اقتصادیفعالان کسب و کار

تفاوت فن کویل و رادیاتور

بررسی تفاوت فن کویل با رادیاتور از ۶ نظر مختلف

برای شناخت تفاوت فن کویل با رادیاتور بایستی مقایسه ای بین آنها انجام شود. پاسخ به این سوال که فن کویل بهتر است یا رادیاتور ، پس از بررسی دقیق هر دو سیستم و شناخت مزایا و معایب هر کدام امکان پذیر است. در برخی پروژه ها و با توجه به نیاز موجود آن، ممکن است از فن کویل به جای رادیاتور و یا هر سیستم دیگری و یا بالعکس استفاده شود. پیشنهاد ما این است که انتخاب فن کویل یا رادیاتور یا هواساز و یا سایر دستگاه ها توسط مهندسان متخصص در زمینه تهویه مطبوع صورت بگیرد.

در ادامه تفاوت فن کویل با رادیاتور را از ۶ نظر مختلف نسبت به هم بررسی و مقایسه می کنیم.

۱ . تفاوت فن کویل با رادیاتور از نظر سرمایی یا گرمایی بودن سیستم

رادیاتور سیستمی صرفا گرمایی است که آبگرم وارد لوله های آن شده و به صورت طبیعی (بدون فن) و از طریق انتقال حرارت جابجایی ، هوا را گرم می کند و برای سرمایش باید دستگاه جداگانه ای در نظر گرفته شود. ولی فن کویل سیستمی دو کاره (هم گرمایی و هم سرمایی) است. بدین صورت که در فصل گرم، آب سرد وارد لوله های آن شده و در فصل سرد، آبگرم وارد آن می گردد. در برخی فن کویل ها نیز به جای آب، مبرد (گاز فریون) وارد آن می گردد. یک عدد فن، هوا را به صورت اجباری از لای لوله ها دمیده و دمای هوا را کاهش یا افزایش می دهد.

ساختار و اجزای داخلی یک فن کویل توکار سقفی به شکل زیر است.

بنابرین نخستین مورد از بررسی تفاوت فن کویل با رادیاتور از ۶ نظر مختلف در این است که فن کویل، سیستمی دو کاره است و در ساختمان هایی که هم به گرمایش و هم به سرمایش نیاز داشته باشند، بهتر است که فن کویل به جای رادیاتور استفاده گردد. اگر در ساختمانی از رادیاتور استفاده شود باید دستگاه سرمایشی آن جداگانه تهیه گردد ولی اگر از فن کویل ها در ساختمانی استفاده شود، دیگر تجهیزات گرمایشی (مثل رادیاتور یا گرمایش از کف و …) و سرمایشی (مثل کولر آبی یا کولر گازی و …) حذف می گردد.

نکته اینکه آب سردی که برای سرمایش در فن کویل ها جریان می یابد باید توسط دستگاهی به اسم چیلر (یا دستگاه مینی چیلر در سایزهای کوچک) تامین شود و بنابرین به همراه فن کویل ها حتما باید چیلر نیز نصب گردد. برای آشنایی کامل با چیلرها مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.

مطالعه بیشتر درباره ساختار و طرز کار دستگاه چیلر در متن ⇐

در شکل زیر مشاهده می کنید که به چه شکلی یک چیلر و یک پکیج زمینی (یا هر دستگاه گرم کننده آب مثل موتورخانه و …) به فن کویل های داخل یک ساختمان یا آپارتمان با لوله کشی متصل هستند.

۲ . مقایسه سیستم کنترل فن کویل و رادیاتور

معمولا رادیاتورها دارای شیر کنترل جریان هستند که جریان آب گرم ورودی به آنها توسط شیر و به طور دستی کنترل می گردد. ولی فن کویل ها دارای سیستم کنترل دستی و دیجیتال به صورت همزمان هستند. به این شکل که یک ترموستات در محل نصب فن کویل، نصب می گردد و اطلاعات دمایی اتاق یا سالن مورد نظر را به سیستم کنترلی آن می دهد و وقتی که کاربر با استفاده از کنترل، دمای کار دستگاه را روی مقدار دلخواه تنظیم می کند، کنترلر دیجیتال، سرعت فن و یا جریان ورودی آب (یا مبرد) به لوله ها را کم و زیاد کرده تا دمای هوای خروجی از آن برابر دمای مورد دلخواه کاربر باشد.

بنابرین فن کویل یا رادیاتور از نظر کنترلی با هم یکسان نیستند و در ساختمان هایی که به کنترل دیجیتال و اتصال آن به BMS نیاز باشد، بهتر است که از فن کویل به جای رادیاتور استفاده شود.

۳ . تفاوت فن کویل با رادیاتور از نظر ورود و تغییر رطوبت هوا

رادیاتور که در زمستان کار می کند اصلا عمل کاستن رطوبت از هوا را انجام نمی دهد. در عوض فن کویل وقتی در تابستان و در حالت سرمایی کار می کند، به خاطر وجود لوله های آب سرد و برخورد هوا با آن، باعث کاهش رطوبت هوا می شود. فن کویل ها در دو طرح کانالی و بدون کانال طراحی و تولید می شوند. در نوع کانالی، هوای تازه از بیرون از ساختمان و از طریق فن کویل وارد ساختمان شده و دمای آن تنظیم و فیلتر نیز می شود.

بنابرین در پاسخ به این سوال که فن کویل بهتر است یا رادیاتور ، از این زاویه می توان گفت که فن کویل ها برتری محسوسی نسبت به رادیاتورها دارند.

۴ . تفاوت محل نصب فن کویل یا رادیاتور

رادیاتورها معمولا به شکل زمینی و یا قرنیزی (در امتداد دیوارها و قسمت پایینی آن) طراحی، تولید و نصب می گردند ولی فن کویل ها در انواع سقفی، دیواری، کاستی، زمینی، پنهان و آشکار (در معرض دید بودن یا نبودن) ساخته و نصب می شوند. انواع دیواری، سقفی یا کاستی آن، هیچ گونه فضای مفیدی از مساحت سطح سالن ها یا اتاق را اشغال نمی کنند.

بنابرین چهارمین مورد از ۶ تفاوت اصلی این دو سیستم مربوط به مزایا و معایب آنها از نظر موقعیت نصب می شود و در اماکنی که نباید دستگاه روی زمین نصب گردد، بهترین گزینه استفاده از فن کویل به جای رادیاتور است.

نمونه ای از فن کویل سقفی توکار (پنهان) کانالی را در شکل زیر مشاهده می کنید که برای آشنایی بیشتر با اجزا و طرز کار این نوع از فن کویل ها پیشنهاد می کنیم که مقاله را مطالعه کنید.

۵ . تفاوت سرعت و توان آنها

چون فن کویل ها دارای فن هستند، به سرعت و با توانی بالا، محیط مورد نظر را به دمای مورد نظر می رسانند ولی رادیاتور چون فن ندارد، به آرامی با هوا تبادل گرمایی کرده و زمان بیشتری طول می کشد تا هوای داخل گرم شود. این مزیت زمانی مشهود می شود که برای مدتی (مثلا در طول یک شب زمستانی) سیستم گرمایشی خاموش باشد و وقتی که بخواهیم در سیستم رادیاتور دمای هوای داخل را به حد مطلوب برسانیم، مدت زمان زیادی طول می کشد تا دما به حد دلخواه برسد ولی در فن کویل ها با سرعت زیادی دمای هوای داخل به حد مورد انتظار می رسد.

۶ . تفاوت آنها از نظر مصرف برق

ششمین مورد از ۶ مورد بررسی تفاوت این دو سیستم مربوط به مبحث مصرف برق است. چون رادیاتور فن ندارد، مصرف انرژی آن فقط مربوط به گرم کردن آب در پکیج یا موتورخانه و توسط سیستم گازسوز است. ولی فن کویل ها دارای فن هستند (از نوع کم مصرف و کم صدا یا بی صدا) و مصرف برق در آنها مربوط به چرخش الکتروموتور متصل به فن می شود. آبگرم نیز همانند رادیاتور توسط پکیج یا موتورخانه و آب سرد توسط چیلر یا هر دستگاه دیگری تامین می شود.

فن کویل بهتر است یا رادیاتور ؟

ما در این مقالعه سعی کردیم که تفاوت فن کویل با رادیاتور از ۶ نظر مختلف که مهمترین موارد بودند را بررسی کنیم. اینها عمده تفاوت فن کویل با رادیاتور بودند که بررسی کردیم. اکنون می توان با توجه به این موارد، انتخابی مناسب بین فن کویل یا رادیاتور انجام داد. یکی دیگر از مهمترین مسائل در انتخاب یکی از این دو سیستم مسئله بودجه مورد نظر است. قطعا سیستم فن کویل به کامل ترین شکل ممکن آسایش حرارتی و برودتی را ایجاد می کند ولی قیمت تمام شده آن نیز بیشتر است.

در این مقاله قصد داریم راجع به ، و کارکرد آنها نکاتی را بیان کنیم.

فن کویل یکی از تجهیزات گرمایشی و سرمایشی است که از یک فن و یک مبدل حرارتی که به آن کویل هم گفته می شود، درست شده است. این مبدل حرارتی می تواند یک مبدل گرمایشی و یا سرمایشی باشد. اساس کار فن کویل برخورد جریان هوا با آب گرم و یا آب سرد موجود در کویل ها است جریان آب به وسیله دستگاه های مختلفی از قبیل سیستم تهویه مطبوع مرکزی، داکت اسپیلت، سیستم تهویه GHP ، چیلر و یا بویلر و برخی دیگر تهیه شده و در معرض هوای تولید شده توسط فن قرار می گیرد. در واقع فن کویل به عنوان بخشی از سیستم تهویه مرکزی عمل کرده و در ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی و هر جایی که لازم باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. طرز کار فن کویل ها به این صورت است که هوای تولید شده توسط فن با جریان آب گرم و یا آب سرد درون کویل ها برخورد کرده و در نتیجه، این هوا باعث می شود تا  هوای اطراف ما گرم یا سرد شود. فن کویل ها یک کلید خاموش و روشن دارند که با استفاده از این کلید دور فن تغییر می کند و اگر لازم باشد جریان آب لازم برای کار دستگاه باز یا بسته خواهد شد.

انواع فن کویل

فن کویل ها را می توان به دو صورت توکار و یا روکار نصب کرد. هر کدام از این روش ها خصوصیات خود را دارند. در صورتی که فن کویل به صورت روکار نصب شود در انواع مختلف ایستاده، دیواری و سقفی کار گذاشته شده و برای حفاظت از آن از یک محفظه خاص استفاده می کنند. در حالتی که این دستگاه را به صورت توکار نصب کنند این قابلیت وجود دارد که امکان کانال کشی برای اتاق ها و فضای بیشتری وجود داشته باشد و فضاهای بیشتری را بتوان گرم با سرد کرد.

بر اساس دسته بندی دیگر، فن کویل ها در دو نوع دو لوله ای و چهار لوله ای طراحی و ساخته می شوند. نوع دو لوله ای آن دو لوله داشته که یکی از آنها برای ورود آب و دیگری برای برگرداندن آب سرد و یا گرم استفاده می شود. در نوع چهار لوله ای هم دو لوله را برای تأمین آب و دو لوله را برای بازگشت آب سرد و گرم طراحی نموده اند. لوله ها آب گرم و دیگری آب سرد را منتقل می کنند. این شیوه طراحی کمک می کند در صورت لزوم آب گرم و آب سرد به صورت همزمان تأمین شود.

یکی از تجهیزات گرمایشی و در واقع نوعی مبدل حرارتی محسوب می شود که کار انتقال انرژی را بر عهده دارد و طبیعتاً  از ان به منظور تأمین گرمایش لازم برای ساختمان ها استفاده می گردد. یکی از انواع رادیاتورها که کم و بیش در زندگی روزمره با آن سر و کار داریم، رادیاتور خودروها است. به طور کلی رادیاتور ها به عنوان یک منبع حرارتی عمل کرده و باعث گرم شدن محیط می شوند.کاربرد دیگری که از رادیاتورها می توان ذکر کرد استفاده از آن در سیستم موتورهای احتراق داخلی است که از آن به منظور خنک کردن استفاده می شود. به عنوان مثال می توان در خودروها، موتور پیستونی هواپیما و لوکوموتیوها و موتور سیکلت ها نمونه هایی از این کارآیی را مشاهده کرد.

تفاوت فن کویل و رادیاتور

  • به عنوان اولین تفاوت دو وسیله بالا باید بگوییم که رادیاتورها صرفاً به عنوان منبع تولید گرما شناخته می شوند و بدون هیچ فنی در ساختمان آنها و با استفاده از لوله های آب گرم کار انتقال حرارت و گرم کردن هوای محیط را انجام می دهند. در صورتی که  شما بخواهید سرمایش محیط را هم تأمین کنید باید از تجهیزات سرمایشی دیگری استفاده کنید. اما فن کویل ها دستگاه های دو کاره هستند که از آنها می توان در تأمین هوای گرم و سرد مورد نیاز در فصول مختلف استفاده کرد.
  • تفاوت دیگر رادیاتور و فن کویل این است که رادیاتور ها شیر کنترل جریان دارند و می توان جریان ورودی آب گرم را به صورت دستی در آنها تنظیم کرد. در مقایسه فن کویل هم سیستم تنظیم دستی دارد و هم سیستم تنظیم دیجیتال. در کنترل دیجیتال سرعت فن، جریان ورودی آب و دمای هوای خروجی قابل تنظیم است.
  • تفاوت دیگر این دو دستگاه  در مزان تولید رطوبت هوای محیط است. رادیاتور ها رطوبت محیط را کم نمی کنند اما فن کویل به تناسب نوع طراحی که دارد، می تواند رطوبت هوا را در زمستان و تابستان کاهش دهد. در نتیجه اگر در شهرهایی زندگی می کنید که رطوبت هوا بالا است، استفاده از فن کویل گزینه مناسب تر و بهتری نسبت به رادیاتور است.
  • شیوه نصب این دو دستگاه، تفاوت دیگری است که باید به آن اشاره کرد. انواع رادیاتورها را می توان به صورت زمینی و قرنیزی یعنی در امتداد دیوارها نصب کرد ولی فن کویل ها این قابلیت را دارند که نه تنها در امتداد دیوار بلکه در سقف یا به صورت کاستی، زمینی، تو کار و روکار نصب شوند. بنابراین در واحدها و ساختمان های کوچک که استفاده بهینه از فضا مهم است، فن کویل ها الویت دارند.

رادیاتور فن دار |فن کویل ارزان

خرید فن کویل یا رادیاتور از ونداد تجهیز

در کشور ما محصولات و انواع مختلفی از فن کویل یا رادیاتور توسط شرکت های تولیدی و توزیع کننده عرضه می شود. فروشگاه اینترنتی به عنوان مرجع تخصصی فروش انواع تجهیزات در حوزه تهویه مطبوع، گرمایشی-سرمایشی و موتورخانه، پمپ و سیستم های آبرسانی، استخر سونا و جکوزی، تصفیه آب و هوا و … با تنوع بسیار زیاد از لحاظ برند و مدل ها  در جایگاه  یکی از فعالان در این حوزه تلاش دارد با ارائه و توزیع نمونه های با کیفیت داخلی و خارجی، بخشی از نیاز کشور را مرتفع نماید. این شرکت با داشتن تیمی باتجربه، متخصص و خبره، ضمن عرضه بهترین تأسیسات مرتبط با گرمایشی، سرمایشی و تهویه مطبوع به همراه قیمت مناسب، گارانتی و خدمات عالی پس از فروش بر آن است بهترین کیفیت و رضایت را از آن هموطنان و بخصوص صنعت گران نماید. در صورتی که قصد خرید فن کویل یا محصولات مشابه دیگری دارید و نیاز به مشاوره دارید می توانید برای اطلاعات بیشتر و همچنین مشورت با کارشناسان فروش با تماس بگیرید.

جهت مشاهده انواع دایرکت اینداستری به همراه مشخصات و قیمت اینجا کلیک کنید

بهترین فن کویل سقفی توکار با توجه به مدل و ظرفیت دستگاه متفاوت است. جهت قیمت فن کویل سقفی می‌توانید در وب سایت ما اقدام کنید.

دکمه بازگشت به بالا