اقتصادیفعالان کسب و کار

چگونه از ورشکستگی نجات پیدا کنیم

گاهی با وجود همه تلاش ها، کارها با شکست رو به رو می شود. اگر به بسیاری از افراد موفق امروز نگاه کنید متوجه می شوید که با داشتن تمام خصوصیات موفقیت آمیز، شکست هایی در حد ورشکستگی را در کارنامه کاری خود دارند. ولی به سرعت روی پای خود ایستاده اند و از آن شکست درس گرفته اند.

این را همیشه به یاد داشته باشید که بعد از هر شکست با قدرت هر چه تمام تر از جا برخیزید و کار را دوباره شروع کنید. استواری و ثابت قدمی شما در میزان اعتماد و ایمانی که به خود دارید، نهفته است. به خاطر بسپارید که اگر استوار باشید هیچ چیز شما را نمی تواند متوقف کند.

اگر قصد دارید کسب و کاری نو راه بیندازید و اهداف بلند مدت خود را دنبال کنید. این نکته را همیشه در نظر بگیرید که برای موفقیت و رسیدن و اهداف ایجاد یک کسب و کار و تجارت تنها راه حل نیست و تصور نکنید اگر در راه اندازی آن بسیار موفق عمل کردید؛ پس دیگر مشکلی ندارید و یک کارآفرین حرفه ای شده اید.

در واقع اگر بتوانید همانطور که در ایجاد کسب و کارتان موفق شدید هنگام ورشکستگی و شکست هم بتوانید شرکت و کار خود را دوباره به حالت اول برگردانید، آن موقع است که از شما به عنوان یک قهرمان حرفه ای نام می برند.

شرکت اکوئیفاکس به عنوان یکی از سه آژانس برتر که در رابطه با اعتبار مصرف کنندگان در آمریکا گزارش می دهد پس از آنکه مورد هجوم هکرها قرار گرفت و اطلاعات شخصی 143 میلیون از مشتری هایش لو رفت، تمام تلاشش را کرد تا بتواند این رخنه اطلاعاتی مشتریانش را دوباره بازگرداند و هرگز ناامید نشد.

از این نمونه های شکست و ناامیدی و دوباره بازگشتن به رونق در کسب و کار می توانید از زبان کارآفرین های موفق زیاد بشنوید و مطمئنا همه آن ها پاسخی مشترک دارند. در حقیقت همه آن ها در زمان شکست و سقوط مجبور شدند دیدگاه جدیدی را مد نظر قرار داده و رویکرد تازه ای را در پیش بگیرند که بتوانند تجارت خود را احیا کنند و پایه های آن را قوی تر کنند.

CRM چیست ؟

برای پاسخ به سوال CRM چیست باید بگوییم که CRM که مخفف Customer Relationship Management که ما اون رو بیشتر با عنوان مدیریت ارتباط با مشتری می‌شناسیم.

همه چیز بستگی به شروع مجدد دارد!

به گفته یکی از کارآفرین هایی که شرکت ورشکسته خود را از منجلاب نجات می دهد اولین اقدام پس از شکست در تجارت این است که به فکر دوباره برگشتن و شروع کردن بیوفتید و هرگز تسلیم نشوید. این کارآفرین بیان می کند هنگامی که شرکتش سقوط می کند تصمیم می گیرد از تمام شیوه های تبلیغاتی سنتی دوباره استفاده کند و متوجه شده که شرکت نیاز به بازنگری دارد پس دست به کار می شود و دوباره تمام تبلیغات خود را شروع می کند و نیازهای مشتری ها را در نظر می گیرد.

این کارآفرین بیان می کند تغییر همیشه اجتناب ناپذیر است وی در ادامه سخنانش می گوید با اینکه خیلی سال هاست که از آن شکست ناگوار می گذارد اما همیشه این را به یاد دارم که باید  به سختی ها پاسخ داد. در حقیقت بکاربردن شیوه های نوین برای جلب رضایت و اعتماد مشتری ها به من کمک کرد تا شرکت را از ناکامی به سوی موفقیت دوباره بکشانم.

با مشتریان بزرگ خود دوباره ارتباط برقرار کنید و به آنها بگویید که قرار نیست شما از این بازی خارج شوید. اجازه دهید بدانند که مشکلی وجود دارد و آنها را در جریان اصلاحات در حال انجام قرار دهید تا مشکل را برطرف کنید.

این کارآفرین همچنین بیان می کند پس از اینکه شیوه ها و مدل تجارت خود را تغییر دادم به دومین مسئله ای که پرداختم نیاز مشتریان بود. در حقیقت با نظرسنجی که در وب سایت خود گذاشته بودم متوجه شدم مشتریانم روی کدام موضوعات تمرکز دارند و برایشان حائز اهمیت است. با فهمیدن نیازهای مشتری می توانید اهداف خود را به سوی آن ها سوق دهید و خواسته های آن ها را بهتر از قبل برطرف کنید.

سومین اصلی مهمی که باید برای بازگشتن دوباره کسب و کار در نظر بگیرید این است که مشتری های قدیمی خود را با عرضه محصولات با کیفیت ثابت نگه دارید. این را همیشه در نظر بگیرید که پس از جلب اعتماد مشتری باید مثل گذشته انتظارات آن ها را برآورده کنید تا احساس نکنند فریب خورده اند و تصمیم بگیرند جایی دیگر تجارت کنند.

چهارمین نکته ای که باید به آن پرداخت این است که برای دوباره ساختن کسب و کار پس از ورشکستگی نیازی نیست که با فروشندگان یا شرکت های بزرگ وارد مذاکره شوید بهتر است کار خود را با شرکت ها کوچک شروع کنید مطمئنا آن ها وضعیت شما را خیلی بهتر درک می کنند و فرصتی برای مشارکت با شما می دهند. این را همیشه در نظر بگیرید که مسیر را به تنهایی طی نکنید. مشورت کردن با افراد دیگر و کارکنان خود می تواند کمک بسیاری به شما کند و باعث می شود از ایده ها و نظرات مختلفی استفاده کنید.

به عنوان نکته آخر، شکست بخشی از دنیای تجارت و کسب و کار است و باید آن را به خوبی پذیرفت و تسلیم نشد. اما آنچه که مهم است چشم انداز و تصمیم گیری های شما پس از شکست است. سعی کنید از دیگر کارآفرینانی که شکست را در دنیای تجاری خود تجربه کرده اند و اکنون میلیون ها دلار سرمایه دارند الهام بگیرید. این را بدانید پس از سقوط و ورشکستگی زندگی ادامه دارد و  تنها خودتان می توانید همه چیز را دوباره به نفع خود احتمالا بارها اصطلاح ورشکستگی را شنیده‌‏اید. البته باید در نظر گرفت که آنچه در این موضوع اهمیت دارد عبور از ورشکستگی است. شرکت ورشکسته به شرکتی گفته می‌شود که از پرداخت بدهی‏‌های خود ناتوان است و نمی‌تواند تعهدات مالی و معنوی خود را عملی کند. البته حکم ورشکستگی یک شرکت را دادگاه پس از بررسی‏‌ها و نتایج به‌‏دست آمده اعلام می‏‌کند.جالب است بدانید می‌تواند فقدان سرمایه کافی، برنامه‏‌ریزی نامناسب، پیش‏‌بینی نکردن آینده، انتخاب نیروی کار نامناسب و بازاریابی ضعیف باشد. اگر هنوز کسب‌و‏کار خود را آغاز نکرده‌اید، می‏‌توانید با اقدامات پیشگیرانه از این معضل جلوگیری کنید. اما اگر کسب‌‏و‏کار خود را آغاز کرده‌‏اید، جای نگرانی نیست؛ شما می‌توانید برای عبور از ورشکستگی با اجرای یک سری راه‌کارهای ساده  از این مهلکه به سلامت عبور کنید؛ اما اگر در آخرین مراحل کسب‏‌و‏کار خود هستید و هیچ چیزی جز بدهی برای شما باقی نمانده است، امید خود را از دست ندهید. شما می‌توانید با انجام چند ترفند ساده مجددا به کسب‌‏وکار خود بازگردید. برای درک بهتر موضوع با ما همراه باشید.

پیشگیری از ورشکستگی با 5 راهکار ساده

ورشکستگی ممکن است کمی شما را از فعالیت‏ها عقب بیاندازد اما در نهایت می‏توانید با کمی تلاش به جایگاه خود بازگردید. روزانه بسیاری از مشاغل ورشکسته می‏شوند، اما با اعمال برخی از راهکار‏ها می‏‌توان به کمک کرد و دوباره به حوزه فعالیت بازگشت. عبور از ورشکستگی با پنج استراتژی مهم:

 1. پیش بینی ورشکستگی

اولین قدم برای کاهش خطر ورشکستگی، پیش‌‏بینی آن است. زمانی‏‌که این احتمال را در‏نظر بگیرید به اقدامات احتیاطی لازم نیز فکر خواهید کرد.

 1. کسب آگاهی از پیامدهای مالی و عاطفی ورشکستگی

به‌ ‏دنبال ورشکستگی، دارایی افراد از بین می‌‏رود و متعاقب آن، از دست دادن دارایی ممکن است انگیزه افراد نیز برای بازیابی کسب‌‏وکار ضایع شود. حتی اگر انگیزه راه‌‏اندازی مجدد کسب‌‏وکار را هم داشته باشید بدون سرمایه کافی کار کمی سخت خواهد شد. عواقب مالی شاید طولانی‏‌ مدت باشد و برای سال‏‎های متمادی در کارنامه کاری شما باقی بماند.

3.استخدام یک حسابدار حرفه‌ای برای پیشگیری از ورشکستگی

بسیاری از کارآفرینان سعی می‏‌کنند تمام کارها از جمله امورمالی را خودشان انجام دهند. دلیل شکست بیشتر مشاغلی که در ده سال اول کار خود ورشکسته می‏‌شوند، توجه نکردن به مدیریت جریان نقدی است. برای پیشگیری و عبور از ورشکستگی یک حسابدار حرفه‌ای استخدام کنید تا جریان نقدینگی شرکت را مدیریت کند. بهتر است وقت و تمرکز خود را بر روی کارهای دیگر بگذارید و کارهای تخصصی را به متخصصان آن بسپارید.

 1. استفاده از تجربه افراد ورشکسته

صاحبان مشاغل که دچار ورشکستگی شده‌‏اند کوله‌‏باری از اطلاعات و تجربیات برای به‏‌اشتراک گذاشتن، در اختیار دارند. شما باید جربیات آنها را دنبال کنید تا بدانید  آنها چگونه با عبور از ورشکستگی، دوباره به کسب‌وکار خود برگشته­‌اند و مسیر درست را ادامه داده‎اند. جالب است بدانید که شرکت‌های بزرگی چون اپل یا کرایسلر نیز دچار ورشکستگی شدند، اما این شرکت‌ها توانستند پس از مدتی دوباره به فعالیت بازگردند. در اختیار گرفتن تجربه این شرکت‌های بزرگ می‌تواند بسیار ارزشمند باشد.

 1. اجتناب از اعتماد به نفس بیش ‏ازحد

اعتماد به‏ نفس در مورد توانایی‏‌هایی که دارید بسیار خوب است؛ قطعا برای ساختن کسب‌وکار خود سخت تلاش کرده‌‏اید و این کار بدون اعتماد به نفس امکانپذیر نبوده است. اما اعتماد به نفس بیش ‏از‏حد باعث می‏‌شود که شما باور نکنید برخی از مشکلات در حیطه کاری شما وجود دارند. به‏‌هنگام بروز مشکلات، خصوصا مسائل مالی باید همه نکات را به‏‌موقع مورد ارزیابی قرار دهید و آنها را رها نکنید.

عبور از ورشکستگی با رعایت 4 قانون طلایی

راه‌اندازی یک کسب‏‌وکار شاید یکی از هیجان‏‌انگیزترین تصمیمات یک فرد باشد. این کار نیز مانند سایر تصمیمات زندگی ممکن است با مشکلاتی رو‏به‌‏رو شود. ورشستگی مانند یک زنجیره است که می‏‌تواند در نهایت شما را در وضعیت ناخوشایند قرار دهد. شما می‌توانید با‏توجه به 4 قانون طلایی کسب‌وکار، بر ورشکستگی غلبه کنید و پیروز میدان شوید.

 1. برنامه ریزی مدون برای عبور از ورشکستگی

به نقل از breakcold.com برای کسب موفقیت، باید برنامه‏‎ریزی داشته باشید؛ برنامه‏‌ها و قوانینی که کسب‏‌وکار شما را کنترل می‎کنند. یک برنامه‏‌ریزی اصولی به تعیین قیمت محصولات کمک می‏‌کند و شما می‎توانید یک سرمایه‎گذار واقعی و مناسب را پیدا کنید. پرداخت وام و بدهی‏‌ها، تهیه لیست دقیق از هزینه‌های عملیاتی و داشتن راهکار برای بهبود کیفیت محصولات و خدمات از جمله ویژگی‏های داشتن یک برنامه مدون است.

2.اولویت بندی پرداخت بدهی‌ها

پرداخت بدهی در مرکز برنامه‏‌ها قرار دارد. پرداخت‌های بدهی را بر‏اساس نرخ بهره در اولویت قرار دهید، با بالاترین نرخ بهره شروع و به پایین‌ترین سطح برسید. اما اگر بابت بدهی‌ها دارایی خود را به‌عنوان ضمانت قرار داده‌‏اید، این امر می‏‌تواند دارایی‏‌های شخصی شما را به خطر بیاندازد. بنابراین باید آنها را در اولویت قرار دهید. شما باید قوانین ورشکستگی را مطالعه کنید و از اینکه چگونه می‌‏توانید از تعهدات مالی خود رهایی پیدا کنید اطلاعات بیشتری به دست آورید.

3.کاهش هزینه‎‌های غیرضروری

بعد از یک برنامه‏‌ریزی مدون و تهیه لیست پرداخت بدهی‌ها، بر روی کاهش هزینه‌های غیر‎ضروری تمرکز کنید. شما می‌توانید گزینه‌های اقتصادی‌تر را به جای مواد گران‌قیمت به‌کار گیرید. مثلا به‌طور مجازی مدیریت کسب‌وکار خود را انجام دهید و از اجاره دفتر خودداری ورزید و با این کار هزینه‌ها را کاهش دهید.

 1. دریافت وام جهت عبور از ورشکستگی

در حالت ایده‌آل نیازی به وام گرفتن بیش ‏از‏حد نیست؛ اما اگر پس‌‏انداز شما دست‏خوش تغییر شده است، باید به دریافت وام فکر کنید. مقدار وام نباید خیلی کم یا خیلی زیاد باشد. میزان وام باید متناسب با نیازهای دقیق کسب‌‏و‏کار شما در نظر گرفته شود. در ابتدای کار به ‏طور دقیق میزان سرمایه اولیه را برآورد کنید، دریافت وام بیش‏ از‏حد می‏‌تواند شما را دچار دردسر کند. بسیاری از موسسات مالی برای وصول بدهی‏‌های خود اقدام به فروش دارایی‏‌های شما می‏‌کنند. بهتر است تعداد وام‌‏های دریافتی خود را کاهش دهید تا بتوانید تعداد اقساط آنها را به‌حداقل برسانید.

بازگشت به روزهای خوب با عبور از ورشکستگی

با افزایش بدهی‏‌ها و رکود اقتصادی ممکن است برخی‏ از مشاغل نیاز به بهبود وضعیت مالی داشته باشند. مشکلات مالی یک شرکت لزوما به ‏این‏ معنا نیست که شرکت باید تعطیل شود و اعلام ورشکستگی کند. استراتژی‏‌های تجدید‏ساختار و سازماندهی مجدد شرکت به‏‌جای اعلام ورشکستگی، به صاحبان مشاغل این فرصت را می‌‏دهد تا بتوانند با طلب‌کاران مالی خود وارد مذاکره شوند. در اختیار گذاشتن حداکثر زمان برای پرداخت بدهی‏‌ها می‏‌تواند نتیجه مطلوبی در کسب‏‌وکار داشته باشد. دادن فرصت به صاحبان مشاغل برای گذر از چالش‎های مالی، از مهم‏ترین مزایای تجدید‏ساختار و سازماندهی مجدد است. اولین قدم برای عبور از ورشکستگی مذاکره با طلبکاران مالی و تا حد امکان تسویه بدهی‏‌ها است. تعهد به بازپرداخت بدهی‌ها، این فرصت را به شرکت‏‌ها می‏‌دهد که بدهی‏‌های خود را بدون طرح مقاومت و توقیف دارایی‎ها توسط دادگاه، پرداخت کنند. حسابداران شرکت‎ها که بیشتر از بقیه با وضعیت مالی باخبر هستند می‏‌توانند با محدود کردن هزینه‏‌های غیرضروری و به دست آوردن حداکثر سود، کمک بزرگی به پرداخت بدهی‏‌ها کنند.

شرکت‌های بزرگی که عبور از ورشکستگی را تجربه کردند

شاید باور این موضوع سخت باشد که اپل یکی از بزرگ‏ترین شرکت‏‌های جهان با سرمایه هنگفت روزی در شرایط سخت ورشکستگی قرار داشته است. اپل در‏حالی‏‌که در سال 1997 در آستانه سقوط بود، هرگز اعلام ورشکستگی نکرد و در آخرین لحظات رقیب اصلی آن، مایکروسافت (MSFT) با سرمایه‏‌گذاری 150 میلیون دلاری این شرکت را نجات داد.

از ورشکستگی تا ثروت |افسردگی بعد از ورشکستگی

به‏‌دنبال بحران مالی سال 2008، جنرال موتورز که زمانی بزرگ‏ترین تولید‏کننده خودرو در جهان بود، بر اساس فصل 11 از قانون ورشکستگی ایالات‌متحده، رسما اعلام ورشکستگی کرد. در سال 2013  وزارت خزانه‌داری ایالات‌ متحده 50 میلیارد دلار در اختیار این شرکت گذاشت و مالک 60 درصد از سهام جنرال موتورز شد.

جنرال موتورز تنها خودروسازی نبود که در دوران رکود اقتصادی ورشکسته شد؛ تولید کننده خودروی آمریکایی، کرایسلر نیز در سال 2009، حدود یک ماه قبل از جنرال موتورز، اعلام ورشکستگی کرد. این شرکت با دریافت 12.5 میلیارد دلار کمک از سوی دولت توانست از این بحران عبور کند.

با وجود فیلم‏‌های پرفروشی مانند مرد ‏عنکبوتی، انتقام‏‌جویان و نگهبانان کهکشان، جای تعجب است که استودیو مارول در سال 1996 اعلام ورشکستگی کرد. امروزه دارایی‏‌های این شرکت با میلیون‏‌ها طرفدار در سراسر جهان، میلیاردها دلار ارزش دارد و یکی از زیرشاخه‌های شرکت والت دیزنی محسوب می‌شود.

این رستوران با بیش از 600 شعبه در سراسر دنیا، انواع فست‏‌فود و غذاهای ایتالیایی را به فروش می‌رساند. این مجموعه دو بار ورشکسته شد، یک بار در سال 2011 و بار دیگر در سال 2014 اعلام ورشستگی کرد، اما این مجموعه با تغییر در طراحی و دکور خود توانست از این بحران عبور کند.

این شرکت دارای 26 پارک آبی و تفریحی در سرتاسر آمریکای شمالی است که بزرگ‌ترین و سریع‌ترین ترن‌های جهان را به خود اختصاص داده است. در سال 2009، این شرکت با بیش از میلیون‏‌ها دلار سرمایه، اعلام ورشکستگی کرد، اما در سال 2010 توانست با سازماندهی مجدد و عبور از ورشکستگی، فعالیت خود را از سر بگیرد.

ورشکستگی پلی به سوی موفقیت

به عنوان یک سرمایه‌‏گذار، ورشکستگی پایان کار یک شرکت نیست؛ برخی از شرکت‏ها با عبور از ورشکستگی به سودآوری و موفقیت‌‏های بیشتر دست پیدا کردند. به‏‌هنگام راه‌‏اندازی کسب‌وکار، هدف، به دست آوردن پول بیشتر نیست. شما باید بر روی افزایش کیفیت خدمات و محصولات خود متمرکز شوید تا مشتریان بیشتری را جذب کنید. بسیاری از شرکت‏ها به‏دلیل عدم‏علاقه به کسب‏وکار شکست می‏خورند. غرق شدن در بدهی برای بسیاری از مشاغل امری معمول است، اما توصیه می‏شود از دریافت وام‏های کلان فاصله بگیرید و با داشتن یک برنامه جامع هزینه‏های غیرضروری را کاهش دهید و در مسیر درست کسب‏وکار قرار بگیرید.

نکات کلیدی

را­هکارهای مهم برای عبور از ورشکستگی:

 • پیش‌بینی ورشکستگی و انجام اقدامات احتیاطی
 • کسب اطلاع از پیامدهای عاطفی ناشی ورشکستگی
 • استخدام یک حسابدار حرفه‌ای و مدیریت تخصصی جریان مالی
 • آگاهی و استفاده از تجربه ورشکستگی افراد باتجربه و شرکت‌های معتبر
 • داشتن برنامه‌ریزی و اولویت بندی تسویه بدهی‌ها
 • کاستن از هزینه‌های غیرضروری و در صورت امکان استفاده از تسهیلات بانکی

بازگردانید.

منبع : youtube.com

 

 

دکمه بازگشت به بالا