سنباده نواری چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از بسیار پرکاربرد برای هموار کردن سطوح یا تغییر در لبه های یک سطح، استفاده از سنباده نواری می باشد. در این مقاله از قصد داریم تا با سنباده نواری بیشتر آشنا شده و نکات ایمنی، روش استفاده و نگهداری از سنباده نواری را به طور کامل می آموزیم و بررسی می کنیم که هنگام کار با آن باید به چه نکاتی توجه کنیم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

سنباده نواری چیست؟

سنباده نواری (یا سنباده تانکی) ابزار چندکاره ای است که معمولا برای برش و سنباده زنی سطوح خیلی ناهموار، تراز کردن سطح (مثلا هنگام تعویض یک تخته در کفپوش های چوبی) و شکل دهی و گرد کردن لبه ها به کار می رود. سنباده های نواری می توانند با کاغذهای زبر تر کار کنند و به همین دلیل برای برداشتن سریع لایه های چوب بسیار مناسب هستند.

مهمترین نکته هنگام خرید سنباده ابعاد آن است. توجه به عرض و طول تسمه که منجر به ساخت یک سنباده حلقه ای می شود بسیار هائز اهمیت می باشد. بر اساس سایز دستگاه مورد استفاده، سنباده تسمه ای آپارات می گردد.

همچنین از آنجایی که در این مدل ها برخلاف سنباده های لرزان و اوربیتال، عمل سنباده زنی به صورت خطی انجام می شود، حتی با کار در راستای دانه ها نیز نتایج مطلوبی (از نظر بصری) حاصل می شود. با اینکه این دستگاه از ابزار حیاتی در مجموعه ابزار خانگی به شمار نمی رود، ولی بیشتر نجاران و افرادی که به پروژه های خانگی علاقمندند، معمولا یک سنباده نواری در وسایل خود دارند.

مزایای و کاربرد سنباده نواری

سنباده های نواری غول های بزرگ و قدرتمند دنیای سنباده زنی هستند، به حدی که تنها تعداد انگشت شماری ابزار می توانند از نظر سرعت و قدرت با آنها رقابت کنند. اگر تازه با سنباده های نواری آشنا شده اید، یا نمی دانید چگونه با سنباده خود کار کنید، با ما همراه شوید تا نحوه کار با این دستگاه و کنترل آن را بیاموزید.

کاربرد سنباده نواری

مهمترین کاربرد سنباده نواری صاف کردن سطوح ناهموار است. سنباده های نواری سرعت بالایی در برداشتن چوب دارند که موجب می شود در میان ابزار دستی بهترین انتخاب برای هموار کردن تخته های ناصاف باشند. برای افزایش سرعت کار ابتدا دستگاه را با کمی زاویه نسبت به سطح نا هموار قطعه نگه دارید و کار را شروع کنید؛ سپس سنباده را در جهت دانه ها حرکت داده و کار را به اتمام برسانید. سنباده زنی را با سنباده با زبری 80 شروع کنید و برای ادامه و تکمیل آن از سنباده با زبری 120 استفاده کنید.

فاکتورهای مهم در انتخاب یک سنباده نواری

بیشتر سنباده های چندکاره با یک نوار 7.62 سانتیمتری کار می کنند. در میان سنباده های 7.62 سانتیمتري، مدلهای مختلفی وجود دارد که مدل های کوچک با نوار 45.72*7.62 سانتیمتر، مدلهای متوسط با نوار 53.34*7.62 سانتیمتر و برخی مدل های بزرگ با نوار 61*7.62 سانتیمتر کار می کنند. سنباده های کوچک سبک هستند و برای حکاکی و شکل دهی به کار می روند. این مدل ها برای انجام کارهای ساده و استفاده گاه به گاه مناسبند و با یک دست می توان با آنها کار کرد.

سنباده های بزرگتر سطح و وزن بیشتری دارند تا بتوانند با سطوح پهن تر کار کنند. آنها برای پروژه های بزرگ و استفاده کارگاهی مناسبند. در میان این مدل ها، سنباده های 34.53 سانتیمتری انتخاب مطلوبی هستند. ممکن است برخی سنباده ها با نوار هایی با عرض کمتر یا بیشتر از 62.7 سانتیمتر کار کنند؛ این مدل ها معمولا برای اهداف خاصی طراحی و ساخته می شوند.

سنباده های کوچکتر با نوار 35.6 سانتیمتری کار می کنند؛ این مدل ها سبک هستند و به راحتی می توان با یک دست با آنها کار کرد. برخلاف سنباده های کوچک، عرض نوار سنباده های بزرگ تا 10 سانتیمتر نیز می رسد که موجب می شود این مدل ها برای انجام کارهای سنگین و به خصوص برای کابینت سازان مناسب باشند.

انتخاب نوار مناسب سنباده

توصیه می شود عموما از نوارهای سنباده 80 یا 120 و اگر می خواهید نوار خیلی زبر باشد از زبری 50 استفاده کنید. به کار بردن نوار هایی با زبری کمتر از 50 موجب می شود خراش های عمیقی روی قطعه بیفتد که برداشتنشان سخت است. اگر به دنبال کسب نتایج بهتر و باکیفیت تر هستید، بهتر است از سنباده رندوم اوربیت استفاده کنید.

همواره یکی از قوانین مهم سنباده زنی را به خاطر داشته باشید:

شما می توانید تنها یک درجه زبری را جا بیندازید؛ زیرا جا انداختن دو درجه موجب فرسودگی نوار و اتلاف وقت می شود. مثلا شما می توانید پس از زبری 80 از زبری 120 استفاده کنید، و زبری 100 را رد کنید، ولی توصیه نمی شود پس از زبری 50 از زبری 120 استفاده کنید. اکسید آلومینیوم یک ماده سنتی در ساخت کاغذ سنباده به شمار می رود. این نوارها در دو نوع خاکی با عمر کمتر و نوارهای ویژه با رنگ قهوه ای تیره با دوام بالا تولید می شوند.

با این حال امروزه برخی افراد در مورد زبری 80 و زبرتر نوارهایی از جنس زیرکونیوم را ترجیح می دهند. این مدل ها ذرات تیزتر و زبرتری دارند و لایه برداری را با شدت بیشتری انجام می دهند. آنها همچنین با دوامتر هستند و به راحتی داخل قطعه گیر نمی کنند. این نوارها معمولا در دو رنگ آبی روشن یا بنفش تولید می شوند و معمولا قیمتشان کمی بیشتر از نوارهای آلومینیوم اکسید ویژه است.

چگونه از سنباده نواری استفاده کنیم؟

هنگام کار با سنباده نواری به نکات زیر توجه کنید:

 1. دستگاه را به پایین فشار ندهید و اجازه بدهید با وزنش کار کند.
 2. آرام حرکت کنید و هر بار کمی از مسیر قبلی را پوشش بدهید.
 3. هنگام عبور از انتهای قطعه مراقب باشید دستگاه نیفتد.
 4. سیم سنباده را روی شانه بیندازید تا مزاحمتان نباشد.
 5. دقت کنید که جهت حرکت دستگاه، سرعت و یا زاویه آن هنگام کار تغییری نکند.

باقی ماندن اثر دستگاه روی قطعه

یک مشکل شایع هنگام استفاده از سنباده نواری می باشد. (تصویر بالا) آثار نعلی شکلی که در انتهای تخته به جا می مانند زشت هستند و از کیفیت کار می کاهند. برای جلوگیری از بروز این مشکل از نوار نو و تمیز استفاده کرده و از کار با مش های نرمتر از 120 خودداری کنید. همواره صفحه زیر نوار را تمیز نگه دارید و از انباشت گرد و خاک روی آن جلوگیری نمایید.

نکات ایمنی هنگام کار با سنباده نواری

سنباده های نواری دستگاه های ایمنی هستند با این حال لازم است هنگام استفاده از آنها به نکات زیر توجه کنید:

 • سنباده های نواری سر و صدای زیادی دارند. به همین دلیل لازم است هنگام کار با آنها حتما محافظ گوش بپوشید.
 • گرد و غبار ایجاد شده هنگام کار دستگاه برای سلامتی مضر است، بنابراین حتما هنگام Sandpaper زنی ماسک مخصوص گرد و غبار بزنید، مگر اینکه یک جاروبرقی کارگاهی مخصوص جمع آوری گرد و غبار داشته باشید.
 • قبل از تعویض نوار یا خالی کردن کیسه آشغال، حتما دستگاه را از برق بکشید.
 • سنباده زدن فلزات موجب تولید جرقه می شود که در صورت مخلوط شدن با خاک اره ای که داخل دستگاه یا کیسه آشغال قرار دارد، می تواند به آتش سوزی بی انجامد. پس حتما قبل از شروع کار با فلزات کیسه آشغال را بیرون آورده و به کمک جارو یا بلوور دستگاه را از خاک اره خالی کنید.
 • قبل از اتصال سنباده به پریز اطمینان حاصل کنید که کلید آن خاموش است، زیرا برخی سنباده ها یک دکمه قفل شونده دارند که کلید را در وضعیت روشن نگه می دارد. توجه به این نکته اهمیت زیادی برخوردار است زیرا ممکن است دستگاه هنگام اتصال به پریز به طور ناگهانی شروع به کار کرده و مشکلی ایجاد کند.
 • سنباده های نواری نیروی قابل توجهی را به قطعه وارد می کنند، به همین دلیل اگر قطعه به طور ایمن محکم نشده باشد ممکن است بلغزد و موجب بروز مشکل شود. استفاده از گیره برای حل این مشکل دست و پا گیر است، ولی قرار دادن یک مانع ساده در یک طرف قطعه مانع لغزش آن می شود. بهتر است مانعی انتخاب کنید که کمی از قطعه باریکتر است تا سنباده برای کار در لبه ها دچار مشکل نشود.

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله خواندید، سنباده نواری یکی از  است که کار سنباده زنی را به شیوه ای مطلوب و حرفه ای انجام می دهد. شما در این مقاله با چگونگی کار با سنباده نواری، نکات ایمنی هنگام کار با آن و روش استفاده و نگهداری آن به طور کامل آشنا شدید و اکنون می توانید برای موارد متعددی از این وسیله ی کاربردی استفاده کنید. شما همچنین می توانید برای خرید سنباده تسمه ای با قیمت مناسب و کیفیت عالی از طریق سایت ما اقدام کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا