اقتصادی

خطر جنگ شناختی مهم‌ترین درس امام حسن (ع) برای امروز ما

یادداشت؛

خطر جنگ شناختی مهم‌ترین درس امام حسن (ع) برای امروز ما

خطر جنگ شناختی مهم‌ترین درس زندگی و تاریخ امام حسن علیه‌السلام برای امروز ما به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، تاریخ زندگی امام حسن مجتبی علیه‌السلام برای ما درس‌های متعدد و فراوانی دارد، درس استقامت و صبر، درس بصیرت، درس اخلاق و حسن خلق و درس‌های متعدد دیگر از جمله اموری است که می‌تواند برای امروز ما بسیار نقش‌آفرین باشد.

اما به نظر می‌رسد برخی از درس‌های زندگی آن امام بزرگوار برای امروز ما از اهمیت بیشتری برخوردار باشد و یکی از مهم‌ترین درس‌های تاریخ امام حسن علیه‌السلام این است که باوجود اینکه پیامبر عظیم‌الشأن اسلام صلی‌الله علیه و آله و سلم پیوسته تأکید کرده بودند که امام حسن و امام حسین علیهم‌السلام چه قیام کنند و چه قعود، امام هستند و با این بیان رفتار امام حسن علیه‌السلام را صددرصد تأیید کرده بودند، اما متأسفانه در اثر شایعات و توطئه‌ها و طراحی‌های حاکمان غاصب و ظالم و جهل و خیانت عده‌ای دیگر، نسبت‌هایی به امام حسن علیه‌السلام داده می‌شد که با عظمت شأن امامت سنخیتی نداشت و انسان‌های ساده‌لوحی وجود داشتند که این حرف‌ها را باور می‌کردند.

این خطری است که امروز هم ما را تهدید می‌کند. وقتی امام معصومی که عصمت و عظمت او در دنیا و آخرت مورد تصریح پیامبر اسلام صلی‌الله علیه و آله و سلم و تأکید امیرالمومنین و حضرت زهرا قرار گرفته، اینگونه مورد هجوم ناجوانمردانه شایعات قرار می‌گیرد تکلیف دیگران روشن است.

امروز ما در یک جنگ شناختی قرار داریم که براساس آن مسلم‌ترین اصول انقلاب ما که برآمده از مبانی مستحکم اسلامی است مورد تهدید و دست‌اندازی عده‌ای هتاک قرار گرفته و وظیفه انسان‌های اهل شناخت و حکیم این است که سایرین را نسبت به این توطئه هشیار کنند و اجازه ندهند کسانی مزدور و قلم به دست، مسلمات اسلام و انقلاب را مخدوش و ذهن پاک جوانان این آب و خاک را از واقعیات دور کنند و خدای نکرده انقلابی که در اثر خون صد‌ها هزار شهید به این رشد و عظمت رسیده، دوباره به انواع تفکر‌های جعلی مبتلا گرداند. امید است اندیشمندان دلسوز و دغدغه‌مند امروز آنچه وظیفه آنها در قبال مردم هست را بشناسند و انجام دهند.

مجتبی جعفری مدیرکل فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان 

دکمه بازگشت به بالا