اقتصادیفعالان کسب و کار

شیلنگ بخار چیست؟

چگونه یک شیلنگ بخار مناسب انتخاب کنیم؟

شیلنگ بخار  معرفی شده توسط راد صنعت نمونه ای از شیلنگ و یا لوله است که جهت انتقال سیالات بخار،بخار-مایع اشباع و  یا حتی مایعات با درجه دما و فشار بالا مورد استفاده قرار میگیرد. زمانی که قرار است از یک شیلنگ بخار استفاده کنیم به علت وجود پارامترهای مکانیکی دما و فشار در رنج ها و مقادیر بالا لازم است از مواد و جنس هایی استفاده کنیم که کارایی و توانایی بالایی نسبت به انواع دیگر لوله های انتقال سیال را داشته باشند. در ادامه این مطلب ما سعی داریم شما را در شناخت شیلنگ استیم ،مزایا ،کاربرد و چگونه انتخاب یک شیلنگ بخار مناسب بیشتر آشنا کنیم .

What is a steam hose

زیرا که یک انتخاب مناسب در انتخاب این نوع شلنگ ها نه تنها ما را از مزایا بالا شیلنگ های بخار بهره مند بلکه تا حدود زیادی در هزینه های ناشی از تعمیرات و نگهداری برای مدت زمان بالایی کاهش خواهد داد.

شیلنگ بخار چیست؟

شیلنگ بخار به نوعی شیلنگ گفته می شود که عمدتا از چند لایه تشکیل شده و به علت وجود لایه های لاستیکی ، الیاف پلی استر و یا فلزی تحمل دمایی و فشاری بسیار بالا دارد و به لحاظ انعطاف پذیری و کاربری به مانند لوله های پلاستیکی می باشد . در واقع وجود لایه لاستیکی داخلی، ضریب اصطکاک پایین تری را به نسبت نوع فلزی در انتقال بخارهای گرم ،داغ، فوق اشباع در شیلنگ های بخار ایجاد کرده است.

در ادامه با برخی از مزایا و فواید شیلنگ بخار آشنا خواهیم شد،  مزایا منحصر به فردی که در کنار کاهش دادن هزینه ساخت و راه اندازی تاسیسات بخار، نیاز مشتری در دمای زیر صفر تا جوش سیالات را به بهترین نحو پاسخگو می باشد. تحمل فشارهای بسیار بالا نیز از دیگر ویژگی های شیلنگ های  استیم  است که آنها را به عضو ثابت ساختار صنایع مختلف تبدیل کرده است.

مزایا شیلنگ بخار نسبت به شیلنگ های معمولی

تحمل دمایی بالا شیلنگ استیم

دما یکی از مهمترین پارامترهای مکانیکی است که  بر روی خواص ترمودینامیکی گازها و بخارها تاثیر گذاری بالایی دارد و این در حالی است که در عمده موارد استفاده از شیلنگ استیم به منظور انتقال بخار های فوق داغ با فشاری بیش از 25 بار نسبت به نمونه سیالات دیگر است گازها و بخارات به علت فشار بالا و خواص مولکولی از جمله موادی هستند که لزوم استفاده از یک شیلنگ بخار را در هنگام کار با آنها بالا می برد.

نفوذپذیری پایین شیلنگ بخار

گازها به علت ساختار مولکولی پراکنده قابلیت بالایی در نفوذ و نشت از منافذ شیلنگ ها و لوله های فلزی و پلیمری تک لایه و یا غیر مناسب را دارند که این فاکتور تا حدود زیادی باعث وارد شدن خسارت و پایین آمدن دوام تجهیزات انتقال سیال میگردد. شیلنگ استیم بهترین راهکار جهت جلوگیری از این نفوذپذیری محسوب میگردد.

تحمل فشاری بالا شیلنگ استیم

تحمل فشاری بالا شیلنگ استیم علاوه بر ایمن سازی مسیرهای انتقال جریان گاز و بخار و جلوگیری از هزینه های مازاد ناشی از پارگی و نشت باعث پایداری در مقدار دبی بخار داغ ، جلوگیری از افت فشار و ضربه های قوچ ناشی از تغییرات فشاری میگردد.

دوام بالا در حین انعطاف پذیری

وجود الیاف مصنوعی و یا حتی در مواقعی فلزی در ساختار شیلنگ استیم دوام بالایی را به این نوع لوله های انتقال بخار بخشیده است که علاوه بر انعطاف و دوام بالا از تاب خوردگی، پیچ خوردن شیلنگ در بازه های زمانی و کاری بالا جلوگیری خواهد کرد.

چگونه یک شیلنگ استیم مناسب انتخاب کنیم

اگر شما نیز به مانند بسیار دیگر از کارشناسان فنی و مهندسان صنایع مختلف نظامی، ساختمان و نفت و گاز به این نتیجه رسیده اید که استفاده از شیلنگ بخار بهترین گزینه در شرایط کاریبا دما و فشار بالا است خوب است که بدانید که انتخاب نوع شیلنگ استیم مناسب خود نیز بخش عمده ای در هنگام استفاده از این نوع شیلنگ های انتقال بخار محسوب میگردد.

متاسفانه در سال های اخیر وجود محصولات تقلبی و نامرغوب نه تنها نیاز مشتریان را برطرف نخواهد کرد بلکه باعث وارد شدن هزینه های سنگین تعمیر و تعویض گردیده که علاوه بر هزینه مالی زمان زیادی را از صنعتگران و مشتریان تلف کرده است.

شیلنگ بخار یک لوله انعطاف پذیر است که برای انتقال بخار آب استفاده می شود. این شیلنگ ها معمولاً از مواد مقاوم در برابر بخار مانند لاستیک، سیلیکون یا پلی اورتان ساخته می شوند. شیلنگ های بخار در طیف گسترده ای از کاربردها استفاده می شوند، از جمله:

 • سیستم های گرمایش مرکزی
 • دستگاه های تهویه مطبوع
 • ماشین آلات صنعتی
 • اجاق گازها و بخاری ها

انواع شیلنگ بخار

شیلنگ های بخار بر اساس عوامل مختلفی مانند نوع ماده، اندازه، فشار کاری و دمای کاری طبقه بندی می شوند.

بر اساس نوع ماده

 • لاستیک: لاستیک یک ماده سنتی برای شیلنگ های بخار است. این ماده بادوام و مقاوم در برابر بخار است، اما می تواند در معرض دمای بالا آسیب ببیند.
 • سیلیکون: سیلیکون یک ماده مدرن برای شیلنگ های بخار است که دارای مزایای زیادی نسبت به لاستیک است. سیلیکون در برابر طیف گسترده ای از دماها مقاوم است و همچنین انعطاف پذیری و دوام بیشتری نسبت به لاستیک دارد.
 • پلی اورتان: پلی اورتان یک ماده قوی و مقاوم در برابر مواد شیمیایی است که برای کاربردهای صنعتی سنگین استفاده می شود.

بر اساس اندازه

شیلنگ های بخار در اندازه های مختلفی از قطر داخلی 1/4 اینچ تا 2 اینچ موجود هستند. اندازه شیلنگ باید متناسب با مقدار بخاری باشد که باید منتقل شود.

بر اساس فشار کاری

شیلنگ های بخار در فشارهای کاری مختلفی از 50 psi تا 1500 psi موجود هستند. فشار کاری شیلنگ باید متناسب با فشار سیستم بخار باشد.

بر اساس دمای کاری

شیلنگ های بخار در دماهای کاری مختلفی از 200 درجه فارنهایت تا 600 درجه فارنهایت موجود هستند. دمای کاری شیلنگ باید متناسب با دمای بخار باشد.

مزایای استفاده از شیلنگ بخار

شیلنگ های بخار مزایای زیادی نسبت به سایر روش های انتقال بخار دارند. این مزایا عبارتند از:

 • انعطاف پذیری: شیلنگ های بخار می توانند به راحتی در اطراف موانع حرکت کنند، که می تواند نصب و نگهداری آنها را آسان تر کند.
 • دوام: شیلنگ های بخار بادوام هستند و می توانند در برابر شرایط سخت محیطی مقاومت کنند.
 • ایمنی: شیلنگ های بخار به طور معمول دارای ویژگی های ایمنی مانند عایق حرارتی و محافظت در برابر سوراخ شدن هستند که می تواند خطرات ناشی از بخار را کاهش دهد.

معایب استفاده از شیلنگ بخار

شیلنگ های بخار معایب کمی دارند. یکی از معایب این است که می توانند در معرض دمای بالا آسیب ببینند. علاوه بر این، شیلنگ های بخار می توانند گرانتر از سایر روش های انتقال بخار باشند.

نحوه استفاده از شیلنگ بخار

هنگام استفاده از شیلنگ بخار، نکات ایمنی زیر را رعایت کنید:

 • همیشه از شیلنگ بخاری استفاده کنید که برای فشار و دمای کاری سیستم شما مناسب باشد.
 • شیلنگ بخار را از لبه های تیز و اجسام داغ دور نگه دارید.
 • شیلنگ بخار را هر 12 ماه یک بار یا در صورت خرابی یا آسیب، تعویض کنید.

تعمیر و نگهداری شیلنگ بخار

شیلنگ های بخار باید به طور منظم برای علائم خرابی یا آسیب بررسی شوند. در صورت مشاهده هرگونه آسیب، شیلنگ باید تعویض شود.

جمع بندی

شیلنگ های بخار یک راه موثر و ایمن برای انتقال بخار هستند. این شیلنگ ها در طیف گسترده ای از کاربردها استفاده می شوند و مزایای زیادی نسبت به سایر روش های انتقال بخار دارند.

دکمه بازگشت به بالا