نحوه عايق­کاری با عایق الاستومري

همانطور که می دانیم کلیه شرکت ها و کارخانه های تولیدکننده عایق های الاستومری، انواع متفاوتی از عایق های لوله ای و همچنین و پتویی را عرضه می نمایند. عایق هایی از جنس فوم های سیاه انعطاف پذیر که با استفاده از تکنولوژی سلولی بسته تولید می شوند. برخی از این نمونه ها عایق پشت چسب دار بوده و برای نصب نیازی نیست تا مجددا برای آن ها از چسب عایق استفاده شود. اما توجه به یک سری نکات برای نصب عایق الاستومری در انواع لوله ای و رولی، چه به صورت پشت چسب دار و چه به صورت ساده، لازم و ضروری است.

در اینجا قصد داریم تا نگاهی اجمالی به طریقه نصب عایق الاستومری در مدل های مختلف مانند آموزش عایق کاری لوله و … داشته باشیم. و همچنین به برخی از نکات مهم در هنگام نصب بپردازیم. به این ترتیب می توان از بروز بسیاری از مشکلات که ممکن است راندمان عایق الاستومری را کاهش دهد؛ جلوگیری به عمل آورد.

در درجه اول لازم است تا به این نکته اشاره شود که برای آنکه عایق کاری الاستومری به بهترین وجه ممکن انام پذیرد؛ نیاز است تا برای هر قسمت مورد نظر، عایقی مناسب تهیه گردد. به این معنی که به عنوان مثال برای عایق کاری موتورخانه، برای همه لوله ها، سطوح و یا تجهیزاتی که قرار است عایق بندی شوند؛ می بایست از مدل و سایز مشخصی از عایق های الاستومری استفاده شود.

برای درک بهتر این موضوع می توان به جدول مشخصات عایق ها در هنگام خرید مراجعه نمود. با توجه به ویژگی هایی اعم از جنس، ضخامت، سایز و ابعاد و … عایق های الاستومری می توان بهترین نوع از این محصول را جهت امر عایق کاری انتخاب نمود.

این موضوع همچنین سبب می شود تا ضمن افزایش آگاهی در هنگام خرید عایق الاستومری، کارایی و بهره وری محصول نیز افزایش یابد و در طولانی مدت می تواند منجر به کاهش هزینه های کلی پروژه شود.

برای نصب عایق الاستومری به موارد و ابزار هایی نیاز است که عبارت است از :

 • چسب عایق : برای نصب، پشت عایق را به چسب عایق آغشته می نماییم. این چسب پس از مدتی خشک و سفت می شود و برای نصب عایق بر روی سطوح دارای کارایی و کاربرد بسیار خوبی می باشد.

لازم به ذکر است که چسب عایق الاستومری پس از خشک شدن، در برابر رطوبت، هوا،فرسودگی و … بسیار مقاوم می گردد..

 • نوار های خود چسب یا پشت چسب دار : این نوع از نوار ها در طول و ضخامت های متنوعی تولید و ارائه می گردند. این محصول بیشتر برای مواردی مورد استفاده قرار می گیرند که لازم است تا سطح خاصی با فرم و شکل خاصی، عایق کاری شود. در این حالت می توان این نوار را به اندازه مورد نظر برش داده و استفاده نمود.

به این ترتیب در مصرف نیز صرفه جویی می شود و هزینه ها نیز کاهش می یابد.

 • رنگ عایق : این رنگ یک نوعی خاص از پرایمر به حساب می آید که در انتهای کار می توان بر روی عایق و محل نصب استفاده نمود. این محصول نوعی از رنگ اکریلیک می باشد که بیشتر در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد نصب عایق در محیط بیرون صورت می گیرد.

به این ترتیب می توان از آن در برابر شرایط محیطی و جوی مانند باد و باران و همچنین تابش مستقیم نور خورشید، محافظت نمود.

این رنگ کاملا بی بو می باشد و پس از استعمال به سرعت خشک می شود. بنابراین می توان از آن به عنوان یک لایه محافظ، پس از نصب عایق برای محل مورد نظر استفاده نمود.

 • نوار عایق : این نوار که به صورت پشت چسب دار می باشد؛ در ضخامت ۳ میلی متر و عرض ۵ سانتی متر تولید و به بازار عرضه می گردد. مورد مصرف این نوار برای عایق کاری و پوشاندن شکاف ها، سطوح باریک و همچنین آب بندی درز ها می باشد.
 • کاتر مخصوص : کاتری خاص برای برش های دقیق رول های الاستومری که منجر به عایق بندی منظوم و کادر بندی شده می گردد.
 • تینر مخصوص : همانطور که می دانیم لازم است تا پیش از استفاده از عایق و چسباندن آن بر روی سطوح، به طور کامل تمیز شود. این کار را می توان به راحتی با کاتر و تینر انجام داد.

لازم به ذکر است که تمیز نمودن سطح مورد نظر به خوب چسبیدن عایق در حین نصب عایق الاستومری بسیار کمک می کند. با استفاده از تینر نیز می توان کاردک، تیغه و سایر ابزار ها را نیز تمیز نمود.

نکات کاربردی در زمان نصب عایق الاستومری :

 1. حتما از تمیز بودن سطح مورد نظر پیش از عایق کاری اطمینان حاصل نمایید. قبل از عایق کاری می بایست سطح لوله و … از هر نوع از چربی و آلودگی پاک نمود. در غیر اینصورت عایق به خوبی به سطح نمی چسبد و همین مورد سبب می شود تا مقاومت و کارایی آن تا میزان قابل توجهی کاهش یابد.
 2. اگر از چسب عایق برای روی سطوح رنگ شده استفاده می کنید؛ حتما باید پیش از جانمایی عایق الاستومری از اینکه عایق بر روی رنگ می چسبد، اطمینان حاصل نمایید.
 3. چسب عایق بر روی سطوحی که با آسفالت کار شده است نمی چسبد. بر روی قیر نیز می بایست از بازدارنده های زنگ کروم استفاده نمود.

کلیات نصب عایق الاستومری

در اولین مرحله می بایست چسب عایق را با تینر مخصوص رقیق نموده و به خوبی بهم بزنیم. توجه داشته باشید که در چسب عایق پس از مصرف به خوبی بسته شود. زیرا حلال های تشکیل دهنده این چسب به سرعت تبخیر می شوند و این موضوع سبب می شود تا چسب کارایی خود را از دست بدهد. به علاوه اینکه چسب عایق الاستومری در مجاورت هوا خشک می شود و حالت سفت و محکمی به خود می گیرد که عملا قابل استفاده نمی باشد.

برای جانمایی عایق الاستومری بر روی سطوح فلزی باید توجه داشته باشید که پیش از استفاده از چسب عایق از نوع دیگری از چسب و پوشش باید استفاده نمود که مخصوص عایق کاری بر روی سطوح فلزی می باشد. همچنین لازم است تا چسبی که بر روی عایق قرار داده شده است تا حدی خشک شود و سپس بر روی سطح مورد نظر قرار داده شود.

پس از انجام مراحل مربوطه لازم است تا حدود ۳۶ ساعت از زمان نصب عایق بگذرد تا بتوان از تجهیزات و لوله ها مجددا استفاده نمود. در این مدت، چسب عایق به خوبی به سطح مورد نظر می چسبد و می توان کارایی و عملکرد بالایی را از آن انتظار داشت.

لازم به ذکر است که برای حصول بهترین نتیجه در هنگام استفاده از چسب عایق الاستومری لازم است تا در دمای حدود ۲۰ درجه سانتی گراد، عملیات عایق کاری انجام شود. کار در دمای بالاتر از ۳۰ درجه می تواند موجب خشک شدن سریع چسب عایق شود؛ به طوریکه زمان مناسب برای نصب دقیق آن وجود نخواهد داشت.

از سوی دیگر دمای پایین تر از ۵ درجه سانتی گراد نیز موجب می شود تا چسب عایق الاستومری با سرعت بسیار کمی خشک شود. به این ترتیب جانمایی عایق الاستومری مدت زمان بسیار زیادی لازم خواهد داشت که می تواند از کیفیت کلی کار بکاهد و عملکرد محصول را تحت تاثیر قرار دهد.

بنابراین همانطور که به آن اشاره کردیم بهترین دما برای عملیات جانمایی عایق الاستومری ۲۰ درجه می باشد. البته باید توجه داشت که این دما برای استفاده از این چسب عایق و عایق کاری تجهیزات در فضای بسته می باشد.

مراحل نصب عایق الاستومری :

 1. اندازه گیری محل مورد نظر با نوار عایق
 2. چسب کاری قسمتی از لوله که دو لبه عایق بر روی هم قرار می گیرد.
 3. چسب کاری لبه های ورق های عایق الاستومری
 4. استفاده از پرایمر پس از عایق کاری به ویژه برای عایق کاری در محیط های باز و بدون سرپوش.

چند نکته مهم

 • مدت زمان  لازم برای خشک شدن چسب: ۳۶ ساعت
 • محیط کار مناسب برای عملیات عایق کاری: در شرایط خنک، دور از سرما و گرمای بسیار زیاد و شدید
 • مدت زمان ماندگاری چسب عایق : در حدود یک سال
 • مقادیر مورد نیاز برای نصب عایق : از ۰.۲ تا ۰.۳ لیتر در متر مربع برای عایق های رولی الاستومری

شما عزیزان می توانید برای نصب عایق الاستومری از متخصصان و افراد حرفه ای در این حوزه مشاوره دریافت نمایید. زیرا در برخی موارد لازم است تا برای نتیجه بهتر و عملکرد بهینه یک سری از نکات به دقت رعایت شود. به عنوان مثال برای سطح هایی که اندازه های بزرگتری دارند؛ لازم است تا عایق الاستومری رولی به صورت طولی برش داده شود

همچنین می توانید برای دریافت هزینه نصب عایق الاستومری و همچنین کلیه موارد مربوط به قیمت نصب عایق الاستومری با مشاوران مجرب در ارتباط باشید. البته در برخی موارد نیز می توان بسیاری از نکات را با مشاهده فیلم نصب عایق الاستومری دریافت نمود. اما در نهایت حضور یک نیروی متخصص می تواند به عملکرد بالای عایق پس از نصب کمک کند.

عایق الاستومری رولی پشت چسب دار

جهت سرعت بخشیدن به عملیات نصب در پروژه های صنعتی و ساختمانی، از عایق الاستومری رولی پشت چسبدار استفاده می گردد. از آنجا که اجرا و نصب سایر عایق های قدیمی همانند پشم شیشه، زمانبر بوده عوارض پوستی و تنفسی عمده ایی برای نصابان ایجاد می کند، استفاده از عایق الاستومری پشت چسبدار، که علاوه بر سادگی نصب، موجب صرفه جویی در زمان، هزینه و نیروی انسانی می شود توصیه می گردد.

عایق الاستومری رولی با روکش آلومینیوم (پشت چسب دار)

جهت عایقکاری سطوحی که نیاز به مقاومت در برابر صدمات فیزیکی و یا نور مستقیم خورشید را دارند از عایق رولی با روکش آلومینیوم استفاده می کنند.برای سرعت بخشیدن به پروسه نصب و اجرا، این عایق بصورت چشت چسبدار نیز عرضه می گردد..

عایق الاستومری لوله ای ساده

عایق الاستومری لوله ای ساده، محافظ بسیار مناسبی در برابر کندانس، کپک و قارچ و هدر رفطریقه نصب و اجرای عایق الاستومری همچنین شرکت پایدار انرژی پارس پروژه های شما را می توانید کاملا تحت پوشش خود قرار دهند .شما فقط محصول را انتخاب و این شرکت محصول را به درب محل مورد نظر شما در سراسر ایران از جمله تهران، مشهد، کرج، اصفهان ، تبریز و … می آورد .

لازم به ذکر است که این شرکت هم در زمینه خرید و فروش انواع عایق الاستومری و هم در زمینه نصب و راه اندازی و انجام پرژه ها با هر وسعتی تبحر و تخصص دارد . پس با انتخاب جزو بهترین ها باشید و فقی محصول را انتخاب کنید و همه چیز را به بسپارید .آسایش و آرامش در خرید و انتخاب را برای شما رقم خواهیم زد. youtube دارای قیمت و لیست قیمت ارزان و مناسب در زمینه انواع عایق الاستومری می باشد .

دکمه بازگشت به بالا