اقتصادیفعالان کسب و کار

هر آنچه که بادی در مورد پای مصنوعی بدانید

انسان های متعددی به علت های بسیار در موقعیتی قرار گرفتند که مجبور به قطع یا ازدست دادن عضو مهمی همچون پا هایشان شده اند. پای آدمی که تکمیل کننده ی اصلی حرکت و موتور انسان برای فعالیت های مهمی همچون اکثر مشاغل و کار ها مدنظر قرارگرفته است، فقدانش درد بزرگیست که باعث نگرانی و حتی افسردگی افراد می شود. از دست دادن یکی از اعضای بدن در سوانح و حوادث غیرقابل پیش بینی، موضوعی است که بدون شک زندگی فردی انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. با این حال پیشرفت فناوری و پزشکی در سال های اخیر باعث شده تا بتوان با استفاده از اعضای مصنوعی، بسیاری از مشکلات بیماران را پشت سر گذاشت.

با کلینیک امین طب، ما به شما کمک می‌کنیم تا با پای مصنوعی‌ با طراحی دقیق و کیفیت بالا، به زندگی عادی خود بازگردید. ما به شما وعده می‌دهیم که با استفاده از فناوری‌های پیشرفته و تجربه پزشکان ماهر، هیچ فرقی بین عضو مصنوعی و طبیعی حس نخواهید کرد.
با ما تماس بگیرید تا از جدیدترین تکنولوژی‌ها در زمینه دست‌های مصنوعی بهره‌مند شوید. امروز به امید یک زندگی بهتر با کلینیک امین طب.
تماس با ما: ۸۸۸۸۰۰۲۶ – ۰۲۱
کلینیک امین طب – به دنیایی از فرصت‌های جدید و امید بپیوندید.

سوانح رانندگی، بیماری های خاص مثل دیابت و اتفاقات ناگوار جسمانی، در بیشتر مواقع قسمت پایین بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. پا های مصنوعی که از آن به عنوان پروتز های پا یاد می شود، از جمله راهکار های بسیار مؤثر در زمینه بهبود شرایط حرکتی بیماران است. فناوری تولید پروتز های پا آن قدر پیشرفت داشته که در بیشتر مواقع شما متوجه وجود یک پای مصنوعی در بیمار نخواهید شد.
هرچند مدت زمانی کوتاه برای هماهنگی با شرایط جدید لازم است، اما می توان انتظار داشت که بیشتر بیمارانی که از پروتز های پا استفاده می کنند، بتوانند بدون مشکل به فعالیت های روزمره از جمله راه رفتن، بالا رفتن از پله ها و حتی دوچرخه سواری ادامه دهند.

 

انواع پای مصنوعی |پا مصنوعی ژله ای

امروزه پروتزهای بسيار طبيعی و با دوامی برای استفاده افرادی که به هر دلیل در اندام خود دچار نقص هستند، ساخته می شود تا با ایجاد زیبایی و عملکرد بهتر، شرایط روحی، اجتماعی و حرکتی بهتری را برای فرد فراهم سازد. شما می توانید برای تهیه انواع پروتز، از جمله انواع پروتز پا، و … به مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر فروغ مراجعه نمایید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن و سایت youtube  اقدام فرمایید.

پروتز ها پا را می توان بر اساس محل مورد استفاده در بدن، به دو دسته پروتز پای مصنوعی بالای زانو و پروتز پای مصنوعی زیر زانو تقسیم کرد. پروتز بالای زانو معمولاً در شرایطی مورد استفاده قرار می گیرد که بیمار بخش زیادی از پا را از دست داده باشد و برای کنترل بهتر حرکتی، نیاز به تحمل فشار و وزن بیشتر وجود داشته باشد.
پروتز های زیر زانویی نیز در شرایطی استفاده می شوند که تنها قسمت های زیرین پا آسیب دیده باشند. این پروتز ها از بخش سوکت، فیلر (پدیلین) و پنجه تشکیل شده اند. سوکت، نقطه اتصال پروتز به محل آسیب دیده و در واقع مهم ترین قسمت یک پروتز است. طراحی و قالب گیری دقیق سوکت می تواند از بسیاری از مشکلات حرکتی آینده جلوگیری کند.

  • پروتز پای مصنوعی sach و elastic keel
  • پروتز پای مصنوعی sach
  • پروتز پا با keel نرم
  • پروتز پای تک محوری و چند محوری
  • پروتز واکنش نشان دهنده دینامیک
  • پروتز کنترل شونده با ریز پردازنده

پروتز پا با Keel نرم

پروتز پای تک محوری و چندمحوری

پروتز پای مفصل دار و با قطعات متحرک در دو مدل تک محوری و چندمحوری عرضه می شود. منظور از محور حرکتی است که در یک یا چند صفحه از سه صفحه متفاوت انجام می شود و حرکت آن شبیه به حرکت طبیعی پا است. چنانچه پروتز پا در دو یا سه محور حرکت کند، توانایی حرکتی پا افزایش می یابد و به این ترتیب بیمار می تواند تعادل خود را روی سطوح ناهموار حفظ کند.

پروتز واکنش نشان دهنده دینامیک

افرادی که فعالیت بیشتری دارند، معمولاً پروتز ساق پا و پا با واکنش دهی بالاتر را ترجیح می دهند. پای واکنش دهنده دینامیک برای افرادی مناسب است که می توانند سرعت راه رفتن خود را تغییر دهند، جهت راه رفتن خود را به سرعت عوض کنند یا مسافت طولانی راه بروند. پای دینامیک انرژی مربوط به چرخه راه رفتن را ذخیره و بازگردانی می کند، برای این کار پروتز انرژی keel را در مرحله چرخش جذب و سپس آزاد می کند تا به استفاده کننده حسی از راه رفتن بدهد.

به علاوه پروتز دینامیک دامنه حرکتی عادی تری را ارائه می دهد و گام برداشتن منظم تری را ممکن می کند. بعضی از پاهای واکنش نشان دهنده ی دینامیک با انگشتانی جدا از هم طراحی می شوند تا با تقلید حرکات اینورژن یا اورژن عادی پا و مچ پا، پایداری بیشتر شود. راحتی و واکنش نشان دادن پروتز دینامیک فرد را ترغیب می کند تا سطح فعالیت خود را افزایش دهد و حس طبیعی تری هنگام راه رفتن داشته باشد. به علاوه بعضی از این پروتزساق پا و پا استرس و نیروهای برخوردی روی کنار پا را کاهش می دهد.

پروتز کنترل شونده با ریزپردازنده

پای کنترل شونده با ریزپردازنده (MPC) نوع جدیدی از پروتزهای پا است. بخش های مچ و پایین پا سنسورهای کوچکی دارند که با رایانه کنترل می شود و اطلاعات دریافتی از اعضاء بدن بیمار و محیط اطراف را پردازش می کند و خود را با شرایط موجود وفق می دهد. این پردازنده ها با توجه به اطلاعات حاصل از سیگنال های ورودی، الگوریتم یا مجموعه قواعدی را اعمال می کنند تا در نهایت درباره چگونگی واکنش نشان دادن پا یا مچ پا در هر موقعیت مفروض تصمیم بگیرند.

ریزپردازنده دستوراتی را به بخش های مختلف پروتز می دهد تا پا عملکردی مطلوب ارائه دهد. پروتزهای دیگر روی سطوح صاف و هموار عملکرد مناسبی دارند، اما توانایی آنها برای تطبیق یافتن با ویژگی های مکانیکی و هم ترازی در زمان راه رفتن روی سطوح شیبدار یا ناهموار کاهش می یابد. پروتزهای موتوری فشار رو به جلویی را هنگام حرکت وارد می کنند تا بیمار بتواند با استفاده از این نیروی به موقع بهتر راه برود. بعضی از مدل ها دارای نرم افزار و برنامه هایی هستند که با استفاده از آنها می توان پروتز را از راه برنامه های رایانه ای یا گوشی هوشمند به وسایل الکترونیکی هوشمند متصل کرد.

این قابلیت به کاربر کمک می کند تا متناسب با فعالیت های مختلف از پا استفاده کند، با توجه به زمانبندی و داده های ورودی تغییرات لازم را ایجاد کند و بعضی قابلیت ها را خاموش یا روشن کند. تمام این ویژگی ها کمک می کند تا بیمار تجربه منحصر به فردی از عملکرد پایی داشته باشد که قرار است مانند یک پای طبیعی عمل کند.

یکی از مواردی که بیماران باید به آن توجه کنند، شستشوی دائمی محل آسیب دیده است. بهتر است عضو قطع شده را هر شب به طور کامل شستشو دهید و با استفاده از یک دستمال خشک کنید. رسوبات صابونی ممکن است منجر به تحریک پوستی در محل اتصال به پروتز شود.
قسمت داخلی پروتز نیز باید در بازه های زمانی کوتاه مدت شسته شود تا از جمع شدن باکتری و جرم در این منطقه جلوگیری کنید. استفاده از جوراب های طبی تمیز نیز می تواند به کاهش آلودگی محل آسیب دیده کمک کند.

درهرصورت باید به این موضوع دقت داشت که این تغییر بزرگ در زندگی، نیاز به هماهنگی و توجه بیشتری از طرف بیمار و خانواده بیمار دارد و مدت زمانی لازم است تا این هماهنگی به صورت کامل صورت بگیرد.

همان طور که ابزار واحدی برای تمام کارها وجود ندارد، نمی توان یک پروتز را به تمام افراد دچار قطع عضو توصیه کرد. بیمارانی که با پروتزهای مختلف آشنایی دارند، بهتر می توانند درباره انتخاب پروتز مناسب با متخصص صحبت کنند. آگاهی از نقاط قوت و ضعف هر پروتز کمک می کند تا بیمار بهترین پروتز را با توجه به نیازها و توانایی های فردی خود انتخاب کند. پزشکان و متخصصین هنگام مقایسه مزایای پروتزهای کنترل شونده با ریزپردازنده با دیگر پروتزها، باید جنبه های کارکردی هر پروتز و تناسب آن با نیازها و اهدف خاص هر بیمار را مد نظر قرار دهند.

پروتز یا پای مصنوعی جدید مستلزم پیروی از اقداماتی می باشد که تا چندین ماه بایستی رعایت شوند. همانطور که نحوه راه رفتن را یاد می گیرید و استقلالتان را دوباره به دست می آورید، پروتز در همه مسیر در دسترستان خواهد بود.قیمت پروتز پا بستگی به موارد زیادی دارد از جمله میزان قطع عضو، نوع پای مصنوعی مورد نیاز و نوع فعالیت شخص.با مشاوره و جستوجوی مناسب، بهترین پروتز برای پای شخص تولید و خریداری می شود. هنگامی که برای اولین بار مبتلا به آرتریت تشخیص داده می شوید، پزشک احتمالاً درمان های غیر جراحی را برای تسکین ناراحتی و ناتوانی توصیه می کند. یکی از این توصیه ها می تواند پوشیدن بریس باشد. شما می توانید برای تهیه

شاید بشر نخستین بار، پای مصنوعی را در داستان موبی دیک و با توصیف های زیبای نویسنده این اثر را تجربه کرده است. همه صدای کوبیده شدن پای چوبی کاپیتان را در حالی که نهنگ سفید اسطوره ای خود را دنبال می کرد، به یاد می آوریم. اما اندام های مصنوعی یا پروتز های ارتوپدی امروزی با پای چوبی کاپیتان داستان موبی دیک تفاوت های بسیاری دارد.

در طی ۵ تا ۱۰ سال گذشته شاهد تحولات بزرگی در تکنولوژی تولید پا ها و اندام های مصنوعی بوده ایم. در راستای تحولات رخ داده شاهده ظهور و آلیاژ های بسیار سبکی در ساخت اندام های جایگزین بدن انسان بوده ایم. این آلیاژها و کامپوزیت ها ویژگی ها و قابلیت های متفاوتی را در اندام های مصنوعی به وجود آورده اند.

دکمه بازگشت به بالا