ورزشی

واکسن گارداسیل چیست؟

به گزارش اخبار ورزشی؛ ویروس HPV یا همان پاپیلومای انسانی مجموعه‌ای از ویروس‌ است که انسان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به دو دسته پرخطر و کم خطر تقسیم می‌شود. نوع پرخطر این ویروس در 99 درصد موارد باعث بروز سرطان دهانه رحم در خانم‌ها خواهد شد. سرطان گردن و سایر سرطان‌های ناحیه تناسلی بر اثر شعله‌ور شدن ویروس HPV ایجاد می‌شوند.

پیشرفت علم و دانش باعث شده تا امروزه بتوان با بسیاری از بیماری‌های ویروسی مقابله کرد. واکسن گارداسیل یکی از راه‌های پیشگیری عفونت HPV به‌شمار می‌آید. اگر شما هم کنجکاو شده‌اید بدانید آمپول گارداسیل به درمان بیماری زگیل تناسلی کمک می‌کند یا خیر؟

واکسن گارداسیل چیست؟

آمپول گارداسیل بدن انسان را در برابر بیماری‌های مقاربتی که حتی کاندوم جلودار آن‌ها نیست، حفظ می‌کند. ویروس پاپیلومای انسانی در مواقع پرخطر باعث سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد، سرطان سر و گردن یا سرطان ناحیه تناسلی می‌شود. انواع دیگر این ویروس می‌تواند منجر به زگیل پوستی، زگل تناسلی و زگیل تارهای صوتی شود.

تزریق به‌موقع واکسن گارداسیل (HPV) به پیشگیری از بروز این بیماری‌ها کمک می‌کند. زیرا اکثر افراد آلوده به ویروس HPV به‌دلیل نداشتن هیچ علائمی از بیماری خود مطلع نخواهند بود. سازمان غذا و داروی ایالت متحده آمریکا توصیه می‌کند دختران و پسران در سنین مدرسه با دریافت این واکسن باید در برابر ویروس ایمن شوند.

خوب است بدانید که واکسن گارداسیل در سنین نوجوانی اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.

انواع واکسن گارداسیل

بسیاری از افراد تصور می‌کنند واکسن گارداسیل برای درمان زگیل تناسلی تجویز می‌شود. این واکسن تاثیری در روند درمان بیماری ندارد، ولی می‌تواند از ابتلای بدن به سرطان دهانه رحم، واژن، آلت تناسلی، سر، گردن، مقعد و گلو جلگیری کند. در حال حاضر سازمان غذا و داروی ایالت متحده امریکا (FDA) سه نوع واکسن HPV را به تایید رسانده است. آن‌ها عبارتند از:

  • گارداسیل (Gardasil)
  • گارداسیل 9 (Gardasil9)
  • سرواریکس (Cervarix)

واکسن گارداسیل خارجی با نام گارداسیل 9 یکی از جدیدترین انواع واکسن بیماری‌های پاپیلومای انسانی است که می‌تواند بدن را در برابر 9 مدل ویروس مختلف HPV همچون 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52، 58 محافظت کند. در بین این ویروس‌های نوع 16 و 18 بسیار پرخطر هستند و منجر به سرطان دهانه رحم و واژن می‌شوند. دو نوع ویروس 6 و 11 از ویروس‌های رایج HPV به‌شمار می‌آیند که به صورت زگیل تناسلی بروز پیدا می‌کنند.

بهترین زمان برای تزریق واکسن گارداسیل

آمپول گارداسیل پس از ابتلای فرد به بیماری تاثیری چندانی نخواهد داشت. از طرفی متخصصان بر این باورند که بدن در سنین پایین پاسخ مناسب‌تری به این واکسن نشان می‌دهد. بنابراین میتوان گفت بهترین زمان برای تزریق واکسن HPV قبل از شروع فعالیت جنسی و بازه سنی 11 تا 12 (دختران و پسران) سالگی است.

این محدوده سنی توسط CDC (سازمان کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا) تایید شده و حتی بعضی کشورها سن 9 سالگی را برای تزریق واکسن در نظر می‌گیرند. متاسفانه این دستورالعمل به درستی در ایران رعایت نمی‌شود. دلیل اصلی آن نگرانی مسئولین از شروع زودهنگام فعالیت جنسی در نوجوانان خواهد بود. این در حالی است که تحقیقات ثابت کرده تزریق واکسن گارداسیل در سنین پایین ارتباط مستقیمی با شروع فعالیت جنسی ندارد.

نحوه تزریق واکسن گارداسیل

این واکسن مثل سایر واکسن‌ها در عضله بازو تزریق می‌شود. بر اساس نظریه سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) نوجوانان دختر و پسر در بازه سنی 11 تا 12 سالگی باید با فاصله شش ماه 2 دوز واکسن HPV بزنند. نوجوانان کمتر از 11 سال و بیشتر از 12 سال هم بر اساس همین برنامه 2 دوز واکسن دریافت می‌کنند.

دانشمندان معتقدند دریافت 2 دوز واکسن گارداسیل برای نوجوانان زیر 15 سال اثرات مثبت و کاملی خواهد داشت. اما اگر نوجوان شما بعد از سن 15 سالگی تا 26 برای تزریق آمپول گارداسیل اقدام کرد، باید 3 دوز واکسن دریافت کند. بدین شکل که دوز دوم با فاصله یک ماه از دوز اول و دوز سوم با فاصبه 3 ماه از دوز دوم تزریق می‌شود. سازمان FDA برای مردان و زنانی که تا قبل از 26 سالگی واکسن گارداسیل 9 دریافت نکرده‌اند، این آمپول را تا سن 45 سالگی تایید می‌کند.

نکته مهم در تزریق واکسن HPV این است که به هیچ عنوان نباید در دوران بارداری و شیردهی و یا افراد داری نقص سیستم ایمنی مورد استفاده قرار گیرد.

دکمه بازگشت به بالا