نیازمندی های تولید و اجرای قالب لارج پنل

سیستم قالب لارج پنل در واقع ساخت دیوار‌های داخلی و خارجی یک سازه تنها در یک مرحله بتن‌ریزی بوده و بدین ترتیب به تیغه چینی و دیوارکشی نیاز نخواهد بود. این قالب فلزی شامل براکت، نگهدارنده، پیچ تنظیم، شاقولی، سکوی بتن‌ریزی و شوتینگ بتن است که با استفاده از آن می‌توان دیوار‌ها را با سرعت و کیفیت بالا اجرا کرد. در پروژه‌های عمرانی برای ساخت سازه‌های بتنی به قالب بتن نیاز است.معمولاً بتن‌های تازه درون قالب‌ها ریخته شده و بدین ترتیب بتن‌هایی به شکل قالب ایجاد می‌شوند. این شیوه قالب‌بندی بتن باعث تسلط کامل مجری کار به امور مربوط به قالب‌بندی و تجهیزات بتن‌ریزی شده و می‌تواند نتیجه قابل قبول و با کیفیتی را نیز ارائه کند.

سفارش و خرید قالب فلزی لارج پنل

در این روش تمامی دیوارهای خارجی و داخلی ساختمان تنها در یک مرحله بتن ریزی شده و زمان ساخت سازه تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کند. در ساخت و سازهای مدرن از آنها در ساخت خانه های آپارتمانی، ساختمانهای عمومی و صنعتی، جاده ها، فرودگاه ها، سدها و کانال های آب استفاده می شود.  جهت خرید قالب بتن و دریافت مشاوره رایگان از شرکت قالب بتن سپنتا با شماره های درج شده تماس بگیرید.

قالب لارج پنل در چه قسمت هایی از سازه استفاده می شود؟

تمام قسمتهای اصلی ساختمان، از جمله دیوارهای خارجی و داخلی، دال های کف، سقف ها و راه پله ها، ممکن است از سازه های لارج پنل ساخته شده باشد .عناصر سقف لارج پنل در مسکن و ساختمانهای عمومی عمدتاً به صورت سقفهای بدون زیر شیروانی ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرند

و در ساختمان های صنعتی ارتفاع پنلهای سقف تا حدود 12 متر است. وزن سازه های لارج پنل به روش تقسیم ساختمان به عناصر پیش ساخته بستگی دارد که معمولاً  1.5 تا 7.5 تن است.

نیازمندی های تولید و اجرای قالب لارج پنل

کیفیت سطح بتن و بدون درز بودن آن و همچنین سرعت اجرای بالا و کاهش هزینه های پروژه و همچنین تحمل فشارهای جانبی بالا نیازهایی برای طراحی سیستم لارج پنل می باشد. این شیوه بسیار کاربردی و مقرون به صرفه بوده و از تکنولوژی های نوین صنعت ساختمان می باشد.این نوع قالب برای اجرای دیوار در سازه بوده و امکان ساخت قالب دیوار یک طرفه و دو طرفه با ارتفاع های بالا فراهم میسازد.

قالب لارج پنل یا لارج پانل، با ایجاد سطح هموار و حذف عیوب سطحی بتن می تواند باعث حذف مراحل نازک کاری و زیر سازی در معماری بنا شده و صرفه جویی در هزینه و زمان را به دنبال داشته باشد. سیستم قالب لارج پنل یک نوع از سیستم قالب بندی حجیم است که برای اجرای دیوارهای اکسپوز و بدون درز کاربرد دارد. قالب لارج پنل جزو سیستم های قالب بندی نوین بتن بشمار می آید.

کاربرد‌های قالب لارج پنل چیست؟

استفاده از قالب لارج پنل باعث ایجاد دیوار‌های یکپارچه و بدون درز خواهد شد. این روش از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین سیستم‌ها در اجرای سازه محسوب شده و در زمان و هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی خواهد شد. در مورد سؤال اینکه کاربرد‌های لارج پنل چیست، باید گفت این قالب می‌تواند در ساخت انواع سازه مدرن از جمله ساختمان‌های مسکونی، برج‌ها و آپارتمان‌ها، ساختمان‌های صنعتی، سوله‌ها، فرودگاه، سد و کانال‌های آب مورد استفاده قرار بگیرد.

در قالب‌های مخصوص ساخت دیوار‌های صنعتی ممکن است ارتفاع آن به ۱۲ متر برسد. همچنین این قالب‌ها با توجه به روش اجرای سازه وزنی معادل 1.5 تا 7.5 تن خواهند داشت. علاوه بر آن امکان استفاده از لارج پنل در همه بخش‌های یک سازه وجود دارد.

مهمترین کاربردهای سیستم قالب بندی لارج پنل دیوار

 • ساخت دیوارهای بلند

این قالب‌ها، برای ساخت دیوارهای بلند مانند دیوارهای سوله‌ها، مجتمع‌های مسکونی و تجاری بسیار مناسب هستند.

 • ساخت دیوارهای باربر

قالب‌های لارج پنل به دلیل استحکام بالا، برای ساخت دیوارهای باربر که وظیفه تحمل وزن سازه را بر عهده دارند، نیز مناسب هستند.

 • ساخت دیوارهای غیر باربر

از این قالب‌ها می‌توان برای ساخت دیوارهای غیر باربر نیز استفاده کرد.

 • ایجاد دیوارهایی با سطح یکدست و بدون درز

این امر باعث می‌شود که نیاز به زیرسازی و نازک‌کاری دیوارها به حداقل برسد و در زمان و هزینه، صرفه‌جویی شود.

 • کاربرد در ساخت سازه‌های مدرن

قالب لارج پنل در ساخت آپارتمان‌ها، برج‌ها، ساختمان‌های صنعتی، کارخانه‌ها، سوله‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس، مراکز علمی، فرودگاه‌ها، سدها و … کاربرد فراوانی دارد.

 • کاربرد در همه قسمت‌های سازه

از قالب‌های لارج پنل می‌توان در همه قسمت‌های یک سازه مانند دیوارهای داخلی، خارجی، سقف، راه‌پله‌ها، دال‌های کف و … استفاده کرد.

 • ایجاد قالب‌های یک‌طرفه و دوطرفه

به‌وسیله قالب لارج پنل می‌توان قالب‌های یک‌طرفه و دوطرفه مرتفع با سطحی یکدست و باکیفیت ایجاد کرد.

مهم‌ترین اجزای سیستم قالب لارج پنل چیست؟

در این قالب نیز مانند سایر قالب‌های مدولار از ویژگی بولت‌گذاری استفاده می‌شود تا فاصله بین دو قالب حفظ شود. البته در حالت کلی نمی‌توان بولت‌ها را مسئول ایجاد مقاومت و حفظ فاصله بین این نوع قالب‌ها دانست.

همچنین از نوعی پیچ برای اتصال این قالب‌ها استفاده می‌شود. جک‌های شاغول‌کننده و براکت‌ها نیز وظیفه نگهداری و حفظ موقعیت قالب‌های لارج پنل را بر عهده دارند.پاگرد‌ها و شوتینگ‌ها نیز از دیگر تجهیزات جانبی مورد استفاده در سیستم لارج پنل هستند.

اجزای تشکیل‌دهنده قالب لارج پنل

جنس رویه قالب‌های لارج پنل می‌تواند از چوب، فلز یا پلی وود باشد. این قالب‌ها، از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند که هر کدام وظیفه‌ای خاص دارند:

 • بولت: برای اتصال و نگهداری قطعات قالب به یکدیگر از بولت استفاده می‌شود.
 • پاگرد: برای استحکام و پایداری قالب به کار می‌رود و به‌صورت عمودی، در قالب قرار می‌گیرد.
 • شوتینگ: برای تعیین شیب مورد نیاز در قالب استفاده می‌شود و از جنس فلزی یا پلیمری است.
 • پیچ‌ومهره: برای اتصال قطعات قالب به یکدیگر و ایجاد ستون‌های نگهدارنده استفاده می‌شود.
 • براکت (پایه نگهدارنده): نقش پایه‌های نگهدارنده را در قالب ایفا می‌کند و قسمت‌هایی هستند که قطعات را به زمین ثابت می‌کنند.
 • جک‌های شاغول کننده: برای تنظیم و تعدیل ارتفاع قالب به کار می‌رود و با استفاده از آنها می‌توان ارتفاع قالب را تغییر داد.
 • گوه، پین و بست قورباغه‌ای (کلمپس): برای اتصال قطعات قالب به یکدیگر و ایجاد اتصالات محکم از پین و گوه و بست کلمپس استفاده می‌شود.

سیستم قالب بندی حجیم

به هر حجمی از بتن که با ابعاد بسیار بزرگی که نیاز به تمهیداتی برای جلوگیری از ایجاد ترک های حرارتی دارد را بتن ریزی حجیم می گوییم. به بیان دیگر، برای قالب بندی بتن ریزی با حجم زیاد از قالب حجیم استفاده میشود. قالب بتن حجیم در سدهای وزنی و قوسی، سازه سر ریز سدها،سازه نیروگاه ها و تلمبه خانه های بزرگ و غیره مورد استفاده قرار میگیرد.

از آنجا که جنس این قالب، فلزی میباشد به قالب فلزی حجیم معروف است. به طور کلی، بتن حجیم انواع مختلفی دارد که شامل بتن ریزی در ساختمان ها و سازه ها ، بتن ریزی برای روسازی ها و پوشش کانال ها ، بتن ریزی در تونل ها و آبروها می باشد.

راهنمای خرید قالب لارج پنل

 • انتخاب شرکت معتبر

برای خرید قالب لارج پنل، باید به یک شرکت معتبر و باسابقه مراجعه کنید.

 • کیفیت قالب

کیفیت قالب‌ها باید مطابق با استانداردهای بین‌المللی باشد.

 • قیمت قالب لارج پنل

قیمت قالب‌ها به عوامل مختلفی مانند ابعاد، جنس و کیفیت آنها بستگی دارد.

 • خدمات پس از فروش

شرکت ارائه‌دهنده قالب باید خدمات پس از فروش مانند گارانتی و تعمیرات را ارائه دهد.

قیمت قالب بتن لارج پنل

قیمت این قالب‌ها نیز همانند همه قالب‌های بتنی، تحت‌تأثیر نوسانات بازار فلزات است و نمی‌توان قیمت دقیقی برای آن مشخص کرد. به هر میزان قالب لارج پنل،  ابعاد بزرگ‌تری داشته باشد، به دلیل افزایش وزن و همچنین سختی تولید در شرکت‌های تولیدکننده قالب، قیمت آن افزایش می‌یابد.

همچنین قالب‌های لارج پنل در مقایسه با قالب‌های مدولار، قیمت بالاتری دارند، اما به دلیل کیفیت بالا، کاهش زمان اجرای پروژه و حذف اتصالات قالب‌بندی، به‌صرفه است و در نهایت باعث کاهش هزینه‌ها و ایجاد سود در پروژه خواهد شد. قیمت قالب بتن لارج پنل به عوامل مختلفی مانند ابعاد، جنس و کیفیت آنها بستگی دارد.

دکمه بازگشت به بالا