اقتصادیفعالان کسب و کار

تنظیم ولوم دستگاه جوش

ولوم دستگاه جوش چیست؟

مزیت‌های یک دستگاه جوش اینورتر تا حد زیادی به ولوم‌های آن بستگی دارد و هر چقدر تعداد آن‌ها بیشتر باشد، کار کردن با دستگاه کمی دشوار می‌شود. اما به همان اندازه هم قابلیت‌ها و قدرت دستگاه جوش نیز بیشتر می‌شود که یک مزیت است. اگر به دنبال اینورتر هستید کافی است به فروشگاه ابزار بیات سر بزنید.

برای خرید دستگاه جوش برند اینتیمکس میتوانید از طریق وبسایت جعبه ابزار با بهترین قیمت اقدام به خرید نمایید.

کاربرد ولوم های دستگاه جوش برای کنترل تابعی خاص از سطح ولتاژ و جریان است تا بتوان نفوذ جوش را تغییر داد. این ولوم‌ها برای جوشکاری با انواع سیم جوش و الکترود استفاده می‌شود. ولوم دستگاه جوش نوعی سیستم پردازنده است که فرمول‌ها و مشخصات مربوط به اطلاعات متالوژی الکترود در آن‌ها به شکل پیش‌فرض ثبت شده است و جوشکار می‌تواند با تنظیم ولوم، جوشکاری خود را آغاز کند.

جهت خرید و آگاهی از آخرین قیمت های ابزار آلات صنعتی و ساختمانی می توانید بدون واسطه با وارد کننده این محصولات با شماره تماس 02166975233 در ارتباط باشید.

این دستگاه دارای دو نوع تک ولوم و دو ولوم است که البته اخیرا نوع سه ولوم آن نیز ساخته شده است. از ولوم برای تنظیم جریان و تغییر آمپر خروجی دستگاه استفاده می‌شود. اما ولوم سه نوع مختلف دارد که عبارتند از:

ولوم current دستگاه جوش اینورتر

یکی از انواع ولوم بر روی دستگاه جوش اینورتر، کورنت است که به شکل یک پیچ تنظیم شدت جریان نصب بر روی دستگاه نصب می‌شود. جوشکارها با کمک این ولوم می‌توانند میزان جریان خروجی دستگاه را تنظیم کنند. در نهایت قوس الکتریکی بعد از تنظیم این ولوم، برای شروع جوشکاری تعیین می‌شود.

نحوه استفاده از ولوم Current دستگاه جوش اینورتر

کار کردن با ولوم Current چندان سخت نیست و با حرکت به سمت جهت حرکت عقربه‌های ساعت، میزان قدرت خروجی دستگاه جوش اینورتر بیشتر می‌شود. به عبارت دیگر هر چه درجه آمپر خروجی دستگاه بالاتر می‌رود، قدرت دستگاه نیز به همان اندازه افزایش می‌یابد. اگر مسیر ولوم برخلاف جهت حرکت عقربه‌های ساعت باشد، میزان توان خروجی دستگاه نیز کمتر می‌شود.

برای ولوم Current باید تنظیم دقیق آن را بلد باشید که زمان خرید از فروشنده اطلاعات کامل را دریافت کنید.

این نوع ولوم با دستگاه‌های اینورتر با نوع ثابت جریان کار می‌کند. برای مثال اگر مقدار جریان 100 آمپر باشد، تغییرات جریان در طول فرایند با کوتاه یا بلند شدن طول قوس بدست می‌آید. به عبارت دیگر اگر طول قوس بلندتر شود، میزان ولتاژ نیز بالا می‌رود و اگر طول قوس کوتاه شود، ولتاژ نیز کمتر خواهد شد. این مقدار جریان به اندازه 10 درصد کم یا زیاد می‌شود که در همین مقدار جریان 100 آمپر در نهایت جریان شما 90 یا 110 خواهد بود.

اگر شما مقدار ولتاژ دستگاه را روی 18 تنظیم کنید، ولوم آرک فورس هم روی 100 درصد تنظیم شده باشد، زمانی که ولتاژ به کمتر از 18 ولت برسد، سیستم آرک فورس به طور خودکار جریان را اضافه می‌کند تا از چسبیدن الکترود‌ها به حوضچه مذاب جلوگیری کند.

در این ولوم می‌توانید جریان اولیه را روی هر مقداری که بخواهید تنظیم کنید. برای افزایش کیفیت جوش و کمتر شدن زمان جوشکاری می‌توانید مقدار جریان اولیه را در طی فرآیند جوشکاری روی مقدار کم قرار دهید.

برای فرار از شوک اولیه (ناشی از قوس الکتریکی) بهتر است از ولوم هات استارت استفاده کنید. بنابراین با استفاده از آن در همان ابتدا باعث چسبیدن الکترود به قطعات فلزی نمی‌شود و جریان خروجی با حداکثر قدرت کار را شروع می‌کند. سپس جریان به آرامی کم می‌شود تا به سطح مورد نظر برسد.

دستگاه جوش |صنعت

قابلیت ها و کلید های روی اینورتر جوشکاری

حالا باید با قابلیت‌ها و کلیدهای روی آن نیز آشنا شوید که عبارتند از:

کلید TIG

این کلید برای تبدیل دستگاه جوش اینورتر از حالت جوشکاری دستی به جوشکاری تنگستن کاربرد دارد. در جوشکاری تنگستن شما از الکترودهایی با همین نام استفاده می‌کنید باید تورچ و کپسول را نیز فراهم کرده باشید. گاز برای پوشش قطعات کاربرد دارد و از الکترود برای تأمین جریان الکتریکی و انتقال آن به منطقه قوس استفاده می‌شود.

کلید VRD

کلید VRD برای اسکلت‌های فلزی ساختمان کاربرد دارد که در سازه ممکن است برق به کل آن جریان پیدا کند و خطرساز شود. بنابراین با این کلید می‌توانید در جایی که خطر برق‌گرفتگی وجود دارد، سطح ولتاژ را از 9 – 15 ولت کمتر کنید و ایمنی خود و سایر افراد را بالا ببرید. اگر این کلید را در حین جوشکاری روشن کنید، قطعه سوراخ نمی‌شود و به شکل بهترین جوشکاری انجام می‌شود. البته از کلید VRD برای سطح فلزی رنگ شده استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث انتشار گاز و مسمومیت شود.

کلید SYN

یکی دیگر از کلیدهای دستگاه جوش اینورتر است که با کمک آن می‌توانید از هر نوع الکترودی در حوزه آمپر دستگاه استفاده کنید. با زدن روی این دکمه، دستگاه جوش می‌تواند تنظیمات متناسب با الکترود مناسب را به شکل خودکار انجام دهد.

سوالات متداول

آیا دستگاه جوش اینورتر بدون ولوم Current هم داریم؟

برخی از دستگاه‌ها بدون ولم هستند و برای تنظیم قدرت جریان خروجی باید از یک دکمه استفاده کنید. با بالا بردن دکمه می‌توانید جریان را افزایش و با پایین آوردن آن جریان خروجی را کم کنید.

علت خرابی ولوم Current دستگاه جوش اینورتر چیست؟

اقداماتی از قبیل ضربه خوردن حین کار، ضربه خوردن در زمان بسته بندی و جابجایی، قلاب شدن (گیر کردن)، وارد شدن شوک زمان روشن شدن دستگاه، فشار بیش از حد به چپ و راست دستگاه و یا حرکت نکردن حین ذوب الکترود باعث خراب شدن دستگاه می‌شود.

مزیت ولوم دوم و سوم در دستگاه جوش اینورتر چیست؟

در عمل این دو نوع ولوم مزیتی نسبت به همدیگر ندارند و هر کدام در موارد خاصی استفاده می‌شود.

 وبسایت رسمی برند intimax 

حرف آخر

دستگاه جوش اینورتر یکی از بهترین دستگاه‌های جوش با قابلیت‌های متعدد از جمله تنظیم ولوم است که در این مطلب به سه نوع آن پرداختیم. همچنین برای ایمنی شما، افزایش سرعت کار و کیفیت جوشکاری می‌توانید از قابلیت‌ها و کلیدهای آن استفاده کنید که در اینجا برای شما آموزش داده شد. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دکمه بازگشت به بالا