اولین اقدام یک ورزشکار حرفه ای چیست؟

بیمه ورزشی یکی از بیمه های اشخاص است که برای همه ورزشکار های آماتور و حرفه ای در تمام حوزه های فعالیت ورزشی ضروری است. همه ما می دانیم که تمام ورزشکار هایی که در سطح حرفه ای در حال فعالیت هستند، به طور مداوم در معرض خطر و آسیب دیدگی خواهند بود. بیمه حوادث ورزشی خسارت هایی که در حین فعالیت های ورزشی رخ می دهد را تحت پوشش دارد و باعث می شود که نگرانی برای انجام ورزش های حرفه ای وجود نداشته باشد.

به طور حتم ورزش های تخصصی مانند: کوه نوردی یا بدنسازی با خطرات و آسیب های جدی همراه خواهند بود که با تهیه این بیمه نامه می توان نگرانی برای جبران هزینه های ایجاد شده را کاهش داد. همچنین تمام باشگاه های ورزشی هم باید این بیمه نامه را برای ورزشکارهای خود تهیه کنند. فرقی نمی کند که فرد ورزشکار در باشگاه به تازگی ثبت نام کرده یا به صورت حرفه ای چندین سال است که فعالیت می کند، تمام افراد باید از بیمه نامه ورزشی تحت نظارت وزارت ورزش و جوانان باشند. تا انتهای متن همراه ما باشید تا توضیحات تکمیلی از پوشش ها و شرایط بیمه نامه ارائه کنیم.

بیمه ورزشی آنلاین |بیمه ورزشی کشتی

بیمه ورزشی چیست؟

بیمه حوادث ورزشی یک قرارداد بین بیمه گر و بیمه گزار است که با پرداخت حق بیمه بسیار ناچیزی قابل ارائه خواهد بود. داشتن بیمه ورزشی برای پرداخت هزینه های حین ورزش به کمک شما می آید. بیمه ورزشی، یک قرار داد است که بین همه ورزشکاران و فدراسیون ورزشی بسته می شود. در این بیمه نامه، فدراسیون در مقابل حق بیمه ای که از ورزشکاران دریافت می کند، متعهد می گردد که در صورت وقوع حوادث یا صدماتی که حین ورزش به ورزشکار وارد می شود غرامت پرداخت کند.

کارت خدمات درمانی فدراسیون پزشکی موسوم به بیمه ورزشی زیرمجموعه بیمه حوادث محسوب می گردد. فدراسیون پزشکی و ورزشی تعهد می کند هزینه های درمانی و غرامت، دیه نقص عضو یا فوت را براساس تعرفه های این بیمه نامه، پرداخت کند. همه ورزشکاران: آماتور، حرفه ای، ملی پوش، قهرمانان و مدال آوران، پیشکسوتان، کوهنوردان باید بدانند که بیمه ورزشی چیست. دارا بودن این بیمه برای مدیران باشگاه ها، لیدرهای تیم های کوهنوردی، مربیان و کادر فنی ورزشگاه ها و باشگاه ها هم الزامی است.

مدیران باشگاه ها باید بیمه مسئولیت باشگاه و اماکن ورزشی راهمراه با بیمه حوادث مخصوص ورزش اخذ نمایند. زیرا دلیل احتمالی برخی حوادث در مجموعه های ورزشی قصور و کوتاهی مربی و مدیر ورزشی آن مرکز تشخیص داده می شود. این نکته به معنای پرداخت هزینه برای امری است که امکان پیشگیری از آن وجود داشته است. پس نوشداروی بعد مرگ سهراب را در زمان حیاتش دریابید

به طور کلی بیمه حوادث ورزشی همانطور که از نام آن مشخص است، جزو بیمه های حوادث بوده و به صورت تخصصی به مسائل ورزشی می پردازد. بنابراین تمام ورزشکارها برای فعالیت های ورزشی که در باشگاه ها انجام می دهند، چه به صورت حرفه ای و چه به صورت آماتور باید بیمه نامه را تهیه کرده باشند.

بیمه ورزشی چه پوشش هایی دارد؟

بیمه نامه ورزشی با توجه به قوانینی که در آن درج شده دارای تعهدات مشخصی است. همچنین این بیمه نامه ورزشی در صورت ایجاد خسارت وارد شده در تمرین ورزشکار ها تعهداتی دارند که قابل جبران است. خطرات تحت پوشش بیمه نامه ورزشی عبارتند از:

 • جبران هزینه غرامت نقص عضو که ورزشکار در هنگام تمرین ورزشی در باشگاره دچار آن شده است.
 • پرداخت غرامت فوت ناشی از فعالیت ورزشی ورزشکار که به وارث او پرداخت خواهد شد.
 • پرداخت هزینه های درمان خسارتی که هنگام فعالیت ورزشی برای ورزشکار رخ می دهد.

بیمه ورزشی چه مزیت هایی دارد؟

تمام بیمه نامه های دارای قوانین خاص خود هستند که باعث می شود یکسری مزیت ها برای بیمه گزار ایجاد کنند تا افراد با در نظر گرفتن این موارد بتوانند برای پرداخت حق بیمه اقدام کنند. در بیمه ورزشی مزیت های بیمه نامه به شرح زیر هستند:

 • جبران خسارت بدنی و نقض عضو که در زمان تمرین ورزشی رخ می دهد.
 • درمان ورزشکار در سال بعد از آسیب بدنی که با تمدید کارت بیمه ورزشی امکان پذیر است.
 • فرانشیز درمان ورزشکارها که با دفترچه برای درمان اقدام کرده اند، به طور صددر صد پرداخت می شود.
 • ورزشکارهای دارای بیمه تکمیلی می توانند پیش از ارائه مدرک های درمانی به فدراسیون، از بیمه تکمیلی خود هم استفاده کنند.
 • ورزشکارهایی که سه سال پشت سر هم بیمه ورزشی داشته اند، در صورت بروز حادثه تا پنج برابر تعرفه دولتی غرامت دریافت می کنند.
 • ورزشکارهایی که کارت بیمه ورزشی را خریداری کرده باشند می توانند از امکانات فدراسیون پزشکی مانند: فیزیوتراپی، ارتوپدی، تغذیه، روان شناسی ورزشی و کلاس های آموزشی استفاده کنند.
 • ورزشکارهای دارای مقام های آسیایی و جهانی از امکانات فدراسیون پزشکی ورزشی به صورت رایگان استفاده می کنند.
 • ورزشکارهایی که کارت بیمه ورزشی دارند، در صورت نیاز به عمل جراحی، هزینه کمتری برای عمل خود پرداخت خواهند کرد.
بیمه ورزشی آنلاین |بیمه ورزشی کشتی
صدمات فوتبالی با بیمه ورزشی قابل جبران است

سوالی که در استفاده از مزیت های بیمه نامه ورزشی ایجاد می شود این است که افراد تا چه سنی و با چه شرایطی می توانند از این بیمه نامه بهره مند شوند؟

تمام افرادی که در باشگاه ها و ورزشگاه ها مشغول تمرین، مسابقه یا ورزش کردن هستند، می توانند از بیمه ورزشی استفاده کنند. همچنین بیشتر ورزش ها مانند: کوهنوردی هم می توانند از شرایط و مزیت های این بیمه نامه بهره مند شوند. اما نکته مهم هنگام تحت پوشش قرار گرفتن در این بیمه نامه به شرایط سنی هم مرتبط خواهد بود. در حقیقت افراد از 5 سال تا 70 سال می توانند تحت پوشش بیمه نامه باشند.

اعتبار بیمه ورزشی چقدر است؟

بعد از اینکه بیمه گزار حق بیمه برای بیمه نامه ورزشی را پرداخت کرد، از طرف فدراسیون ورزشی یک کارت برای افراد ورزشکار صادر می شود. البته که این کارت را باید هنگام ورود به باشگاه ورزشی و هنگام برگزاری مسابقات ورزشی همراه خود داشته باشید. اعتبار بیمه نامه ورزشی هم در همین کارت مشخص شده است که به طور معمول مدت اعتبار آن یکساله خواهد بود. شما به عنوان ورزشکار می توانید بدون داشتن محدودیت زمانی و مکانی و به صورت  آنلاین، بیمه ورزشی را از https://bimeh.com/sports سامانه بیمه دات کام تهیه کنید. کافی است که به صفحه اصلی بیمه دات کام وارد شوید و در بخش لیست محصولات، بیمه ورزشی را انتخاب کرده و بعد از بررسی های لازم تنها با چند کلیک تحت پوشش این بیمه نامه باشید.

سامانه و کارگزاری آنلاین بیمه دات کام به شما پیشنهاد می کند که برای داشتن یک تمرین حرفه ای با خیال راحت از مزیت های بیمه ورزشی بهره مند شوید و این بیمه نامه را با شرایط استعلام و مقایسه خریداری کنید. کافی است که به آدرس اینترنتی bimeh.com مراجعه کرده و در صفحه اصلی و منوی محصولات، لیست محصولات بیمه ای را مشاهده کنید.

آیا تعهدات بیمه ورزشی استثنائاتی هم دارد؟

بله. بیمه مرکزی برای تمام بیمه نامه ها یکسری استثنائات در نظر می گیرد که با توجه به خطرات و حوادث رخ داده هیچگونه تعهدی را بیشتر از میزان ریسک مشخص شده، نخواهد داشت. در بیمه ورزشی هم خطرات غیر قابل پوشش عبارتند از:

 • داروهایی که به آسیب ورزشی ربط ندارند.
 • داروهای خارجی که مشابه ایرانی خواهند داشت.
 • خسارت و آسیب هایی که در مکان های ورزشی ایجاد می شود اما جزو آسیب های غیر ورزشی است تحت پوشش نخواهد بود.
 • عدم پرداخت خسارت برای بیماری های مانند: حمله قلبی، کلیوی، گوارشی، حتی اگر در زمان تمرین ورزشی رخ دهند.
 • جراحی هایی که به فعالیت ورزشی ربطی ندارند مانند: آپاندیس و مشکلات استخوانی و عضلانی که به دلیل ورزش رخ نداده است.
 • مواردی از صورتحساب بیمارستان مانند: هزینه همراه که ضروری نیست.

همچنین روش های درمانی غیر پزشکی مانند: طب سوزنی و هومیوپاتی، تصادف رانندگی، هزینه آمبولانس، انواع پروتز، اندام مصنوعی، عصا و عینک با توجه به میزان ریسک بالای آن ها جزو استثنائات بیمه نامه ورزشی خواهند بود.

بیمه ورزشی آنلاین |بیمه ورزشی کشتی
داشتن بیمه ورزشی برای هر ورزشکار حرفه ای ضروری است

مدارک لازم برای دریافت هزینه های درمانی در بیمه ورزشی

تمام ورزشکار هایی که دچار آسیب می شوند تا 2 هفته فرصت دارند که اعلام خسارت کنند. درخواست جبران خسارت باید به فدراسیون پزشکی ارائه شود و بعد از تکمیل فرم های مرتبط با تایید باشگاه می توانید خسارت وارد شده ناشی از حوادث ورزشی را دریافت کرد. همچنین ورزشکار آسیب دیده می تواند از دو طریق جبران هزینه داشته باشد که عبارتند از:

 • درمان توسط هیات پزشکی ورزشی استان
 • درمان با هزینه شخصی

نکته مهم این است که در روش دوم، اگر شخص ترجیح دهد که درمان را با هزینه شخصی پرداخت کند، بعد از 10 روز می تواند با ارائه مدارک از هیات پزشکی خسارت دریافت کند.

همچنین در صورت عدم بستری نیاز است که علت آسیب و نوع درمان مشخص شده و به هیات پزشکی تحویل داده شود.

به طور کلی بهتر است که تمام ورزشکارها قبل از ورود به مسابقه های ورزشی از اعتبار بیمه ورزشی خود مطمئن باشند تا در صورت بروز هرگونه حادثه و آسیب، نگرانی برای جبران هزینه های وجود نداشته باشد.

دکمه بازگشت به بالا