فعالان کسب و کارورزشی

دلیل استفاده از کفش مخصوص بسکتبال

آشنایی با کفش بسکتبال

یک کفش مناسب بسکتبال از عملکرد بالایی برخوردار است و هنگام پوشیدن به شما احساس راحتی می‌دهد. این کفش از رویه‌ای مقاوم و تنفس‌پذیر ساخته شده و انعطاف‌پذیری بالایی را به شما ارائه می‌کند. تمامی اجزای این کفش از بهترین متریال ساخته شده‌اند و در تولید آن‌ها از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها استفاده شده است. قیمت کفش بسکتبال به عوامل مختلفی از جمله برند تولیدکننده و مدل آن بستگی دارد. در برخی از مدل‌های این کفش از فناوری‌های روز دنیا بهره‌گیری شده است که این امر منجر به افزایش قیمت کفش بسکتبال می‌گردد. از طرفی عرضه مستقیم کفش‌های برند توسط بولگانو باعث شده است که این محصولات از قیمتی مقرون به‌صرفه برخوردار باشند.

تاثیرات کتونی بسکتبال خوب

یک کتونی بسکتبال مناسب در وهله اول منجر به بهبود عملکرد شما می‌شود. این کفش به صورتی طراحی شده است که به شما امکان انجام انواع حرکات همانند دو و پرش را داده و از طرفی ایمنی بالایی را برای پاهای شما ایجاد می‌کند. با استفاده از یک کفش مناسب شما می‌توانید نگرانی کمتری بابت پای خود داشته باشید و تمرکز خود را بر روی بهبود عملکردتان بگذارید. از ویژگی دیگر کتونی مناسب بسکتبال این است که در هنگام انجام تمرینات ورزشی مانع از آسیب‌دیدگی پا و مچ پا می‌شود. این کفش‌ها از ضربات وارده به پای شما هنگام دویدن و پریدن بر روی زمین جلوگیری کرده و همینطور مشکلات رایجی از قبیل درد کمر و ستون فقرات را کاهش می‌دهند.

ساختار یک کتونی مناسب بسکتبال

یکی از مهم‌ترین ویژگی کفش مناسب بسکتبال که باید مورد توجه قرار بگیرد، نوع سایز آن است. این کفش‌ها در ارتفاع زیاد، متوسط و پایین تولید می‌شوند و هر کدام از آن‌ها دارای قابلیت‌های مخصوص به خود می‌باشند. کفش‌های بسکتبال بلند قادر به محافظت از مچ پا بوده و دارای یک لایه اضافی ثابت هستند. این کفش‌ها میزان مصدومیت ورزشکاران را از سمت مچ پا کاهش می‌دهند.

کفش بسکتبال متوسط حمایت کمتری از مچ پا به عمل آورده و بدون ایجاد وزن اضافی، یک حصار مناسب برای مچ پا ایجاد خواهند کرد. مدل دیگر نیز کفش‌های بسکتبال کم ارتفاع هستند که به افزایش سرعت و چابکی ورزشکاران کمک کرده و از وزن کمتری در مقایسه با سایر کفش‌ها برخوردار می‌باشند.

یکی دیگر از ویژگی‌‌های کفش مناسب بسکتبال، قسمت میانی آن است که باید از بالشتک مرغوب و باکیفیتی تشکیل شده باشد. فناوری بالشتک در پاشنه و جلوی پای کفش نیز مورد استفاده قرار گرفته و از ایجاد فشار اضافی به پاها جلوگیری می‌نماید.

در قسمت زیره کفش بسکتبال از ماده مصنوعی یا لاستیکی استفاده می‌شود. این زیره باید صاف و پهن باشد تا به حفظ تعادل شما کمک کند. بهترین نوع زیره کفش بسکتبال، دارای الگوی استخوان شاه ماهی است. این زیره به ایمنی پاهای شما کمک کرده و مانع از لیز خوردن می‌شود.

جالب است که بدانید، کفش بسکتبال باید براساس پست انتخاب شود. به عنوان مثال، مدافع نیازمند حرکت بسیار سریعی است و باید در طول فعالیت خود جابه‌جایی و تغییرات زیادی را تجربه کند؛ درنتیجه کفش مناسب بسکتبال برای این پست نباید سطح پایین باشد؛ زیرا پشتیبانی مناسبی را از پا به عمل نمی‌آورد.

در حال حاضر کفش‌های گسترده و متنوعی برای ورزشکاران تولید می‌شود، اما قبل از خرید این کفش‌ها باید اندازه کفش خود را تعیین نمایید. در صورتی که نمی‌دانید از کجا شروع کنید، توصیه می‌شود که از یک بسکتبالیست حرفه‌ای مشورت بگیرید.

جنس کفش های بسکتبال:

نکته دیگر در هنگام خرید توجه به جنس و مواد تشکیل دهنده کفش هاست. کفش های بسکتبال از مواد مختلفی مانند چرم طبیعی ، چرم مصنوعی و کرباس تولید می کنند. در تولید بسیاری از کفش های بسکتبال از ترکیب چرم های مصنوعی برای دوام بیشتر و کرباس برای افزایش قابلیت تهویه و کاهش عرق و رطوبت استفاده می کنند. هنگام خرید باید دقت کنید که کدام قسمت ها از کرباس ساخته شده اند که باعث تهویه شده و از تعریق بیش از حد جلوگیری شود. کفشی که در تهیه آن از کرباس استفاده نشده باشد باعث گرم شدن بیش از حد پاها شده و ورزشکار را آزار می دهد.

رویه کفش بسکتبال:

کفش هایی که با رویه های لطیف و نرم تولید می شوند دارای تار و پود کشسان و انعطاف پذیر هستند تا تهویه مناسب را فراهم کنند. این رویه ها بیشتر در کفش های ساق کوتاه استفاده می شود و سبک تر هستند و از نوع کفش های سرعتی هستند. رویه های ضخیم و سخت از جنس پلاستیک و مواد اولیه مصنوعی تولید می شوند و برای کفش های سنگین تر استفاده می شود و سرعت بازیکن را پایین می آورند و برای بازیکنان قدرتی مناسب هستند و دارای طول عمر بالا و استحکام زیاد هستند و از مچ پا بهتر محافظت می کنند.

زیره کفش بسکتبال:

زیره کفش باید به اندازه کافی ضخیم باشد و از لغزیدن بازیکن روی زمین جلوگیری کند و باید به اندازه کافی پهن و صاف باشد و شیار های روی آن به درستی طراحی شده باشد. توجه داشته باشید که آیا قرار است در یک سالن ورزشی بازی کنید یا خارج از آن. برای بازی در خارج از سالن باید از کفش هایی با زیره های سخت تر استفاده کنید.

قسمت میانی کفش:

این قسمت مهم ترین بخش کفش می باشد و میزان نرمی و راحتی آن را تعیین می کند. این لایه از جنس های مختلف ساخته می شود که هر کدام دارای ویژگی های خاصی هستند. آنها از فوم های EVA معمولی و فشرده که دارای وزن پایینی هستند ساخته می شوند و یا از فوم های PU که دارای استحکام بیشتری هستند و طول عمر بیشتری دارند ساخته می شوند. نوع دیگر از ترکیب دو ماده ذکر شده ساخته می شوند.

بندهای کفش بسکتبال:

کفش های بسکتبال معمولا در حالت استاندارد دارای بند می باشند. اما در برخی از مدل ها از ترکیب زیپ ها و نوارها استفاده شده است. در بسیاری از کفش های ساقه بلند از بند استفاده شده است تا بستن آنها دور مچ پاها باعث حفاظت بیشتر از آنها شود. اما در مدل های دیگر به جای بندها از نوارها استفاده شده است و یا به عنوان مکملی برای بند ها استفاده شده است. این نوار ها با چسب های ولکرو به هم می چسبند. در برخی از مدل ها نیز به جای بند از زیپ استفاده شده است.

سایز کفش بسکتبال:

سایز کفش ها در برندهای مختلف باهم تفاوت دارند. برای مثال یک سایز از برند نایک ممکن است از همان سایز از برند کانورس کوچک تر باشد. برای پیدا کردن یک کفش مناسب که با سایز پاهای شما تناسب دقیق داشته باشد باید آنها را با حضور خود در فروشگاه انتخاب کنید.

در برخی از فروشگاه ها کفش ابزار مخصوصی برای اندازه گیری طول و عرض پا موجود است. در صورت لزوم می توانید از این وسیله ها برای مشخص کردن اندازه و محدودیت سایزی که به دنبال آن هستید استفاده کنید. می توانید از جدول های تعیین سایزی که در سایت ها برای هر برند تعیین شده اند استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا