بی متال چیست و چه کاربردی در صنعت دارد؟

آشنایی با بی متال حرارتی

به نقل از اشنایدر الکتریک بر اثر عبور جریان از بی متال، دو فلز گرم می شوند و طول آنها افزایش می یابد. از آن جایی که ضریب انبساط طولی یکی از فلزات بیشتر از دیگری است. دو فلز با هم به سمت فلزی که ضریب انبساط طولی کمتری دارد خم می شوند. در نتیجه مسیر عبور جریان کنتاکت ها باز و مدار قطع می شود.در فرم اولیه خود، بی متال حرارتی متشکل از دو فلز با ضرایب مختلف انبساط حرارتی (CTE) هستند که به هم متصل شده اند.

تفاوتی که ضریب انبساط حرارتی فلزات موجب می شود این است که ویژگی منحصر به فرد انعطاف و خمیدگی را درنتیجه قرار گرفتن در معرض تغییر دما، به بی متال حرارتی می دهد. مقدار خمیدگی در بی متال های حرارتی متناسب با تغییرات دما می باشد. این ویژگی تکرار پذیر و قابل پیش بینی هست. این خواص منحصر به فرد است که بی متال حرارتی را در هر کاربرد مرتبط با تشخیص و تابعی از دما قابل استفاده می کند.

بخش های قابل فرم دهی فلز به شکل سیم پیچ یا حرکت سریع آن، می تواند در ساختن و قطع مدارات الکتریکی، نشان دادن یا جبران تغییرات دمایی، شیرآلات باز یا بسته و انجام بسیاری از کارهای تکرار پذیر استفاده شود. به دلیل قابلیت اطمینان آن، بی متال حرارتی به عنوان یک راه حل اقتصادی برای سنجش دما ئ کاربردهای کنترل در طیف وسیعی از صنایع مانند خودرو، برق، تهویه مطبوع یا لوازم خانگی به کار گرفته می شود. در منزل، محل کار، هواپیما، قایق یا اتومبیل تقریباً همیشه در مجاورت یک دستگاه بی متال حرارتی قرار دارید. بیش از یکصد بی متال حرارتی منحصر به فرد تولید شده است که می تواند برای برآورده کردن نیازهای خاص مورد استفاده قرار گیرد. تولید این فلزات و قطعات با عملکرد بالا و درک کاربردهای بی شمار آن ها و پارامترهای پردازشی برای عملکرد آن ها، کمک به سزایی در صنایع گوناگون بوده است.

انواع بی متال |بی متال قیمت

اجزای بی متال رله حرارتی:

 • تیغه‌های اتصال به کنتاکتور
  • ترمینال‌های اتصال به کابل موتور
  • ترمینال مشترک مدار فرمان
  • پیچ تنظیم جریان
  • ترمینال‌های باز و بستهٔ مدار فرمان
  • پیچ تغییر وضعیت
  • دکمه برگشت وضعیت

بی متال حرارتی چه کارهایی انجام می دهند؟

 • درجه حرارت کنترل اتوی لباس، تستر نان، قهوه ساز، اجاق گاز، خشک کن لباس، سشوار، سرخ کن، پتوی برقی، ماهی تابه برقی، کتری برقی، پلو پز، گریل و …
  • حفاظت از بالاست لامپ فلورسنت در برابر گرمای بیش از حد
  • روشن و خاموش کردن فن خودرو
  • ثیت دمای کالاهای حساس در حمل و نقل به منظور اطمینان ار این که با رنج مورد نظر متفاوت نبوده است.
  • حفاظت از مدارات الکتریکی کارخانه اه، منازل و دفاتر اداری
  • پشتیباتی از مدارات الکتریکی هواپیما
  • باز یا بسته کردن ونت ها یا دریچه ها
  • تنظیم دمای اتاق
  • محافظت از موتورهای الکتریکی در برابر اضافه بار
  • آب درمانی برای فراهم کردن آب گرم

بی‌ متال چیست؟

بی‌متال یک قطعه برقی بسیار پرکاربرد است که به منظور حفاظت از موتورها در برابر اضافه بار مورد استفاده قرار می‌گیرد. بی‌متال اغلب با نام‌های دیگری همچون رله حرارتی، رله اضافه بار و یا رله اضافه بار حرارتی نیز شناخته می‌شود. کارکرد بی‌متال‌ها بر اساس اختلاف ضریب انبساط طولی دو فلز به کار رفته در آنها متفاوت است و مقدار خمیدگی آنها نیز متناسب با تغییرات دما متغیر است.

آشنایی با انواع بی‌متال

در ادامه مطلب بی‌ متال چیست؟ بهتر است بدانید بی‌متال که به عنوان ابزار کنترل کننده دما در مدارهای تجهیزات برقی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد به سه دسته زیر تقسیم می‌شود.

 1. بی‌متال دستی
 2. بی‌متال اتوماتیک
 3. بی‌متال دستی و اتوماتیک

کاربرد بی‌ متال چیست؟

موتورهای الکترونیکی اغلب تحمل اضافه بار را ندارند و سریع دچار آسیب سوختگی می‌شوند. بنابراین جهت رفع این مشکل از بی‌متال که دارای دو فلز ناهمجنس همچون آهن و مس با ضریب انبساط متفاوت است به عنوان محافظت کننده استفاده می‌شود. جالب است بدانید که کارکرد بی‌متال‌ها یا همان رله‌های حرارتی اینگونه است که سه تیغه موجود در آنها که با سیم‌های چند حلقه‌ای پیچیده شده‌اند از آسیب رساندن به موتور الکترونیکی جلوگیری می‌کنند.

به طوریکه‌ این تیغه‌ها بر اثر ایجاد جریان اضافه بار و بالا رفتن حرارت در یک خط اتوماسیونی گرم‌ شده و دچار انبساط طولی می‌شوند و با تغییر حالت (خمیدگی) از خاموش شدن موتور الکترونیکی محافظت می‌کنند. بی‌متال‌ها در کنترل درجه حرارت اتو، تستر، قهوه‌ساز، کتری برقی، اجاق گاز، پلو پز، استارت فن خودرو، پشتیباتی از مدارهای الکتریکی هواپیما و غیره کاربرد دارند.

مهمترین ویژگی‌های یک بی‌ متال چیست؟

یک بی‌متال با ویژگی‌های منحصر به فردی از موتورهای الکترونیکی محافظت می‌کند که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

 1. یک بی‌متال به تجهیزات سنجش جریان موتور مجهز است و متناسب با مقدار گرما و حرارت تولیدی یا قدرت میدان مغناطیسی ایجاد شده، عمل می‌کند.
 2. بی‌متال‌ها با بهره‌مندی از ویژگی تأخیر زمانی به روشن شدن موتور در هنگام برقراری جریان عبوری کمک می‌کند و در صورتی که میزان جریان عبوری به بیش از ۱۰ برابر جریان نامی موتور برسد سریع مقدار قدرت و فرمان را قطع می‌کند.
 3. هر بی‌متال دارای دو بخش‌ سنجش جریان و بخش کنتاکت است. که بخش سنجش بی‌متال مقدار جریان موتور را ارزیابی می‌کند و بخش کنتاکت در مدارهای کنترل نقش ایفا می‌کند.

منبع : بابا ادیسون

دکمه بازگشت به بالا