ساخت باکس برای عکاسی صنعتی

آموزش ساخت خیمه نور و لایت باکس عکاسی قدم به قدم

مطمئناً دلیل اینکه این مقاله را برای خواندن انتخاب کرده اید این است که می خواهید عکس هایی عالی، بی نقص و تحسین برانگیز بگیرید. علاوه بر این، دوست دارید هزینه های خود را هم کمتر کنید. فرقی ندارد که یک عکاس حرفه ای باشید یا آماتور، در هر حال به وسایل مربوط به کار خود نیاز دارید و چه بهتر که بتوانید خودتان آنها را بسازید. در این مقالۀ ، با Ivo Guimaraes همراه می شویم تا روش های ساخت خیمه عکاسی صنعتی را به ما نشان دهد.

آیا تا به حال این سوال برای شما پیش آمده که آن عکس های با کیفیت و تر و تمیزی، که از محصولات مختلف داخل کاتالوگ ها یا فروشگاه های آنلاین می بینید، چطور گرفته شده اند؟ جوابش پیش ماست. آن عکس ها معمولا از داخل لایت باکس های گران قیمت گرفته می شوند. در این مقاله، ما سه روش مختلف ساخت خیمه عکاسی دست ساز برای عکاسی صنعتی را به شما نشان می دهیم. شما می توانید از وسایل و مواد ارزان قیمت استفاده کنید و باز هم عکس های چشم گیری بیندازید.

صنعت |عکاسی صنعتی

لایت باکس چیست؟

نورپردازی، یکی از اصلی ترین بخش های عکاسی است و بدون داشتن دانش کافی در این زمینه، این هنر کاملاً بی معنا می شود. به همین خاطر شما هیچ عکاس حرفه ای را نمی بینید که بدون وسایل نورپردازی توانسته باشد همیشه دقیقاً به همان نتیجه ای که دلش می خواهد برسد. اما همیشه هم داشتن همۀ آن وسایل ضروری نیست. شما باید بر اساس ژانر عکاسی خود، بهترین و کارآمد ترین ابزار را انتخاب کنید.

مهم ترین مزیتی که استفاده از آن دارد، این است که در مرحلۀ ویرایش عکس (پس پردازش) در کامپیوتر، شما بسیار راحت و بی دردسر می توانید پس زمینه را حذف و یا هر تغییری را که می خواهید در آن اعمال کنید؛ بدون آن که نیاز باشد زمان زیادی را برای برش تصویر و جدا کردن آن از پس زمینه هدر بدهید. حالا با این مقدمۀ مختصر (!) اگر احساس می کنید که این ابزار مفید می تواند به درد کارتان بخورد، برویم تا سه روش آسان برای ساخت آن را بررسی کنیم. آماده اید؟

روش 1) لایت باکس دست ساز فوق العاده ارزان با هر نور در دسترس

ساخت خیمه عکاسی حدوداً 15 دقیقه از وقت شما را می گیرد و با استفاده از موادی ساخته می شود که احتمالاً از قبل در گوشه و کنار خانه دارید.

شما به اینها نیاز دارید:

1 کارتن متوسط

2 برگ کاغذ آشپزی (روغنی) یا کاغذ وَکس (خلاصه هر نوع کاغذ نازکی که دارید!)

2 ورق فویل آلومینیوم

1 برگ کاغذ سفید معمولی

خط کش، تیغ کاتر (موکت بری)، چسب

با کارتن شروع کنید. ببینید که کدام طرف کارتن می تواند بهترین کارایی را به عنوان بخش جلویی لایت باکس تان داشته باشد.

حالا همان طرفی که انتخاب کردید را از وسط برش بزنید.

حالا دو درب ایجاد شده است که باید آنها را باز بگذارید. آنها نقش درب های جلویی لایت باکس را دارد. این درب ها میزان نوری را که به داخل لایت باکس می رسد، کنترل می کنند.

پهلو های کارتن (وجه های کناری) را نیز اندازه گیری کنید. سپس، کاغذ نازک را هم اندازه با آنها ببرید.

حالا وجه های کناری را طوری برش بزنید که فقط یک درب ایجاد شود. حالا درب ایجاد شده با باز کنید.

کاغذ نازک را جوری بچسبانید که تا نزدیکی درب های ایجاد شده بیاید. به عبارتی، باید کاغذ را به نحوی بچسبانید که سوراخ روی کارتن را کاملا بپوشاند.

درب های کناری را اندازه بگیرید و هم اندازه با آن، فویل آلومینیوم را ببرید.

یک برگۀ سفیدِ کاغذ را داخل جعبه قرار دهید تا به عنوان پس زمینه از آن استفاده شود.

حالا محصول یا شئ مورد نظر خود را داخل لایت باکس تان بگذارید و درب های کناری را طوری قرار دهید که بیشترین میزانِ نور طبیعی که در اتاقتان دارید را به درون جعبه بازتاب کند.

حالا شما بعد از ساخت خیمه عکاسی آماده ی عکس گرفتن هستید.

این عکس با f/22، سرعت شاتر 1/2 ثانیه و ایزو 400 گرفته شده است.

روشنایی کلی و دمای رنگ هم خوب است.

در کل برای یک کارتن بازیافتی، چند تا کاغذ روغنی، فویل آلومینیوم و مقداری نور معمولی، اصلا نتیجه ی بدی نیست! موافقید؟

یک عکس عالی از عکاسی با لایت باکس…

روش 2) لایت باکس LED دست ساز جمع و جور

اگرچه بهره بردن از هر نوری که در اختیار دارید هم ممکن است خروجی خوبی داشته باشد؛ اما این نوع نورپردازی به دلیل ذات و ماهیتی که دارد، قابل کنترل و تکرار پذیر نیست. اگر می خواهید قادر به کنترل نتایج کارتان باشید، پروژۀ بعدی دقیقاً برای شماست. این لایت باکس از روشنایی چراغ های LED برای به دست آوردن نور و دمای رنگ ثابت و قابل کنترل استفاده می کند.

شما به این لوازم نیاز دارید:

1 ورق پرسپکس به ضخامت 3 میلی متر (یا مقوا)

1 برگ کاغذ سفید معمولی

1 نوار LED با ولتاژ 5 ولت

2 تکه چسب کفش

تیغ کاتر

برای ساخت خیمه عکاسی ورق پرسپکس 3 میلی متری خود را مانند الگویی که در تصویر بالا می بینید، ببرید. خط های کم رنگی که وسط شکل می بینید، محل هایی هستند که ورق ما تا خورده می شود و نباید بریده شوند. اندازۀ لایت باکس دست سازتان متناسب با مقیاس الگویی است که استفاده می کنید. می توانید برای محاسبۀ اندازۀ یکی از وجه های لایت باکس، از مربع مرکزی الگو استفاده کنید. شما می توانید به جای ورق پرسپکس، از مقوا هم استفاده کنید؛ اما در اینصورت لایت باکس تان چندان با دوام و مقاوم نخواهد بود.

حالا ورق را از روی قسمت های مشخص شده (یعنی خطوط کمرنگ) تا بزنید. سپس لبه های قسمت های مثلثی شکل را روی یکدیگر قرار دهید و آنها را با نوار چسب یا چسب کفش به هم متصل کنید.

(چسب کفش همان چسبی است که روی بند های کفش هایمان در دوران بچگی چسبانده بودند. چون بلد نبودیم آنها را گره بزنیم. تازه، وقتی در باران پاهایمان در چاله های آب می رفت از فردا دیگر چسب ها نمی چسبیدند…)

با استفاده از چسب کفش، شما قادر خواهید بود تا باکس تان را برای حمل و نقل از هم جدا کنید و دوباره را به راحتی سر هم کنید.

نوار LED 5 ولتی باید به لبۀ کوچک بالایی، در قسمت جلویی لایت باکس چسبیده شود. این نوار های LED واقعاً ارزان اند. آنها حتی گاهی با یک درگاه اتصال میکرو USB عرضه می شوند که این امکان را به آنها می دهد تا به یک پاور بانک قابل حمل متصل شوند. این قابلیت به همراه یک کابل ساده، جعبه ای که ساخته اید را به یک لایت باکسِ دست سازِ ((همه جا ببر باهاش عکس بگیر!)) تبدیل می کند.

حالا فقط از یک ورق کاغذ سفید معمولی به عنوان پس زمینه استفاده کنید.

محصول خود را حاضر کنید و حالا شما برای گرفتن عکس تان آماده اید.

این تصویر با f/22، سرعت شاتر 1/4 ثانیه و ایزو 400 گرفته شده است.

نگاهی به دوربین بیندازید. نور کلی خوبی دارد. ممنون لایت باکس…

از نظر مقایسه ای، نور در این عکس به اندازۀ عکس قبلی طبیعی به نظر نمی رسد. دمای رنگ هم تقریباً همین طور است. این ناشی از وجود نور مایل به آبی LED است. اما شما به راحتی می توانید با تنظیم دقیق تراز سفیدی (white balance) از داخل دوربین یا در مرحلۀ پس پردازش، آن را تصحیح کنید.

روش 3) باکس سفید پراکنده کنندۀ نور فلاش!

اگر نور LED آن نوری نیست که شما می خواهید، هنوز یک پروژه به عنوان آخرین پروژه هست که می توانید امتحان کنید. این واقعاً آسان است و شما به هیچ مهارت خاصی در ساخت محصولات دست ساز نیاز نخواهید داشت.(هر چند موارد قبلی هم همین طور بود! ولی این یکی حقیقتاً راحت است.)

اینها همۀ آن چیزی است که به آن نیاز دارید:

1 جعبۀ پلاستیکیِ سفیدِ محکمِ نیمه شفاف (!)

1 برگ کاغذ سفید معمولی

2 عدد اسپیدلایت (فلاش)

1 عدد فرستندۀ اسپیدلایت (رادیو تریگر)

جعبۀ خود را به نحوی به پهلو قرار دهید که قسمت باز آن رو به جلو باشد.

یک ورق کاغذ سفید معمولی را داخل جعبه قرار دهید. این نقش پس زمینه را ایفا می کند.

حالا محصول خود را قرار دهید. روشنایی فلاش هایتان را تست کنید و آنها را در فاصلۀ مناسبی نسبت به سوژه قرار دهید.

فرستنده را با فلاش ها و دوربین، همگام (Sync) کنید. حالا برای عکاسی آماده اید.

در صورتی که بخواهید سوژه را از پس زمینه جدا کنید، این یک امتیاز بزرگ محسوب می شود. این امتیاز، ساعت های زیادی از زمان شما را وقتی که می خواهید در پس پردازش سوژه را تفکیک کنید، ذخیره می کند. تراز سفیدی، دقیق و مناسب به نظر می رسد. من از گزینۀ flash در بخش تنظیمات دمای رنگ استفاده کردم. بازتاب ها از سطح فلز عالی و بدون نور های خیره کننده یا نقاط شدیداً نورانی است. گاهی اوقات انجام این کار و دست یابی به چنین نتیجه ای، در عکاسی از این نوع مواد دشوار است.

نتیجه

مهمترین مورد این است که شما تنها با کمی خلاقیت می توانید به دستاورد های بزرگی برسید. حتی اگر شما تمام پول های دنیا را در جیب هایتان داشته باشید یا حال و حوصلۀ ساختن وسایل دست ساز برای عکاسی را نداشته باشید، در آخر باز هم ممکن است برای رسیدن به نتیجۀ دلخواهتان تصمیم بگیرید که آستین هایتان را بالا بزنید و دست به کارِ ساختن وسایل مخصوص خود شوید.

چگونه یک لایت باکس ساده و ارزان برای عکاسی صنعتی درست کنیم ؟

لایت باکس ها ابزار هایی کاربردی هستند که در زمان عکاسی از محصولات بع عکاسان کمک می کنند تا نورپردازی یکدست و قابل قبولی را بر روی سوژه های خود به وجود آورده و کنترل کاملی بر وضعیت نور و سایه ها در زمان عکاسی داشته باشند. همچنین لایت باکس با به وجود آوردن یک پس زمینه ساده ( و معمولا سفید ) موجب می شوند تا محصولات مورد عکاسی به صورت برجسته تر دیده شده و رنگ و جزئیات آنها به نحو موثر تری در درون کادر تصویر دیده شوند. اما در هر صورت باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که لایت باکس ها ابزارهایی برای عکاسی حرفه ای بوده و در اغلب موارد ؛ تهیه یکی از آنها هزینه های قابل توجهی را در بر خواهد داشت .

اما با کمی خلاقیت و توانایی فردی ؛ روشهایی وجود دارند که به شما کمک می کنند تا یک لایت باکس را به صورت دست ساز تهیه کنید و همانند یک لایت باکس حرفه ای در استودیوی خود مورد استفاده قرار دهید . در این مطلب ؛ روش تولید یک لایت باکس دست ساز و قابل استفاده برای عکاسی حرفه ای از محصولات صنعتی را مورد بررسی قرار می دهیم .

اقلام مورد نیاز برای تهیه لایت باکس دست ساز

  • کارتن مقوایی
  • چسب دو طرفه
  • نوار چسب شیشه ای
  • کاغذ سفید
  • کاغذ مات ( نیمه شفاف )
  • چاقوی تیز کوچک
  • خط کش

مرحله اول : کارتن مقوایی خود را از قسمت انتهایی کاملا صاف و محکم نموده و درب ورودی آنرا از بقیه قسمت ها جدا کنید .

برای صاف و محکم شدن قسمت انتهایی کارتن از نوار چسب شیشه ای می توان استفاده نمود .

مرحله دوم : تمام سطح داخلی کارتن مقوایی را با استفاده از کاغذ سفید بپوشانید.

برای اینکه کاغذ سفید به صورت صاف و هموار تمامی قسمت های داخلی کارتن مقوایی را پوشش دهد ، از چسب دو طرفه برای اتصال کاغذ سفید با سطح مقوایی کارتن استفاده کنید. تا حد امکان تلاش کنید که کاغذ سفید به صورت صاف و هموار به سطح داخلی کارتن مقوایی بچسبد .

مرحله سوم : در  دو سطح کناری کارتن مقوایی ؛ به فاصله 3 سانیتمتر از لبه های کارتن ؛ یک برش ایجاد نموده و دریچه ای را برای ورود نور به وجود آورید.

مرحله چهارم : با استفاده از یک چاقوی کاملا تیز ؛ لبه های قسمت بریده شده را کاملا صاف نمایید .

مرحله پنجم : با وسیله چسب دو طرفه یک کاغذ سفید بزرگ را از قسمت فوقانی داخل جعبه متصل نمایید ( همانند تصویر زیر )

ای کاغذ به عنوان پس زمینه مورد استفاده قرار می گیرد و برای به وجود آوردن یک پس زمینه قوی و محکم ؛ می توان دو لایه کاغذ را روی هم قرار داد و به وسیله چسب دو طرفه آنها را به هم متصل نمود . حتما اطمینان حاصل نمایید که این سطح کاملا صاف و بدون چین و چروک باشد .

مرحله ششم : دیفیوزر ها را متصل کنید .

پنل های دیفیوزر را با استفاده از کاغذ مات ( نیمه شفاف ) باید ایجاد نمود . برای ایجاد دیفیوزر نرم کننده نور ؛ انواع مواد مختلف دیگری نیز قابل استفاده هستند اما در این مورد ؛ کاغذ مات مورد استفاده قرار گرفته است . کاغذ مات را به دو طرف پنل های ورود نور متصل نمایید

شکل نهایی

این یک لایت باکس ساده و ارزان است که همه جا از آن به صورت حرفه ای می توان استفاده نمود .همچنین توجه داشته باشید که این لایت باکس دست ساز؛ بدون توجه به سایز و ابعاد آن ؛ کاملا استاندارد است و برای سوژه های بزرگتر , به آسانی می توان یک لایت باکس بزرگتر را با هزینه ای ناچیز تولید نمود . با توجه به نوع محصولات خود ؛ ابعاد لایت باکس را مورد توجه قرار دهید و به عنوان نمونه در این مقاله ما از یک جعبه مقوایی با ابعاد  39cm x 26cm x 29cm استفاده نموده ایم که برای عکاسی از محصولاتی با سایز کوچک تا متوسط ؛ کاربرد دارد .

برای انجام نورپردازی  در این لایت باکس هم ز انواع روشهای خلاقانه می توان استفاده نمود . با این لایت باکس ؛ انواع مختلفی از اسپیدلایت ها ؛ نور های ثابت ؛ فلاش استودیویی و یا حتی نور فلاش موبایل را نیز می توان استفاده نمود.

دکمه بازگشت به بالا