تیم ملی نوجوانان مقابل ژاپن حرفی برای گفتن نداشت/ تیم امید برای رسیدن به المپیک باید شلاق بخورد

المپیک |نوجوانان

پیشکسوت تیم ملی فوتبال گفت: تیم ملی نوجوانان در بازی با ژاپن حرفی برای گفتن نداشت و در آکادمی‌های ایران آموزش مطابق دستورالعمل فیفا و AFC نیست تا پشتوانه سازی لازم صورت گیرد.

داود مهابادی ور گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا،  در خصوص ناکامی تیم ملی فوتبال نوجوانان از صعود به فینال مسابقات زیر ۱۷ سال آسیا در شرایطی که این تیم جواز صعود به جام جهانی زیر ۱۷ سال را به دست آورده،  اظهار داشت: بابت صعود به جام جهانی با توجه به اینکه در یکی دو دوره قبل ناکام بودیم باید به حسین عبدی و شاگردانش دست مریزاد گفت اما در بازی با ژاپن اختلاف سطح دو تیم مشهود بود. کاری که ژاپن در فوتبال پایه انجام داده کلاس متفاوتی از استعدادیابی و استعدادپروری بود و آنها در یک بازی برتر برنده شدند تا ثابت شود ما برای قهرمانی در رده نوجوانان باید خیلی بیشتر و اصولی‌تر کار کنیم.

از لحاظ تاکتیکی حرفی برای گفتن نداریم  

وی ادامه داد: اصلا نمی‌توان به این تیم امید داشت تا در جام جهانی سال آینده بتواند همانند سال ۲۰۱۷ از گروه خود صعود کند و به جمع ۸ تیم برتر برسد. رقبا با شناخت از هنرهای فردی تیم ایران به راحتی نتیجه می‌گیرند چون از لحاظ تاکتیکی حرفی برای گفتن نداریم. کاملا مشخص است که در آکادمی‌های باشگاه‌های کشورمان هیچ‌گونه آموزش تاکتیکی مطابق با استانداردهای روز دنیا که خواسته فیفاست به بازیکنان داده نمی‌شود و نتیجه آن شکست سنگین برابر ژاپن و باخت‌های احتمالی سنگین در جام جهانی خواهد بود. فدراسیون باید آکادمی باشگاه‌ها را ملزم کند تا مطابق دستورالعمل فیفا و AFC پیش بروند و تنها یک تا دو آکادمی ایران با برنامه پیش می‌روند.

قلعه‌نویی دست به ترکیب تیم ملی نمی‌زند 

پیشکسوت فوتبال ایران در مورد اینکه تیم ملی جوانان هم نتوانست به جام جهانی صعود کند، عنوان کرد: ما یکی از بهترین تیم‌های جوانان را در ادوار مختلف داشتیم و با احترامی که برای صمد مرفاوی و کادرفنی وی قائل هستم اما ضعیف‌ترین نتیجه ممکن را گرفتیم. این موضوع به کمیته جوانان و مدیران فدراسیون فوتبال بازمی‌گردد که براساس رفاقت و  سلیقه کادرفنی را انتخاب می‌کنند. دوم اینکه اجازه ندادند تا پشتوانه خوبی برای تیم ملی امید و تیم ملی بزرگسالان شکل بگیرد و مطمئن باشید که در جام ملت‌های آسیا امیر قلعه‌نویی دست به ترکیب تیم ملی نمی‌زند و منافع ملی را به جوانگرایی ترجیح می‌دهد. 

نسل طلایی جوانان به جام جهانی صعود نکردند

وی خاطرنشان کرد: تیم ملی فوتبال جوانان که نتوانست به جام جهانی صعود کند یک نسل طلایی بود که سوخت و فرصت رقابت با حریفان جهانی خود را از دست داد. سردار آزمون، علیرضا جهانبخش و محمدحسین کنعانی‌زادگان زمانی در تیم ملی جوانان بودند که آن تیم هم به دلیل بی‌درایتی و بی‌کفایتی کادرفنی به جام جهانی نرفت و تعداد زیادی از بازیکنان آن تیم سوختند. امیدوارم بازیکنان تیم ملی جوانان از چرخه خارج نشوند و بازیکنان شایسته آن به تیم امید و در آینده تیم بزرگسالان برسند تا اوضاع به شکلی نباشد که سرمربی تیم ملی بزرگسالان به سمت جوانگرایی نرود و ناچار به اعتماد به بازیکنانی شود که برخی از آنها پا به سن گذاشته‌اند.

باشگاه‌ها بازیکنان خود را به تیم امید نمی‌دهند 

مهابادی در خصوص اینکه تیم ملی فوتبال امید در شرایطی بازی‌های آسیایی هانگژو و انتخابی المپیک پاریس را پیش رو دارد که کادرفنی این تیم دیرتر از سایر رقبا تشکیل شد و فرصت اندکی برای آماده‌سازی دارد، تصریح کرد: معضل بزرگ پیش روی تیم امید این است که باشگاه‌ها بازیکنان خود را در اختیار تیم قرار نمی‌دهند. رضا عنایتی سرمربی خوبی است ولی زمان زیادی ندارد تا بتواند تمام استعدادها را شناسایی کند و به حداقل‌ها اکتفا می‌کند‌. فدراسیون فوتبال باید از طریق مینی‌کمپ‌ها و برگزاری بازی‌های تدارکاتی قوی به کادرفنی کمک کند تا بتواند اتحاد و  یکپارچگی خوبی میان بازیکنان ایجاد کند‌. تیم امید در بازی‌های آسیایی شلاق بخورد تا برای بازی‌های انتخابی المپیک پاریس دارای کیفیت بهتری شود. در واقع نتایج بازی‌های آسیایی را فدای انتخابی المپیک کند تا بتواند طلسم صعود را بشکند‌.

دکمه بازگشت به بالا