اقتصادیفعالان کسب و کار

مراقبت بعد از تزریق ژل چانه

افراد زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که قصد انجام عمل‌ها و اقدامات زیبایی مانند برای رفع نواقص مختلف در بدن خود را دارند. تقریبا همه افراد برای زیبایی چهره خود اهمیت بسیار زیادی قائل هستند و کوچکترین چین و چروک و یا مشکلی می‌تواند آن‌ها را آزار دهد. تزریق فیلر  نیز از جمله عمل‌های زیبایی بسیار محبوب در دنیا می‌باشد که طرفداران بسیاری دارد و روزبه‌روز نیز بر تعداد طرفداران آن افزوده می‌شود. این عمل برای قسمت‌های مختلف صورت انجام می‌شود که برای مثال می‌توان به تزریق ژل چانه اشاره نمود.

مراقبت های بعد از فیلر چانه

یکی از موضوعات بسیار مهم که افراد متقاضی انجام تزریق ژل باید توجه ویژه‌ای  به آن داشته باشند مراقبت‌ های پس از تزریق ژل چانه می‌باشد چرا که نحوه عملکرد شما در دوران نقاهت بعد از تزریق، بر نتیجه نهایی کار تاثیر خواهد گذاشت.

آیا پس از تزریق ژل به چانه نیاز به مراقبت خواهد بود؟

پس از انجام تزریق ژل چانه در کلینیک تخصصی پوست و مو، پزشک متخصص برای شما تعدادی توصیه و نکته‌های مهم گوشزد کرده و انجام آن‌ها را الزامی و ضروری خواهد دانست. این مووع از چند منظر حائز اهمیت است:

 1. یکی از دلایل اهمیت به مراقبت‌ های پس از تزریق فیلر چانه، تاثیر مستقیم مراقبت‌های پس از آن بر نتیجه نهایی کار است. پس از اتمام فرآیند‌های تزریق، فرد باید برای اینکه بهترین نتیجه را از این عمل زیبایی به دست بیاورد، توصیه های مراقبتی پس از تزریق ژل چانه را جدی بگیرد.
 2. از دیگر دلایلی که الزامی بودن انجام مراقبت ‌های پس از تزریق ژل را برای هر فرد ثابت می‌کند، تاثیر‌گذاری مراقبت‌های پس از تزریق ژل بر جلوگیری از بروز عوارض احتمالی است. بعد از تزریق، وست به شدت مستعد ابتلا به عارضه‌هایی همانند عفونت است. اگر از خود به درستی مراقبت نکنید ممکن است چنن مشکلاتی برای شما پیش بیاید.
 3. نکته دیگر اینکه نحوه مراقبت از نتیجه تزریق ژل بر میزان ماندگاری و دوام آن تاثیر می‌گذارد.

قطعا توصیه های مراقبتی پس از تزریق ژل توسط پزشک متخصص به فرد به طور کامل و دقیق توضیح داده خواهد شد. بنابراین با توجه به آنچه که گفته شد عمل به نکاتی که پزشک برای قبل از تزریق ژل و پس از آن در نظر گرفته است، می‌تواند سلامت عمومی مراجعه‌کننده را حفظ کرده و برای وی نتایجی بی‌نقص با کمترین عارضه را به ارمغان بیاورد.

دوران نقاهت و مراقبت های پس از تزریق ژل چانه

همچنین در صورتی که عارضه‌های بوجود آمده شدیدتر از انتظار بود، باید موضوع را با پزشک خود در جریان بگذارید. به طور کلی عارضه‌ های بعد از تزریق فیلر چانه عبارتند از:

 1. پس از گذشت چند ساعت از انجام تزریق ژل، در نواحی مختلف چانه زخم‌های کوچک باقی مانده از جای سوزن‌ها را شاهد خواهید بود که بعد از چند روز برطرف خواهند شد. برای درمان این زخم‌ها می‌توان از کمپرس سرد استفاده نمود. البته ممکن است متخصص داروهایی برای شما تجویز کند که به التیام سریع‌تر زخم‌ها کمک خواهند کرد.
 2. تورم پس از تزریق ژل چانه از جمله مواردی است که برای تمامی مراجعه‌کنندگان به وجود آمده و می‌توان بروز آن را برای تمامی افراد پیش‌بینی کرد اما این برآمدگی و تورم تا ۲۴ ساعت اول پس از درمان به اوج خود رسیده و پس از گذشت این مدت فروکش خواهد کرد. استفاده از کمپرس و بسته‌های یخ در جهت کاهش تورم و التهابات، مفید می‌باشد. به دنبال تورم به وجود آمده، ممکن است محل درمان کمی سفت شود، احساس گلوله گلوله شدن در زیر پوست داشته باشید و یا متوجه کمی عدم تقارن شوید. نتایج نهایی به وضوح پس از گذشت ۲ هفته نمایان خواهند شد به همین خاطر بهتر است تا پایان این مدت صبر کرده و سپس نتایج نهایی را مورد بررسی قرار دهید.
 3. ممکن است در ساعات اولیه پس از تزریق دارای درد خفیفی در ناحیه چانه خود باشید که اگر نتوانید آن را تحمل کنید می‌توانید از قرص‌های مسکن مانند ایبوپروفن برای تسکین درد آن استفاده نمایید.
 4. برخی از افراد ممکن است در ناحیه چانه خود دچار خارش شوند. توصیه می‌شود که از خراش دادن و حرکت دادن این ناحیه پس از تزریق ژل به ویژه در ساعات ابتدایی آن پرهیز کنید زیرا ممکن است باعث جابه‌جایی ژل‌ها در زیر پوست شود. همچنین برای جلوگیری از جابجایی ژل تزریق شده بهتر است تا مدتی شب‌ها رو به پشت خود بخوابید تا از تماس صورت و چانه با بالش پرهیز شود. تماس با بالش ممکن است فشاری به ناحیه چانه وارد کرده و موجب تغییر شکل، ایجاد ناهمواری‌ها و جابجایی ژل شود.
 5. در مواردی ممکن است هنگام لمس ناحیه درمان شده، دست‌ها آلوده بوده و باکتری‌هایی را به محل درمان منتقل نماید. در این صورت خطر بروز عفونت افزایش یافته و برای درمان آن باید از قرص مخصوصی استفاده نمود.

چنانچه این عوارض بیش از ۳ روز به طول انجامید، به پزشک متخصص اطلاع دهید.

مراقبت های بعد از تزریق ژل به چانه

 1. فرد باید حتما در روز اول پس از تزریق ژل از انجام ورزش‌ها و فعالیت‌های سنگین دوری کند تا به خوبی ناحیه چانه ریکاوری و بهبود یابد. انجام این کار‌ها علاوه بر کند کردن دوره بهبودی، کبودی‌های ناشی از جای سوزن‌ها را نیز افزایش خواهد داد.
 2. استفاده از لوازم آرایشی، برای پوست و درمان‌هایی نظیر فیلر‌های صورت مناسب نبوده و موجب تخریب بافت صورت می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود تا ۱۲ ساعت پس از درمان از لوارش آرایشی استفاده نکنید و یا اگر در شرایطی قرار دارید که مجبور به استفاده از این لوازم می‌باشید، از لوازم آرایشی با کیفیت استفاده نمایید.
 3. شخص پس از تزریق ژل نباید به هیچ‌وجه به ناحیه چانه خود گرما و حرارت منتقل کند. به همین منظور بهتر است تا حداقل یک روز پس از تزریق ژل از مراجعه به حمام، سونا و جکوزی و قرار گرفتن در معرض تابش مستقی خورشید، پرهیز شود تا مشکلاتی را برای شخص ایجاد نکند.
 4. ممکن است پس از گذشت یک هفته از تزریق ژل، تورم و برآمدگی‌هایی در ناحیه چانه شخص هنوز باقی بمانند. در این صورت باید برای مشاهده نتایج نهایی عمل، به مدت دو الی سه هفته صبر کند.
 5. معمولا برخی از افراد پس از تزریق ژل به چانه خود احساس می‌کنند پوست چانه آن‌ها دارای ناهمواری‌هایی می‌باشد. این حالت ممکن است در برخی از افراد رخ دهد که البته جای نگرانی نیست و بعد از گذشت مدتی کوتاه به طور خود به خود رفع می‌شود.
 6. افرادی که دخانیات و مشروبات الکلی مصرف می‌کنند بهتر از پس از تزریق فیلر به چانه خود این عمل را حداقل به طور موقت قطع کنند تا روند بهبودی و ریکاوری آن‌ها کند نشود و به خوبی بهبود یابند زیرا مصرف الکل، تورم و کبودی پس از درمان را افزایش داده و موجب افزایش زمان دوران نقاهت می‌شود.
 7. توجه داشته باشید که کمتر کسی نسبت به هیالورونیک اسید واکنش نشان می‌دهد اما زمانی که نسبت به این محصول آلرژی داشته باشید باید سریعا تحت درمان قرار گیرید. از جمله نشانه‌های حساسیت به هیالورونیک اسید، تنگی نفس، خس خس سینه، سرفه، مشکلات در بلع، تورم زبان، تهوع و گرفتگی صدا می‌باشد. با مشاهده هر یک از این علائم، شرایط را جدی گرفته و برای درمان اقدام نمایید.

مراقبت های پس از تزریق ژل به چانه چقدر باید ادامه یابد؟

به طور کلی مدت زمان مراقبت‌ های پس از تزریق ژل حداکثر تا ۳ روز می‌باشد و پس از آن دیگر شخص می‌تواند به راحتی تمامی کار‌ها و فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهد. اما در نظر داشته باشید که ممکن است زمان بهبودی با توجه به شرایط بدنی هر مراجعه‌کننده و نوع فیلر مورد استفاده در صورت، متفاوت باشد.

اگر چه تزریق ژل در مقایسه با دیگر درمان‌های موجود برای جوانسازی و زیبایی پوست دارای زمان بهبودی کوتاه مدتی است اما توصیه می‌شود که طی ۲۴ الی ۴۸ ساعت اولیه پس از درمان، از انجام فعالیت‌های بدنی شدید که نیاز به نیروی زیادی داشته و موجب بالا رفتن دمای بدن می‌شوند، دوری نمایید. همچنین انجام مراقبت‌هایی نظیر موارد گفته شده، می‌تواند دوره نقاهت تزریق ژل را کوتاه‌تر کرده و به بازیابی مراجعه‌کننده کمک نماید.

بلافاصله بعد از تزریق چه چیزی در انتظارتان است؟

با اتمام پروسه ، در محل تزریق کمی قرمزی ، ورم ، سوزش و خارش احساس خواهید کرد. البته بروز این موارد طبیعی است. درد ناشی از تزریق موقتی بوده و طی یک الی دو روز به طور کامل رفع می شود. اما در صورت تداوم درد حتماً با بهترین متخصص پوست در اقدسیه تهران تماس بگیرید. به عنوان یک متقاضی تزریق ژل باید بدانید که بعد از تزریق چه مراقبت هایی را لازم است انجام دهید.

تورم اولیه ممکن است کمی بیش از دو روز باقی بماند. برخی افراد به مدت یک هفته با ورم حاصل شده دست و پنجه نرم می کنند و در این مدت امکان دارد محل تزریق کمی نامتقارن به نظر رسد. ورم نهایتاً بعد از 4 هفته بهبود می یابد. تا زمانی که التهاب و ورم بهبود نیافته است در معرض گرما یا سرمای شدید قرار نگیرید.

شستشوی صورت

از دیگر مراقبت های بعد از تزریق ژل ، نحوه شستشوی صورت می باشد. به مدت 4 الی 6 ساعت بعد از پایان پروسه، به هیچ عنوان محل تزریق را لمس نکرده و مالش ندهید. بعد از این مدت می توانید با آب و یک شوینده ملایم ، به آرامی صورت خود را شستشو دهید. هنگام شستشو از فشار زیاد و مالش شدید خودداری کنید.

مصرف دارو

به طور معمول درد ناشی از متعادل و قابل کنترل می باشد. بسته به حساسیت ناحیه تزریق ممکن است شدت آن تغییر پیدا کند. برای مثال درد پس از تزریق ژل به لب و چانه کمی شدیدتر نمود پیدا می کند. در این حالت می توانید جهت تسکین درد ، از داروهای مسکن تجویز شده ، طبق دستور پزشک استفاده کنید.

طرز خوابیدن بعد از تزریق ژل

پس از اتمام فرایند تزریق ، به شما گفته می شود که بهتر است به مدت 3 الی 4 ساعت در حالت صاف قرار بگیرید و بر ناحیه هدف فشار وارد نکنید. بدین حالت از حرکت ژل و به قسمت ها دیگر جلوگیری می شود. برای استراحت و خوابیدن باید پوزیشنی را انتخاب کنید که صورت شما را تحت فشار قرار ندهد. بدین ترتیب می توانیم بگوییم ، بهترین حالت خوابیدن ، بر روی کمر است. در راستای طرز خوابیدن بعد از تزریق ژل ، نکات زیر را به خاطر بسپارید :

 • در اولین شب بعد از تزریق ، برای آن که به کاهش ورم و کبودی ایجاد شده کمک کنید و مطمئن شوید ژل از محل تزریق تکان نمی خورد ، با استفاده از چند بالش ، سرتان را بالاتر از بدن قرار دهید.
 • بهتر است تا چند روز اول جانب احتیاط را رعایت کرده و برای اجتناب از تغییر شکل ناحیه تزریق ، بر روی شکم نخوابید.

عدم رعایت مراقبت های بعد از تزریق ژل چه پیامد هایی دارد؟

سوزش محل تزریق : رعایت نکردن اقدامات توصیه شده ، بعد از تزریق ژل ممکن است محل تزریق دچار سوزش شود و زمان زیادی را تا بهبودی کامل صرف کند.

کبودی: مصرف دارو های موثر در انعقاد خون و عدم کنار گذاشتن دخانیات می تواند کبودی محل تزریق شده را بسیار افزایش دهد.  البته مصرف نوشیدنی های حاوی الکل نیز در ایجاد کبودی نقش خواهد داشت.

قرمز شدن محل تزریق : قرمز شدن پوست بعد از تزریق ژل یک امر شایع و طبیعی می باشد ، اما اگر اقداماتی را جهت بهبودی ان انجام ندهید تشدید پیدا کرده و دیر تر بهبود پیدا می کند.

التهاب و تورم : یکی دیگر از عوارض جانبی که ممکن است با آن مواجه شوید التهاب و تورم می باشد. اگر اقدامات لازم جهت کاهش تورم را به درستی انجام ندهید این التهاب در مدت زمانی طولانی باقی می ماند.

عدم تقارن : انجام فعالیت های نادرست در اقدامات بعد از تزریق ژل می تواند سبب جا به جایی ژل و فرم نامناسب آن شود.

دکمه بازگشت به بالا