اقتصادیفعالان کسب و کار

جمعه سیاه یا بلک فرایدی

بلک فرایدی کی هست؟

بلک فرایدی چه روزی است؟

تاریخ دقیق بلک فرایدی 1402 جمعه 3 آذر 1402 است

مصادف با جمعه 24 نوامبر 2023

جمعه 10 جمادی الاول 1445

چرا به این روز جمعه سیاه می گویند؟

جمعه سیاه یا سیاه جمعه نامی غیر رسمی است که برای توصیف روز بعد از روز شکرگزاری در امریکا از آن استفاده می شود. اغلب شلوغ ترین روز خرید در سال است زیرا فصل تعطیلات در امریکا در این روز آغاز می شود. این روز می تواند برای اقتصاد، به ویژه برای خرده فروشان خاص، حیاتی باشد. اصطلاح «جمعه سیاه» ریشه در اواسط قرن بیستم دارد. پلیس فیلادلفیا در ابتدا از اصطلاح “جمعه سیاه” برای اشاره به ترافیک سنگین و مخرب در روز بعد از شکرگزاری استفاده کرد و از آن تاریخ به بعد این روز جمعه سیاه نام گرفت.

بلک فرایدی چند روز است |بلک فرایدی چیست

این اصطلاح گسترش یافت و کسب و کارها به آن چسبیدند. برای کسب و کارهای خرده فروشی که به خرید در تعطیلات وابسته بودند، به جای اینکه در روزهای تعطیلات «در حالت قرمز» ( بخاطر رفتن مردم به مصافرت کسب و کارشان کساد می شد و زیان می دادند) وضعیت مالی خود را «در روز جمعه سیاه» تغییر داده و به سوددهی رسید. سوالی که ذهن اکثر عموم را درگیر می کند این است بلک فرایدی چی بخریم؟”

تاریخ بلک فرایدی در ده سال آینده از 1401 تا 1410

تاریخ بلک فرایدی در 10 سال آینده می توانی در جدول زیر ببینید.

تاریخ بلک فرایدی 1401 تا 1410 چه روزی است
تاریخ سال روز
4 آذر 1401 1401 جمعه
3 آذر 1402 1402 جمعه
9 آذر 1403 1403 جمعه
7 آذر 1404 1404 جمعه
6 آذر 1405 1405 جمعه
5 آذر 1406 1406 جمعه
4 آذر 1407 1407 جمعه
3 آذر 1408 1408 جمعه
8 آذر 1409 1409 جمعه
7 آذر 1410 1410 جمعه

تاریخ بلک فرایدی 1401 به میلادی ( 2022 – 2031 ) در ده سال آینده

تاریخ بلک فرایدی به میلادی
Date Year Day
25 November 2022  2022 Friday
24 November 2023  2023 Friday
29 November 2024 2024 Friday
28 November 2025 2025 Friday
27 November 2026 2026 Friday
26 November 2027 2027 Friday
24 November 2028  2028 Friday
23 November 2029 2029 Friday
29 November 2030 2030 Friday
28 November 2031 2031 Friday

هزاران هزار مرد و زن که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ از سر و کول هم بالا می‌روند و محصولات مختلف را از دست هم می‌قاپند. سرهای زخمی، دست های شکسته و صورت‌های خندانی که از پر بودن چرخ خرید خود راضی هستند و توی صف‌های طویل ایستاده‌اند تا خریدهای خود را حساب کنند. این‌ها عمومی‌ترین تصاویری است که مردم جهان از واژه بلک فرایدی در ذهن خود دارند.

اما بلک فرایدی چه روزی است؟ تاریخچه آن چیست و چرا مردم اصرار دارند در چنین روزی آن همه خرید کنند؟ این مطلب را بخوانید تا به شما در خصوص تاریخ بلک فرایدی بگوییم و کمی بیشتر شما را با این واژه که محل تولد آن ایالات متحده آمریکا است آشنا کنیم.

جمعه سیاه یا بلک فرایدی از کی و چگونه ایجاد شد؟

تاریخچه جمعه سیاه یا بلک فرایدی

روز بعد از عید شکرگزاری و آخرین پنج‌شنبه ماه نوامبر است. این‌که اولین بار به چه دلیل نام این روز را جمعه سیاه گذاشتند به‌درستی معلوم نیست. عده‌ای معتقدند نخستین بار این واژه برای توصیف بحران مالی وحشتناکی به کار رفت که در سال 1896 میلادی آمریکا را درگیر خود کرد. بحرانی که در طی آن بازار طلا به شدت سقوط کرد. در آن سال بود که دو سرمایه دار معروف وال استریت، جی گولد و جیم فیسک با مشارکت هم تلاش کردند هرچه طلا در بازار آمریکا وجود دارد بخرند تا قیمت آن را بالا ببرند.

در روز 24 سپتامبر همان سال این توطئه مالی لو رفت و بازار سهام آمریکا را با ورشکستی کامل مواجه کرد. آنقدر این فاجعه بزرگ بود که از پولدارترین سرمایه گذاران وال استریت تا کشاورزان آمریکایی، همه و همه ورشکست شدند و به این دلیل نام این روز مصیبت بار را جمعه سیاه یا بلک فرایدی گذاشتند.

اما نظر دیگری هم در این خصوص وجود دارد و آن این است که روز بعد از عید شکر گذاری از سال 1952 به عنوان آغاز فصل خرید در ایالات متحده آمریکا شناخته شد. در این روز بود که مراسمی به اسم رژه بابانوئل‌ها برای اولین بار انجام شده و بعد از آن هرسال این سنت ادامه پیدا کرد. این رژه فرصت بسیار مناسبی را برای فروشگاه‌ها فراهم کرد که از تجمع چشمگیر مردم استفاده کنند و تبلیغات گسترده‌ای را انجام دهند. به همین دلیل فصل خرید از فردای روز رژه بابانوئل‌ها به طور رسمی آغاز و به دلیل تبلیغات زیاد و رقابتی فروشگاه‌ها بر سر دادن تخفیف‌های بزرگ، داغ‌تر شد.

البته چندین داستان دیگر نیز وجود دارد که علت نام گذاری جمعه سیاه به این اسم را توضیح می‌دهند. به هر حال آنچه بیش از تاریخچه این روز اهمیت دارد این است که اکنون سال‌هاست مردم آمریکا این روز مهم را انتظار می‌کشند تا در آن مهم‌ترین خرید‌های خود را انجام دهند و حتی این فرهنگ را به سراسر دنیا نشر داده‌اند. به طوریکه ما در ایران نیز این واژه را بسیار می‌شنویم و حتی بسیاری از ما تجربه خرید در چنین روزی را داریم.

البته بلک فرایدی در ایران بیشتر مورد استقبال فروشگاه‌های آنلاین است. اما به هر حال می‌توان در آن تخفیف‌های چشمگیر دید و خریدهای به صرفه‌ای انجام داد. اینقدر به صرفه که از الان می توانید کادوهایی مثل کادوی روز ولنتاین خریداری کنی. اگر نمی دونی روز ولنتاین کی است ( ) را مطالعه کن.

خیلی ها از الان به فکر بلک فرایدی 1401 هستند و 100 ها بار از خودشون می پرسند جمعه سیاه چه روزی است؟ یا جمعه سیاه چه تاریخی است؟ و هر وقت فراموش میکنند در گوگل سرچ میکنند (  ) پس این نشان می دهد این واقعه برای مردم ایران اهمیت زیادی پیدا کرده و یا این واقعه به درستی در ایران از سوی مغازه دارها و شرکت های بزرگ فروش اجراع میشه یا نه امری دیگریست.

چرا بلک فرایدی 1401 برای فروشگاه‌ ها, روز بسیار مهمی است؟

از زمانی که بلک فرایدی به عنوان یک روز رسمی و شناخته شده در آمریکا پذیرفته شد، خرده فروشی‌های بزرگ و کوچک تا روز پیش از بلک فرایدی همه کارها و آمادگی‌های لازم را انجام می‌دهند و درهای فروشگاه‌های خود را از ساعت 5 صبح به روی خریداران باز می‌کنند.

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که فروشگاه‌ها تمایل دارند با این میزان از تخفیف که اغلب بالای 50 درصد است به مردم جنس بفروشند این است که سال میلادی رو به اتمام بوده و پس از سال جدید مردم تمایل چندانی به خرید اجناس کهنه ندارند. مدل‌های جدید از هر محصول در راه است. بنابراین فروشگاه‌ها دوست دارند تا جائیکه امکان دارد انبارهای خود را از محصولات سال جاری خالی کنند تا در سال جدید آن‌ها را با کالای جدیدتر پر کنند.

مردم نیز به تدریج خود را برای کریسمس آماده می‌کنند. بنابراین باید برای اعضای خانواده و کسانی که دوستشان دارند هدیه بخرند. روبه رو شدن با دریای عظیمی از پیشنهادهای ارزان قیمت، آن‌ها را ترغیب می‌کند تا جائیکه میل دارند و جیبشان اجازه می‌دهد، خرید کنند.

بلک فرایدی یک بازی دوسر سود است که هم باعث انبار گردانی فروشگاه‌ها می‌شود و هم خریداران را راضی و خشنود می‌کند.

آیا بلک فرایدی تنها به معنی خرید حضوری است؟

تا همین چند سال پیش مردم تمایل داشتند به صورت حضوری خرید کنند و با جنون وصف نشدنی به سمت فروشگاه‌ها هجوم می‌برند. اما اکنون چند سالی است که این میل شدید به خرید به سمت فروشگاه‌های آنلاین سوق پیدا کرده است. به طور مثال در سال 2018 میلادی رکورد فروش‌های آنلاین در روز بلک فرایدی به لوازم الکترونیک اختصاص یافت و آن عدد چشمگیر 6.2 میلیارد دلار بود که به نسبت سال گذشته، 23.6 درصد رشد داشت.

به همین دلیل است که اکنون نه فقط در آمریکا که در سراسر جهان تمرکز فروشگاه‌ها در روز بلک فرایدی روی جذب مشتری‌های آنلاین و فروش‌های اینترنتی است.

آیا در ایران هم بلک فرایدی داریم؟

اکنون چند سالی است که بلک فرایدی در ایران نیز مورد توجه قرار گرفته است. اما بیشتر قشر جوان بین 18 تا 40 سال هستند که از وجود چنین روزی مطلع بوده و برای خرید کردن در آن خود را آماده می‌کنند. تازه بودن فرهنگ خرید آنلاین اصلی‌ترین دلیلی است که سبب می‌شود افرادی که به این نوع خرید کردن عادت دارند بیشتر در جریان برگزاری آن قرار بگیرند.

به هر حال فروشگاه‌های آنلاین زیادی هستند که به موج عظیم و جذاب تخفیف‌های جانانه دادن به خریداران می‌پیوندند و از پس این خریدهای گسترده به سود و از آن مهم‌تر گردش‌های مالی ارزشمند دست پیدا می‌کنند. اگر شما هم قصد دارید اینگونه خرید کنید پس فراموش نکنید بلک فرایدی کی هست ؟

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا