، زیرا هم نیاز به تعویض ندارد و هم با پیشرفت های صورت گرفته از افت اصطکاکی آن کاسته شده است.

تفاوت های بین زنجیر تایم و تسمه تایم در چیست؟

زنجیر تایم و تسمه تایم دو تفاوت عمده و اصلی دارند که یکی از آن ها جنس و دیگری دوام است. زنجیر تایم از فلز ساخته می شود و تسمه از پلاستیک مقاوم، همین تفاوت موجب می شود زنجیر از تسمه سخت تر شود و دوام بیش تری داشته باشد. دوام زنجیر بسیار طولانی است و ممکن است شما در طول عمر خودرو نیازی به تعویض آن نداشته باشید، اما تسمه تایم باید در یک کارکرد مشخص، که در هر خودرو متفاوت است، تعویض شد تا از بروز مشکل و پاره شدن آن جلوگیری به عمل آید.

زنجیر تایم تسمه تایم

تفاوت دیگر بین تسمه و زنجیر در سروصدای آن هاست؛ زنجیر به دلیل این که تماس فلز با فلز را ایجاد می کند پر سروصدا تر از تسمه است، تسمه از پلاستیک ساخته شده و به همین دلیل، صدای خاصی از تماس پلاستیک با فلز تولید نمی شود.

تفاوت بعدی بین تسمه و زنجیر در محل قرارگیری آن هاست. عملکرد زنجیر تایم به علت تماس فلز با فلز نیاز به روانکاری دارد و به همین دلیل، زنجیر درون محفظه ای فلزی قرار می گیرد که جریان روغن آن جا وجود دارد و دسترسی به آن بسیار مشکل است، اما عملکرد تسمه نیازی به روانکاری ندارد و به همین دلیل در قسمت بیرونی موتور نصب می شود و برای محافظت از آن از یک قاب پلاستیکی استفاده می شود و برای رسیدن به آن نیاز نیست تا قطعات زیادی باز شوند، زیرا از سوی دیگر، تسمه ها باید دوره ای تعویض شوند و به همین دلیل باید به راحتی قابل تعویض باشند.

زنجیر تایم می تواند به یکباره بشکند. در این صورت خسارت می تواند به حدی سنگین باشد که صاحب خودرو مجبور به تعویض کامل موتور شود.

در مورد اینکه کدام یک از این دو قطعه بهتر هستند، در کل می توان گفت که در صورتی که جزء رانندگانی هستید که به بازدید دوره ای قطعات مطابق با دفترچه راهنمای خودرو باور دارید، تسمه تایم انتخاب بهتری است. در این صورت می توانید با بررسی قطعه به صورت دوره ای در صورت لزوم آن را تعویض نمائید.

به طور کلی مزایای تسمه تایم و زنجیر تایم را می توان اینگونه بیان کرد:

مزیت تسمه تایم نسبت به زنجیر تایم:

  • قیمت پایین تر
  • بی نیازی از روغنکاری، تعمیر و نگهداری
  • سبکتر بودن
  • تولید صدای کمتر در حین کارکرد
  • اتلاف انرژی کمتر

مزایای زنجیر تایم نسبت به تسمه تایم:

  • عمر طولانی تر
  • استحکام و مقاومت بالاتر در برابر نیروهای کششی
دکمه بازگشت به بالا